СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сабақ тақырыбыСұрыптау

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9.3.2.1.

Мектеп: №19 КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Сұрыптау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.3.2.1 Сұрыптау алгоритмдерін қолдану.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Сұрыптау ұғымымен танысу және сұрыптау алгоритмін құру.

Оқушылардың басым бөлігі:

Сұрыптаудың түрлері мен есептерді шешу әдістерін сипаттау.

Кейбір оқушылар:

Сұрыптау алгоритмдерін  құру  және қолдану.

Бағалау критерийі

Сұрыптау ұғымын және негізгі мақсатын атайды.

Сұрыптаудың түрлері мен есептерді шешу әдістерін сипаттай алады.

Сұрыптау алгоритмін  құрады  және қолданады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу. Түсіну, қолдану

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

Сұрыптау алгоритмін қолдану туралы түсініктерін қалыптастырады.

Негізгі сөздер мен тіркестер.

Көбік – Пузырек – Bubbl

Кірістіру – Вставка - Insertion

Таңдау – Выбор - Selection

Жылдам – Быстрый –Quisksort

Талқылауға арналған тармақтар

Сұрыптау деген не?

Массив элементтерін сұрыптау дегенді қалай түсінесіңдер?

Осы тақырыппен байланысты күнделікті тұрмыстан қандай мысалдар келтіре аласыңдар?

Құндылықтарға баулу

 

 

Өзін және өзгенің еңбегін бағалауға, бір-бірін құрметтеуге, сыныпта топпен, жұппен түсіністікпен жұмыс жасауға баулу.

Пәнаралық байланыс

Ағылшын тілі, математика.

Алдыңғы білім

 

Екі өлшемді массивті қолдана отырып, Python программалау тілінде программа құруды.

       

 

 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5-10 мин

 

Ұйымдастыру кезеңі. Бүгінгі күннің және сабақтың сәтті өтуі үшін оқушылар бір-біріне тілек айтады.

Қоржынға салынған «Көпіршікті сұрыптау» және «Жылдам сұрыптау» деп жазылған түрлі-түсті стикерлерге жазылған топ аттарымен оқушылар топқа бөлінеді.

 

Өткен тақырыпты «Конверттегі сұрақ» әдісін қолдану арқылы еске түсіреді.

  1. «Екі өлшемді массив» терминін қалай түсінеміз?
  2. Екі өлшемді массивті өңдеу мен оны шығару амалдары қандай?
  3. Екі өлшемді массивтің қанша өлшемі бар?
  4. Python программалау тілінде кестені қалай түрлендіруге болады?

ҚБ. «Бағдаршам» әдісі.

 

 

Түрлі –түсті стикерлер

 

 

 

Конверттегі сұрақтар.

 

expert.atamura.kz/kz/books/528#page/148

Сабақтың ортасы

10 мин

Жаңа сабақтың тақырып мазмұнын беру

Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру

Бүгінгі сабақтың тақырыбы «Сұрыптау».

Жаңа тақырыпты «Джигсо2» әдісімен 2 топқа бөліп, әр топ мүшесі өзіне бөлініп берілген мәтінді оқып, сол мәліметпен басқа топ мүшелерімен бөліседі.

 

1-топ. «Көпіршікті сұрыптау» тақырыбына түсініктеме беріп, мысалмен түсіндіріп өтеді.

2-топ. «Жылдам сұрыптау» тақырыбына түсініктеме беріп, мысалмен түсіндіріп өтеді.

Дескриптор:

  • Cұрыптау ұғымын біледі;
  • Сұрыптау алгоритмінің түрлерін біледі;
  • Сұрыптау алгоритмінің түрлерін айтып, салыстырып бере алады;

ҚБ. «Бас бармақ» әдісі.

 

№1 тапсырма. Жұптық жұмыс.

А-деңгейі.

Дескриптор:

  • Cұрыптау алгоритмін қолдана алады;
  • Сұрыптау әдісін қолданып, Р-шы минимумды таба алады;

ҚБ

 

№2 тапсырма. В- деңгейі.«Жұптық жұмыс».

 

Дескриптор:

  • Cұрыптау алгоритмін қолдана алады;
  • Сұрыптау әдісін қолданып, максимум және минимум қосындысын таба алады;

 

 

№3 тапсырма. С- деңгейі.«Жұптық жұмыс».

 

 

 

 

Дескриптор:

  • Cұрыптау әдісін қолданып өсу және кему ретімен есептеулер жүргізе алады;

 

ҚБ. «Күлегештер.» Мадақтаулар.

 

«60 секунд» әдісі арқылы сабақты бекіту.

Тақтаға таймер орнатып, оқушылар алпыс екунд ішінде сабақ қорытындысын дәптерге жазып, бірнеше оқушы соны оқып сабақты қорытындылаймыз.

ҚБ

Оқулық,маркерлер,

плакаттар,

стикерлер,

интерактивті тақта

https://rnpc.almatykitap.kz/index.php?id=378&#

Сабақтың соңы

 

Кері байланыс.

«Күн, бұлт, жартылай бұлт жапқан күн» суреттеріне оқушылар стикерлерге өз ойларын жазып, кері байланыс жасаймыз.

 

Күн – жақсы түсіндім.

Жартылай бұлт жапқан күн – орташа түсіндім.

Бұлт – түсінбедім.

 

Үй тапсырмасы.

 

 

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау  

Оқушылардың қабілетіне қарай деңгейлік тапсырмалар.

 

 

 

 

Дескрипторлар.

«Жұптық жұмыс».

ҚБ «Күлегештер.» Мадақтаулар

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары немесе оқумақсаттары шынайы, қол жетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

 

 

Жалпы бағалау

 

 

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

 

 

2:

 

 

 

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

 

 

 

2:

 

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

                                                                                                                                             

 

 

 

 

 

 

 

Просмотр содержимого документа
«Сабақ тақырыбыСұрыптау»

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9.3.2.1.

Мектеп: №19 КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ныгыметов Т.Ж

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Сұрыптау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.3.2.1 Сұрыптау алгоритмдерін қолдану.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Сұрыптау ұғымымен танысу және сұрыптау алгоритмін құру.

Оқушылардың басым бөлігі:

Сұрыптаудың түрлері мен есептерді шешу әдістерін сипаттау.

Кейбір оқушылар:

Сұрыптау алгоритмдерін құру және қолдану.

Бағалау критерийі

Сұрыптау ұғымын және негізгі мақсатын атайды.

Сұрыптаудың түрлері мен есептерді шешу әдістерін сипаттай алады.

Сұрыптау алгоритмін құрады және қолданады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу. Түсіну, қолдану

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

Сұрыптау алгоритмін қолдану туралы түсініктерін қалыптастырады.

Негізгі сөздер мен тіркестер.

Көбік – Пузырек – Bubbl

Кірістіру – Вставка - Insertion

Таңдау – Выбор - Selection

Жылдам – Быстрый –Quisksort

Талқылауға арналған тармақтар

Сұрыптау деген не?

Массив элементтерін сұрыптау дегенді қалай түсінесіңдер?

Осы тақырыппен байланысты күнделікті тұрмыстан қандай мысалдар келтіре аласыңдар?

Құндылықтарға баулу



Өзін және өзгенің еңбегін бағалауға, бір-бірін құрметтеуге, сыныпта топпен, жұппен түсіністікпен жұмыс жасауға баулу.

Пәнаралық байланыс

Ағылшын тілі, математика.

Алдыңғы білім


Екі өлшемді массивті қолдана отырып, Python программалау тілінде программа құруды.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері


Ресурстар

Сабақтың басы










5-10 мин


Ұйымдастыру кезеңі. Бүгінгі күннің және сабақтың сәтті өтуі үшін оқушылар бір-біріне тілек айтады.

Қоржынға салынған «Көпіршікті сұрыптау» және «Жылдам сұрыптау» деп жазылған түрлі-түсті стикерлерге жазылған топ аттарымен оқушылар топқа бөлінеді.


Өткен тақырыпты «Конверттегі сұрақ» әдісін қолдану арқылы еске түсіреді.

  1. «Екі өлшемді массив» терминін қалай түсінеміз?

  2. Екі өлшемді массивті өңдеу мен оны шығару амалдары қандай?

  3. Екі өлшемді массивтің қанша өлшемі бар?

  4. Python программалау тілінде кестені қалай түрлендіруге болады?

ҚБ. «Бағдаршам» әдісі.



Түрлі –түсті стикерлер




Конверттегі сұрақтар.


expert.atamura.kz/kz/books/528#page/148

Сабақтың ортасы

10 мин

Жаңа сабақтың тақырып мазмұнын беру

Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру

Бүгінгі сабақтың тақырыбы «Сұрыптау».

Жаңа тақырыпты «Джигсо2» әдісімен 2 топқа бөліп, әр топ мүшесі өзіне бөлініп берілген мәтінді оқып, сол мәліметпен басқа топ мүшелерімен бөліседі.


1-топ. «Көпіршікті сұрыптау» тақырыбына түсініктеме беріп, мысалмен түсіндіріп өтеді.

2-топ. «Жылдам сұрыптау» тақырыбына түсініктеме беріп, мысалмен түсіндіріп өтеді.

Дескриптор:

  • Cұрыптау ұғымын біледі;

  • Сұрыптау алгоритмінің түрлерін біледі;

  • Сұрыптау алгоритмінің түрлерін айтып, салыстырып бере алады;

ҚБ. «Бас бармақ» әдісі.


№1 тапсырма. Жұптық жұмыс.

А-деңгейі.

Дескриптор:

  • Cұрыптау алгоритмін қолдана алады;

  • Сұрыптау әдісін қолданып, Р-шы минимумды таба алады;

ҚБ


№2 тапсырма. В- деңгейі.«Жұптық жұмыс».


Дескриптор:

  • Cұрыптау алгоритмін қолдана алады;

  • Сұрыптау әдісін қолданып, максимум және минимум қосындысын таба алады;



№3 тапсырма. С- деңгейі.«Жұптық жұмыс».





Дескриптор:

  • Cұрыптау әдісін қолданып өсу және кему ретімен есептеулер жүргізе алады;


ҚБ. «Күлегештер.» Мадақтаулар.


«60 секунд» әдісі арқылы сабақты бекіту.

Тақтаға таймер орнатып, оқушылар алпыс екунд ішінде сабақ қорытындысын дәптерге жазып, бірнеше оқушы соны оқып сабақты қорытындылаймыз.

ҚБ

Оқулық,маркерлер,

плакаттар,

стикерлер,

интерактивті тақта

https://rnpc.almatykitap.kz/index.php?id=378&#

Сабақтың соңы


Кері байланыс.

«Күн, бұлт, жартылай бұлт жапқан күн» суреттеріне оқушылар стикерлерге өз ойларын жазып, кері байланыс жасаймыз.


Күн – жақсы түсіндім.

Жартылай бұлт жапқан күн – орташа түсіндім.

Бұлт – түсінбедім.


Үй тапсырмасы.




Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Оқушылардың қабілетіне қарай деңгейлік тапсырмалар.





Дескрипторлар.

«Жұптық жұмыс».

ҚБ «Күлегештер.» Мадақтаулар


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқумақсаттары шынайы, қол жетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?



Жалпы бағалау




Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:




2:





Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:





2:



Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

























Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!