Тема: Правопорушення, поширені серед дітей, відповідальність за них
Мета: ознайомити з поняттям «правопорушення»; формувати вміння стримувати безглузді бажання і вчинки, володіти собою; за допомогою конкретних прикладів та на матеріалі знайомих казок розкрити дітям деякі основні положення відповідальності за вчинене; вчити аналізувати ситуації із власного життя, розвивати культуру мовлення; виховувати почуття правової свідомості, уміння дотримуватися правових свобод та обов’язків дитини, виховувати доброзичливість, повагу до інших людей.
Обладнання: Конституція України, казки, ілюстрації до казок, скринька таємниць, клаптики паперу, тестові завдання.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Знову день почався, діти.
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати,
Кличе в подорож дзвінок.
II. Повідомлення теми та мети уроку
Мораль і право, право і закон –
Рушійні сили для життя людини,
А їх знання надасть нам вірний тон
І розвиток державі – Україні.
- На сьогоднішньому уроці ми поведемо мову про основні правопорушення, поширені серед дітей.
III. Робота над темою уроку Сприйняття та усвідомлення матеріалу
1. Бесіда-розповідь
Ми живемо в Україні. Це молода незалежна суверенна держава, яка «навчається» жити за новими політичними принципами. А разом з нею навчаємося і ми.
А, що означає – бути громадянином України? (Відповіді дітей)
2. Гра «Мікрофон»
- Які права і обов’язки ви маєте?
3. Гра «Відгадай ребус»
4. Проблемна ситуація
- Два хлопчики зайшли у супермаркет. Улюблені цукерки лежали просто на полицях, а поблизу нікого не було. Хлопці взяли по пакету …
- Як ви вважаєте, як учинили хлопці? (Відповіді дітей)
- Як можна назвати такий учинок? (Відповіді дітей)
- Всі люди перед законом рівні. Всі людські вчинки можна поділити на суспільно-корисні і шкідливі. Будь який вчинок, який суперечить правилам, встановленим і схваленим суспільством, завдає шкоди іншим людям.
Отже, правопорушення – це суспільно шкідливий, протиправний вчинок, здійснення якого передбачає юридичну відповідальність.
До правопорушень належать і тілесні ушкодження, крадіжки, грабіж, вбивство та ін..
5. Фізкультхвилинка
6. Словникова робота.
Право – система визначених правил поведінки, що встановлюються, гарантуються та охороняються державою з метою упорядкування суспільних відносин.
Закон – нормативно-правовий акт вищого представницького органу державної законодавчої влади, що регулює важливі суспільні відносини, висловлює волю та інтереси більшості населення, втілює основні права людини і має найвищу юридичну силу щодо інших нормативно-правових актів.
Декларація – документ, в якому викладені важливі правила, обов'язки для всіх людей.
Адвокат – юридична особа, громадянин з вищою юридичною освітою, стажем роботи за юридичною спеціальністю не менше, ніж 2 роки, який захищає інтереси громадян в суді.
7. Робота з текстом підручника ст.. 52-55
(Читання і бесіда про прочитане)
8. Розповідь вчителя
Види правопорушень:
проступок – вчинок, що порушує норми, правила поведінки, загальноприйнятий порядок;
цивільне – правопорушення, що призводить до заподіяння шкоди особі, майну, приниження честі та гідності;
- адміністративне, порушення різних санітарних правил, правил громадського порядку, дрібне хуліганство, порушення правил дорожнього руху, правил протилежної безпеки;
кримінальне – злочин проти держави, державної власності, проти життя, здоров’ я, волі, гідності людини, проти особистої власності громадян, проти громадського порядку, службові та військові злочини.
Які ж злочини найпоширеніші серед дітей? (Відповіді дітей)
Розкриттям правопорушень займається міліція і прокуратура. Неповнолітні несуть кримінальну відповідальність з 16 років, а до цього віку за дітей відповідають їх батьки. За окремі важкі злочини неповнолітні відповідають з 14 років. Винною у скоєнні злочину людину може визнати лише суд.
9. Аналіз правопорушень та їх наслідків. Робота в зошиті ст..16.
- Дай поради цим хлопчикам та дівчаткам.
10. Робота в групах
(Кожній із 6 груп даються картки)
11. Гра «В гостях у казки»
- Назвіть казки, у яких присутні правопорушення. До чого вони призвели? (На дошці ілюстрації казок)
12. Фізкультхвилинка
13. Тестування «Пізнай самого себе»
- Якщо на більшість питань ви відповіли ствердно, раджу вам задуматися. Бо від таких дитячих витівок недалеко до лави підсудних.
IV. Закріплення отриманих знань
1)Робота над висловом: «Від провини до злочину – один крок»
2)Гра «Скринька таємниць»
3) Гра «З’єднай прислів’я»
4)Інтелектуальна гра «Власна думка»
V. Підсумок уроку
- Що таке правопорушення?
- Які правопорушення найбільше поширені серед дітей?
- Чому так кажуть: «Коли щось робиш – думай і про наслідки»? (Відповіді дітей)
- Робіть тільки хороші справи, не робіть того, від чого буде соромно, або доведеться гірко розкаюватися, бо «тільки слабкі коять злочини, а сильному і щасливому вони не потрібні» сказав французький філософ Вольтер.
- Як ви розумієте ці слова?