СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сабактын планы.3-4-чейрек

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Сабактын планы.3-4-чейрек»

2-класс

Мекен таануу 3-чейрек

Сабактын темасы: Ден соолук.

Сабактын максаты


Билим берүүчүлүк


Өнүктүрүүчүлүк

Тарбия берүүчүлүк

Окуучулар өз дене түзүлүштөрүн билишет.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Өзүн туура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.

Көрсөткүчтөр


Окуучулар өз дене түзүлүштөрүн билишсе, аларга кам көрө алышса.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.


Өзүн туура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.



Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата сүрөттөр, баалоочу каражаттар.

Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.

Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, байкоо жүргүзүү.

Сабактын формасы: жалпы, жеке иш, топтук, интерактивдүү, ангемелешүү.



Сабактын этабы

Уба-

кыт


Мугалимдин иш-аракети

Окуучунун иш-аракети

Компо-

тент-

туулук

Уюштуруу

3 мин

Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени түзүү.

Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт.

НК2



Үй тапшырмасы

3 мин


Үй тапшырмасын суроо.

Үйгө берилген тапшырманы айтып беришет.


НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3



Жаны темага түшүнүк беруу

20 мин

Жаны теманы түшүндүрүү.

Ден соолук.

Балдарга өз дене түзүлүштөрү жөнүндө маалымат беруу.

Сүрөттү колдонуп, дененин ички жана сырткы түзүлүштөрүн атоо.

Дененин сырткы бөлүктөру: баш, моюн, дене, кол, бут.

Суук күндөрү суук тийгизип албаш үчүн жүндөн же пахтадан жасалган жылуу кийимдер. Кокусунан жамгырда калсан, кийимиӊ суу болуп калса, кургак кийим менен алмаштыр. Эч качан бутуӊду жана кийимиӊди суу бойдон алып жүрбөө. Кимдир бирөө жөтөлүп же чүчкүрүп калса, андан алыс бол. Оруну жугузуп алышыӊ мүмкүн. Орууну микробдор жугузат. Адам организмине тамак же аба аркылуу кирип, канга өтүп бат эле оруу пайда болот. Аны микроскоп менен гана көрө алабыз.


Жаны теманы түшүнүшөт. Өзүнүн дене түзүлүшүн атап беришет. Мезгилге карап кийингенге аракет жасашат. Микроб оруу жугуза тургандыгын билишет.

Грипптен сактанууну билишет.

НК1, НК2, ПК3









Физьминутка

3 мин

Физьминутка жасоо


Физьминутка жасашат.

НК3

Сабакты бышыкто

3 мин


Дене түзүлүшүӊдү атап бер?

Микроб деген эмне?

Грипптен кантип сактанабыз?


Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК5



Сабакты жыйынтыктоо

3 мин

Сабак жактыбы?

Эмнеси менен жакты?

Эмнени билдин?


Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК3



Үйгө тапшырма

3 мин


Ден соолук

Дене түзүлүштүн

сүрөтүн тартуу.

НК1, ПК4






Мекен таануу

Сабактын темасы: Жолдо сак жана этият бол.

Сабактын максаты


Билим берүүчүлүк

Өнүктүрүүчүлүк


Тарбия берүүчүлүк

Окуучулар жолдо журүү эрежелерин билишет.

Активдүүлүгүн, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Өзүн жолдо туура алып жүрүүгө, тыкандыкка тарбияланышса.

Көрсөткүчтөр

Окуучулар жолдо жүрүү эрежелерин билишсе, турмушта колдоно алышса.

Активдүүлүгүн, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Өзүн жолдо туура алып жүрүүгө, тыкандыкка тарбияланышса.



Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата сүрөттөр, баалоочу каражаттар.

Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.

Сабактын методу: кунт коюп угуу, аӊгемелешүү, көрсөтмөлүүлүк, байкоо жүргүзүү.

Сабактын формасы: жалпы, жеке иш, топтук, интерактивдүү метод.

Сабактын этабы

Убакыт

Мугалимдин иш-аракети

Окуучунун иш-аракети

Компотент-

туулук

Уюштуруу

3 мин

Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени түзүү.



Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт.

НК2

Үй тапшырмасы

3 мин

Үй тапшырмасын суроо.

Ден соолук.



Үйгө берилген тапшырманы айтып беришет.

НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3


Жаны темага түшүнүк берүү

20 мин


Жаны теманы түшүндүрүү.

Жолдо сак жана этият бол.

Суроо.

а) Жолдо эч бир машина жок болсо, светофордон кызыл жанса өтсө болобу?

б) Жашыл жанганда бардык машиналар токтоп калат, жолдон өтсө болобу?

в) Жолдун ортосуна барганда да, машина жокпу деп, аркы-берки жакты карап, токто турса болобу?

г) Кызыл күйүп турат, машина акырын келтат, машина өткөнчө туурабы?



Жаны теманы түшүнүшөт.

Суроолорго жупта жооп беришет. Талкуулашат.

НК1, НК2, ПК3

Физьминутка

3 мин

Физьинутка жасоо

Физзьминутка жасашат

НК3

Сабакты бышыкто

3 мин

Сүрөт менен иштөө.

Аялдамада тургандар кимиси биринчи автобуска чыгат?


Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, НК5

Сабакты жыйынтыктоо

3 мин

Сабак жактыбы?

Эмнеси менен жакты?

Эмнени билдин?


Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК3

Үйгө тапшырма

3 мин

Жолдо сак жана этият бол.



Жолдо журуу боюнча ой-бөлүшүү.

НК1, ПК4















Мекен таануу

Сабактын темасы: Кырсыктан жана өрттөн сак бол.

Сабактын максаты


Билим берүүчүлүк

Өнүктүрүүчүлүк


Тарбия берүүчүлүк

Окуучулар өрттөн жана ар кандай кырсыктардан сактанууну билишет.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.


Өзүн туура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.

Көрсөткүчтөр

Окуучулар ар кандай кырсыктардан сактанууну билишсе.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.


Өзүн тура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.



Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата сүрөттөр, баалоочу каражаттар.

Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.

Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, байкоо жүргүзүү.

Сабактын формасы: жалпы, жеке иш, топтук, интерактивдүү, ангемелешүү.

Сабактын этабы

Убакыт

Мугалимдин иш-аракети

Окуучунун иш-аракети

Компотент-

туулук

Уюштуруу

3 мин

Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай түзүү.

Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай түзүшөт.

НК2

Үй тапшырмасы

3 мин

Үй тапшырмасын суроо.

Жолдон сак жана этият бол.

Үйгө берилген тапшырманы айтып беришет.

НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3


Жаны темага түшүнүк берүү

20 мин


Жаны теманы түшүндүрүү.

Кырсыктан жана өрттөн сак бол.

Электр куралдарын, токту

Өткөргүч зымдарды эч качан суу колуӊ менен кармаба.

Отургучка отурарда, сынык эмеспи, текшер.

Кайнап турган мискей, казандарды кармаба.

Үйдогү бөбөктөрдү оттон алыс карма.

Колдоруна кайчы, бычак кармаба.

Сүт же суу кайнап жатканда, идиштин сабын кармаба, тогүп аласыӊ.



Жаны теманы түшүнүшөт. Ар кандай кырсыктан сактанууну билишет. Ал жөнүндө талкуулашат. Мисалдар келтиришет.


Физьминутка

3 мин

Физьминутка жасоо

Физьминутка жасашат

НК3

Сабакты бышыкто

3 мин

Китеп менен иштөө.

Буюмдарды атап бер?

Муздаткыч эмне үчүн керек?

Бул буюмдарды кантип колдоносуӊ?


Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК5

Сабакты жыйынтыктоо

3 мин

Сабак жактыбы?

Эмнеси менен жакты?

Эмнени билдин?


Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК3

Үйгө тапшырма

3 мин

Кандай буюмдардан сактануу жана этияттык менен колдонуу керек?


Сүрөтүн тартып келүү.

НК1, ПК4











Мекен таануу

Сабактын темасы: Сууда.

Сабактын максаты


Билим берүүчүлүк

Өнүктүрүүчүлүк


Тарбия берүүчүлүк

Окуучулар тема боюнча түшүнүк алышат.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Өзүн туура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.



Көрсөткүчтөр

Окуучулар тема боюнча түшүнүк алышса.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Өзүн тура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.



Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата сүрөттөр, баалоочу каражаттар.

Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.

Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, байкоо жүргүзүү.

Сабактын формасы: жалпы, жеке иш, топтук, интерактивдүү, ангемелешүү.

Сабактын этабы

Убакыт

Мугалимдин иш-аракети

Окуучунун иш-аракети

Компо-

тент-

туулук

Уюштуруу

3 мин

Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени түзүү.

Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт.


НК2

Үй тапшырмасы

3 мин

Үй тапшырмасын суроо.

Кырсыктан жана өрттөн сактан.

Үйгө берилген тапшырманы айтып беришет.



НК1, НК2, НК3, ПК1, П4

Жаны темага түшүнүк берүү

20 мин

Жаны теманы түшүндүрүү.

Элде «Суунун тили жок»-деп коёт. Сен сууга чөмүлгөндө, суу сага: «Коркунучтуу жерге түшүп алдыӊ»,-деп, эскертип айта албайт.

Сууну сүзүүнү үйрөн. Суунун ичиндеги таштарга урунуп алба. Сууга түшкөндө чоӊдор менен баруу керек.

Кырсык-каш-кабактын ортосунда-макалын чечмелөө.


Жаны теманы түшүнүшөт.

Сууда чөмүлүү жөнүндө билимдерин кеӊейтишет. Түшүнбөгөн суроолорду беришет.

Макалды чечмелешет.

НК1, НК2, ПК3

Физьминутка

3 мин

Физьминутка жасоо

Физьминутка жасашат


НК3

Сабакты бышыкто

3 мин

Сууга кантип түшүу керек?

Сен, 102 кайсы учурда чаласын?

Ал кимдин телефону?


Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК5

Сабакты жыйынтыктоо

3 мин

Сабак жактыбы?

Эмнеси менен жакты?

Эмнени билдин?


Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК3


Үйгө тапшырма

3 мин


Сууда.


Сууда.

НК1, ПК4















Мекен таануу

Сабактын темасы: Адептүү бол.

Сабактын максаты


Билим берүүчүлүк

Өнүктүрүүчүлүк


Тарбия берүүчүлүк

Окуучулар адептүүлүк жөнүндө маалыматтарын кенейтишет.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.


Өзүн туура алып жүрүүгө, адептүүлүккө

тарбияланышса.

Көрсөткүчтөр


Окуучулар адептуулук жонундо тушунук алышса.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.


Өзүн тура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.



Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата сүрөттөр, баалоочу каражаттар.

Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.

Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, байкоо жүргүзүү.

Сабактын формасы: жалпы, жеке иш, топтук, интерактивдүү, ангемелешүү.

Сабактын этабы

убакыт

Мугалимдин иш-аракети

Окуучунун иш-аракети

Компо-

Ттнт-

туулук

Уюштуруу

3 мин

Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени түзүү.

Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт.


НК2

Үй тапшырмасы

3 мин

Үй тапшырмасын суроо.

Сууда.

Үйгө берилген тапшырманы айтып беришет.


НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3

Жаны темага түшүнүк берүү

20 мин

Жаны теманы түшүндүрүү.

Сага эӊ жакын адамдарыӊ үй-бүлө мүчөлөрү: ата-энеӊ, бир туугандарыӊ. Алар менен сылык сүйлөшүп, өзүӊдү сыпаа алып жүрүп, жалган айтпай, улууларды урматтап, кичүүлөрдү аяп, аларга жардам бер.

Китеп менен иштөө. Сүрөттөргө карап сүйлөм түзүү.талкулоо.

Жаны теманы түшүнүшөт. Түшүнбөгөн суроолорду беришет.

Талкуулашат. Ата-энеге, бир туугандарга кандай мамиледе болоорун түшүнүп жетишет.

Бала жакшысы-атанын даӊкы,

Кыз жакшысы-эненин даӊкы.


НК1, НК2, ПК3


Фиьминутка

3 мин

Физьминутка жасоо

Физьминутка жасашат.

НК3

Сабакты бышыкто

3 мин

Бош убактыӊды кандай пайдаланасыӊ?

Үй ишин жасоо кимдин милдети деп ойлойсуӊ?


Мугалимдин суроосуна жооп беришет.


НК2, ПК5

Сабакты жыйынтыктоо

3 мин

Сабак жактыбы?

Эмнеси менен жакты?

Эмнени билдин?


Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК3


Үйгө тапшырма

3 мин


Адептүү бол.


Адептүү бол.

НК3















Мекен таануу

Сабактын темасы: Жер жана күн.

Сабактын максаты


Билим берүүчүлүк

Өнүктүрүүчүлүк


Тарбия берүүчүлүк

Окуучулар жер жана күн жөнүндө маалыматтарын кенейтишет.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Билимдүү болууга

тарбияланышса.

Көрсөткүчтөр


Окуучулар жер жана күн жөнүндө маалыматтарын кенейтишсе.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Билимдүү болууга

тарбияланышса.



Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата сүрөттөр, баалоочу каражаттар.

Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.

Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, байкоо жүргүзүү.

Сабактын формасы: жалпы, жеке иш, топтук, интерактивдүү, ангемелешүү.



Сабактын этабы

Убакыт

Мугалимдин иш-аракети

Окуучунун иш-аракети

Компо-

тент-

туулук

Уюштуруу

3 мин

Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени түзүү.

Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт.


НК2

Үй тапшырмасы

3 мин

Үй тапшырмасын суроо.

Адептүү бол.

Үйгө берилген тапшырманы айтып беришет.


НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3

Жаны темага түшүнүк берүү

20 мин

Жаны теманы түшүндүрүү.

Жер жана күн.

Күн-жерге караганда абдан чоӊ.

Бардык жакка жарыгын чачып, жылуулугун берет. Суусу жана абасы бар планета-бул биздин Жер планетасы.

Жерден чөп чыкса, ага мал тоёт. Малдан тамак-азык алынат. Андыктан жандуулар бири-бири менен байланышта. Баары жер койнунда жашашып, жер энедей болгондуктан, Жер-Эне деп аташат. Ошон үчүн жерибиз ыйык, аны ар бирибиз сакташыбыз керек.


Жаны теманы түшүнүшөт. Күн-жерге караганда чоӊ экендигин билишет. эмне үчүн Жер-Эне дегендигин түшүнүп жетишет. Глобуста тажрыйба жүргүзүшөт.

НК1, НК2, ПК3


Физьминутка

3 мин

Физьминутка жасоо

Физьинутка жасашат.

НК3

Сабакты бышыкто

3 мин

Күн, жер, суу бири-бири менен кандай байланышта болот?

Биз кайсы планетада жашайбыз?

Жер-Эне бизге эмне берет?


Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК5

Сабакты жыйынтыктоо

3 мин

Сабак жактыбы?

Эмнеси менен жакты?

Эмнени билдин?


Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК3


Үйгө тапшырма

3 мин

Жер жана күндүн сүрөтүн тартуу.

Жердин жана күндүн сүрөтүн тартып келишет.

НК1, ПК4















Мекен таануу

Сабактын темасы: Жандуу жаратылыш.

Сабактын максаты


Билим берүүчүлүк

Өнүктүрүүчүлүк


Тарбия берүүчүлүк

Окуучулар жандуу жаратылыш жөнүндө маалымат алышат.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.


Өзүн туура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.

Көрсөткүчтөр


Окуучулар жандуу жаратылыш жөнүндө малымат алышат.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.


Өзүн тура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.



Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата сүрөттөр, баалоочу каражаттар.

Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.

Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, байкоо жүргүзүү.

Сабактын формасы: жалпы, жеке иш, топтук, интерактивдүү, ангемелешүү.

Сабактын этабы

Убакыт

Мугалимдин иш-аракети



Окуучунун иш-аракети

Компо-

тент-

туулук

Уюштуруу

3 мин

Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени түзүү.

Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт.

НК2

Үй тапшырмасы

3 мин

Үй тапшырмасын суроо.

Үйгө берилген тапшырманы айтып беришет.


НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3

Жаны темага түшүнүк берүү

20 мин

Жаны теманы түшүндүрүү.

Жандуу жаратылыш кышында.

Кар эрий баштагандыктан, топурак нымга бай. Күндүн нурунан жылыган жерлерде жылуулук болот. Тал, терек, жаӊгак дарагы эрте гүлдөйт. Алардан кийин өрүк, алма, алмурут гүлдөшөт. Эрте гүлдөөчү ала гүл, өгөй эне, байчечекей, жоогазын, кызгалдак сыяктуу чөп өсүмдүктөр чыга башташат.


Жаны теманы түшүнүшөт.

НК1, НК2, ПК3


Физьминутка

3 мин

Физьминутка жасоо

Физьминутка жасашат

НК3

Сабакты бышыкто

3 мин

Кайсы мехгилде күн бийик тиет?

Күн бийик тийгенде, жарыгы узарабы же кыскарабы?


Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК5

Сабакты жыйынтыктоо

3 мин

Сабак жактыбы?

Эмнеси менен жакты?

Эмнени билдин?


Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК3


Үйгө тапшырма

3 мин

Жандуу жаратылыш жазында.

Жандуу жаратылыш жазында.

НК1, ПК4




















Мекен таануу

Сабактын темасы: Канаттуулар жазында.

Сабактын максаты


Билим берүүчүлүк

Өнүктүрүүчүлүк


Тарбия берүүчүлүк

Окуучулар жазында кайсы канаттуулар келерин билишет.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.


Канаттууларга кам көрүүгө тарбияланышат.

Көрсөткүчтөр


Окуучулар жазында кайсы канаттуулар келерин билишсе.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.


Канаттууларга кам көрүүгө тарбияланышса.



Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата сүрөттөр, баалоочу каражаттар.

Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.

Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, байкоо жүргүзүү.

Сабактын формасы: жалпы, жеке иш, топтук, интерактивдүү, ангемелешүү.

Сабактын этабы

Убакыт

Мугалимдин иш-аракети

Окуучунун иш-аракети

Компо-

тент-

туулук

Уюштуруу

3 мин

Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени түзүү.

Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт.


НК2

Үй тапшырмасы

3 мин

Үй тапшырмасын суроо.

Жер жана күн.

Үйгө берилген тапшырманы айтып беришет.


НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3

Жаны темага түшүнүк берүү

20 мин

Жаны теманы түшүндүрүү.

Канаттуулар жазында.

Кар кеткенге чейин эле чар каргалар, алардан кийин кара чыйырчыктар, анан торгойлор учуп келишет. Алар курттарды жешип жана өткөн жылда калган өсүмдүктөрдүн мөмө-жемиштери менен тамактанышат. Кара чыйырчыктар үйлөрдүн жанына келишип, жем издешип, чөптүү жерлерде жүрүшөт. Алар экиден болуп жүрүшөт. Алардын уяларын ээлеп алышкан таранчыларды кубалап чыгышат. Кара чыйырчыктын бирөө уяны көзөмөлдөйт, экинчиси уч салу үчүн материал издеп үчүп жүрөт.

Тойгойду көрүү кыйын, бирок талаа үстүндө анын безеленип сайраган үнүн угууга жана асманда калкып учкан кичинекей караанын көрүүгө болот.

Жаны теманы түшүнүшөт. Түшүнбөгөн суроолорду беришет. Канаттууларга мүнөздөмө беришет. Талкуулашат. Сүрөтүн тартышат.

НК1, НК2, ПК3






Физьминутка

3 мин

Физьминутка жасоо.

Физьминутка жасашат

НК3






Сабакты бышыкто

3 мин

Сен турган жерде кайсы куштар учуп келе баштайт?

Эмне үчүн келе башташты деп ойлойсунар?

Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК5

Сабакты жыйынтыктоо

3 мин

Сабак жактыбы?

Эмнеси менен жакты?

Эмнени билдин?

Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК3

Үйгө тапшырма


3 мин

Канаттуулар жазында.

Канаттуулар сүрөтүн тартып келүү.

НК1, ПК4








Мекен таануу

Сабактын темасы: Уй канаттуулары.

Сабактын максаты


Билим берүүчүлүк

Өнүктүрүүчүлүк


Тарбия берүүчүлүк

Окуучулар үй канаттуулары жөнүндө маалыматтарын кенейтишет.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.


Өзүн туура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.

Көрсөткүчтөр


Окуучулар үй канаттуулары жөнүндө маалыматтарын кенейтишсе.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.


Өзүн тура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.



Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата сүрөттөр, баалоочу каражаттар.

Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.

Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, байкоо жүргүзүү.

Сабактын формасы: жалпы, жеке иш, топтук, интерактивдүү, ангемелешүү.

Сабактын этабы

Убакыт

Мугалимдин иш-аракети

Окуучунун иш-аракети

Компо-

тент-

туулук

Уюштуруу

3 мин

Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени түзүү.


Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт.

НК2

Үй тапшырмасы

3 мин

Үй тапшырмасын суроо.

Канаттулар жазында.



Үйгө берилген тапшырманы айтып беришет.

НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3

Жаны темага түшүнүк берүү

20 мин

Жаны теманы түшүндүрүү.

Үй канаттуулары.

Жазда тооктор жумурткаларын чөптөн төшөлгөн уяга басып жатат. Андайда тоокту ордунан козгобоо керек. Эгерде анны козгоп же жумурткаларына кол тийгизип койсо, балапан жумуртканын ичинде өрчүбөй калат. Далай күн жумурткаларын бооруна басып, жылуулугун өткөрөт. Жумуртканын ичиндеги балапан жетилгенде жумуртканын жукарып калган кабыгын жарып, көзгө суйкумдуу жөжө болуп чагат.

Жаны теманы түшүнүшөт. Тушүнбөгөн суроолорду беришет.

НК1, НК2, ПК3


Фиьминутка

3 мин

Физьминутка жасоо

Физьминутка жасашат

НК3

Сабакты бышыкто

3 мин

Сен башыӊда жазданып жаткан жаздык эмнеден жасалат?

Кандай үй жаныбарларын билесинер?

Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК5

Сабакты жыйынтыктоо

3 мин

Сабак жактыбы?

Эмнеси менен жакты?

Эмнени билдин?

Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК3

Үйгө тапшырма


3 мин

Үй канаттуларын окуп, сүрөтүн тартуу.

Окуп түшүнүп, сүрөтүн тартуу.

НК1, ПК4

























Мекен таануу 4-чейрек

Сабактын темасы: Жаныбарлар жазында

Сабактын максаты

Билим берүүчүлүк

Өнүктүрүүчүлүк

Тарбия берүүчүлүк

Окуучулар жаныбарлар жонундо маалымат алышат.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Өзүн туура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.

Көрсөткүчтөр

Окуучулар жаныбарлар жонундо маалымат алышса.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Өзүн тура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.



Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата сүрөттөр, баалоочу каражаттар.

Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.

Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, байкоо жүргүзүү.

Сабактын формасы: жалпы, жеке иш, топтук, интерактивдүү, ангемелешүү.

Сабактын этабы

Убакыт

Мугалимдин иш-аракети

Окуучунун иш-аракети

Компо-

тент-

туулук

Уюштуруу

3 мин

Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени түзүү.

Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт.

НК2

Үй тапшырмасы

3 мин

Үй тапшырмасын суроо.

Үйгө берилген тапшырманы айтып беришет.

НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3

Жаны темага түшүнүк берүү

3 мин

Жаны теманы түшүндүрүү. Тыйын чычкандын 3 тон 9 чейин кенедей, кызыл эт балдары туулат. Бир айдан кийин алардын коздору ачылат. Дагы бир айдан кийин уяларынан чыгышып оз алдынча жашашат. Аюу, суур кашкулактар жазында чээнден чыгашат. Аюу кышында туулган 2-3 мамалагын ээрчитип чыгат.


Жаны теманы түшүнүшөт. Мугалимдин созун кун коюп угушат жаныбарларга муноздомо беришет. Ким кайсы жаныбарды жактыраарын айтышат.

НК1, НК2, ПК3


физьминутка

3 мин

Физьминутка жасоо

Физьминутка жасашат

НК3

Сабакты бышыкто

3 мин

Таш бака кайсы жерде жашайт?

Карышкыр канчадан болтурук тууйт?

Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК5

Сабакты жыйынтыктоо

3 мин

Сабак жактыбы?

Эмнеси менен жакты?

Эмнени билдин?

Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК3

Үйгө тапшырма

3 мин



НК1, ПК4

Мекен таануу

Сабактын темасы: Уй-бүлө мекен башаты.

Сабактын максаты

Билим берүүчүлүк

Өнүктүрүүчүлүк

Тарбия берүүчүлүк

Окуучулар уй-було жонундо, ал кичинекей мамлекет болоорун тушунушот.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Улууларды урматтоого, сыйлоого тарбияланышат.

Көрсөткүчтөр

Окуучулар уй булосундогу бир туугандарына мамилени кылууну билишсе.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Өзүн тура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.



Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата сүрөттөр, баалоочу каражаттар.

Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.

Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, байкоо жүргүзүү.

Сабактын формасы: жалпы, жеке иш, топтук, интерактивдүү, ангемелешүү.

Сабактын этабы

Убакыт

Мугалимдин иш-аракети

Окуучунун иш-аракети

Компо-

тент-

туулук

Уюштуруу

3 мин

Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени түзүү.

Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт.

НК2

Үй тапшырмасы

3 мин

Үй тапшырмасын суроо.

Үйгө берилген тапшырманы айтып беришет.

НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3

Жаны темага түшүнүк берүү

20 мин

Жаны теманы түшүндүрүү. Уй-було-Мекен башаты.

Уй було кимдерден тузулот. Чон ата, чон эне, апа, ата, эже, синди, ага, инилерден турат. Алар бири-бири менен сый урматта болушат. Бири-бирине ар дайым колдоп , кубаттап турушат.

Жаны теманы түшүнүшөт. Оздорунун уй-було мучолорун, алар кайда, кандай жумуш аткараары жонундо айтып беришет. М. Тойбаевдин «Ынтымак» ырын корком окушат.

НК1, НК2, ПК3


Физьминутка

3 мин

Физьминутка жасоо

Физьминутка жасашат

НК3

Сабакты бышыкто

3 мин

Уй було мучолоруно кимдер кирет?

Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК5

Сабакты жыйынтыктоо

3 мин

Сабак жактыбы?

Эмнеси менен жакты?

Эмнени билдин?

Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК3


Үйгө тапшырма

3 мин

Уй-булоно жонундо ангеме жазып келуу

Ангеме жазып келишет.

НК1, ПК4

Баалоо

2 мин

Бирин-бири баалоо

Бири-бири баалашат.

НК3

Мекен таануу

Сабактын темасы: Кыргыз акчалары жана марка.

Сабактын максаты

Билим берүүчүлүк

Өнүктүрүүчүлүк

Тарбия берүүчүлүк

Окуучулар кыргыз акчалары жонундо тушунук алышат.

Эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Өзүн туура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.

Көрсөткүчтөр

Окуучулар кыргыз акчалары жонундо тушунук алышса.

Эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Өзүн тура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.



Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата сүрөттөр, баалоочу каражаттар.

Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.

Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, байкоо жүргүзүү.

Сабактын формасы: жалпы, жеке иш, топтук, интерактивдүү, ангемелешүү.

Сабактын этабы

Убакыт

Мугалимдин иш-аракети

Окуучунун иш-аракети

Компо-

тент-

туулук

Уюштуруу

3 мин

Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени түзүү.

Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт.

НК2

Үй тапшырмасы

3 мин

Үй тапшырмасын суроо.

Үйгө берилген тапшырманы айтып беришет.

НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3

Жаны темага түшүнүк берүү

20 мин

Жаны теманы түшүндүрүү. Ар бир олконун озунун акчасы жана маркасы сыяктуу белгилери бар. Ал белгилерди символ деп аташат. Ал маркада ар бир элдин азаматтары жана жаратылыш байлыктары тартылат. Биздин да башка олко сыяктуу акчабыз бар. Ал сом деп аталат. Акча кунун валюта деп аташат. Кагаз акча банкнота болот. Металлдан тыйындар жасалат.

Жаны теманы түшүнүшөт. Кыргыз акча бирдиктерин билишет. Аны алар кундолук турмушунда керектешет. Алакандай болсо да,

Ата конуш жер кымбат-деген макалды чечмелешет.

НК1, НК2, ПК3


Физьминутка

3 мин

Физьминутка жасоо

Физьминутка жасашат

НК3

Сабакты бышыкто

3 мин

Канча сомдуктарды билесин?

Сен аны кантип колдоносун?

Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК5

Сабакты жыйынтыктоо

3 мин

Сабак жактыбы?

Эмнеси менен жакты?

Эмнени билдин?

Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, НК3

Үйгө тапшырма

3 мин

Акча бирдиктерин тартып келүү.

Акча бирдиктерин тартып келишет.

НК1, ПК4



Мекен таануу

Сабактын темасы: Соода-сатык.

Сабактын максаты

Билим берүүчүлүк

Өнүктүрүүчүлүк

Тарбия берүүчүлүк

Окуучулар сректуу нерселерди соода сатык жонундо, бизге керектуу нерселер жонундо тушунук алышат.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Айдлана чойрого байкоо жургузууго тарбияланышса.

Көрсөткүчтөр

Окуучулар ке ректуу нерселерди дукондо, базарда сатыларын билишсе.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Айлана чойрого байкоо жургузууго тарбияланышса.



Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата сүрөттөр, баалоочу каражаттар.

Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.

Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, байкоо жүргүзүү.

Сабактын формасы: жалпы, жеке иш, топтук, интерактивдүү, ангемелешүү.

Сабактын этабы

Убакыт

Мугалимдин иш-аракети

Окуучунун иш-аракети

Компо-

тент-

туулук

Уюштуруу

3 мин

Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени түзүү.

Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт.

НК2

Үй тапшырмасы

3 мин

Үй тапшырмасын суроо.

Үйгө берилген тапшырманы айтып беришет.

НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3

Жаны темага түшүнүк берүү

20 мин

Жаны теманы түшүндүрүү.

Бизге керектуу нерселер дукондо, базарда оз олкобуздон ондурулгон жана башка жактардан алып келилген буюмдар, тамак-аштар сатылат.биз жашаган айылда да дукон бар.

Жаны теманы түшүнүшөт.

НК1, НК2, ПК3


Физьминутка

3 мин

Физьминутка жасоо

Физьминутка жасашат

НК3

Сабакты бышыкто

3 мин

Сен кобунчо кайсы момодон сатып аласын?

Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК5

Сабакты жыйынтыктоо

3 мин

Сабак жактыбы?

Эмнеси менен жакты?

Эмнени билдин?

Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК3

Үйгө тапшырма

3 мин

Соода-сатык.

Соода-сатык.

НК1, ПК4

Мекен таануу

Сабактын темасы: Биз жашаган айыл жана шаар.

Сабактын максаты

Билим берүүчүлүк

Өнүктүрүүчүлүк

Тарбия берүүчүлүк

Окуучулар оздорунун жашаган айылдары жонундо тушунук алышат

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Өзүн туура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.

Көрсөткүчтөр

Окуучулар оздорунун жашаган айылдары жонундо тушунук алышат.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Өзүн тура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.



Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата сүрөттөр, баалоочу каражаттар.

Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.

Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, байкоо жүргүзүү.

Сабактын формасы: жалпы, жеке иш, топтук, интерактивдүү, ангемелешүү.

Сабактын этабы

Убакыт

Мугалимдин иш-аракети

Окуучунун иш-аракети

Компо-

тент-

туулук

Уюштуруу

3 мин

Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени түзүү.

Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт.

НК2

Үй тапшырмасы

3 мин

Үй тапшырмасын суроо.

Үйгө берилген тапшырманы айтып беришет.

НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3

Жаны темага түшүнүк берүү

20 мин

Жаны теманы түшүндүрүү.

Биз жашаган айылда мал багылат, жер иштетилет. Жашылча жана жемиш остурулот. Малдан сут, май, эт жана жун, тери алынат. Ал тамак-азыктар шаардын дукон, базарларына жонотулот.

Шаарда эл коп. бийик уйлор, фабрика, завод, музей театрлар бар. Турдуу машиналар журот.

Жаны теманы түшүнүшөт. Балдар оздору жашаган айыл жонундо айтып беришет. Эмнелер остурулот жана багылат. Кандай талаа жумуштары жургузулоорун айтып талкуулашат.

НК1, НК2, ПК3


физьминутка

3 мин

Физьминутка жасоо

Физьминутка жасашат

НК3






Сабакты бышыкто

3 мин

Айылынар жонундо айтып бергиле?

Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК5

Сабакты жыйынтыктоо

3 мин

Сабак жактыбы?

Эмнеси менен жакты?

Эмнени билдин?

Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, НК3

Үйгө тапшырма

3 мин

Айылдын суротун тартып келуу.

Айылдын суротун тартып келуу.

НК1, ПК4

Мекен таануу

Сабактын темасы: Китеп эмнеден жасалат.

Сабактын максаты

Билим берүүчүлүк

Өнүктүрүүчүлүк

Тарбия берүүчүлүк

Окуучулар китеп эмнеден жасалаарын билишет.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Өзүн туура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.

Көрсөткүчтөр

Окуучулар китеп эмнеден жасалаарын билишсе.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Өзүн тура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.



Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата сүрөттөр, баалоочу каражаттар.

Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.

Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, байкоо жүргүзүү.

Сабактын формасы: жалпы, жеке иш, топтук, интерактивдүү, ангемелешүү.

Сабактын этабы

Убакыт

Мугалимдин иш-аракети

Окуучунун иш-аракети

Компо-

тент-

туулук

Уюштуруу

3 мин

Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени түзүү.

Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт.

НК2

Үй тапшырмасы

3 мин

Үй тапшырмасын суроо.

Үйгө берилген тапшырманы айтып беришет.

НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3

Жаны темага түшүнүк берүү

20 мин

Жаны теманы түшүндүрүү. Китеп менен иштешет. Суротторго карап китеп эмнеден жасалаарын байкашат жана талкуу жургузушот.

Жаны теманы түшүнүшөт. Талкуулашат оз ойолрун айтышат. Мисалдар келтиришет.

НК1, НК2, ПК3


Физьминутка

3 мин

Физьминутка жасоо

Физьминутка жасашат

НК3

Сабакты бышыкто

3 мин

Китеп эмнеден жасалат.

Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК5

Сабакты жыйынтыктоо

3 мин

Сабак жактыбы?

Эмнеси менен жакты?

Эмнени билдин?

Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК3

Үйгө тапшырма

3 мин

Пахта эмнеден алынат.

Пахта эмнеден алынатю

НК1, ПК4

Мекен таануу

Сабактын темасы: Жүн эмнеден алынат.

Сабактын максаты

Билим берүүчүлүк

Өнүктүрүүчүлүк

Тарбия берүүчүлүк

Окуучулар жун эмнеден алынаарын жана андай кандай буюмдар жасалаарын билишет.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Өзүн туура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.

Көрсөткүчтөр

Окуучулар жун эмнеден алынаарын жана андан кандай буюмдар жасалаарын билишсе.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Өзүн тура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.



Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата сүрөттөр, баалоочу каражаттар.

Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.

Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, байкоо жүргүзүү.

Сабактын формасы: жалпы, жеке иш, топтук, интерактивдүү, ангемелешүү.

Сабактын этабы

Убакыт

Мугалимдин иш-аракети

Окуучунун иш-аракети

Компо-

тент-
туулук

Уюштуруу

3 мин

Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени түзүү.

Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт.

НК2

Үй тапшырмасы

3 мин

Үй тапшырмасын суроо.

Үйгө берилген тапшырманы айтып беришет.

НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3

Жаны темага түшүнүк берүү

20 мин

Жаны теманы түшүндүрүү.

Жун эмнеден алынат? Койлорду кыркып жун алышат. Жунду жууп, тазалашып андан керектуу буюдар жасашат. Чон энелер болсо шыйрактар жасашат. Баш кийимдер, жемпир, шырдак, калпак, боз уй да жундон жасалат.

Жаны теманы түшүнүшөт. Айылда койлор багылаарын жана анын жунун куркуп уйго керектуу буюм жасарын билишет.

НК1, НК2, ПК3


Физьминутка

3 мин

Физьминутка жасоо

Физьминутка жасашат

НК3

Сабакты бышыкто

3 мин


Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК5

Сабакты жыйынтыктоо

3 мин

Сабак жактыбы?

Эмнеси менен жакты?

Эмнени билдин?

Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК3

Үйгө тапшырма

3 мин



НК1, ПК4

Мекен таануу

Сабактын темасы: Жай гүлдөөнүн мезгили.

Сабактын максаты

Билим берүүчүлүк

Өнүктүрүүчүлүк

Тарбия берүүчүлүк

Окуучулар жай мезгили жонундо тушунук алышат.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Өзүн туура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.

Көрсөткүчтөр

Окуучулар жай гулоонун мезгили экендигин билишет.

Кабыл алуусун, эске сактоосун, ой жүгүртүүсүн өнүктүрсө.

Өзүн тура алып жүрүүгө, тазалыкка тарбияланышса.



Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата сүрөттөр, баалоочу каражаттар.

Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.

Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, байкоо жүргүзүү.

Сабактын формасы: жалпы, жеке иш, топтук, интерактивдүү, ангемелешүү.

Сабактын этабы

Убакыт

Мугалимдин иш-аракети

Окуучунун иш-аракети

Компо-

тент-

туулук

Уюштуруу

3 мин

Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени түзүү.

Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эрежени түзүшөт.

НК2

Үй тапшырмасы

3 мин

Үй тапшырмасын суроо.

Үйгө берилген тапшырманы айтып беришет.

НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3

Жаны темага түшүнүк берүү

20 мин

Жаны теманы түшүндүрүү. Жай гулдоонун мезгили. Дарактар, осумдуктор гулдор гулдойт. Алар бучур байлап, андан сон бизге момо беришет. Ошондой эле биз жай мезгилинде жайкы каникулга сыгабыз.

Жаны теманы түшүнүшөт. Жай гулдоонун мезгили жонундо оз ойлорун ортого салышат.

НК1, НК2, ПК3


Физьминутка

3 мин

Физьминутка жасоо

Физьминутка жасашат

НК3

Сабакты бышыкто

3 мин


Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК5

Сабакты жыйынтыктоо

3 мин

Сабак жактыбы?

Эмнеси менен жакты?

Эмнени билдин?

Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2, ПК3

Үйгө тапшырма

3 мин

Жай гулдоонун мезгили

Жай гулдоонун мезгили.

НК1, ПК4