СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сәндік -қолданбалы өнер. "ұлттық киім"

Категория: Искусство

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ұлттық киім туралы біле отырып "Сәукеле" жасап үйренеді

Просмотр содержимого документа
«Сәндік -қолданбалы өнер. "ұлттық киім"»

Қысқа мерзімді жоспар

IV- тоқсан

Пәні Бейнелеу өнері 6а сынып

Күні,айы 15.04.2016 ж.

Сабақтың тақырыбы

Ұлттық киім, зергерлік бұйымдар.

Күнтізбелік жоспар бойынша №29-сабақ

Сабақтың мақсаты

Ұлттық киім, зергерлік бұйымдар туралы мағлұмат беруге бағыттаймын, «Сәукеле» салыну тәсілі туралы үйрете отырып, эстетикалық талғамын арттыру, бағалау.

Сабақтың міндеттері

Ұлттық киім зергерлік бұйым атауларын ,түрлерін білуі тиіс. Берілген тапсырма бойынша «Сәукеле» суретін сала білуі керек.Шығармашылық қабілетін дамыту.

Сілтеме

Күнтізбелік жоспар.6-сынып.Бейнелеу өнері.Интернет.

Күтілетін нәтиже

Ұлттық киімдер, зергерлік бұйымдар атауын, түрлерін біледі, іздейді,талдайды, «Сәукелені» салып үйренеді, қайда пайдаланатынын зерттейді.

Сабақтың әдіс- тәсілі

Галерея әдісі,СТО, ВЕНН диаграммасы,Желпуіш әдісі.

Көрнекі құралдары

АКТ, «Қазақ халқының тұрмысы мен мәдениеті»Сейіт Кенжахметұлы.Таныстырылым. Бейнелеу өнері 6 сынып.

Пәнаралық байланыс

Әдебиет,тарих,сызу.

Блум таксономиясы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Білу




I. Ұйымдастыру : Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Сәлемдесу. Сергіту сәті «Қаражорға» Сынып оқушыларын суреттер беру арқылы топтастырып 4 топқа бөліп отырғызу. 1-бөрік , 2-белбеу , 3-тақия, 4-ұлттық киім топтары.

II. Үй тапсырмасын бақылау: Үйге «Төсекағаш»суретін салып келу берілген. Сурет қағаз бетіне үйлесімді салынған ба? Қандай ою-өрнекті пайдаландың? Түстік қатынастарды ата? Төсекағаш бейнесі дұрыс бейнеленген бе? Ашылып-жабылады, Әр үйден табылады. (Есік) Киіз үй жабдықтарын ата? Неліктен «Отау үй» деп аталады?

Оқушылар «Қаражорға» әуеніне ырғақты қимыл жасау.Өздері алған суретті сыни тұрғыдан ойлау арқылы тобын тауып бөлініп отырады.Әр топтан 2-3 оқушының жұмысы талданып , білімдері «желпуіш» әдісі арқылы тексеріледі



Түсіну




III.Жаңа сабақты түсіну: Бүгінгі өтетін сабағымыз «Қазақтың ұлттық киімі» Б.Ө.6с 78 бет. Оқып танысамыз. Әр топқа тапсырма беріледі. Тақырыпқа сай топтастырамыз. 1-топ «Әйелдердің,қыздардың бас киімдері», 2-топ «Зергерлік бұйымдар», 3-топ «Ерлердің бас киімі», 4-топ «Ұлттық киімдер. Жауаптарын смайліктер арқылы бағалау. Таныстырылым. Республикамыздың ұлттық мұражай қорында 19-20 ғасыр кезіндегі киімдер сақталған. Қазақта бас киімдер ерекше қастерлеген. Аталарымыз өзі киген бас киімді ешкімге бермеген.Басымыздың бағы ауысады деп, аяққа баспаған, киесі ұрады деп.Ұлттық киімге сән беретін біздің аталарымыздың бедерлеп жасаған зергерлік бұйымдары.



Атауларды шапшаң тауып жүзім түйіршіктерінің ішіне жазу.

Таныстырылыммен танысу.

Қолдану

Тапсырма: Сәукеле-киелі деп есептелетін,қалыңдықтың бас киімі.Оның биіктігі шамамен бір жарым, екі қарыстай болады.Сәукеленің негізін жұқа ақ киізден сырып тігеді де, сыртын қызыл шұғамен тыстап,бағалы аң терісімен әдіптейді. Алтын,күміс әшекейлер,моншақтар тағады.Жоғары қарай жіңішкере түскен төбесіне үкі қадап,тірсекке түсетін асыл тасты,оқалы лента тігіп,бергеніне бетті көлегелейтін желек бекітеді. Ол беташар айтылғанда қалыңдықтың жүзін жауып тұрады.

А3 қағазына топ болып тапсырмаға сай жұмыс жасайды.

Талдау

Негізін танып сәукелеге сай ою-өрнекпен безендіреді.Түстік қатынастар шешімін табады.Өздері жасаған жұмысты дәлелдер арқылы қорғайды.

Жұмысын қорғау

Жинақтау


Жаңа мазмұн тудыру барысында элементтерд і шығармашылықпен біріктіру.

Шығармашылығын айқындау.Топтар ұлттық киімдер мен зергерлік бұйымдар туралы білгендерін жаза отырып,екеуі де адамға не үшін қажет екенін жазады.

Бағалау

Сіздің ойыңызша бұл дұрыс па, бұрыс па?Жақтайсыз ба? Қарсысыз ба? Сұрақтар арқылы жүзеге асырылады?

Топтар бағалау,сыни пікір айту.Стикерге жазу. Суммативті бағалау.

Үй тапсырмасы

Шығармашылық жұмыс жасау.

Өзіндік жұмыс

Рефлексия

Екі жұлдыз бір тілек. Кері байланыс жасау.

Кері байланысқа пікірін көрсету.



Мектеп директорының оқу-ісі жөніндегі орынбасары Л.Қарабекова







Тапсырма: Сәукеле-киелі деп есептелетін,қалыңдықтың бас киімі.Оның биіктігі шамамен бір жарым, екі қарыстай болады.Сәукеленің негізін жұқа ақ киізден сырып тігеді де, сыртын қызыл шұғамен тыстап,бағалы аң терісімен әдіптейді.Алтын,күміс әшекейлер,моншақтар тағады.Жоғары қарай жіңішкере түскен төбесіне үкі қадап,тірсекке түсетін асыл тасты,оқалы лента тігіп,бергеніне бетті көлегелейтін желек бекітеді. Ол беташар айтылғанда қалыңдықтың жүзін жауып тұрады.









Тапсырма: Сәукеле-киелі деп есептелетін,қалыңдықтың бас киімі.Оның биіктігі шамамен бір жарым, екі қарыстай болады.Сәукеленің негізін жұқа ақ киізден сырып тігеді де, сыртын қызыл шұғамен тыстап,бағалы аң терісімен әдіптейді.Алтын,күміс әшекейлер,моншақтар тағады.Жоғары қарай жіңішкере түскен төбесіне үкі қадап,тірсекке түсетін асыл тасты,оқалы лента тігіп,бергеніне бетті көлегелейтін желек бекітеді. Ол беташар айтылғанда қалыңдықтың жүзін жауып тұрады.









Тапсырма: Сәукеле-киелі деп есептелетін,қалыңдықтың бас киімі.Оның биіктігі шамамен бір жарым, екі қарыстай болады.Сәукеленің негізін жұқа ақ киізден сырып тігеді де, сыртын қызыл шұғамен тыстап,бағалы аң терісімен әдіптейді.Алтын,күміс әшекейлер,моншақтар тағады.Жоғары қарай жіңішкере түскен төбесіне үкі қадап,тірсекке түсетін асыл тасты,оқалы лента тігіп,бергеніне бетті көлегелейтін желек бекітеді. Ол беташар айтылғанда қалыңдықтың жүзін жауып тұрады.









Тапсырма: Сәукеле-киелі деп есептелетін,қалыңдықтың бас киімі.Оның биіктігі шамамен бір жарым, екі қарыстай болады.Сәукеленің негізін жұқа ақ киізден сырып тігеді де, сыртын қызыл шұғамен тыстап,бағалы аң терісімен әдіптейді.Алтын,күміс әшекейлер,моншақтар тағады.Жоғары қарай жіңішкере түскен төбесіне үкі қадап,тірсекке түсетін асыл тасты,оқалы лента тігіп,бергеніне бетті көлегелейтін желек бекітеді. Ол беташар айтылғанда қалыңдықтың жүзін жауып тұрады.


















ВЕНН

Топ жұмысын бағалау кестесі

Оқушының аты -жөні

1

2

3

4

5

6

Топ мүшелерінің міндеттерін бөлуге қатысып өз міндетін орындауы







Идеяларды ұсыну








Топтық талдауға белсенді қатынасу (айтылған идеяларды,ұсыныстарды дамыту, жинақтау)







Топ мүшелеріне көмектесу







Мұқият тыңдап, сұрақ қояды







Талдау жасай біледі (талас тудырған сұрақтардың шешімін табу да өз қөзқарасын сыпайы білдіреді)







Топта берілген тапсырманы жауапкершілікпен орындауы







Жалпы ұпай саны















Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!