
Розробка показового уроку
з літературного читання в 2 класі
Як побачити дива?
Ганна Чубач «У лісочку на пеньочку».
Мета:
Навчальна: продовжувати знайомити учнів з творчістю видатної української поетеси Ганни Чубач; збагатити знання дітей про різноманітні жанри літератури ( загадки, прислів’я, скоромовки, вірші, казки);
Розвивальна: вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; розвивати вміння передавати інтонацією настрій, своє ставлення до персонажів, оцінювати вчинки дійових осіб; збагачувати словниковий запас школярів; розвивати уяву, фантазію, творчі здібності та вміння втілювати задумане у вигляді інтерактивної тематичної папки (дитячої книжечки);
Виховна: виховувати пізнавальний інтерес, дбайливе ставлення до природи; повагу до
Обладнання: виставка дитячих робіт – ілюстрацій до прочитаних творів та книжок – розгорток, виготовлених власноруч; ілюстрації до віршованих казок Ганни Чубач; презентація «Життя і творчість дитячої Берегині»; аудіозапис музичної казки «У лісочку на пеньочку»; папки зі складовими таблицями; дошка, оформлена у вигляді інтерактивної тематичної папки; комп’ютер;телевізор; підручник (Науменко В. О. Літературне читання.— К. : Генеза, 2012).
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: урок – гра.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Привітання.
Діти, щиро вас вітаю,
Тільки успіху бажаю.
Вправо – вліво поверніться,
Один одному всміхніться,
Поверніться до гостей і промовте: «Добрий день!»
Нехай буде все гаразд,
До роботи, другий клас!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Гра «Так чи ні ?» - у парах. Учні повертаються один до одного і виконують завдання.
Зіграти хочеться мені із вами в гру «Так чи ні?».
Уважно слухайте питання ,
а відповісти вам завдання:
потрібно рухами, без слів,
щоб кожен думку зрозумів.
Сьогодні понеділок, так?
Краще за всіх співає грак.
Прийшла чудова пора – літо,
Час бабу снігову ліпити.
Це все була лише примовка.
А хто промовить скоромовку?
2. Мовленнєва розминка
Робота над скоромовкою Г. Чубач «Чечір – вечір».
Прийом « Обличчям до обличчя» - діти у парах промовляють один одному скоромовку.
- Що означає слово скоромовка? (Скоро мовити— швидко вимовляти.)
3.Учнівський вернісаж. Виставка дитячих малюнків до віршів з розділу « Поетична збірка ».
Уважно твори ми читали та ілюстрації збирали.
Тепер саме настав той час,
Щоб з новим твором познайомить вас.
А як ми будем працювати – скажіть, а я буду писати.
Прийом «Криголам»
У - важно
Р - радісно
О - організовано
К - колективно
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
До нас сьогодні завітала ясноока Журавка, дитяча Берегиня, життєрадісна людина і слова майстриня. Здогадався кожен читач, що гарна жінка ця – Ганна Чубач. (Показ портрета та відкриття презентації).
ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1.Біографічна довідка ( Додаток 1)
2. Гра «Впізнай мене». Учні отримали випереджальне завдання: скласти або знайти загадки про персонажів твору так, щоб учні могли здогадатися, про кого йде мова.
Що це за сіренька пташка?
Ловить гусінь і комашок,
Цвірінчить вона, стрибає,
В теплий край не відлітає.
Цей маленький жвавий хлопчик
Називається … (горобчик).
Маленькі звірята,
Сіренькі шубки,
Довгі хвости,
Чорненькі очі,
Гостренькі зубки.(Мишки)
- Що таке загадка?
3. Робота з підручником. Опрацювання вірша Г. Чубач «У лісочку на пеньочку» (с. 88-89)
а) Гра «Передбачення».
-Діти, як ви гадаєте, про що ви прочитаєте у творі Ганни Чубач «У лісочку на пеньочку ?»?
Вправа «Мікрофон». (Учні в уявний мікрофон висловлюють сесії припущення.)
б) Слухання аудіозапису казочки у виконанні Г. Чубач.
— Як поетеса ставиться до мишки?
в) Словникова робота.
Для уважних діточок у блокноті словничок.
- Довідкове бюро.
Виточка — зшита з вивороту невелика складочка на одязі.
г) Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем.
Гірко весело Пеньочку настрій Заздрісно загубили
Розірвали крильцями Зажурилася сріблиночка
д) Гра «Розвідники» завдання — прочитайте дієслова.
Фізкультхвилинка.
Хто це, хто це вже стомився і наліво похилився?
Треба дружно всім на встати
І розминочку почати.
В руки пензлики уявні узяли
І за мною почали. ( Діти промовляють і повторюють рухи за вчителем)
Я малюю горобчика для вас – раз («малюємо» у повітрі овал).
Це у нього бачте голова – два (показують коло).
Також буде хвостик догори – три (змах руки вгору).
А животик нехай буде сірим – чотири. (показують на животик).
Очі – блискітки яскраво горять – п’ять! («малюють» цяточки).
Пір’я сіро-коричневе на нім – сім!
Лапки, щоб він міг стрибати лісом – вісім.
Гострий дзьобик, щоб зерно клював він – дев’ять.
Крильця, щоб літав високо – десять!
е) Гра «Бджілки».
Над квітами бджілки дружно літають, а другокласники читають!
Самостійне напівголосне читання вірша учнями, кожен — у своєму темпі.
є) Гра «Небо і земля».
Під час читання учні відриваються від книги і підводять очі вгору на слово «Небо», на слово «Земля» продовжують читання.
ж) Обговорення прочитаного.
— Простежте, як змінюється настрій мишки. (настрій твору)
— Продовжіть міркування: «Спочатку мишка вишивала для синочка весело, тому, що...».
— Прочитайте твір виразно, щоб передати інтонацією зміну настрою.
з) Виразне читання вірша учнями «Ланцюжком».
ІV. Узагальнення і систематизація отриманих знань і вмінь.
1. «Вибіркове читання»
- Прочитайте рядки, у яких ідеться про те, як мишка вишивала сорочку.
- Хто прилетів і сів на пеньочку?
- Що зробили горобчики?
- Поміркуйте над виділеними словами.
- Що вони допомогли вам побачити, відчути, зрозуміти?
2. Гра «Схожі хвостики» - завдання: дібрати рими до слів.
3. «Цікавинки звідусіль» - учні, які отримали випереджальні завдання, розповідають цікаві факти про мишей та горобчиків. (Додаток 2)
4. Робота над ілюстрацією.
— Розгляньте малюнок. Хто на ньому зображений?
— Який настрій передав на ньому художник?
5.Українознавство – «Україна вишивана».
-Які ви знаєте види орнаментів на вишивках?
-Чи можна назвати вишиванку символом українського народу?
VI. Підсумок уроку.
1.Еврістична бесіда.
- Який твір на сьогоднішньому уроці читали?
- Чим автор нас сьогодні здивувала?
- До якого жанру літературних творів можна віднести цей твір Ганни Чубач?
- Чому ви так вважаєте?
2. Прийом « Незакінчене речення».
3. Назвіть найбільш активних і уважних учнів. Хто зібрав найбільше фішок?
(Оцінювання учнів)
Тепер ви можете додати їх до своїх кишеньок-скарбниць у власних книжечках.
VII. Домашнє завдання
Залучення учнів до проектування наступного уроку.
Виразне читання віршованої казки ( с. 88-89 підручника).
Намалювати ілюстрацію до твору.
Підібрати прислів’я, приказки або загадки про мишку, горобчика.
Додатки
Додаток 1. Біографічна довідка
Народилася Ганна Чубач на Святвечір 6 січня 1941 року в селі Плоскому Муровано-Кироловецького району на Вінниччині у хліборобській сім’ї.
Сім'я жила бідно, але дружно, з надією на краще життя. Щоб не померти з голоду, Ганна збирала на стерні колоски. А ще пам'ятає вона той день, коли в сільмазі продавали ситець і мама набрала його доньці на плаття. Це було просто свято!
Жила дівчинка серед розкішної природи. Навіть вологі стежки, коли прибіжиш босоніж, здавалися теплими. А як співали навесні солов'ї! Їхнім співом зачаровувалася дівчина. А шматочок черствого чорного, як земля, хліба здавався зовсім не чорним, а зеленим , адже земля - зелена.
Вірші Ганнуся почала складати, ледве навчившись читати. І бідкалась бабуся: «Люди добрі, біда, а не дівчина - розписала словами стіну».
Перші поезії, як згадує поетеса, вона не писала, а співала. «Бо росла серед любові - мене любили мама, бабуся, сусіди, вчителі, рідна земля і пісня. Все, що я знайшла у цьому світі, йшло до мене через любов», - сповідується письменниця. Все це згодом відобразилось у поетичній творчості Ганни Чубач.
Ганна закінчила середню школу, згодом — Поліграфічний інститут , Вищі Літературні Курси, працювала в газеті «Літературна Україна», в журналі «Дніпро».
В 1970 році вийшла її перша збірка «Журавка». За назвою першої ліричної збірки друзі одразу ж стали називати її ясноокою Журавкою.
Ганна Чубач дуже любить дітей , тому багато своїх творів вона присвятила малятам. Її загадки, скоромовки, вірші - справжнє диво, за допомогою якого діти вивчають алфавіт.
Створюючи їх, письменниця насамперед дбала про те, щоб дитина з радістю взяла в руки першу книжку, щоб зацікавити малюка процесом запам'ятовування літер, збагатити його знання про навколишній світ.
Нині у поетеси є 12 скоромовочних абеток. Вигадала Ганна Чубач «Смачну абетку» й «Алфавітні усмішки» . За роки плідної творчої праці українська поетеса видала понад сімдесят книжок для дорослих і дітей, створила понад п’ятсот пісень.
Авторка 30 поетичних збірок («Журавка» (1970), «Жниця» (1974), «Ожинові береги» (1977), «Заповіти землі» (1978), «Срібна шибка» (1980), «Святкую день» (1982), «Житня зоря» (1983), «Листя в криниці» (1984), «Літо без осені» (1986) та ін.) й понад 200 естрадних пісень. За ці роки в поетеси вийшло понад сорок книжок. Кілька з них адресовані дітям: «Вивчаймо самі», «Сонячна абетка», «Алфавітні усмішки», «Жук малий і волохатий», «Черепаха Аха», «Прикмети — не секрети» та ін.
Поетеса пише і в жанрі казки, і в жанрі побрехеньок – «Жук малий і волохатий», «Два маленькі бегемоти», «Заячі сни», «Захотіла кицька сала» та інші.
У побрехеньках багато вигадок, фантазії. В них все для кмітливих і розумних дітей.
У патріотичному вихованні дітей дуже потрібні доступні маленьким читачам віршики про наш прапор, Тризуб, Свято Незалежності. Все можна знайти у книжці «Батьківщина Україна». Уже впродовж багатьох років твори поетеси вивчають школярі нашої Батьківщини .
Вірші поетеси перекладено російською, англійською, німецькою, чеською, болгарською, угорською, монгольською та іншими мовами. Ганна Чубач – заслужений діяч мистецтв України, лауреат республіканської премії імені Павла Усенка, Марусі Чурай, Міжнародної премії «Дружба», поетеса Божою милістю, і дитяча Берегиня.
Додаток 2. Цікаві факти про мишей і горобців.
Слово «миша» утворено від стародавнього індоєвропейського слова «муш», що перекладається як «злодій».
Найменша миша — це миша-крихітка, довжина тіла якої складає всього 5-7 см (без хвоста), а вага — 7-10 грам. Цікаво, що новонароджене мишеня цього виду
важить менше одного грама!
Чомусь, усі звикли думати, що миші обожнюють сир, та, чесно кажучи, він не викликає у гризунів такого великого захоплення. Найкращий корм для пухнастих звірят — зерно, шоколад, масло тощо.
А міф про неймовірну любов до сиру виник, мабуть, через те, що раніше господині залишали його в доступних місцях на кухні, чи в коморі. Тож і ласували ним миші — не залишатися ж голодними. Є цікаві факти про горобців про які мало хто знає:
Горобці зазвичай літають на швидкості 38 км/год, але переляканий горобець може розігнатися до 50 км/год!
Через кожні 15 хв. польоту вони зупиняються, щоб відпочити.
Ці найбільш поширені у світі пернаті люблять приймати пісочні ванни. Птахи повністю занурюються в пісок і чистять своє пір'я від паразитів.
На волі горобці живуть переважно від 4 до 5-ти років. У неволі за хорошого догляду живуть довше.
За будівництво гнізда відповідальні самці. Поки йдуть роботи вони намагаються привабити партнерок. Горобчихи оцінюють горобця і нерухомість і тоді роблять своє рішення.
Горобці — однолюби. Вони створюють сім'ю раз і на все життя.
Це дуже родючі пташки. Всього за кілька літніх місяців, вони можуть дати по 2-3 приплоду.
Новонароджені пташенята залишають вперше гніздо тільки на 10 день з дня народження.
Вони люблять приймати пісочні ванни. Птахи повністю занурюються в пісок і чистять своє пір'я від паразитів.
Додаток 3.
Цікаві задачі
• Горобчик прокинувся о 9 ранку. Коли він ліг спати, якщо проспав усього 4 години? (о5 ранку).
• Якщо з під тину видно 6 пар конячих ніг, то скільки цих тварин на подвір’ї (3).
• Дід, баба, онучка, Жучка, кішка та мишка тягнули, тягнули і нарешті витягнули ріпку. Скількивилося на ріпку (12 очей).