Просмотр содержимого документа
«Sinus funksiyasini xossalari va grafigi»
“Tasdiqlayman”
O’quv ishlari bo’yicha direktor o’rinbosari N.Yu.Tashmetova
_________________________
“__” _____________ 2013-yil
DARS REJASI №____
O’quv fanining nomi Algebra
Mavzu nomi Trigometrik funksiyalar . y=sinx funksiyaning hossalari va grafigi
Dars maqsadlari:
а) ta’limiy o’quvchiga yangi tushunchalarni berish , mavzuni tushuntirish , o’tilgan mavzuni mustahkamlash
b) tarbiyaviy : ilmiy dunyo qarashni rivojlantirish , mexnatsevar va tartibli bo’lishni o’rgatish;
c) rivojlantiruvchi : fanga qiziqishini kuchaytirirsh , aqliy rivojlantirish , masalalar yechishni mustahkamlash.
Darsdan kutilayotgan natijalar - mavzuni o’zlashtirgandan so’ng o’quvchilar quyidagi bilim va ko’nikmalarga ega bo’ladilar:
O’quvchilar birlik aylana. burchaklarni o’lchash tushunchasiga ega bo’ladi .
O’quvchilar burchakning gradusi va radian o`chovi tushunchasiga ega bo’ladi.
O’quvchilar ixtiyoriy burchakning trigonometrik funksiyalari, orasidagi bog’lanishlarni o’rganib oladi .
O’quvchilar ba’zi bir burchakning trigonometrik funksiyalari qiymatlarini bilib olishadi .
Ta’lim metodlari: aqliy hujum , kichik guruhlar bilan ishlash , frontal jamoaviy , mustaqil ish , doskada misollar ishlab tushuntirish__________________________________
Baholash metodlari: o’quvchilar o’qituvchi tamonidan dars davomida bergan javoblari, yechgan misollari , darsga aktiv qatnashganligiga ko’ra baholanadi
Axborot manbalari va texnik vositalari: darslik , testlar , tarqatma materiallar , qo’shimcha adabiyotlar ,bo’r,doska
Dars turi : to’la o’quv mashg’uloti .
Darsga ajratilgan vaqt : __________80___minut.
Uyga vazifa : masalalar to’plamidan 10ta misol
TEXNOLOGIK XARITA.
| T/R | Mashg’ulot bosqichlari | Ajratilgan vaqt | Mashg’ulot mazmuni | Ta’lim metodlari | Ta’lim vositalari |
| 1 | Tashkiliy Qism | 5 | o’quvchilar bilab salomlashish davomatni aniqlash va uni sabablarini so’rash o’quvchilar darsga tayyorgarligini tekshirish kabinetni darsga tayyorgarligini tekshirish | | |
| 2 | Kirish qismi (Motivat-siya) | 5 | O’quvchilardan uyga vazifa so’raladi . O’tgan darsdagi logarifmik tengsizlarni yechish usullari so’raladi . | savol-javob | |
| 3 | Yangi mavzuning bayoni | 45 | O’quvchilarga birlik aylana. burchaklarni o’lchash. Burchakning gradusi va radian o`chovi. Ixtiyoriy burchakning rigonometrik funksiyalari, orasidagi bog’lanishlar . Ba’zi bir burchakning trigonometrik funksiyalari qiymatlarini topish ko’rsatiladi . | Ma’ruza elemetnlarkichik guruhlarda ishlash | Darslik, qo’shimcha adabiyotlar , doska , bo’r |
| 4 | Mustah-kamlash (Qo’llash) | 20 | Doskada va tarqatma materiallarda misollar beriladi va mustaqil ishlanadi . | Mustaqil ishlash, o’quvchilar bilan individual ishlash | Darslik , masalalar to’plami |
| 5 | Yakuniy qism | 5 | Darsni yakunlash . dars davomida aktiv qatnashgan o’quvchilar baholanadi va baholar jurnalga qo’yiladi . uyga vazifa beriladi | | |
Fan o’qituvchisi To’xtaboyeva M.A _________________























