СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ролевая игра "Посещение доктора"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Актуализация изученного материала по теме "Визит к доктору".

Просмотр содержимого документа
«Ролевая игра "Посещение доктора"»


Ролевая игра «Посещение доктора»

Цели урока:

1. Активизация изученного материала по теме «Здоровый образ жизни».

2. Тренировка навыков диалогической речи.

3. Совершенствование навыков аудирования.

Оборудование: таблицы и карточки с заданиями по коли­честву учащихся.

Ход урока:

Учитель приветствует детей и сообщает им о проведении ро­левой игры по теме «Посещение доктора». Каждый из учеников получает заранее подготовленную учителем карточку с назва­нием болезни, а также таблицу для заполнения во время игры. Необходимо обратить внимание детей на взаимную вежливость доктора и пациента и вспомнить с детьми речевые клише при­ветствия, прощания и благодарности.

Учащиеся по очереди «посещают доктора» - учителя и бе­седуют с ним по проблемам своего здоровья. Таким образом, учитель разыгрывает мини-диалоги с каждым учеником. Во время разыгрывания диалогов учащиеся. фиксируют услы­шанную информацию в таблице. После окончания игры учи­тель задает детям вопросы по таблицы с целью осуществления контроля навыков аудирования или собирает таблицы для последующей проверки. Учитель во время ведения диалога ис­пользует карточку, в которой указаны болезни и возможные рекомендации.

Карточка учителя: Headache

- take the medicine three times a day; —have a walk outdoors;

- never smoke to be healthy;

- take regular exercises;

- get up early and go to bed early;

- take a cool (cold) shower;

- take a good medicine for headache;

- take vitamins;

- have a good rest.

Quinsy, flu, sore throat, high temperature, cough, pain in the chest (lungs)

.  - stay in bed for three days (for a week, till the next day);

- drink warm milk with butter (honey, mineral water);

- take temperature twice a day;

- take (buy) a good medicine for colds;

- take vitamins; „

- visit a doctor in three days (on Monday, next week).

Toothache

- buy the medicine for toothache;

- go to the dentist (immediately);

- clean your teeth every morning and every evening; 4

- eat the right (healthy) food;

- too many sweets are bad for your teeth. Stomachache

- take (buy) medicine for stomachache;

- eat the right food (healthy food, dairy products);

- keep to a diet, the wrong food makes you ill;

- have a good rest;

- never smoke to keep fit.

Pain in the heart

- have a rest;

- call a doctor if you have a strong pain in the heart;

- take the medicine (tablets) regularly;

- take vitamins, eat the healthy food (a lot of fruits and vegeta­bles);

- take regular exercises;

- never smoke to keep fit;

- take blood pressure twice a day;

- stay in bed for two days.

Карточка ученика:

You would like to visit a doctor because you have health problems (a sore throat, a bad cold, etc.). You need the doctor's advice. The doctor will ask you some questions. Don't forget to ask the doctor:

- what you should do to be healthy;

- when you will visit the doctor again.

 Remember to:

- be active and polite;

- get the needed information by asking questions;

-аr- talk for 1.5-2 minutes.

Примерная таблица:

Name

Illness

Doctor's advice

 

 

 

Примерные вопросы учителя (во время разыгрывания диалога): Can 1 help you? What's the matter? Are you coughing?

Do you have a high temperature?

When did you fall ill?

Did you take any medicine?

Does it hurt to move?

Do you take regular exercises?

Do you have a pain in the stomach (in the chest)?

Do you regularly take your blood pressure?

It will be useful for you...

I hope... will help you.

You will recover soon.

Активный словарь ученика

(во время разыгрывания диалога):

Health problems:

1. I suffer from a headache (quinsy, a sore throat, a broken leg,

an earache, a toothache). 2.1 have a stomachache (a bad cold, the flu, a pain in the heart,

a pain in the chest, a pain in the lungs, a backache, a high

temperature, a pain in the neck).

Questions: What shall I take for my cold?

What should I do to get well (to be healthy)? When should I visit you again?

Примерный диалог:

- Good morning! Can I help you?

- Good morning. I have a sore throat.

- Do you have a high temperature?

- No, I don't. Have you taken any medicine?

- Not yet.

- When did you fall ill? —у I fell ill two days ago.

- Will you open your mouth and show me your tongue?.. You are really ill.

- What should I do to get well?

- You should take warm milk with butter or mineral water and buy good medicine for cold. You will also take vitamins.

- When should I visit you again?

- You will visit me in a week.

- Thank you very much.

- You are welcome.

Примерные вопросы учителя после разыгрывания диалогов

(для ответов ученики используют информацию

из своей таблицы):

What health problem did Nick have?

When did he fall ill?

What did the doctor say?

When will Kate visit the doctor again?

Who had a headache?

What should Pete do to get well?

Did the doctor help the patient?