Урок №5 3 клас
Тема: Способи передавання й отримання інформації
Мета:
формувати в учнів уявлення про інформацію;
ознайомити учнів із різними способами передавання й отримання інформації;
розширити уявлення про інформаційну картину світу;
розвивати пам’ять і пізнавальні інтереси учнів;
виховувати інтерес до предмету.
Обладнання: конверти із завданнями для проведення гри
Програмне забезпечення: програма PowerPoint для демонстрації слайдів, програма «Скарбниця знань»
Вимоги до учнів: мати уявлення про поняття «інформація»; знати способи передавання й отримання інформації; уміти шифрувати і розшифровувати повідомлення за допомогою алфавіту, пронумерованого за порядком.
Хід уроку
І. Організаційний момент (1 хв.)
Всім добридень! Я рада вас бачити. Любі діти, на нашому уроці інформатики присутні шановні гості, яким буде цікаво спостерігати за нашою з вами роботою під час уроку. Давайте привітаємо шановних гостей.
Сьогодні на уроці ми з вами, шукачі скарбів, продовжимо нашу цікаву подорож по країні Знань.
На нашому шляху будуть траплятися різні пригоди, ви матимете можливість позмагатися та, виконуючи завдання, отримати оцінку. Тому перш ніж почати урок, перевірте, чи готові ви до роботи, чи приготували робочий зошит, простий олівець, гумку та ручку.
На уроці Ви маєте бути уважні, зібрані, зосереджені і активні. Всім вам я бажаю успіху і відмінних результатів під час роботи.
II. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку. Розминка (3 хв.).
На минулому уроці ми з вами з’ясували, що таке інформація, яким чином людина отримує інформацію з навколишнього світу. Сьогодні ми познайомимося зі способами передавання й отримання інформації, з’ясуємо, що може бути джерелом, а що приймачем інформації, будемо розвивати своє логічне мислення.
І в якості розминки прослухайте інформацію і дайте відповіді на питання:
У тварини 2 праві, 2 ліві, 2 передні та 2 задні лапи. Скільки всього у неї лап? (4)
Під каструлею стояла каструля, накрита каструлею до гори дном, усередині якої містилася одна каструля. Скільки всього каструль? (2)
У кімнаті в кожному кутку сиділо по одному котові, і кожен с цих котів бачив ще трьох котів. Скільки всього котів сиділо у кімнаті? (4)
ІІІ. Перевірка виконання домашнього завдання (3 хв.)
ІV. Пояснення нового матеріалу (10 хв.)
Вправа «Розтлумач інформацію»
Учитель показує слайди з інформацією, поданою різними способами, а учні розповідають про її зміст.
Н
а цьому слайді зображена лічба від одного до п’яти. Інформація передається за допомогою пальців руки.

Цей малюнок передає інформацію про вигляд білих ведмедів та їх поведінку. Інформація передається за допомогою фотознімка.
Ц 3+2=5
ей малюнок передає інформацію про суму чисел 2 і 3. Інформація передається за допомогою чисел.
Н Київ - столиця України
а цьому слайді інформація про столицю України. Інформація передається за допомогою літер.
Зазвичай діяльність людини пов’язана із передаванням інформації.
У давні часи люди передавали інформацію за допомогою наскальних малюнків.
Пізніше, із розвитком мови, люди обмінювались інформацією за допомогою усної розповіді.
Один із стародавніх способів передавання інформації – голубина пошта.
Деякі племена передавали повідомлення одне одному за допомогою диму від багаття або звуків барабану.
Моряки користуються для передавання інформації азбукою прапорців, військові використовують сигнальні ракети.
Люди, які мають дефекти мови й слуху використовують мову жестів.
Передавати інформацію можуть не тільки люди, але й тварини та рослини. Своїм гавкотом собака-пастух попереджає господаря про небезпеку від хижих тварин.
Бджоли передають одна одній рухами тіла напрямок подальшого руху всього бджолиного рою.
Мурашки теж мають свою систему обміну інформацією. Завдяки цьому вони разом будують мурашники, спільно добувають їжу.
В Індії на берегах річок ростуть чагарники дивної рослини, її називають «сором’язлива мімоза». Це дуже чутлива до дотику рослина. Коли починається тропічна злива і перші краплі дощу падають принаймні на одну рослину, мімоза поспішає згорнути своє листя, рятуючи його від руйнівної сили дощу. Найцікавіше те, що як тільки одна рослина згорнула свої листочки, сигнал про початок дощу передається від однієї рослини до іншої, й усі чагарники сором’язливої мімози згортають свої листочки. Погляньте, як це відбувається (відеослайд)
Із виникненням писемності інформацію почали передавати не тільки усно або жестами. Уміння читати й писати стало ознакою письменності людей. Вираження думок у письмовій формі дало можливість не тільки передавати повідомлення, але й накопичувати людський досвід у вигляді рукописів.
Пізніше, із винаходом у ХV ст. друкарських верстатів, з’явилася можливість широкого використання друкованих джерел інформації.
В сучасному світі завдяки мережі Інтернет спілкування й обмін повідомленнями за допомогою електронної пошти став одним із розповсюджених способів передавання й отримання інформації.
V. Закріплення нових знань, гра-змагання «Джерела і приймачі інформації» (5 хв.)
А зараз, в якості закріплення отриманих знань, пропоную провести гру-змагання.
І перш ніж почати, давайте з’ясуємо, чим різниться приймач інформації від джерела інформації? (Приймач – той, хто отримує інформацію, джерело – щось або хтось, здатний накопичувати інформацію і передавати її)
Діти діляться на дві команди. Вчитель пропонує кожній команді обрати конверт із завданням №1. Команди намагаються із запропонованих слів обрати потрібні згідно завданню. Перемагає команда, яка швидше і правильно впорається.
Вчитель пропонує кожній команді обрати конверт із завданням №2. Команди намагаються тільки жестами передати слова з конвертів іншій команді. Перемагає та команда, яка вдаліше впорається із завданням і відгадає всі слова суперників.
VІ. Робота із зошитом (3 хв.)
Виконання завдання №3 у робочому зошиті. (Повторення способів збереження інформації)
VІІ. Фізкультхвилинка (1 хв.)
Сядьте так, ніби ви дуже втомилися і вам хочеться відпочити.
Посміхніться так, ніби ви отримали 12 балів і дуже собою задоволені.
Встаньте і покажіть, як стоять на п’єдесталі спортсмени-переможці.
А зараз покажіть, як літають птахи.
А як вітер гойдає дерева. Покажіть, як ви збираєте гриби.
А зараз сядьте за парту так, ніби ви принц або принцеса, а парта – ваш трон.
Тільки що ви добре за допомогою дій передали інформацію.
VІІІ. Пояснення домашнього завдання (1хв.)
Д/з уроку 5 у робочому зошиті.
ІХ. Практична робота за комп’ютером (10 хв.)
А зараз кожна команда, виконуючи завдання, спробує допомогти Незнайці піднятися до вершини знань.
Додаткове завдання:
Робота з комп’ютерною програмою «Скарбниця знань». Зупинка «Шифрувальник» (За алфавітом). Перед виконанням роботи пояснити поняття «шифрування».
Х. Релаксація (1 хв.)
Заплющити очі на 5-10 сек., розслабивши м’язи очей, і розплющити їх на такий самий час. Повторити 4-5 разів.
ХІ. Підсумок уроку (2 хв.)
Отже, наш урок дійшов кінця, майже все нам з вами вдалося зробити, бо ви були уважні, зосереджені і активні, тому і отримали хороші результати. Давайте пригадаємо, що ж таке інформація? Які способи передавання інформації вам відомі? Що може бути джерелом інформації?А хто може бути приймачем?За допомогою яких органів чуття людина отримує інформацію?
І так, як я і обіцяла, кожен з вас протягом нашого уроку-змагання в силу своїх знань і вмінь намагався активно працювати і тому отримує оцінку: (Оголошення оцінок)
Дякую вам діти за роботу на уроці! Всі були молодці! А зараз надамо слово нашим шановним гостям!