5
Беларуская мова. Урок 76 5 клас
Тэма: Прыстаўныя гукі, іх правапіс.
Мэта:
паглыбіць веды вучпяў аб прыстаўных гуках як спецыфічнай асаблівасці гукавой сістэмы беларускай мовы;
фарміраваць уменне правільна вызначаць умовы выбару арфаграмы на правапіс прыстаўных зычных і галосных, вылучаць і перадаваць на пісьме;
развіваць уменне вымаўляць зычныя і галосныя прыстаўныя гукі ў адпаведнай пазіцыі, успрымаць іх на слых, размяжоўваць прыстаўныя і каранёвыя гукі;
актывізаваць пазнаваўчую дзейнасць вучняў;
развіваць маўленчыя і творчыя здольнасці вучняў.
Ход урока
1. Актуалізацыя ведаў вучняў
Пытанні да класа:
1) Як вы думаеце, якія гукі называюцца прыстаўнымі?
2) Якая мэта нашага ўрока?
2. Арганізацыя пошукавай дзейнасці
Слова настаўніка
- Аднойчы на ўроку беларускай мовы настаўніца спытала ў вучняў, якія гукі называюцца прыстаўнымі. Адзін вучань адказаў: прыстаўныя гукі - гэта прыстаўкі, яны прыстаўляюцца да слова і ўтвараюць новае слова, напрыклад: ехаць - уз'ехаць.
Другі вучань выказаў сваю думку так: у пачатак слова прыстаўляецца адзін гук, які не мяняе сэнс слова, а толькі ўплывае на яго напісанне, напрыклад: акно – вокны. Каго з вучняў падтрымаеце вы?
Заданне класу:
Запішыце пары слоў: вокны - акно, восень - асенні, воблака - аблокі;
востры - вастрэйшы, вочы - вачэй, вакол - ваколіца, вузкі - вузейшы, вугаль - вугалёк, вуда - вудзільна;
павук, цівун, Навуменка, Лявон;
Осіп, Орша,Узда, ордэн, урна.
Пытанні і заданні:
Дзеці, скажыце, ці адрозніваюцца паміж сабой запісаныя пары слоў і асобныя словы?
Які вывад можна зрабіць у адносінах іх правапісу?
Зверце свае назіранні і разважанні з правілам у падручніку §20 с. 72
Праца па падручніку.
Выконваем вусна практыкаванне 153 (неабходна прачытаць прыказкі і вызначыць правільны варыянт)
Праца па падручніку.
Выконваем практыкаванне 154 (неабходна размеркаваць словы ў два слупкі - в пішацца, а ў другі - не пішацца)
Работа з мастацкім тэкстам
Настаўнік чытае ўрывак з апавядання Пятра Рунца "Ліпка"
Дзед Даніла разам з унукам Валерыкам гулялі ў садзе. Хоць дзень быў і спякотны, але тут панаваў прыемны халадок. Пахла садавінай і травамі. У густой засені ціха шчабяталі птушкі. Ідучы ўслед за дзедам, Валерык уважліва прыглядаўся да дрэў, на якіх віселі падобныя на зялёныя званочкі грушы, яблыкі-налівайкі, слівы.
У канцы саду, на ўзмежку, расла маладая купчастая ліпка. Валерка раптам спыніўся і, паказваючы на яе, сказаў:
Дзед, бачыш, ліпка! Давай ссячом..
Дзед здзіўлена паглядзеў на ўнука.
А навошта яе ссякаць? Яна ж, здаецца, нікому не замінае.
А што з ліпкі за карысць: на ёй жа нічога не расце, - растлумачыў Валерык.
Гэта праўда, што на ёй нічога не расце, - згадзіўся дзед. І крыху падумаўшы, дадаў: - Калі так, то бяжы ў хату і прынясі сякеру.
Валерык стрымгалоў памчаўся з саду. Толькі бялявая галава замільгала ў густым зялёным бульбоўніку. Неўзабаве ён вярнуўся.
На, дзед, секані яе пад самы корань, - сказаў хлопчык, падаючы вострую сякеру.
Спачатку, Валерык, давай крыху пасядзім і адпачнём. А то я нахадзіўся, ногі забалелі. А ссячы ліпку мы паспеем. Толькі дзе ж нам сесці? - спытаў дзед, пазіраючы на ўнука.
Валерык паглядзеў навокал і жвава адказаў:
А вось тут, у цяньку пад ліпкай!
Яны селі пад дрэвам.
Ну, як? - спытаў дзед, памаўчаўшы. - Добра ў халадку, га?
Добра! - адказаў Валерык.
То-та ж, - ухмыльнуўся дзед, вымаючы з кішэні люльку. - Нябось каб пасадзіў бы цябе на сонцы, ты гэтак не сказаў бы... А якое паветра?
Валерык пацягнуў носам.
А што гэта так пахне, дзядуля?
Хіба ты не ведаеш?
Дзед устаў, нагнуў ніжнюю галінку ліпы, і сарваўшы некалькі жаўтавата-белых кветачак, падаў іх унуку.
На панюхай.
Ой, як соладка пахнуць! - усклікнуў здзіўлены Валерык.
Гэта ты правільна сказаў, - згадзіўся дзед. - У ліпавых кветках ёсць салодкі, як цукар, сок. З яго пчолы робяць мёд.
Той, што бабуля падавала да бліноў?
Во-во, той самы. Бачыў, які ён светлы і салодкі? Гэтым мёдам лечаць хворых.
Дзед расказваў Валерыку пра мёд, пра ліпавы чай. Валерык слухаў дзеда так, нібы той расказваў цікавую казку. А калі стары змоўк, хлопчык тузануў яго за рукаў і пачаў прасіць, каб ён яшчэ што-небудзь расказаў пра ліпку.
Дзед расказаў унуку, як раней з кары маладых ліп рабілі кошыкі, плялі лапці.
Дзед дакурыў люльку і рашуча прамовіў:
Ну, адпачылі мы з табою, цяпер можна і за работу брацца. Давай сякеру, звалім гэтую паганую ліпку.
Дзедка, не трэба яе сячы! - усклікнуў Валерык.
Чаму?
Шкада, - прашаптаў хлопчык. - Ты столькі добрага расказаў пра яе.
Вось як! - прыжмурыўся дзед і ўсміхнуўся. - Мне, унучак, таксама шкада. Я ж калісьці сваімі рукамі яе пасадзіў...
У гэты час дыхнуў ветрык. Ліпка весела зашумела, зашапацела лісцем. Валерык паглядзеў на дрэва, потым на дзеда і сур'ёзна спытаў:
Дзядуля, а чаго яна шуміць?
Радуецца, што мы яе не ссеклі, - гэтак жа сур'ёзна адказаў дзед.
А хіба яна разумее?
Добрае, унучак, усе разумеюць...
Пытанні:
Вызначце галоўную думку прачытанага твора.
Чаму Валерка папрасіў дзеда ссекчы ліпку?
Чаму ж дзед адразу ж згадзіўся з унукам ссекчы ліпку?
Як вы разумееце словы дзеда: "Добрае, унучак, усе разумеюць"?
Работа ў парах: пераказваем апавяданне Пятра Рунца "Ліпка"
Работа з тлумачальным слоўнікам
Заданне класу:
Запішыце словы: ільготны, імчаць, амшэлы, аржаны. Растлумачце значэнне гэтых слоў. Складзіце з адным з іх сказ.
Зверце свае назіранні і разважанні з правілам у падручніку §20 с. 73
Хвіліна творчасці: напішыце невялікае сачыненне-разважанне на тэму: “Добрае - усе разумеюць”
Дамашняе заданне: §20, практ.156
Выніковы кантроль
Заданне: выканайце практыкаванні 157 (выбраць правільны варыянт напісання)
Рэфлексія
Пытанні да класа:
Што новага вы даведаліся на ўроку?
Якія гукі называюцца прыстаўнымі?
У чым асаблівасць правапісу прыстаўных гукаў?