СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Разработка урока английского языка по теме "Мой родной город Курск" (5 класс)

Нажмите, чтобы узнать подробности

Разработка дистанционного урока. Имеет презентацию к каждому этапу.

Просмотр содержимого документа
«Ход урока»











Методическая разработка

урока английского языка по теме:


«I like living in my hometown»


5 класс






Подготовила:

учитель английского языка

МБОУ «Полевской лицей»

с.Верхнее Гуторово

Халина Юлия Владимировна








2016

Тип урока: урок комплексного применения знаний и умений

Методическая цель урока: совершенствовать у обучающихся навыки коммуникативной компетенции по теме «Город»

Ожидаемые результаты: личностные:

становление адекватной самооценки обучающихся, становление осознанной положительной учебной мотивации, умение корректировать цель в зависимости от результатов деятельности; формирование любознательности, активности и заинтересованности в приобретении новых знаний; формирование потребности расширять кругозор и любовь к родному краю; формирование доброжелательного отношения друг к другу при работе в парах, группах; формирование у обучающихся потребности в практическом пользовании английского языка.

Метапредметные:

познавательные: уметь строить осознанное речевое высказывание с использованием опоры на проект, осознанное построение диалогического речевого высказывания с использованием плана, в том числе с помощью ИКТ, игровой технологии и технологии обучения в сотрудничестве; совершенствовать основные общеучебные умения: отвечать на вопросы, сравнивать и соотносить, пользоваться наглядными средствами предъявления языкового материала; овладевать начальными формами познавательной и личностной рефлексии.

регулятивные: развивать познавательный интерес к изучению английского языка; развивать навыки работы с лексикой, проектами; развивать психологические свойства, такие как память, внимание, речемыслительная активность; развивать умение принимать и сохранять учебную задачу, самостоятельно планировать свои действия, вносить необходимые коррективы, адекватно воспринимать оценку учителя.

коммуникативные: формировать умение вести диалог в процессе фронтальной работы, умение работать в паре, умение с достаточной полнотой и точностью выражать свои мысли в соответствии с задачами и условиями коммуникации; планирование учебного сотрудничества с учителем и сверстниками.

Формы работы на уроке: индивидуальная работа; фронтальная работа; работа в парах; групповая работа.

Материально-техническое оснащение урока: компьютер, проектор, презентация, карточки с заданиями. Продолжительность: 40 минут.

Характеристика основных видов деятельности учащихся при изучении темы:

- формулировать тему урока с опорой на наглядный материал;

- понимать на слух речь учителя, воспроизводить речевые образцы, интонацию, английские звуки;

- соотносить иноязычные буквы и лексические единицы с их значением;

- строить предложения с оборотом «there +be» (есть, имеется);

- отвечать на вопросы;

- соотносить содержание высказываний с наглядным материалом;

- оценивать и анализировать свои действия, осуществлять рефлексию.

Ход урока

  1. Организационный этап. Психологический настрой.

Учитель: Good morning, boys and girls! Glad to see you. Sit down, please. How are you? Let’s start our lesson. I wish you successful work.

  1. Мотивация учебной деятельности. Фонетическая зарядка.

Учитель: Look at the blackboard and think about the theme of our lesson. But first listen to the tape and repeat the words for our lesson.

  1. Актуализация знаний. Фронтальная работа

Учитель: Match the picture and its name. You are to answer the picture number 1 is…. (Слайд 2,3)

  1. Определение темы и целей урока.

Детям предлагается посмотреть на изображение города Курска и догадаться, о чём они будут говорить на уроке. На доске написаны слова: living, I, like, in my hometown, Kursk. (Слайд 4)

Учитель: What about our theme? Look at the picture and try to guess. You can match the words at the blackboard in the right order.

Ученики: The theme of our lesson is I like living in my hometown Kursk. (Слайд 5)

  1. Первичное закрепление.

1) В знакомой ситуации. Фронтальная работа.

Учитель: Lets talk about our hometown. What is there in our town? (Cлайд 6) You are to answer: There is a … in our town.

Circus (Слайд 7)

Playground (Слайд 8)

Pushkin theatre (Слайд 9)

Pushkin shopping centre (Слайд 10)

Aquapark (Слайд 11)

Swimming pool (Слайд 12)

Pervomayskiy park (Слайд 13)

Aceev library (Слайд 14)

Homeland museum (Слайд 15)

Stadium (Слайд 16)

2) В измененной ситуации. Игра «Снежный ком». Физкультминутка.

Учитель: Let’s play «snowball»: What is there in our town? (Cлайд 17) You are to answer: There is a… and a… in my hometown.

  1. Творческое применение знаний.

1) Работа в парах с лексикой.

Учитель: Guess the words from the letters. Work in pairs: smumeu – museum, raliybr – library, ncimea - cinema, tpe hpso – pet shop, efca – café, karp – park, trethae – theatre, pishnopg trenec – shopping centre. (Слайд 18,19)

Учитель: Check yourselves.

2) Работа в группах с лексикой.

Учитель: Join the first part of the sentence to the second part. Work in groups:

  1. We can see many interesting things … at the museum.

  2. We can read booksat the library.

  3. We can eat pizzaat the pizza restaurant.

  4. We can buy food … at the supermarket.

  5. We can see a film …at the cinema.

  6. We can buy food for pets … at the pet shop.

  7. We can walk and different games … in the park.

  8. We can have a meal … at the café. (Слайд 20,21)

Учитель: Read what you have done. Check yourselves.

  1. Работа в парах с лексикой.

Учитель: Let's play «interview». Use the following questions:

1. What is your name?

2. How old are you?

3. Where do you live?

4. Do you like your hometown?

5. What is there in your hometown?

6. What places do you like visiting?

7. What do you like doing there?

8. What isn’t there in your town? (Слайд 22)

4) Фронтальная работа с лексикой.

Учитель: Put down the missing words:

  1. There is a museum in our town.

  2. There are many shopping centres in our town.

  3. There are swimming pools in our town.

  4. I like going to the stadium to play football.

  5. I like visiting the museum to see historical things.

  6. I like eating ice-cream at the café.

  7. I take books for my lessons at the school library.

  8. There isn’t a zoo in our hometown. (Слайд 23,24)

  1. Информация о домашнем задании.

Учитель: Prepare a talk about our hometown.

  1. Рефлексия.

  2. Итог урока.

Просмотр содержимого презентации
«Родной город»

Match the picture and its name. A HOSPITAL  A LIBRARY  A MUSEUM  A CINEMA  A PIZZA RESTAURANT  A THEATRE

Match the picture and its name.

A HOSPITAL

A LIBRARY

A MUSEUM

A CINEMA

A PIZZA RESTAURANT

A THEATRE

A FUNFAIR  A BUS STATION  A SUPERMARKET  A SHOPPING CENTRE  A TOY SHOP  A PLAYGROUND

A FUNFAIR

A BUS STATION

A SUPERMARKET

A SHOPPING CENTRE

A TOY SHOP

A PLAYGROUND

living, I,  in my hometown, like, Kursk

living, I, in my hometown, like, Kursk

I like living  in my hometown Kursk

I like living in my hometown Kursk

What is there in our hometown?

What is there in our hometown?

There is a …in our hometown.    circus

There is a …in our hometown.

circus

There  is a …in our hometown. playground

There is a …in our hometown.

playground

There is the …in our hometown. Pushkin theatre

There is the …in our hometown.

Pushkin theatre

There  is the …in our hometown. Pushkinskiy shopping centre

There is the …in our hometown.

Pushkinskiy

shopping centre

There  is the …in our hometown. aquapark

There is the …in our hometown.

aquapark

There  is a …in our hometown. swimming pool

There is a …in our hometown.

swimming pool

There  is the …in our hometown. Pervomayskiy park

There is the …in our hometown.

Pervomayskiy

park

There  is the …in our hometown. Aceev library

There is the …in our hometown.

Aceev

library

There  is the …in our hometown. Homeland museum

There is the …in our hometown.

Homeland

museum

There  is a …in our hometown. stadium

There is a …in our hometown.

stadium

Let’s play  “Snowball”  What is there in our hometown?    There is a… and a… in our hometown.

Let’s play “Snowball” What is there in our hometown?

There is a… and a… in our hometown.

Guess the words from the letters. Work in pairs. Smumeu Raliybr Ncimea Tpe hpso Efca Trethae Karp Pishnopg trenec

Guess the words from the letters. Work in pairs.

Smumeu

Raliybr

Ncimea

Tpe hpso

Efca

Trethae

Karp

Pishnopg trenec

Check yourselves. Smumeu - it is a museum. Raliybr - it is a library. Ncimea - it is a cinema. Tpe hpso - it is a pet shop. Efca - it is a café. Trethae - it is a theatre. Karp - it is a park. Pishnopg trenec - it is a shopping centre.

Check yourselves.

Smumeu - it is a museum.

Raliybr - it is a library.

Ncimea - it is a cinema.

Tpe hpso - it is a pet shop.

Efca - it is a café.

Trethae - it is a theatre.

Karp - it is a park.

Pishnopg trenec - it is a shopping centre.

Join the first part of the sentence to the second part. Work in groups.   a) at the cinema  b) at the museum c) at the library d) at the pet shop e) in the park f) at the café g) at the pizza restaurant h) at the supermarket 1) We can see many interesting things …. 2) We can read books …. 3) We can eat pizza …. 4) We can buy food …. 5) We can see a film …. 6) We can buy food for pets …. 7) We can walk and play different games …. 8) We can have a meal ….

Join the first part of the sentence to the second part. Work in groups.

a) at the cinema 

b) at the museum

c) at the library

d) at the pet shop

e) in the park

f) at the café

g) at the pizza restaurant

h) at the supermarket

1) We can see many interesting things ….

2) We can read books ….

3) We can eat pizza ….

4) We can buy food ….

5) We can see a film ….

6) We can buy food for pets ….

7) We can walk and play different games ….

8) We can have a meal ….

Check yourselves. We can see many interesting things at the museum. We can read books at the library. We can eat pizza at the pizza restaurant. We can buy food at the supermarket. We can see a film at the cinema. We can buy food for pets at the pet shop. We can walk and play different games in the park. We can have a meal at the café.

Check yourselves.

We can see many interesting things at the museum.

We can read books at the library.

We can eat pizza at the pizza restaurant.

We can buy food at the supermarket.

We can see a film at the cinema.

We can buy food for pets at the pet shop.

We can walk and play different games in the park.

We can have a meal at the café.

Let’s play “ INTERVIEW” Use the following questions: 1. What is your name? 2. How old are you? 3. Where do you live? 4. Do you like your hometown? 5. What is there in your hometown? 6. What places do you like visiting? 7. What do you like doing there? 8. What isn’t there in your town?

Let’s play

INTERVIEW”

Use the following questions:

1. What is your name?

2. How old are you?

3. Where do you live?

4. Do you like your hometown?

5. What is there in your hometown?

6. What places do you like visiting?

7. What do you like doing there?

8. What isn’t there in your town?

Put down the missing words. There … a museum in our town. There … many shopping centres in our town. There are swimming … in our town. I like going to the … to play football. I like visiting the … to see historic things. I like eating ice-cream at the …. I take books for my lessons at the school …. There isn’t a … in our hometown.

Put down the missing words.

There … a museum in our town.

There … many shopping centres in our town.

There are swimming … in our town.

I like going to the … to play football.

I like visiting the … to see historic things.

I like eating ice-cream at the ….

I take books for my lessons at the school ….

There isn’t a … in our hometown.

Check yourselves. There is a museum in our town. There are many shopping centres in our town. There are swimming pools in our town. I like going to the stadium to play football. I like visiting the museum to see historical things. I like eating ice-cream at the café . I take books for my lessons at the school library . There isn’t a zoo in our hometown.

Check yourselves.

There is a museum in our town.

There are many shopping centres in our town.

There are swimming pools in our town.

I like going to the stadium to play football.

I like visiting the museum to see

historical things.

I like eating ice-cream at the café .

I take books for my lessons at the school library .

There isn’t a zoo in our hometown.

Well done!

Well done!

Good luck, my friends!!!

Good luck, my friends!!!