СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сабақтың тақырыбы: «Трапеция»

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Маңғыстау облысы

Мұнайлы ауданы

 

 

Математика  апталығы

 

Ашық сабақ

 

Сабақтың тақырыбы: «Трапеция»

 

 

8-сынып

№8 орта мектебінің математика

пәнінің мұғалімі

Тлеубергенова Лаззат Жолдасовна

 

 

 

 

 

 

 

                                                 

 

 

 

 

Сабақтың тақырыбы: Трапеция

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:  Трапецияның кескінімен және оның қасиеттерімен таныстыру.

Дамытушық: есте сақтау, зейін қою, өзіндік ойлау қабілеттерін, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту,талдау жасау және саралау жасау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету, пәнге қызығушылығын арттыру,адамгершілікке және жолдасына көмек беруге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа тақырып

Сабақтың жоспары:

  1. Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру

  2. Үй жұмысын тексеру /тақтамен жұмыс/

  3. Оқушыларға өтілген материалдан сұрақтар қою арқылы жауап алу

  4. Жаңа сабақты түсіндіру.

  5. Жаңа сабақты бекіту.

  6. Үйге тапсырма: §5/оқу/, №80,88

  7. Қорытындылау, бағалау

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру.

Бүгінгі сабағымыздың ұраны:

 

 

 

 

                                                                                     

2.Үй жұмысын тексеру /тақтамен жұмыс/№6есеп (76 есепке ұқсас)

3.Оқушыларға өтілген материалдан сұрақтар қою арқылы жауап алу.

Төртбұрыштар тарауын қайталау.

Параллелограмм

  • Қарама-қарсы қабырғалары қос-қостан параллель төртбұрыш параллелограмм деп аталады.

  • Параллелограмның қарама-қарсы қабырғалары тең.

  • Параллелограмның қарама-қарсы бұрыштары тең.

  • Параллелограмның диагональдары қиылысу нүктесінде тең екі бөлікке бөлінеді.

  • Параллелограмның бір қабырғасына іргелес бұрыштарының қосындысы 180º-қа тең.

     

    Ромб

    Барлық қабырғалары тең параллелограмм  ромб деп аталады.

  • Ромбының диагональдары өзара перпендикуляр және олар бұрыштардың биссектрисалары болып табылады.

  • Ромбының қарама-қарсы бұрыштары тең.

  • Ромбының диагональдары қиылысу нүктесінде тең екі бөлікке бөлінеді.

    Квадрат

  • Барлық қабырғалары тең тіктөртбұрыш квадрат деп аталады.

  • Квадраттың диагональдары өзара перпендикуляр.

    Тіктөртбұрыш

  • Барлық бұрышы тік болатын параллелограмды тіктөртбұрыш дейміз.

  • Тіктөртбұрыштың диагональдары тең болады және қиылысу нүктесінде тең екі бөлікке бөлінеді.

    3.Жаңа сабақты түсіндіру.

    Анықтама.

    Екі қабырғасы ғана параллель болатын дөңес төртбұрыш трапеция деп аталады.

     

                                            ТРАПЕЦИЯ                                        (грекше trapeza - стол).

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Тікбұрышты

     

     

     

     

     

     

     

    Теңбүйірлі

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Бүйір қабырғалары тең трапеция теңбүйірлі трапеция деп аталады.

    Егер трапецияның бір бұрышы 90 градусқа тең болса, онда ол тікбұрышты трапеция деп аталады.

    Трапецияның элементтері:

     

     

     

    Трапецияның параллель қабырғалары табандары, ал параллель емес қабырғалары бүйір қабырғалары деп аталады. (ВС||AD,AB,CD) Трапецияның төбесінен қарсы жатқан табанына түсірілген перпендикулярды трапецияның биіктігі деп аталады.Трапецияның қарама-қарсы төбелерін қосатын кесінділер трапецияның диагональдары деп аталады.ВD,АС.

     

    5.Жаңа сабақты бекіту: №№79,85,82,81 карточкамен есептер беру

    6.Үйге тапсырма: § /оқу/, есеп №№80,88

    Басқатырғыш

  • Бала әкесінен қарызға 100 теңге алды. Бірақ оны жоғалтып алып, шешесінен 50 теңге алды. Оның 20 теңгесіне балмұздақ алып, қалған 30 теңгені әкесіне берді. Сонда ол енді әкесіне 100-30=70 теңге , ал шешесіне 50 теңге қарыз. Жалпы қарызы 70+50=120 болды. Тағы 20 теңге балмұздақ алғаны бар 140 теңге шығып тұр. Бастапқы қарызы 150 теңге еді. 10 теңге қайда кетті?

     

    7.Қорытындылау, бағалау.

    Берілген фигуралардан  трапецияны  қиып түсіру үшін түзуді  қалай жүргізуге  болады?

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аты-жөні:                                                                                                                                 

1 Трапецияның бұрыштарының қатынасы  2:3:4:6. Трапецияның  бұрыштарын табыңдар.

 Жауабы:

1-ші бұрышы

2-ші бұрышы

3-ші бұрышы

4-ші бұрышы

   

 

 

 

 

 П

 

 

 

     2. Берілгені:

          <A=37°  , <C=108°

    Табу керек: <B, <D

 

Т

 

 

3. Берілгені:   <C=148°

 

    Табу керек:   <B, <D, <A

А

 

 

 

4.  Трапецияның қабырғалары  5:2:6:10, ал оның периметрі  46 см. Трапецияның   қабырғаларын табыңдар. 

Жауабы:

Бірінші қабырғасы

Екінші қабырғасы

Үшінші қабырғасы

Төртінші қабырғасы

 см

 см

 см

 см

 

Ц

 

 

Аты-жөні:

1. Трапецияның бұрыштарының қатынасы  1:3:5: 9 Трапецияның  бұрыштарын табыңдар.

 Жауабы:

1-ші бұрышы

2-ші бұрышы

3-ші бұрышы

4-ші бұрышы

   

 

 

 

    

 

 Е

 

 

2. Берілгені: трапеция

                 <A=47°  , <C=152°

    Табу керек: <B, <D

 

И

 

3. Берілгені:  <C=120°

   Табу керек: <B, <D, <A                                                                                                                                                                Р

 

 

 

4.  Трапецияның қабырғалары 3:4:10:8,  , ал оның периметрі  75 см. Трапецияның     қабырғаларын табыңдар.

 

Жауабы:

Бірінші қабырғасы

Екінші қабырғасы

Үшінші қабырғасы

Төртінші қабырғасы

              см

 см

 см

 см

 

Я

Просмотр содержимого документа
«Сабақтың тақырыбы: «Трапеция»»

Маңғыстау облысы

Мұнайлы ауданы




Математика апталығы


Ашық сабақ


Сабақтың тақырыбы: «Трапеция»





8-сынып

8 орта мектебінің математика

пәнінің мұғалімі

Тлеубергенова Лаззат Жолдасовна























Сабақтың тақырыбы: Трапеция

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Трапецияның кескінімен және оның қасиеттерімен таныстыру.

Дамытушық: есте сақтау, зейін қою, өзіндік ойлау қабілеттерін, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту,талдау жасау және саралау жасау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету, пәнге қызығушылығын арттыру,адамгершілікке және жолдасына көмек беруге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа тақырып

Сабақтың жоспары:

  1. Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру

  2. Үй жұмысын тексеру /тақтамен жұмыс/

  3. Оқушыларға өтілген материалдан сұрақтар қою арқылы жауап алу

  4. Жаңа сабақты түсіндіру.

  5. Жаңа сабақты бекіту.

  6. Үйге тапсырма: §5 /оқу/, №80,88

  7. Қорытындылау, бағалау

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру.

Бүгінгі сабағымыздың ұраны:







2.Үй жұмысын тексеру /тақтамен жұмыс/№6есеп (76 есепке ұқсас)

3.Оқушыларға өтілген материалдан сұрақтар қою арқылы жауап алу.

Төртбұрыштар тарауын қайталау.

Параллелограмм

  • Қарама-қарсы қабырғалары қос-қостан параллель төртбұрыш параллелограмм деп аталады.

  • Параллелограмның қарама-қарсы қабырғалары тең.

  • Параллелограмның қарама-қарсы бұрыштары тең.

  • Параллелограмның диагональдары қиылысу нүктесінде тең екі бөлікке бөлінеді.

  • Параллелограмның бір қабырғасына іргелес бұрыштарының қосындысы 180º-қа тең.


Ромб

Барлық қабырғалары тең параллелограмм ромб деп аталады.

  • Ромбының диагональдары өзара перпендикуляр және олар бұрыштардың биссектрисалары болып табылады.

  • Ромбының қарама-қарсы бұрыштары тең.

  • Ромбының диагональдары қиылысу нүктесінде тең екі бөлікке бөлінеді.

Квадрат

  • Барлық қабырғалары тең тіктөртбұрыш квадрат деп аталады.

  • Квадраттың диагональдары өзара перпендикуляр.

Тіктөртбұрыш

  • Барлық бұрышы тік болатын параллелограмды тіктөртбұрыш дейміз.

  • Тіктөртбұрыштың диагональдары тең болады және қиылысу нүктесінде тең екі бөлікке бөлінеді.

3.Жаңа сабақты түсіндіру.

Анықтама.

Екі қабырғасы ғана параллель болатын дөңес төртбұрыш трапеция деп аталады.


ТРАПЕЦИЯ
(грекше trapeza - стол).





Тікбұрышты

Теңбүйірлі





Бүйір қабырғалары тең трапеция теңбүйірлі трапеция деп аталады.

Егер трапецияның бір бұрышы 90 градусқа тең болса, онда ол тікбұрышты трапеция деп аталады.

Трапецияның элементтері:



Трапецияның параллель қабырғалары табандары, ал параллель емес қабырғалары бүйір қабырғалары деп аталады. (ВС||AD,AB,CD) Трапецияның төбесінен қарсы жатқан табанына түсірілген перпендикулярды трапецияның биіктігі деп аталады.Трапецияның қарама-қарсы төбелерін қосатын кесінділер трапецияның диагональдары деп аталады.ВD,АС.



5.Жаңа сабақты бекіту: №№79,85,82,81 карточкамен есептер беру

6.Үйге тапсырма: § /оқу/, есеп №№80,88

Басқатырғыш

  • Бала әкесінен қарызға 100 теңге алды. Бірақ оны жоғалтып алып, шешесінен 50 теңге алды. Оның 20 теңгесіне балмұздақ алып, қалған 30 теңгені әкесіне берді. Сонда ол енді әкесіне 100-30=70 теңге , ал шешесіне 50 теңге қарыз. Жалпы қарызы 70+50=120 болды. Тағы 20 теңге балмұздақ алғаны бар 140 теңге шығып тұр. Бастапқы қарызы 150 теңге еді. 10 теңге қайда кетті?


7.Қорытындылау, бағалау.

Берілген фигуралардан трапецияны қиып түсіру үшін түзуді қалай жүргізуге болады?

























Аты-жөні:

1 Трапецияның бұрыштарының қатынасы 2:3:4:6. Трапецияның бұрыштарын табыңдар.

 Жауабы:

1-ші бұрышы

2-ші бұрышы

3-ші бұрышы

4-ші бұрышы

 

 

 

 

 

П




2. Берілгені:

A=37° , C=108°

Табу керек: BD



Т



3. Берілгені: C=148°

 

Табу керек: BD, A

А







4. Трапецияның қабырғалары 5:2:6:10, ал оның периметрі 46 см. Трапецияның қабырғаларын табыңдар. 

Жауабы:

Бірінші қабырғасы

Екінші қабырғасы

Үшінші қабырғасы

Төртінші қабырғасы

 см

 см

 см

 см

 

Ц





Аты-жөні:

1. Трапецияның бұрыштарының қатынасы 1:3:5: 9 Трапецияның бұрыштарын табыңдар.

 Жауабы:

1-ші бұрышы

2-ші бұрышы

3-ші бұрышы

4-ші бұрышы

 

 

 

 

 


Е



2. Берілгені: трапеция

A=47° , C=152°

Табу керек: BD



И



3. Берілгені: C=120°

  Табу керек: BD, A Р







4. Трапецияның қабырғалары 3:4:10:8, , ал оның периметрі 75 см. Трапецияның қабырғаларын табыңдар.

 

Жауабы:

Бірінші қабырғасы

Екінші қабырғасы

Үшінші қабырғасы

Төртінші қабырғасы

 см

 см

 см

 см

 

Я








Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!