СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сабактын иштелмеси

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Сабактын иштелмеси»

Предмети:

Информатика

8б-класс

06.05.2021

Мугалим: Жаныбаева Гулжамал

Сабактын темасы:

Тексттик рдактор менен иштөө

Сабактын тиби:

Жаны билим берүү

Колдонулуучу усулдар:

Интерактивдүү

Баалоо усулдары:

Калыптандыруучу (формативдик), суммативдүү баалоо

Сабактын жабдылышы:

Маркер, доска, компьютер, интерактивдүү доска, А4 барак, карточка, QR код

Маалыматтык (НК1)

  • Өз ишин пландаштырат;

  • Маалыматты максатка багыттап изденет;

  • Салыштырат, чечимдерди кабыл алат;

Маалыматтык сабаттуулук (ПК1)

Маалыматтарды издөө, кабыл алуу, аралыкка берүү ыкмаларына ээ болот. Маалыматтар ар түрдүү болушу мүмкүн: текст, таблица, диаграмма жана алардын жыйындысы;

Логикалык жана алгоритмдик (ПК2)

Логикалык жана алгоритмдик ой-жүгүртүүнүн негиздерин билүү, жөнөкөй алгоритмдерди түзүү жана алгоритм аркылуу иш жүргүзө алуу;

Социалдык-коммуникациялык (НК2)

  • Башкалар менен мамиле түзөт;

  • Сүйлөшө билет, маектешет;

  • Бири-бирин баалайт;

  • Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат;

  • Башкаларды уга билет;

ИКТ-квалификациясынын негиздери (ПК3)

Маалыматтык маселелерди чечуудо компьютерди колдонуунун негиздерин жана ИКТнын башка каражаттарын колдоно билүү;

Коммуникациялык (ПК4)

Маалыматтарды аралыкка берүүгө жана алууга байланышкан маалыматтарды алмашуу компетенттүүлүктөрүнүн активдүү жагдайы менен байланыштуу;

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

  • Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат;

  • Өз ишин талдап, баа берет;

  • Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот

Моделдөө жана дизайн (ПК5)

Өндүрүш материалдарына коюлган техникалык эстетикалык талаптары, өңүнө, түсүнө карата дизайны, түстү көркөмдөп жасалгалап пайдалануунун принциптери тууралуу түшүнүккө ээ болот. Информациялык объекттин моделин түзүп, аны пайдалана алат. Маалымдоо системасын өзүнүн ишинде пайдалануу аркылуу базалык берилиштердин моделин түзө алат. Информациялык моделди топтоодо өзүнүн чөйрөсүндөгү адамдардын телефонунун, кийимдеринин, эмеректеринин жана башка информациялык процесстердин базасын түзө алат.

Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр:


Тексттик документ , тексттик редактор түшүнүгүнө ээ болушат

Текстти редакциялаганды үйрөнүшөт


Тексттик документ , тексттик редактор түшүнүгүнө ээ болушса

Текстти редакциялаганды үйрөнүшсө


Өнүктүрүүчүк максат:

Дүйнө таанымын өркүндөтөт. Жаңы текст түзүүчү колдонмо программаны үйрөнүшөт

Жаңы түшүнүккө ээ болушса. Программаны толук канадуу иштете алышса

Тарбиялоочулук максаты:

Бири-биринин оюн угуу, башка окуучу жооп берип жатканда тоскол болбоо. Дептерге керектүү маалыматтарды туура жазганды үйрөнүшсө

Бири-бирин уга билишсе, керектүү маалыматтарды туура жана так жазышса







Сабакктын этабы

Сабактын жүрүшү

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү

Негизги НК

Предметтик НК

Баалоо

1-этап

Уюштуруу

Саламдашам.

Мен күнмүн атту оюнун ойнотуп уч топко бөлөм.

Алтын эреже жана баалоо критерийлери менен тааныштырам.

А4 баракчасына күн менен адамды тартышат.

Мугалим берген суроолорго жооп берип, карточка алып, топторго бөлүнүшөт




2- этап

Уй тапшырма

Plickers программасында QR коддун жардамында 5 суроодон турган тест иштетем.



Мен тараткан QR код менен ар бир суроону экрандан окуп коддун жардамында жооп беришет.

НК3

ПК1

Кайтарым байланыш

3-этап

Мээге чабуул

Жаңы өтүлүүчү теманы табуу оюнун ойнотом.

Экрандан суроолорду көрсөтөм.

Ан сезими ойгонот

Ойлонот

Изденет

НК1

ПК1

Диагностикалык баалоо

4-этап

Жаны тема


Жаңы өтүлүүчү теманы экрандан презентация аркылуу көрсөтөм.


Интерпретатордун өзүндө орнотулган функциялар жөнүндө түшүнүк берем.


Кошумча алгоритм –функциялар error функциясын def ачкыч созүнүн жардамы менен иштеткенди корсөтүп берем.


Функция жана анын аргументтери менен тааныштырам. Функциянын аргументи менен параметринин айырмасын айтып берем.


Көптөгөн бирдей символдун жардамында бөлгүч (сызык) тарткан программаны жазалы:


n = 125 #ушунча жолу

s = “__” #символ

while n 0:

print (s, end = “ ”)

n - = 1






Экрандан презентацияны көрүшөт.


Жаңы маалыматтарды жана мисалдарды дептерине жазышат.

НК1, НК2

ПК1, ПК3

Формативдик балоо

5-этап

Бышыктоо

Алгоритм менен иштеп жатканда колдонулуучу функциялардын кызматы жана аталышы бекитилген карточка берем.

Ар бир карточкада учтөн тапшырма берилет.

Топто иштешет.

Мугалим тараткан карточкага функциялардын атын жана кызматын жазышат.

НК3

ПК3, ПК5


6-этап Баалоо

Ар бир командага таратылган баалоо баракчасынын негизинде баалайм

Окуучулар баалоо баракчасындагы топтолгон упайларды эсептеп, жалпы упайын чыгарышат.

НК3


Суммативдик баалоо

7-этап

Уйго тапшырма

Үй тапшышрмасын экрандан көрсөтүп берем.


Көптөгөн бирдей символдун жардамында көбөйтү жазган программаны жазгыла. Бирок баардык жыйынтыктар бир сапчага үтүр менен ажыратылып жазылсын.


Үй тапшырманы кундөлүгүнө жазышат

НК3



8-этап

Жыйынтыктоо

Сабакты жыйынтыктайт

  1. Кызыктуу болду

  2. Мен билдим

  3. Дагы билгим келет

Окуучулар суроосу болсо мугалимге суроо беришет. Бүгүнкү өтүлгөн сабак боюнча жыйынтык чыгарышат.











Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!