СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сабақтың тақырыбы: «Түлкі мен ешкі » ертегісі.

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың мақсаты:

А)білімділік: Оқушыларға  қазақ халқының ертегілерінің бірі «түлкі мен ешкі» ертегісі туралы түсінік беру.

Ә)дамытушылық: Ертегі тыңдау арқылы оқушылардың шығармашылық,ойлау қабілеттерін дамыту.

Б)тәрбиелік: Ертегідегі кейіпкерлер мінезі туралы түсінік бере отырып,төрт-түлікті аялауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап,түсіндіріп,баяндау,әңгімелеу

Сабақтың көрнекілігі: Түлкі мен ешкі суреті, сөздіктер

Жұмыс түрлері:топтық,жұптық

Просмотр содержимого документа
«Сабақтың тақырыбы: «Түлкі мен ешкі » ертегісі.»

Сабақ: қазақ әдебиеті

Күні: 25.02.17.

Сынып:5

Пән: қазақ әдебиеті.

Сабақтың тақырыбы: «Түлкі мен ешкі » ертегісі.

Сабақтың мақсаты:

А)білімділік: Оқушыларға қазақ халқының ертегілерінің бірі «түлкі мен ешкі» ертегісі туралы түсінік беру.

Ә)дамытушылық: Ертегі тыңдау арқылы оқушылардың шығармашылық,ойлау қабілеттерін дамыту.

Б)тәрбиелік: Ертегідегі кейіпкерлер мінезі туралы түсінік бере отырып,төрт-түлікті аялауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап,түсіндіріп,баяндау,әңгімелеу

Сабақтың көрнекілігі: Түлкі мен ешкі суреті, сөздіктер

Жұмыс түрлері:топтық,жұптық

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі: сынып оқушыларын тексеру,түгендеу

2.Үй тапсырмасы: тексеру,бағалау

3.Сабақтың мақсаты мен міндетін түсіндіру.

Жаңа сөздер:

Абайсызда-внезапно

Терең апаңға-в глубокую яму

Түсіп кетті-упал

Неге тұрсың-почему стоишь

Жаным жай тауып тұр-душа ликует

Салқын-прохладно

Шөлдедім-сильно хотел пить

Тұп-тұнық су-прозрачная вода «чистая вода»

Секіріп үстіне мінеді-вскакивает,прыгает на него

Жаңа сөздерді сөздік дәптерлеріне жаздыртып,мағынасын ашу.

Бір түлкі жүгіріп келе жатып, абайсызда бір терең апанға түсіп кетеді.Апаннан шыға алмайды. Бір кезде су іздеп жүрген ешкі түлкіні көріп:

-Ей, түлкі батыр неге тұрсың?-депті

-Ой не қыласың,жаным жай тауып тұр.Қырда әлі шөлдеп,ыстықтадым.Ал апанның іші салқын.Түбінде тұп-тұнық суы бар екен –депті.

Ешкі: «мен де салқындаймын, әрі су ішейін» деп ойлап,апанға секіріп түсіпті. Сонда түлкі секіріп ешкінің үстіне мінеді.Одан мүйізіне шығады. Одан ырғып далаға шығады,жөніне кетіпті.

«Өтірікке алдаңба, басың бәлеге душар болар» деген осыдан шығады.

Бұл ертегі кім туралы айтылған?

Қандай кейіпкерлер бар? Ешкі кімнің сөзіне алданып қалады:

Не себептен?

Оқушылар білімін тексеру,сұрақтар қою арқылы ойларын жинақтау.

Тапсырмалар:

1.Сөздер мен сөз тіркестерін дұрыстап айтыңдар.

2.Мәтінді дұрыстап түсініп оқыңдар.

3.Орыс халқында осы ертегіге ұқсас ертегі бар ма?

4.Мәтіннен нақыл сөздерді тауып,көшіріп жаз.

5.Қазақ тіліне аударыңдар.

6.Ертегі кейіпкерлері кімдер?

7.Кейіпкерлерге сипаттама беріңдер.

8.Түлкінің ешкіні алдаған жерін тауып оқыңдар.

9.Бұл ертегі ертегінің қай түріне жатады?

10.Жоспарға сүйене отырып,ертегінің мазмұнын өз сөздеріңмен айтыңдар.

1.Түлкінің апанға түсіп кетуі.

2.Ешкінің апандағы түлкіні көруі

3.Түлкінің өтірік айтуы.

4.Ешкінің алданып қалуы.

Оқушылар сіздер қандай мақал-мәтелдер білесіздер?

Жолдас болсаң қуға,

Басыңды салар дауға.

12.жұмбақты шешіңдер?

Бұлаңдаған құйрығы.

Бір алдарлық қулығы.

Сабақты қорытындылау: Түлкі апанға не себептен түсті? Түлкінің мінезі қандай? Ешкіге сипаттама бер? Кластер әдісін қолдану.

Үй тапсырмасы: Түлкі мен ешкі ертегісін оқып,мазмұнын айту,мақал-мәтелдер жаттап келу.Тақырыбы: Қулық туралы. Түлкі мінезін өмірде бар адамдармен салыстырып,сипаттама беріңдер.

Бағалау: Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды .

Сабақ аяқталды.

Сау болыңдар.