СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 10.06.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Скаляр және векторлық шамалар "

Категория: Физика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мұғалімдерге сабақтарда пайдалану үшін. "Скаляр және векторлық шамалар" тақырыбында 

Просмотр содержимого документа
«"Скаляр және векторлық шамалар "»

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар:7.1.2.2.

Мектеп:

Қысқа мерзімді жоспар

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып 7

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Скаляр және векторлық шамалар

Оқу мақсаты

7.1.2.2.Скаляр және векторлық физикалық шамаларды ажырату .

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Оқушылар скаляр және векторлық шамалардың анықтамаларын айта алады.

Көптеген оқушылар: Оқушылар скаляр және векторлық шамаларға мысалдар келтіреді, бір-бірінен айырмашылығын біледі және ажырата алады

Кейбір оқушылар: Оқушылар графиктерде , сызбаларда есептер шығару барысында, скаляр және векторлық шамаларды салыстыруда,векторлық шамалардың бағытын координаталық жүйеде белгілеп көрсете алады.

Бағалау критерийі

  • Скаляр және векторлық физикалық шамалардың анықтамаларын және нақты мысалдар келтіруді біледі.

  • Скаляр және векторлық шамаларды ажырата алады.

  • Оқушылар графиктерде , сызбаларда есептер шығаруда скаляр және векторлық шамаларды салыстыруды векторлық шамалардың бағытын координаталық жүйеде белгілеп көрсетуді біледі.

Тілдік мақсаттар

Скаляр,вектор, координаталар жүйесі, физикалық шама үғымдарына ауызша талқылау жүргізу.

Құндылықтарға баулу

Жалпыға бірдей еңбек қоғамында еңбек және шығармашылық ынтымақтастықты өмір бойы білім алуға бағыттау.

Алдыңғы білім:

Біледі: Аудан ,көлем, масса т.б физикалық шамаларды біледі.

Білу керек: Скаляр шамалардың сипаттамасын,векторлық шамалардың сипаттамасын, белгіленуін, қандай белгілері бойынша ажыратуды .

Пәнаралық байланыс:

Жаратылыстану, математика



Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі (1мин)

Топқа бөлу (1 мин)

Үлкен және кіші сандар арқылы топқа бөлемін.



1.Үй жұмысын сұрау:

«Бәйге» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау (10 мин)



1.Өлшеуіш құралдың шкаласы деп нені айтады?
2. Құрал шкаласының бөлік құны дегеніміз не және оны қалай анықтауға болады?
3. Өлшеудің қателігі дегеніміз не?
4. Абсолют қателік дегеніміз не?
5. Шаманы қалай дәлірек өлшеуге болатынын түсіндіріңдер

Дескриптор

  • Құралдың шкаласын анықтауды біледі.

  • Құралдың бөлік құнын анықтауды біледі.

  • Салыстырмалы қателікті табуды біледі.

  • Құралдың абсалют қателігін есептеуді біледі.

  • Шаманы дәлірек өлшеудің әдістерін біледі.

Үлкен және кіші сандар жазылған қағаз қиындылары




Топтарға бағалау кесте

А4 қағазы

Маркер

Стикерлер






Сабақтың ортасы 20 минут.

2.«Миға шабуыл»әдісі

Жаңа тақырып: тақырыпты ашып алу . Слайдтар арқылы оқушыларға түсіндіру жұмыстарын жүргіземін.

3.«Ақпарат жинау» әдісін қолдану.

Тақтада көптеген физикалық шамалар жазылған плакат ілінеді. Оқушылар скаляр және векторлық шамаларды бағандарға бөліп жұмыс дәптеріне жазады.

Физикалық шамалар

Скаляр шамалар

Векторлық шамалар

Аудан

Салмақ

Көлем

Жол

Масса

Орын ауыстыру

күш

тығыздық

уақыт

ұзындық

жылдамдық

температура

Дескриптор.

-Оқушылар барлық физикалық шамалардан скаляр және векторлық шамаларды анықтайды.

Скаляр және векторлық шамаларды ажыратады.

- Векторлық шамалардың қалай белгіленуін біледі.Мысалдар келтіре алады.

4.«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі. Берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі, бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады. (15 мин)

3-тапырма

-Скаляр шамалардың, векторлық шамалардан қандай айырмашылығы бар?

-Векторлық шамаларды қалай белгілейді

Скаляр және векторлық шамаларға мысалдар келтіріңдер.



-Сызбада графиктерге векторларлық және скаляр шаманы анықтап, сызып,векторлық шаманы белгілеп бағытын анықта.

Дескриптор.

1.Сскаляр және векторлық шамалардың айырмашылығын атайды.

2. Скаляр және векторлық шамаларды ажыратады.

3.Векторлық шамаларды қалай белгілеуді біледі.

4.Векторлық және скаляр шамаларға мысалдар келтіруді біледі.

5.Сызбада векторларды белгілеп бағытын анықтай біледі.

Сергіту сәті «Мина» әдісі (5мин)

Минаны басқан оқушы сұраққа жауап береді.

Ынталандыру мақсатында формативті бағалау жүргізіледі. (өте жақсы, жақсы, тамаша, керемет)


Слайдтар




































Суреттер

Сабақтың аяғы

13 мин

  1. Сабақты қорытындылау мақсатында «Өзіңізді тексеріңіз» әдісін қолдану.
    Бұл мәлімет «ШЫНДЫҚ» па немесе «ЖАЛҒАН» ба? 

  2. Тапсырмалар.

  1. Скалярлық шама — бұл бір ғана сипаттамасы, яғни сан мәніболатын физикалық шама.

  2. Векторлық шама — бұл екі сипаттамасы, яғни кеңістіктегі бағыты және сан мәні (модулі) болатын физикалық шама.

  3. Скалярлық шама — бұл екі сипаттамасы, яғни кеңістіктегі бағыты және сан мәні (модулі) болатын физикалық шама.

  4. Векторлық шама — бұл бір ғана сипаттамасы, яғни сан мәні болатын физикалық шама.

  5. Векторлық физикалық шамалардың үстіне нұсқама қойылады.

  6. Векторларға қосу және азайту амалдары қолданылмайды.

  7. Скалярлық физикалық шамалардың үстіне нұсқама қойылады.

Дескриптор

  • Берілген тұжырымдардың арасынан дұрыс тұжырымдарды таба алады.

  • Скалярлық шамаларға сипаттама бере алады.

  • Векторлық шамаларға сипаттама бере алады.

Кері байланыс

«Табыс баспалдағы» әдісі: кәдімгі баспалдақтың суреті, баспалдақтың 
1 - баспалдағы Мен.............. БІЛЕМІН 
2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНЕМІН, 
3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН

А4 тапсырмалар жазылған парақшалар





























Сурет «Табыс баспалдағы»

Дифференциация – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау

Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай түрлі кестелерді немесе жаттығуларды , күрделісіне қарай алға іргеліп отыратын тапсырмаларды «Қарлы кесек» арқылы жүргіземін. Негізгі тапсырмаларды көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беремін. «Ойлан –жұптас-бөліс» әдісі арқылы оқушылар арасында көпіршелер ұйымдастырамын. Толықтыруды қажет ететін тұстарды анықтап, сөзбен қолдау көрсетемін және ынталандырамын. Барлық оқушылар скаляр және векторлық шамалардың анықтамаларын біледі.Нақты мысалдар келтіре алады.

Кейбір оқушылар координата лар жүйесінде векторларды, жүрілген жолды, орын ауыстыру , траектория т.б шамаларды анықтап көрсете алады.

Оқу мақсатына сәйкес бағалау критерийін нақты құрастырамын.Тапсырмаларды бағалау критерийіне сай дайындап, дескрипторлар құрамын. Оқушыларға тиімді кері байланыс беремін, үнемі қолдау көрсетіп отырамын. Қалыптастырушы бағалауда жарайсың, сенің қолыңнан бәрі келеді немесе мынаны толықтыру керек т.б сөз тіркестерін қолданып кері байланыс беремін.

Физика кабинетінде қауіпсіздік ережесін сақтау




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!