Просмотр содержимого документа
«Рацыянальныя няроўнасці»
Урок матэматыкі ў 9 класе
Тэма ўрока: Рацыянальныя няроўнасці
Мэты урока: Замацаванне і паглыбленне ведаў і навыкаў вучняў у працэсе рашэння рацыянальных няроўнасцей рознага ўзроўню цяжкасці.
Задачы ўрока:
Абучаючыя:
-паўтарэнне і замацаванне метаду інтэрвалаў;
-фарміраванне трывалых навыкаў выкарыстання метаду інтэрвалаў для рашэння
рацыянальных няроўнасцей.
Развіваючыя:
-стварэнне ўмоў для актывізацыі мыслення;
-спрыянне развіццю культуры мовы і матэматычных запісаў;
-садзейнічанне развіццю ўменняў весці самакантроль вучэбнай дзейнасці.
Выхаваўчыя:
-стварэнне ўмоў для выхавання камунікатыўных навыкаў зносін у калектыве
-спрыянне нацэленасці вучняў на поспех у вучэбнай дзейнасці.
Тып урока: урок замацавання і удасканалення ведаў і уменняў.
Структура ўрока:
Арганізацыйны момант - 2мін.
Матывацыйная гутарка - 3 мін.
Праверка дамашняга задання – 5 мін.
Актуалізаця ведаў – 5 мін.
Індывідуальная або калектыўная работа з заданнямі -25 мін.
Падвядзенне вынікаў, дамашняе заданне -5 мін.
Абсталяванне:
-індывідуальныя карткі.
Прагназуемы рэзультат:
-замацаванне ўменняў і навыкаў рашэння рацыянальных няроўнасцей:
-фарміраванне ўмення планаваць сваю работу на ўроку;
-дасягненне кожным вучнем таго ўзроўню ўменняў інавыкаў, які яму неабходны:
1-ы ўзровнь – рашаць прасцейшыя рацыянальныя няроўнасці па зададзенаму алгарытму;
2-і ўзровень – рашаць рацыянальныя няроўнасці, самастойна выбіраючы метад рашэння;
3-і ўзровень – прымяняць атрыманыя веды ў нестандартнай сітуацыі.
Ход урока
1. Арганізацыйны момант.
Падрыхтаваць сшыткі, падручнікі, справачнікі, чарцёжныя прыналежнасці, карткі.
2. Матывацыйная гутарка.
На двух папярэдніх уроках мы з вамі рашалі рацыянальнай няроўнасці.
? Давайце паўторым азначэнне рацыянальнай няроўнасці.
? Якім спосабам мы рашалі рацыянальныя няроўнасці?
? Алгарытм рашэння рац. няроўнасці
Сёння мы праверым чаму вы навучіліся за папярэднія ўрокі.
3. Праверка дамашняга задання.
4. Вусны лік
Выправі памылку
№ 1.
6+2x8
2x8+6
2x14
x7
№2
2-3x
-3x
-3x
x
Назаві лікавыя прамежкі:
№ 3.
-10 -5
-3 3
4 15
8
Як будзем з вамі рашаць такую задачу:
Знайсці найменшае цэлае рашэнне няроўнасці ? разабраць пачатак, а вучніняхай закончаць самі.
Адказ:
5. Рашэнне няроўнасці ( у парах).
Адказ: [-1; 0] U [2;3) U (3; ∞)
6. Самастойная работа
Адказ:
Адказ:
Заданні з ЦТ на картках.
ЦТ 2011. Знайсці колькасць цэлых рашэнняў няроўнасці
на прамежку [-6:6].
ЦТ 2012. Знайсці колькасць усіх цэлых рашэнняў няроўнасці
Адказы: 1) 3: 2) 6.
Падвядзенне вынікаў. Рэфлексія
8. Дамашняе заданне: Рашыць заданні з ЦТ, №2.127 (1;3), 2.128(1)
Самастойная работа
Рашыць няроўнасці:
ЦТ 2011. Знайсці колькасць цэлых рашэнняў няроўнасці
на прамежку [-6:6].
ЦТ 2012. Знайсці колькасць усіх цэлых рашэнняў няроўнасці
Самастойная работа
Рашыць няроўнасці:
ЦТ 2011. Знайсці колькасць цэлых рашэнняў няроўнасці
на прамежку [-6:6].
ЦТ 2012. Знайсці колькасць усіх цэлых рашэнняў няроўнасці