СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сандардын жакындатылган мааниси. Сандарды тегеректөө

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ачык сабак

Просмотр содержимого документа
«Сандардын жакындатылган мааниси. Сандарды тегеректөө»

Предмет: Математика Классы: 5

Мугалим: Жунусали кызы Жазгүл

Сабактын темасы: Сандын жакындатылган мааниси. Сандарды тегеректөө

Өтүү мөөнөтү: 02. 04. 2025

Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактын формасы: Жекече, топ менен, жалпы

Колдонулуучу усулдар: Интерактивдүү метод

Колдонулуучу баалоо усулу: Сабакка активдүү катышуусу боюнча мугалим тарабынан баалоо

Колдонулган адабияттар: Окуу китеби Н. Я. Виленкин, В. И. Жохов, А. С. Чесноков

Сабактын жабдылышы: 1. Ноутбук, панелдик доска;

2. Темага байланыштуу сайттар жана окуу куралдары, кагаздар;

3. Сабакка активдүү катышуусу боюнча мугалим тарабынан “Баалоо- критерийи”- бланкасы, карточкалар, алмалар ж.б.



Сабактын максаты:

Көрсөткүчтөр:

Жогорудагы максаттарга жетет, эгерде окуучулар:

Билим берүүчүлүк:

  • Сандардын жакындатылган маанилери жана сандарды тегеректөө тууралуу билишет;

  • Сандарды тегеректөөнү туура аткаруунун эрежелери менен таанышышат;

  • Мисалдарды түшүнүшүп, өз алдынча чыгара алышат

  • Сандардын жакындатылган маанилери жана сандарды тегеректөө тууралуу билишсе;

  • Сандарды тегеректөөнү туура аткаруунун эрежелери менен таанышышса;.

  • Мисалдарды түшүнүшүп, өз алдынча чыгара алышса.

Өнүктүрүүчүлүк:

  • Ар кандай маселелерди чыгаруу менен алган билимдерин бышыктап, өркүндөтүшөт жана логикалык ой жүгүртүүсүн өстүрүүгө карата көнүгүүлөрдү аткаруу менен алган билимин практикада колдонууга үйрөнүшөт.

  • Алган теориялык билимин практикада колдоно алышса;

  • Өтүлгөн тема боюнча өз алдынча мисал иштей алышса;

  • Алган билимин турмушта колдоно алышса.

Тарбия берүүчүлүк:

  • Ар кандай эсептөөлөрдү аткаруу менен окуучулар, тез, туура, так жазууга, иштөөгө жетишет жана өзүн өзү таза, тыккан алып жүрүүгө, өз оюн ачык айтууга, билим алууга жана бири-бирине көмөктөшүүгө тарбияланышат тарбияланышат.


  • Тез, туура, таза жазууга жана иштөөгө жетишишсе;

  • Сабакта өзүн таза, тыккан алып жүрө алышса;

  • Өз оюн ачык, даана айтышса;

  • Сабакка көңүл буруу менен карашса;

  • Бири-бирине көмөктөшүүгө тарбияланышса.



Негизги компетенциялар:

  1. Ар кандай булактардан кабыл алыган маалыматтарды кабыл алуу жана тыянак чыгаруу жөндөмдүүлүктөрү;

  2. Классташтары менен иштей билүү пикирлерди жана позицияларды түшүнүү;

  3. Ар кандай формада берилген маалыматтардагы карама-каршылыктарды аныктоо, башка классташтарынын пикирин эске алуу менен өзүнүн пикирин айта билүү.

Предметтик компетенциялар:

  1. Сандын жакындатылган мааниси. Сандарды тегеректөө жөнүндөгү билимдер;

  2. Өтүлүп жаткан тема боюнча мисалдардын, маселелердин, оюндардын, жашоодогу мисалдардын жардамы менен оокуучуларга түшүндүрө билүү;

  3. Тегеректөөнүн эрежелери – ондуктардын, жүздүктөрдүн, миңдиктердин разряды боюнча тегеректөөнүн негизги принциптерин билүү.


  1. Жакындатылган маани – санды белгилүү разрядга чейин тегеректөө менен анын жакындатылган маанисин аныктоо.


  1. Практикалык колдонуу – сандык маалыматтарды чагылдырып, эсептөөлөрдү жөнөкөйлөтүү үчүн тегеректөөнү колдонуу.


  1. Тактык жана каталар – тегеректөөнүн натыйжасында пайда болгон айырмачылыктарды талдоо.





Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүү-лүгү

Убактысы

Компе тенттүү-лүк

Баалоо


Негизги

Предметтик


Уюш-туруу учуру

Балдарды тосуп алуу(Аэропоорттун үн коштоосу,паспорт, билеттер). Билеттер аркылуу 3 топко бөлүп отургузуу.

Саламдашуу,

сабакка даярдык жүргүзүү, жагымдуу маанай түзүү,

топтун капитандарын шайлап алуу.

Алтын эреже: https://prezi.com/view/dhIXaEg9m6H5zxBwCDgO


Сабакка даярданышат, бири-бирине жагымдуу маанай тартуулашат




3 мин

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама


Үй тапшырмасын текшерүү:

Өтүлгөн темага кайрылып, үй тапшырмасын геймификация түрүндө текшерип, учак карточкалары менен баалоо жүргүзү ( Боулинг оюну).




Үй тапшырманы текшеришет, туура болсо учак карточкалар-ды алышат.


3 мин



“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

Темага өбөлгө түзүү



















Теманы жана күтүл- гөн окуу натый-жала-рын жарыя-лоо

Темага өбөлгө түзүү (Видео көргөзүү),

1-мисал: Биз болжолдуу гана 12 жаштамын деп айтабыз (7-слайд)

2-мисал: Саат канча болду? (8-слайд)

11 саат 45 минута убакытты болжолдуу түрдө саат 12 болду деп айтабыз

  • Балдар силер эмнени байкадыңар?

  • Ооба, туура!

  • Биз кээде сандарды болжолдуу түрдө алабыз жана ал биз үчүн ыңайлуу.

Мугалим оокуучулар менен биргеликте теманы коюшат(5-слайд).

Тема жана максат менен таанышышат:




1.Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат.

2. Мугалим менен бирдикте теманы коюшат

3 мин

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2

ПК 3

ПК 4

Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Жаңы тема туура-луу зарыл маалы-маттар-ды берүү































































































Бышык-тоо













Эс алдыруу

Нейрогимнастика жасатуу

1.Жаңы маалыматты окуучулар кабыл алышат.

2. Окуучулар өз ойлорун ортого салышат










12 мин

















































































































2мин

НК 1





НК 2

ПК 1

ПК 3

ПК 4

Окуучулар-га сыпаттама баалар берилет

Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбор-дук бөлүгү

Оокуучулар менен кызыктуу көнүгүүлөр жасалат.

“Алма жана курт оюну”.

Umaigra сайты аркылуу көнүгүүлөрдү текшерем жана тапшырманын шарты боюнча алмалар менен баалаймын.

4мин

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

ПК 4

Мугалим-дин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

Сабак-ты жыйын-тыктоо









Тапшырма берүү







Баалоо

Теманы бышыктоо үчүн маселе:

Окуучулар топ менен биргеликте маселелерди чыгарышат жана топтон эки окуучу чыгып коргоп берет. Топторго баалоо карточкалары берилет.



Үй тапшырма:

1269, 1270, 1274

Окуучулар өз жөндөмдүүлүк-төрү менен жазган иштерин жактап беришет жана суроолорго жооп беришет.





Үй тапшырманы алышат, күндөлүктөрүн толтурушуп, таратылган баалоо баракчасына (паспорт) өзүн- өзү баалоо жүргүзүшөт.


8мин









1мин





2мин

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалим-дин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.