СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Систематизация материала по теме «Что делать, если ты заболел?»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок в 6 классе к УМК М. Кауфман " Happy English.ru" - Систематизация материала по теме «Что делать, если ты заболел?»

Просмотр содержимого документа
«конспект урока»

Тема: Систематизация материала по теме «Что делать, если ты заболел

Цель: систематизация лексики по теме «Health and body» и воспитание здоровой и социально-активной личности.


Задачи:

Образовательный аспект:

  • обобщение лексического материала по теме;

  • совершенствование навыков говорения и аудирования по теме «Health and body»

Развивающий аспект:

  • развитие интеллектуальных способностей у учащихся (логического мышления, способности к обобщению информации и формулированию выводов).

Воспитательный аспект:

  • показать учащимся важность здорового образа жизни и и социально-активного поведения;

  • привить стремление к здоровому образу жизни.


Тип урока: урок коммуникативно-ориентированный, направлен на совершенствование навыков всех видов речевой деятельности по теме «Здоровый образ жизни».


Методы обучения:

  • наглядно-иллюстративный метод;

  • словесный метод;

  • аудиовизуальный метод;

  • коммуникативный метод.


Формы организации познавательной деятельности:

  • фронтальный опрос;

  • индивидуальная работа;

  • парная работа.


Средства обучения:

  • аудиовизуальные (ПК, проектор);

  • информационные (компоненты УМК);

  • медиа ресурсы (презентация в программе Microsoft Power Point).


Оборудование:

  • ПК;

  • проектор;

  • раздаточный материал;

  • презентация в программе Microsoft Power Point.

Этапы урока и речь учителя

Действия учеников


I Орг. момент:

 T: Good morning, everybody! I’m glad to see you. How are you? What day/ date is it today? What’s the weather like today? Who is absent today?

II Сообщение темы урока

Today we are going to speak about the thing which is very important in our life. What thing is it? Of course, it is health. The English people say: “Health is the greatest wealth”.

Can you translate it? How do you understand it? Can you buy health for money?

They are right! We can’t buy health, but we can do a lot to keep it.

So, today we’ll speak about our health, about what we should do to be healthy and about doctors, because they help us to be healthy.

III Речевая зарядка:

What should you do to be healthy?

Let’s see how you know the rules of healthy style of living .

- Do you do your morning exercise every day?

- How often do you clean your teeth?

- Do you clean your teeth after a meal or before it?

- Tell me how often we must visit a dentist.

- What can you say about walking? Must we walk?

- What about washing hands?

- What food must you eat to be healthy? (Vegetables and fruits.)

- What should you do if are ill? (go to the doctor)

Let’s remember the words, which you need, when you go to the doctor. Look at the screen.

  1. Give names for some parts of the body № 2-3(назвать части тела)

  2. Now, look at the words below and fill in the table. Which words can you add to each group? № 4 (распределить слова по колонкам)

  3. Which word does not belong according to the meaning? № 5


IV Контроль домашнего задания.

When were you ill last time?
Tell us a short story about this.

V Музыкальная пауза.

Now is the Music pause. Masha and Danil sing us the song. Let’s listen to the song.


VI Выполнение упражнений.

  1. Look at the screen, read the sentences and fill in the gaps with must, mustn’t.

2) Read the sentences and make the conversation in the right order. Look a bit at the sentences. Let’s read. Let’s read the dialog in pairs.

VII Аудирование(Listening )

Listen to two dialogs and answer the questions. Read and translate the questions.

You’ll hear the recording twice.

VIII Диалоги, подготовленные учащимися:

T: Unfortunately people can fall ill. You can’t go without medical care. If you are ill you’ll go to a doctor. You’ve learn some dialogues by heart. Let’s visit some of the doctors. Act your dialogues.

IX Lexical test. Контроль лексики.

Take your cards. Write your name. Read and tick the letter and the number.

X Итоги урока

 1.)We have done a lot of work. You worked hard to show all your best. The most active students today are … Your hometask for the next lesson will be the following:

P 219 Ex 4 read and translate the text. Make up your own dialogues between the doctor and the patient.

2.)You have smiles on the tables. If you liked our lesson, take the smile №1, if didn’t № 2.

Пожелание здоровья: Think about your health before you get ill and take care of your health. Thank you for the lesson. Goodbye.  


Отвечают на вопросы учителя


формулируют вместе с учителем тему урока






Отвечают на вопросы учителя о здоровом образе жизни









Выполняют упражнения на повторение лексики:

1.Называют части тела

2.Распределяют слова по колонкам по значению

3.находят лишнее слово

Рассказывают подготовленные дома сообщения о том, как болели в последний раз

Инсценирование разученной ранее песни «Звонок доктору» из учебника. Исполняют мальчик и девочка.


Выполняют упражнения:

1.вставить в пропуски что нужно/ не нужно делать, когда болен

2.восстанавливают диалог в правильном порядке

Слушают два коротких диалога и отвечают на вопросы к ним


Инсценируют два подготовленных дома диалога «У доктора»


Выполняют проверочную работу по словам. Контроль лексики.


Записывают домашнее задание


Рефлексия. Поднимают смайлики, которые передают их настроение и впечатление от урока.


Слайд 1



















Слайд 2-5





Слайд 6


Слайд 7




Слайд 8


Слайд 9


Слайд 10



Слайд 11



Слайд 12




Слайд 13



Просмотр содержимого документа
«приложение к уроку здоровье»

Приложение 1.

Примерные диалоги для инсценирования

  1. You have come to visit a doctor. You have a sore throat and want the doctor to help you.

P: Good morning!

D: Good morning! Come in! Sit down, please! What's the matter?

P: I've got a sore throat and a headache.

D: Have you got a temperature?

P: Yes, I have got.

D: Open your mouth. I want to look at your throat. Oh, it looks sore.(ангина, воспаление)

D: Can you give me pills?

Р: An injection is better than pills.

D: Will I recover, doctor?

P: Yes. If you rest today.

D: Thank you, doctor. Good-bye.

P: Good-bye.

  1. D e n t i s t A. Hello! What`s the matter?

P a t i e n t. I have a bad toothache again.

D e n t i s t A. How often do you visit a dentist to checks your teeth?

P a t i e n t. I am afraid I don’t remember.

D e n t i s t B. But why? You should have medical checks once a year. You should brush your teeth twice a day. Vitamin C is healthy for teeth. You can find it in vegetables and fruit.

P a t i e n t. Thanks a lot.



3. Good morning.

- Доброе утро.

- Hello, Doctor.

- Здравствуйте, доктор.

- Now then, how can I help you?

- И так, чем я могу вам помочь?

- Well doctor, I'm not feeling very well. I've got these awful pains in my stomach and I haven't been sleeping at all well.

- Доктор, я чувствую себя не очень хорошо. У меня ужасные боли в животе. И у меня практически не сплю.

- Do you have any other symptoms? A temperature, for example?

- Еще какие-нибудь симптомы есть? Температура, например?

- Well yes, I have had a bit of a high temperature, actually.

- Да. Вообщета температура у меня намного выше нормы.

- It looks to me - as if you've got some kind of a stomach infection.

- Мне кажеться и вас какая-то кишечная инфекция.

- Oh, have I, doctor?

- Что серьезно?

- Yes. Now I'm going to give you these pills. I want you to take two pills three times a day.

- Да. Я пропишу вам таблетки. Нужно принимать по две таблетки три раза в день.

- Thank you, doctor, thank you.

- Спасибо, доктор, спасибо.



























Приложение 2.

Фразы для составления диалогов

Фраза на русском языке

Перевод на английский язык

Мне (срочно) нужен врач.

I need a doctor (quickly).

Вызовите, пожалуйста, врача.

Please, get me a doctor.

Я плохо себя чувствую.

I'm not feeling well.

Здесь болит.

It hurts here.

Здесь не болит.

It does not hurt here.

Мне лучше (хуже).

I feel better (worse).

У меня болит голова (живот).

I have a headache (stomach-ache).

У меня высокая температура.

I have a high temperature.

У меня кружится голова.

I feel dizzy.

У меня насморк.

I have caught a cold.

Какое лекарство мне нужно принимать?

What medicine should I take?

Мне что-то попало в глаз.

I've got something in my eye.

У меня болит зуб.

I have a tooth-ache.

Сколько я должен за визит?

What do I owe you for the call?

Что у вас болит?

Where does it hurt?

Откройте рот.

Open your mouth.

Покашляйте, пожалуйста.

Cough, please.

Сделайте (глубокий) вдох.

Take a (deep) breath.

Выдохните.

Breath out.

Не дышите.

Don't breath.

Ложитесь сюда.

Lay down over here.

Я сделаю вам укол.

I'll give you an injection.


Подробнее на сайте: http://study-english.info/conversational-phrases-005.php#ixzz2zJNPjB9p
http://study-english.inf





Приложение 3.

Смайлики для рефлексии.









Просмотр содержимого презентации
«good health 6 form»

Презентация к уроку английского языка  в 6 классе УМК « Happy English.ru » М. Кауфман Систематизация  материала  по  теме « Что  делать , если  ты  заболел ?»   Подготовила учитель английского языка Землянская Т.В.

Презентация к уроку английского языка

в 6 классе УМК « Happy English.ru » М. Кауфман

Систематизация материала по теме « Что делать , если ты заболел

Подготовила

учитель английского языка

Землянская Т.В.

What should you do if you are ill?

What should you do if you are ill?

Give names for some parts of the body head 5 hair 1 eye 2 forehead 6 ear 3 7 nose teeth 8 mouth 4 neck 9

Give names for some parts of the body

head

5

hair

1

eye

2

forehead

6

ear

3

7

nose

teeth

8

mouth

4

neck

9

head 6 stomach 7 back  1 arm 2 knee elbow 8 3 hand 4 foot 9 fingers 5 leg 10

head

6

stomach

7

back

1

arm

2

knee

elbow

8

3

hand

4

foot

9

fingers

5

leg

10

Which words can you add to each group?   Parts of the body Diseases Accidents Medicine    a burn a broken arm forehead tablets back a  stomachache bandage knee the flu a cut an electric shock a backache a cold a toothache syrup shoulder injections antibiotics stomach ear appendicitis operation

Which words can you add to each group?

Parts of the body

Diseases

Accidents

Medicine

a burn

a broken arm

forehead

tablets

back

a stomachache

bandage

knee

the flu

a cut

an electric shock

a backache

a cold

a toothache

syrup

shoulder

injections

antibiotics

stomach

ear

appendicitis

operation

Which word does not belong according to the meaning?  appendicitis arm leg foot tablet syrup vitamin 2. cake 3. cold headache earache  vitamin broke 4. cut burn flu 5. tail eye head back

Which word does not belong according to the meaning?

appendicitis

  • arm leg foot

tablet syrup vitamin

2.

cake

3. cold headache earache

vitamin

broke

4. cut burn

flu

5.

tail

eye head back

Fill in the gaps with must , mustn’t .  must If you’ve broken your leg you  ________  visit a doctor . must If you have a headache you  ___________  take a pill.  mustn’t If you’ve broken your arm you  _____________  move it.  must If you’ve got the flu you  ___________  visit a doctor.  mustn’t  carry heavy things. If you’ve got a backache you  ____________  must If you’ve got a toothache you  ____________  visit a dentist.  must If your cat has got a stomachache you  ____________  take it to a vet.  mustn’t If you’ve got appendicitis you  __________  stay at home.  must If your stomach hurts you  ____________  tell your mum.

Fill in the gaps with must , mustn’t .

must

  • If you’ve broken your leg you ________

visit a doctor .

must

  • If you have a headache you ___________

take a pill.

mustn’t

  • If you’ve broken your arm you _____________

move it.

must

  • If you’ve got the flu you ___________

visit a doctor.

mustn’t

carry heavy things.

  • If you’ve got a backache you ____________

must

  • If you’ve got a toothache you ____________

visit a dentist.

must

  • If your cat has got a stomachache you ____________

take it to a vet.

mustn’t

  • If you’ve got appendicitis you __________

stay at home.

must

  • If your stomach hurts you ____________

tell your mum.

- I hope you will feel better soon. - That’s a good idea. - I’ve got a stomachache. - Thank you. - I’m sorry. You should take some tablets. - I don’t feel well. - You don’t look happy. - What’s the matter?

- I hope you will feel better soon.

- That’s a good idea.

- I’ve got a stomachache.

- Thank you.

- I’m sorry. You should take some tablets.

- I don’t feel well.

- You don’t look happy.

- What’s the matter?

  • What specialist (doctor) do the girls need?
  • What problems do the girls have?
AT HOSPITAL

AT HOSPITAL

1.Боль в животе: А) an earache        B) a stomachache     C) a toothache 2. Простуда: A) a flu  B) a cold  C) a medicine 3. Принять лек a рство: A)  to take medicine B)  to rest in bed  C) to have a medical check 4. Быть здоровым: A)  to be healthy     B) to be self -confident  C)  to be good 5. Ходить пешком: A)  to w а lk  B) to eat  C) to throw

1.Боль в животе:

А) an earache        B) a stomachache     C) a toothache

2. Простуда:

A) a flu  B) a cold  C) a medicine

3. Принять лек a рство:

A)  to take medicine B)  to rest in bed  C) to have a medical check

4. Быть здоровым:

A)  to be healthy     B) to be self -confident  C)  to be good

5. Ходить пешком:

A)  to w а lk  B) to eat  C) to throw

Thank you!  Good-bye!

Thank you!

Good-bye!