Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімніңаты-жөні: |
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.2.14 бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу; |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушы: бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешеді; Басым көпшілігі: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің анықтамасын, шешу алгоритмін біледі, теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін табады, табылған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндейді; Кейбірі: Координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін табады. |
Бағалау Критерийлері | Оқушылар: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің анықтамасын біледі; Бір айнымалысы бар теңсіздікті шешудің алгоритмін біледі; Жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін таба алады; Табылған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндей біледі; Координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін таба алады. |
Тілдік мақсаттар | сызықты теңдеудің анықтамасын және түрін, санды теңдіктердің қасиеттерін, модуль анықтамасын біледі; тепе-тең түрлендірулерді орындай отырып, теңдеулерді сызықты түрге келтіреді; теңдеулердің қасиеттерін айта алады; сызықты теңдеулердің коэффициенттерін нұсқай отырып, сызықты теңдеулерді сипаттайды; теңдеулердің қасиеттерін қолдана отырып, теңдеулердің шешіміне түсінік береді; Пәнге қатысты лексика мен терминология: Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: теңдеу деп – құрамында мәнін табу қажет болатын айнымалысы бар теңдікті айтамыз. теңдеудің түбірі деп ...; теңдеуді шешу дегеніміз - ...; сызықты теңдеу деп ...;егер теңдеудің екі жағына бірдей санды қоссақ, онда ...; егер теңдеудің екі жағын нөлден өзге бірдей санға көбейтсек, онда ...; «х ... болсын»;... екенін біле отырып, теңдеуді құрамыз және шығарамыз; ... белгілі болса, онда ... теңдеуін құрамыз; теңдеуді шешіп, есептің жауабы болып табылатын айнымалының мәнін табамыз. |
Құндылықтарды дарыту | - Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын; - Өзгенің пікірін құрметтеу; - Өз бетінше білім алу қабілеттерін дамыту; |
Пәнаралық Байланыстар | |
Бастапқы Білім | Амалдарды орындауда белгісіз компоненттерді табу ережелерін білу. Теңдеулерді шеше алу. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин | Психологиялық ахуал Үй тапсырмасын тексеру. Үй тапсырмасының орындалуын тексеру. Түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды. Әрбір тапсырмаға «иә» немесе «жоқ» деген жауап беру талап етіледі. 1. –7 саны 3 х 12 теңсіздігінің шешімі бола ма? 2.10 саны 3 х 12 теңсіздігінің шешімі бола ма? 3. 2 х – 15 3 х + 6 теңсіздігі қатаң теңсіздік болып есептеле ме? 4. «теңсіздіктің екі жағын теріс санға көбейткенде немесе бөлгенде теңсіздік белгісі өзгермейді» деген пікір дұрыс па? 6. 3саны 3х 8. [-1,8; - 1,6] кесіндісіне тиісті бүтін сан бар ма? 9. (-5; 5)∩ (-3; 2) = (-3; 2) қиылысудың нәтижесі дұрыс па? | |
Сабақтың ортасы 5 мин | Сіздердің айтқандарыңызды қорытындылай келе, бүгінгі сабағымыз қалай өтетіндігіне мақсат қояйық. Бірайнымалысы бар теңсіздіктер жүйесін шешу “Қатені тап!” 2минут х≥7 (-∞;7] Жауабы: (-∞;7] y2,5 (-∞;2,5] Жауабы: (-∞;2,5] m≥12 (-∞;12) Жауабы: (-∞;12) -3k≤3,9, k≤-1,3 Kє(-∞;-1,3] Жауабы: (-∞;-1,3] |
Қосымша 1 |
10 мин | «Көршімен ақылдас» әдісі арқылы жұптық жұмыс орындалады. Семантикалық картаны толтырыңыздар Жауабы Теңсіздіктер | | [-2;7] | (-∞;-4) | | (6;8] | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктердің шешімдерін табу үшін: жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін табу керек; табылған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндеу керек; координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін табу керек немесе бірде бір шешімі болмайтынын дәлелдеу керек. Зерттеу нәтижесі: : Жүйедегі теңсіздіктердің шешімдері жиындарының қиылысуы жүйенің шешімдері болады. Дескриптор. 1. Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің анықтамасын біледі; Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесін шешу алгоритмін біледі; ҚБ: бірін-бірі бағалау | |
15 мин | Топтық жұмыс Есептер шығара отырып, сіздер тақырыпты қаншалықты меңгергендеріңізді тексересіздер. Сыныптағы оқушылар екі топқа бөлініп келесі тапсырманы орындайды I топ Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер. II топ Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер. Дескриптор: Білім алушы теңсіздіктерді түрлендіреді; бірінші теңсіздіктің шешімдерін табады; екінші теңсіздіктің шешімдерін табады; теңсіздіктердің қиылысуын табады; жауабын жазады ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» | Математика 6 - сыныбына арналған, Алматы «Мектеп» 2018, |
Сабақтың соңы 5 мин | Үйге тапсырма: № 1033
| |
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. АКТ-мен байланыстар |
Саралау тапсырмалары топтық жұмыстарда беріледі. Топтық жұмыста қабілеті жоғары оқушылар өз жолдастарына көмек жұмысын ұйымдастырады. | Бағалау сабақтың барлық бөлімінде жүреді, ауызша жауап берген оқушыларды мадақтау. Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды смайликтермен мадақтау | Оқушылармен сергіту сәті жүргізіледі. |