СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Разработка урока украинского языка в 5 классе « Групи слів за значенням: омоніми, синоніми, антоніми. Фразеологізми.» (дистанционное обучение)

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета уроку: актуалізувати знання учнів з теми “Синоніми, антоніми, омоніми”; спрямувати роботу на уроці на успішне засвоєння учнями цієї теми за допомогою різних вправ; розвивати увагу, логічне мислення, образну уяву, пам’ять; виховувати наполегливість у навчанні.

Просмотр содержимого документа
«Разработка урока украинского языка в 5 классе « Групи слів за значенням: омоніми, синоніми, антоніми. Фразеологізми.» (дистанционное обучение)»

Урок украинского языка в 5 классе

ТЕМА: « Групи слів за значенням: омоніми, синоніми, антоніми. Фразеологізми.»


Мета: актуалізувати знання учнів з теми “Синоніми, антоніми, омоніми”; спрямувати роботу на уроці на успішне засвоєння учнями цієї теми за допомогою різних вправ; розвивати увагу, логічне мислення, образну уяву, пам’ять; виховувати наполегливість у навчанні.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань.

Дайте відповіді на запитання (усно)

— Що вивчає лексикологія?

— Що ми називаємо лексикою?

— Для чого служать слова?

— Що таке лексичне значення слова?

— Чим однозначні слова відрізняються від багатозначних?

— Що таке пряме й переносне значення слова?

Завдання 1

Підкресліть словосполучення в прямому значенні однією лінією, а в переносному — двома.

Співає дівчина — співає вода, спить дитина — спить ліс, кам’яний будинок — кам’яне серце, виє собака — виє вітер.

III.Вивчення нового матеріалу

1. Теоретичний матеріал:

1. Синоніми (від грецького слова «synonymos» — однойменний)

Синоніми – це сукупність слів, які різні за своїм звучанням, але схожі за значенням

2. Антоніми (від грецьких слів «anti» — проти і «onyma» — ім’я)

Антоніми – це слова, абсолютно протилежні за своїм лексичними значенням. Зазвичай до антонімів належать слова, що вказують на якість або кількість, дію та ознаку дії.

3. Омоніми (від грецьких слів «homos» — однаковий і «onyma» — ім’я)

Омонімами називають слова абсолютно однакові за звучанням, але різні за значенням.

4. Фразеологізми (фразеологічні звороти) — стійкі (усталені) словосполучення, які сприймаються як єдине ціле і вживаються носіями мови в усталеному оформленні.

2. Практичне засвоєння отриманих знань.

ЗАВДАННЯ 1.

Запишіть речення, підкресливши в них синоніми — слова, близькі чи однакові за значенням, але різні за написанням.

Хліб у народі зажди берегли, цінували.

І завирувало, заграло жовтогаряче море навкруги.

Знову тиша і спокій у світі.

Гармидер, галас, гам у лісі.

ЗАВДАННЯ 2.

Випишіть із речень омоніми. Замість крапок вставте пропущені букви, назвіть орфограму.

Сторож відімкнув ключами в..ликий замок. На горі віднієт..ся середньовічний замок. По схилах лісової гори били джерельні ключі. Журавлині ключі даленіли в осін..ьому небі. Я в дорогу взяв дорогу мені річ.

ЗАВДАННЯ 3.

Запишіть прислів’я, вставляючи, де треба, замість крапок необхідні літери. Підкресліть антоніми.

Біл..ше діла — мен..ше слів. Ластівка ден.. починає, а соловей кін..чає. Ран..я пташка дз..обик чистить, а піз..ня очиці жмурить. Праця чоловіка годує, а лін.. марнує. З малої хмари в..ликий дощ буде.

ЗАВДАННЯ 4.

Серед поданих словосполучень знайдіть та випишіть фразеологізми.

Зробити з мухи слона, осінній день, підручник з мови, сім п’ятниць на тиждень, козацька зброя, козацький мороз.

ЗАВДАННЯ 5.

Із поданих слів складіть антонімічні пари. Запишіть їх.

Початок, бідний, ненавидіти, вдень, мовчати, багатий, любити, вночі, кінець, говорити.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

  1. Вивчити правила.

  2. Виконати завдання

Допишіть прислів’я, вставляючи антоніми до підкреслених слів.

Брехня стоїть на одній нозі, а ... на двох.

Про удар забувають, а слово ....

Вогонь — добрий слуга, але ... хазяїн.

Хто хоче більше знати, треба ... спати.