Мектеби: Боронбай Атишев атындагы орто мектеби
Облусу: Ош
Району: Ноокат
Предмети: География
Классы: 6-класс
Мугалим: Аттокур кызы Жанара
Сабактын темасы: Борбордук Азиядагы климаттын өзгөрүшү боюнча божомолдор
Сабактын максаттар:
- Билим берүүчүлүк: Окуучулар Борбордук Азиядагы климаттын өзгөрүшү боюнча божомолдор жөнүндө түшүнүк алышат.
- Өнүктүрүүчүлүк: Окуучулар адистердин айтуусундагы 2100-жылга республиканын аймагындагы өзгөрүүлөрдү билишет.
- Тарбия берүүчүлүк: Окуучулар айлана-чөйрөнү коргоого, мөңгүлөрдү сактоого тарбияланышат.
Сабактын көрсөткүчтөрү: Эгерде окуучу сабактын аягында.
1. ОкуучуларБорбордук Азиядагы климаттын өзгөрүшү боюнча божомолдор жөнүндө түшүнүк алышса
2. Окуучулар адистердин айтуусундагы 2100-жылга республиканын аймагындагы өзгөрүүлөрдү билишсе.
3. Окуучулар айлана-чөйрөнү коргоого, мөңгүлөрдү сактоого тарбияланышса.
Күтүлүүчү натыйжа:
- Окуучулар Борбордук Азиядагы климаттын өзгөрүшү боюнча божомолдор жөнүндө түшүнүк алышты.
- Окуучулар адистердин айтуусундагы 2100-жылга республиканын аймагындагы өзгөрүүлөрдү билишти.
- Окуучулар айлана-чөйрөнү коргоого, мөңгүлөрдү сактоого тарбияланышты.
Сабактын тиби: Жаңы теманы түшүндүрүү.
Колдонулуучу методдор:
Жекече, баяндоо, изилдөө, көрсөтүү методдору, ББкБ усулу, “Абзац менен окуу” усулу.
Колдонулуучу баалоо методдору: баяндап баалоо, аныктоочу, калыптандыруучу, бири-бирин баалоо.
Сабактын жабдылышы:
Карта, сүрөттөр, атлас, контур карта.
Сабактын жүрүшү:
1-кадам. Уюштуруу иштери.
Окуучулар менен саламдашуу, жоктоо, алтын эрежени кабыл алуу.
Жагымдуу жагдай түзүү.
Мугалимдин ишмердиги:
Сабактын темасы жана максаттары менен тааныштыруу.
Учкул сөздөр, асыл ойлор айтылат.
- Зор мүмкүнчүлүктөр баарына келет. Бирок көпчүлүгү ага жолукканын сезбей да калышат. У.Даннинг.
- Өз тагдырыңды өзүн башкар, болбосо аны башка бирөө колго алат. Ноел Тичи.
- Адам өз жөндөмдүүлүгүн аны иш жүзүнө ашырууга аракет жасап көргөндө гана байкай алат. Сенека.
- Адам өз күчүнө ишенген жерде гана бир нерсеге жетише алат. Л.Фейербах.
- Тырышчаактык кыйынчылыктарды жеңет, жалкоолук аларды жаратат. Б.Франклин.
Окуучулардын иш аракети:
Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана алтын эрежени кабыл алышат. Асыл ойлор, учкул сөздөрдүн маанисин чечмелешет.
2-кадам: Үй тапшырмасын суроо.
Мугалим тарабынан суроолор берилет. Үй тапшырмасын текшерет.
- Парник эффектиси-деген эмне? Ал кантип пайда болот?
- Климаттын өзгөрүшүнүн негизги себеби эмнеде?
- Силер жашаган жерде климаттын өзгөрүү процесстери байкалуудабы?
- Климаттын өзгөрүү процесси адамдардын ден-соолугуна кандай таасир бериши мүмкүн?
Окуучунун иш аракети.
Окуучулар аткарган үй тапшырмасын текшертишет жана суроолорго жооп беришет.
3-кадам: Жаңы теманын үстүнөн иштөө.
Мугалимдин ишмердиги:. “ББкБ” усулу колдонулат. “ББкБ” таблицасынын Б.Бк бөлүгү толтурулат. Окуучулар жаңы тема боюнча эмнелерди билишээрин жана эмнелерди билгиси келээрин айтышат.
Жаңы темага байланыштуу видеоролик коюлат. Видеороликти көргөндөн кийин окуучулар темага байланышкан текстти абзац менен окушат жана түшүнүгүн айтып беришет.
Климаттын өзгөрүүсү боюнча окумуштуулардын божомолдоолоруна ылайык 2030-2050-жылдары Борбордук Азиянын температурасы +10Сдан +30Сга чейин өзгөрөт.
Абанын температурасынын жогорулашы климаттын кургак болушун күчөтүп, мөңгүлөрдүн эрүүсүн жогорулатат.
Бул процесс Борбордук Азияда суу ташкынын жана селдердин болуу коркунучун тездетет.
Адистер 2100-жылга республиканын аймагында бир дагы мөңгү калбай эрип кетишин айтышууда. Мөңгүлөрдүн азайышы 2100-жылы республикадагы агын суулардын эки эсе азайышына алып келиши мүмкүн. Учурда Кыргыз Республикасынын тоолордогу мөңгүлөрдүн эришинен сел, жер көчкү, кар көчкүсүнүн ж.б. саны көбөйүүдө.
Республикада 5000 ашуун көчкү жерлер катталган. Климаттык өзгөрүүлөр абанын кургакчыл болушу токой өрттөрүнүн көбөйүшүнө алып келет.
Окуучунун иш аракети:
Окуучулар алган маалыматтарын кунт коюп угуп терминдерди дептерине жазышып отурушат. Видеороликти көргөндөн кийин окуучулар темага байланышкан текстти абзац менен окушат жана түшүнүгүн айтып беришет
4-кадам: Сабакты бышыктоо. Мугалим тарабынан суроолор берилет.
- Борбордук Азиядагы климаттын өзгөрүүсүнүн негизги багыттары.
- Жалпы климаттын өзгөрүүсүнүн Кыргызстандын климатына тийгизген таасири.
- Кыргызстандагы парник газдарынын негизги булактарын атагыла.
- Азыркы учурдагы Кыргызстандын мөңгүлөрүнүн абалы.
- Кыргызстанда климаттын өзгөрүшүнө байланыштуу мүмкүн болгон табигый кырсыктарын атагыла.
“Б.Бк.Б” таблицасынын Билдим бөлүгү толтурулат.
Окуучунун иш аракети. Окуучулар суроолорго жооп беришет
5-кадам: Сабакты жыйынтыктоо.
- 81-сүрөттөр менен иштөө.
Мен бүгүнкү сабакта ... үйрөндүм.
Мен үчүн сабак ... болду.
Окуучунун иш аракети. Сүрөт менен иштешет.
Ар бир окуучу сүйлөмдөрдү толукташат.
6-кадам: Үйгө тапшырма берүү.
§ 33 Борбордук Азиядагы климаттын өзгөрүшү боюнча божомолдор
(119-122-бет) боюнча окуу.
Үйдөн өтүлгөн теманы окуп түшүнүк айтуу
Окуучунун иш аракети. Окуучулар үй тапшырмасын дептерге жазып алышат
7-кадам: Баалоо.
Окуучулардын билимин комментарийлеп баалоо. Калыптандыруучу баалоонун ыкмалары колдонулат.
Окуучулар билимине, аракетине жараша бааланат.
Просмотр содержимого документа
«Сабактын темасы: Борбордук Азиядагы климаттын өзгөрүшү боюнча божомолдор»
Мектеби: Боронбай Атишев атындагы орто мектеби
Облусу: Ош
Району: Ноокат
Предмети: География
Классы: 6-класс
Мугалим: Аттокур кызы Жанара
Сабактын темасы: Борбордук Азиядагы климаттын өзгөрүшү боюнча божомолдор
Сабактын максаттар:
Билим берүүчүлүк: Окуучулар Борбордук Азиядагы климаттын өзгөрүшү боюнча божомолдор жөнүндө түшүнүк алышат.
Өнүктүрүүчүлүк: Окуучулар адистердин айтуусундагы 2100-жылга республиканын аймагындагы өзгөрүүлөрдү билишет.
Тарбия берүүчүлүк: Окуучулар айлана-чөйрөнү коргоого, мөңгүлөрдү сактоого тарбияланышат.
Сабактын көрсөткүчтөрү: Эгерде окуучу сабактын аягында.
1. ОкуучуларБорбордук Азиядагы климаттын өзгөрүшү боюнча божомолдор жөнүндө түшүнүк алышса
2. Окуучулар адистердин айтуусундагы 2100-жылга республиканын аймагындагы өзгөрүүлөрдү билишсе.
3. Окуучулар айлана-чөйрөнү коргоого, мөңгүлөрдү сактоого тарбияланышса.
Күтүлүүчү натыйжа:
- Окуучулар Борбордук Азиядагы климаттын өзгөрүшү боюнча божомолдор жөнүндө түшүнүк алышты.
- Окуучулар адистердин айтуусундагы 2100-жылга республиканын аймагындагы өзгөрүүлөрдү билишти.
- Окуучулар айлана-чөйрөнү коргоого, мөңгүлөрдү сактоого тарбияланышты.
Сабактын тиби: Жаңы теманы түшүндүрүү.
Колдонулуучу методдор:
Жекече, баяндоо, изилдөө, көрсөтүү методдору, ББкБ усулу, “Абзац менен окуу” усулу.
Колдонулуучу баалоо методдору: баяндап баалоо, аныктоочу, калыптандыруучу, бири-бирин баалоо.
Сабактын жабдылышы:
Карта, сүрөттөр, атлас, контур карта.
Сабактын жүрүшү:
1-кадам. Уюштуруу иштери.
Окуучулар менен саламдашуу, жоктоо, алтын эрежени кабыл алуу.
Жагымдуу жагдай түзүү.
Мугалимдин ишмердиги:
Сабактын темасы жана максаттары менен тааныштыруу.
Учкул сөздөр, асыл ойлор айтылат.
Зор мүмкүнчүлүктөр баарына келет. Бирок көпчүлүгү ага жолукканын сезбей да калышат. У.Даннинг.
Өз тагдырыңды өзүн башкар, болбосо аны башка бирөө колго алат. Ноел Тичи.
Адам өз жөндөмдүүлүгүн аны иш жүзүнө ашырууга аракет жасап көргөндө гана байкай алат. Сенека.
Адам өз күчүнө ишенген жерде гана бир нерсеге жетише алат. Л.Фейербах.
Тырышчаактык кыйынчылыктарды жеңет, жалкоолук аларды жаратат. Б.Франклин.
Окуучулардын иш аракети:
Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана алтын эрежени кабыл алышат. Асыл ойлор, учкул сөздөрдүн маанисин чечмелешет.
2-кадам: Үй тапшырмасын суроо.
Мугалим тарабынан суроолор берилет. Үй тапшырмасын текшерет.
Парник эффектиси-деген эмне? Ал кантип пайда болот?
Климаттын өзгөрүшүнүн негизги себеби эмнеде?
Силер жашаган жерде климаттын өзгөрүү процесстери байкалуудабы?
Климаттын өзгөрүү процесси адамдардын ден-соолугуна кандай таасир бериши мүмкүн?
Окуучунун иш аракети.
Окуучулар аткарган үй тапшырмасын текшертишет жана суроолорго жооп беришет.
3-кадам: Жаңы теманын үстүнөн иштөө.
Мугалимдин ишмердиги:. “ББкБ” усулу колдонулат. “ББкБ” таблицасынын Б.Бк бөлүгү толтурулат. Окуучулар жаңы тема боюнча эмнелерди билишээрин жана эмнелерди билгиси келээрин айтышат.
Жаңы темага байланыштуу видеоролик коюлат. Видеороликти көргөндөн кийин окуучулар темага байланышкан текстти абзац менен окушат жана түшүнүгүн айтып беришет.
Климаттын өзгөрүүсү боюнча окумуштуулардын божомолдоолоруна ылайык 2030-2050-жылдары Борбордук Азиянын температурасы +10Сдан +30Сга чейин өзгөрөт.
Абанын температурасынын жогорулашы климаттын кургак болушун күчөтүп, мөңгүлөрдүн эрүүсүн жогорулатат.
Бул процесс Борбордук Азияда суу ташкынын жана селдердин болуу коркунучун тездетет.
Адистер 2100-жылга республиканын аймагында бир дагы мөңгү калбай эрип кетишин айтышууда. Мөңгүлөрдүн азайышы 2100-жылы республикадагы агын суулардын эки эсе азайышына алып келиши мүмкүн. Учурда Кыргыз Республикасынын тоолордогу мөңгүлөрдүн эришинен сел, жер көчкү, кар көчкүсүнүн ж.б. саны көбөйүүдө.
Республикада 5000 ашуун көчкү жерлер катталган. Климаттык өзгөрүүлөр абанын кургакчыл болушу токой өрттөрүнүн көбөйүшүнө алып келет.
Окуучунун иш аракети:
Окуучулар алган маалыматтарын кунт коюп угуп терминдерди дептерине жазышып отурушат. Видеороликти көргөндөн кийин окуучулар темага байланышкан текстти абзац менен окушат жана түшүнүгүн айтып беришет
4-кадам: Сабакты бышыктоо. Мугалим тарабынан суроолор берилет.
Борбордук Азиядагы климаттын өзгөрүүсүнүн негизги багыттары.
Жалпы климаттын өзгөрүүсүнүн Кыргызстандын климатына тийгизген таасири.
Кыргызстандагы парник газдарынын негизги булактарын атагыла.
Азыркы учурдагы Кыргызстандын мөңгүлөрүнүн абалы.
Кыргызстанда климаттын өзгөрүшүнө байланыштуу мүмкүн болгон табигый кырсыктарын атагыла.
“Б.Бк.Б” таблицасынын Билдим бөлүгү толтурулат.
Окуучунун иш аракети. Окуучулар суроолорго жооп беришет
5-кадам: Сабакты жыйынтыктоо.
81-сүрөттөр менен иштөө.
Мен бүгүнкү сабакта ... үйрөндүм.
Мен үчүн сабак ... болду.
Окуучунун иш аракети. Сүрөт менен иштешет.
Ар бир окуучу сүйлөмдөрдү толукташат.
6-кадам: Үйгө тапшырма берүү.
§ 33 Борбордук Азиядагы климаттын өзгөрүшү боюнча божомолдор
(119-122-бет) боюнча окуу.
Үйдөн өтүлгөн теманы окуп түшүнүк айтуу
Окуучунун иш аракети. Окуучулар үй тапшырмасын дептерге жазып алышат
7-кадам: Баалоо.
Окуучулардын билимин комментарийлеп баалоо. Калыптандыруучу баалоонун ыкмалары колдонулат.
Окуучулар билимине, аракетине жараша бааланат.