СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Проценттерге есептер шығару

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Проценттерге есептер шығару күнделікті сабақ жоспары 

Просмотр содержимого документа
«Проценттерге есептер шығару»

Пән: математика

Сынып: 5 «Б»

Пән мұғалімі: Әлиева Ақерке Рашидқызы

Тараудың тақырыбы:

Сабақтардың оқу мақсаттары:


Ұзақ мерзімді тараудың тарауы: 5.4А Пайыз

Мектеп: С.Байжанов атындығы №162 мектеп-гимназия

Мұғалімнің аты-жөні:  Әлиева А.Р.

Күні:

Сынып: 5

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Пайыз

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.1.2.33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыра алады.

Оқушылардың басым бөлігі: бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыруды қолдана отырып, мәтін есептерді шығара алады.

Кейбір оқушылар: пайызға қатысты өмірмен байланыстырып берілген күрделі есептерді шығарып, талдай алады.

Бағалау критерийі

  • Бөлшектерді пайызға айналдырады

  • Пайызды бөлшек түрінде жазады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру ережесін айта алады.

Пәнге қатысты сөдік қор мен терминдер: пайыз, жүзден бір бөлік

Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын терминдер: Пайызды бөлшек түрінде жазу үшін...

Бөлшектерді пайызға айналдыру үшін...

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім» құндылығы негізінде оқушыларды патриотизмге, ынтымақтастыққа, азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, жаратылыстану

Алдыңғы білім

Пайыз ұғымы, санның бөлігі

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин





5 мин

Сәлемдесу. Оқушыларды оқу мақсаты, тілдік мақсаты, сабақ мақсатымен таныстыру.

Үй тапсырмасын тексеру. Пайыз ұғымын, пайызды бөлшекке, бөлшекті пайызға айналдыруды қайталау, мысалдар қарастыру.

«Миға шабуыл»

Жеке жұмы:. Боялған бөліктің ауданын табыңдар.

Сынып оқушылары берілген бөліктің қанша пайызы боялғандығын жай бөлшекпен, ондық бөлшекпен және пайызбен атап, кестені толтырады. Интербелсенді тақтадан жауабын тексереді. Оқушылар өзін-өзі бағалайды.

  • Берілген бөліктің қанша пайызы боялғандығын жазады;

  • Берілген боялған бөлікті жай бөлшекпен жазады;

  • Берілген боялған бөлікті ондық бөлшекпен жазады.

Қай жағдайда дөңгелектің көп ауданы боялып, қай жағдайда одан аз ауданы боялған?


Жай бөлшек

Ондық бөлшек

Пайыз




















Сабақтың ортасы

15 мин

























































Топтық жұмыс: «Пікір алмасу» тәсілі.  Әрбір топқа әр түрлі деңгей қамтылған 5 тапсырмадан тұратын карточка беріледі. Топ мүшелері тапсырмаларды өз бетімен жеке орындайды. Көшбасшы белгі бергенде, барлығы өз жауабын ашады және жауаптарды талқылап, дұрыс жауаппен салыстырады. Дұрыс жауап тақтадан көрсетіледі.

Тапсырма:

1.

1) Процентті ондық бөлшекпен жаз:

2) Бөлшекті процентпен жаз:

2.

Ыдыстың сіне су құйылған

-Ыдыстың неше пайызына су құйылған?

-Ыдыстың неше пайызы бос?

3.

1. Теңіз суының 5%-і тұз. Теңіз суының неше бөлігі тұз?

2. Жер бетінің шамамен 71%-ін мұхиттар алып жатыр. Мұхиттар жер бетінің қандай бөлігін алып жатыр?

4. Қазақстан Республикасының 2015 жылғы мәліметтері бойынша еліміздің ұлттық құрамы: қазақтар-65.52%, орыстар-21,47%, өзбектер-3,04%, ұйғырлар-1,44% құрайды. Қазақстан Республикасының қанша бөлігі-қазақтар, орыстар, өзбектер? Ал қанша бөлігі өзге ұлт өкілдері?

5. Сүттің 8%-і қаймақ, қаймақтың 25%-і май. Сүттің неше бөлігі май?

  • Пайызға қатысты мәтінмен берілген есептерді шығарады

Карточкалар

























































фигуралар



Бағалау: Фигуралар арқылы



2 мин

Сергіту сәті.

АКТ

10 мин

«Серіктесті оқыту» әдісі. Барлық топқа ортақ 2 тапсырма тақтаға жазылады. Барлық топ бір мезетте тапсырманы орындайды. Уақыт біткен соң, топ мүшелері тақтада есептің шығарылу жолымен түсіндіреді, жауаптары тақтаға жазылады, қалған топ бір-бірінің жұмысын тексереді. Екі есеп бірдей дұрыс болған топ өзінің серіктестеріне түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.

Бағалау: өзара бағалау жүреді. Топтар бірін-бірі бағалайды.

Тапсырма:

  1. Егер заттың бағасы 5%, 10%-қымбаттаса, оның соңғы бағасы алғашқы бағасының неше процентін құрайды?

  2. Сүттің 8%-і қаймақ, қаймақтың 25%-і май. Сүттің неше проценті май?


































Сабақтың соңы

4 мин

Рефлексия. Оқушылар сабақ барысында алған білімдерін стикерге жазып ағашқа іледі.

- Үйге тапсырма: үлестірме материал









Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-ні қолдану

Құндылықтармен байланыс

(тәрбие элементі)

Талқылау мен өз бетімен оқу арқылы топ, жұп ішінде жұмыс жасау

Бір бірінің жұмыстарын тексеру

Өз-өзін тексеру



Рефлексия

Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.