СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сабақтың тақырыбы: Б б дыбысы мен әрпі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Күні: 22.01.2018

Пәні: сауат ашу

Сынып: 1 «Ж»

Қатысқандар саны:  20

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Табиғатқа саяхат. Б дыбысы мен әрпі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту 

1.8 Берілген тақырыпқа  әңгіме құрап айту

1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту

Сабақтың мақсаттары

Барлығы:Жаңа білімді меңгереді.

Көбі:Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.

Жетістік критерийлері

Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Өнер, математика, дүниетану  сабағы

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба , таныстырылым.

Тілдік құзыреттілік

Бота-верблюжонок-  Bota .  Бақа –лягушка-frog

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут

Психологиялық дайындық. Табиғат - біздің анамыз, Табиғатқа баламыз. Құшағында ойнаймыз, Шаттық әнге саламыз.

 

Миға шабуыл

– Балалар, бүгін айдың нешесі?

-Аптаның қай күні?

-Жылдың қай мезгілі?

-Ауа –райы қандай?

-Ал сіздердің көңіл-күйлеріңіз қандай?

 

 

Шаттық шебері

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

8 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дискрепторы:

Табиғат туралы бейнеролик көрсету.

«Ой қозғау.»   Тыңдалым, айтылым.

-Бейнероликтен не  туралы?

-Онда нелерді көрдіңіздер?

-Табиғатта нелер болады?

Табиғат бізге не үшін қажет деп ойлайсыңдар?

 Табиғат – ол бізді қоршаған орта: аспан, ай, жұлдыз, ауа, күннің жылуы, өзен, көл, жарық. Табиғат – байлық көзі. Сондықтан біз айналамыздағы бар дүниеге қамқор болуымыз қажет.

Табиғат – тіршілік атауының алтын ұясы және аялы бесігі. Құтты қонысы мен өсіп - өнер мекені. Әрқайсымыздың табиғатқа деген алғысымыз шексіз және табиғаттың бар тіршілігін, құстары мен жан - жануарларын қорғауымыз міндет. Әрқайсысының бізге пайдасы мол.

Сол табиғаттың сәні бойынша топқа бөлу.

Топқа бөлу

I  топ    Гүлдер тобы

II топ    Құстар тобы

III топ   Көбелектер тобы

 

«Б» дыбысы туралы бейнеролик

«Б» дыбысы мен әрпін таныстыру.

«Бақа» сөзі қандай дыбыстан басталып тұр?

- Б Б Б

- Қане, бәріміз бірге қосылып дыбыстап көрейікші.

- Кім  айтады,  б дыбысы қандай дыбыс?

- Дауыссыз  дыбыс, өйткені  созылмайды, еркін  айтылмайды.

- Бақа сөзін буынға бөлейікші. Неше буын?

- 2  буын.

- Б дыбысы қай буында  кездеседі ?

- 1-ші   буында  кездеседі.

- Құрамында б дыбысы бар тағы қандай сөздер білесіңдер?

 

Суретпен жұмыс.

-Бота туралы не білесіңдер?

Төрт түлік туралы бейнеролик көрсету.

Төрт – түліктің пайдасы қандай?

«Бота» «бақа» сөздерін үш тілде айтқызу.

 

№ Оқылым.

           қа                      та               бө       

ба                     бо                                        рік

          лық                    лат              кө

       

ас қа бақ              бақша             шабақ             бақбақ

 

Мәтінмен жұмыс

Боран неден жасалады?

Автормен  таныстыру.

Қайранбай Жұмабай Қожақынұлы (1948 ж. т.) — педагог, баспагер, жазушы. Алматы облысы, Ұйғыр  ауданында дүниеге  келген.

-Бүгін  біз  осы  кісінің  «Бор  неден  жасалады ?» әңгімесін  оқимыз . Балалар  сендер  білесіңдер  ма ? Бор  неден  жасалады ? Ондай  болса  мені  мұқият  тыңдаңдар .

Бор туралы бейнеролик көрсету

Бордың пайдасы мен зиянын түсіндіру.

" Бор  неден  жасалады ? "  мәтінін    мәнерлеп   оқу.

Бор — тау жынысы, түсі ақ, біркелкі ұсақ түйірлі кальций карбонатынан құралған жұмсақ шөгінді жыныс.

 

Топтық жұмыс.

1-топ. Рольге  бөлініп  оқу.

2-топ. Сахналық  қойылым  қою.

3-топ. Берілген  сұрақтарға  жауап    береді.

Берілген  тапсырмаларды  орындайды.

 

Таныстырылым,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

оқулықпен жұмыс

хормен

топпен

жеке

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Диктафоннан «бор неден жасалады?» мәтінін тыңдау.

Сергіту сәті

1 минут

«Төлдер әні»

Сергіту сәтіне арналған жинақ

Дәптермен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дискрепторы:

Бб дыбысын  жазу.

Баспа жазба түрін жазу

Ауада жазу

Жазу жолын, жоларалық  кеңістікті, жолдың  жоғарғы  және төменгі сызығын сақтау  және  әріп  элементтерін  дұрыс, көркем  жазу  білігін  бағалауды  ұйымдастыру.

Ойын  «Кім тапқыр» «Жоғалған әріп»: т... р, д... п, б... л; «Шашылған әріптер»: а, р, б; р, о, б; а, л, а, б; (бар, бор, бала)

«Сөз ойла»  қима буындардан сөз құрау.

Ба  қа   та  ба   Бо лат   бақ   ша

 

Өтілген әріптерді меңгереді.

Әріптерден,буындардан сөз құрауға дағдыланады.

Б б дыбысы мен әрпін жазуды үйренеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қима әріптер мен буындардан сөз құрау

Аяқталуы

16 минут

 

Қызықты тапсырма

8 минут

 

 

 

Төрт - түліктің төлдерін құрастыру.

 

 

 

 

 

Оқулық, дәптерлер.

 

Сабақтың соңы

1 минут

 

Рефлексия

«Қол шапалақтау»

Сабақтан алған әсерлерін білдіреді.

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

 

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін  тексеру жоспарыңыз?

 

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбие)

Қолдау көрсету.

Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

 

Оқушылар өздері жасаған  бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)

 

Өнер, математика,дүниетану сабағы

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!