SAMARQAND VILOYATI
KATTAQO’RG’ON SHAHAR
XALQ TA’LIMI BO’LIMI TASARRUFIDAGI
13 – umumiy O’RTA TA’LIM MAKTABINING
Boshlang’ich SINF o’qituvchisi
Sultonova gulshodaning
Ona tili fanidan o’tkazilgan
bir soatlik ochiq dars
ishlanmasi
O’QUVCHI:
O’QITUVCHI:
Shirin – shakar bolalarim,
Asal – navot, qandlarim.
Assalom-u alaykum,
Xush kelibsiz aziz ustoz,
Qalblar sizga poyondoz.
O’QITUVCHI:
Vaalaykum assalom.
Hamma sog’u omonmi,
Darsga hamma tayyormi .
O’QUVCHI:
Rahmat ustoz omonmiz,
Darsga bizlar tayyormiz.
Navbatchi hisoboti:
O’QITUVCHI:
O’QITUVCHI:
Bugun darsda kim navbatchi ?
Vatan deganda nimani tushunasan?
O’QUVCHI:
O’QUVCHI:
Bizning vatanimiz O’zbekiston!
Bugun darsda men navbatchi?
O’QUVCHI:
O’QITUVCHI:
O’zbekiston Respublikasi qaysi tildan foydalanadi?
O’zbekiston Respublikasi
o’zbek tili, ya’ni ona tilidan foydalanadi.
Rahmat o’quvchilar. Darsimizni boshlaymiz
DARSNING MAQSADI :
Darsning
borishi
Dars uslubi
Ta’limiy maqsad:
O’quvchilarga gap bo’laklari va
uning turlari haqida ma’lumot
berish. Chiroyli va to’g’ri yozuv
ko’nikmalarini rivojlantirish.
Dars usuli
Texnik vositalar
1. Salomlashish
2. Navbatchini aniqlash
3. Sinf tozaligi
4. Uyga vazifa berish
noan’anaviy
Guruhlar bilan ishlash ,
yozma va ko’rgazmali
Proyektor, ekran
va kompyuter
Tarbiyaviy :
O’quvchilarni har tomonlama
barkamol avlod ruhida
tarbiyalash. O’z ona tilimizga
bo’lgan mehr muhabbatini
oshirish.
Dars jihozi
3-sinf ona tili darsligi, mavzuga oid
rasmlar, tarqatma materillar, kompyuter
va boshqotirmalar
Rivojlantiruvchi :
O’quvchilarning mustaqil
ishlash, ijodiy fikrlash
qobiliyatini oshirish
Korreksion maqsad:
O’quvchilar talaffuzidagi kamchiliklarni tuzatib borish. O’quvchilarda o’z talaffuzini nazorat qilish, ko’nikmasini hosil qilish
Darsning texnalogik xaritasi:
Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga sifat so’z turkumi, uning so’roqlari, gapdagi vazifasi haqida ma’lumot berish. Chiroyli va to’g’ri yozuv ko’nikmalarini rivojlantirish.
II. O’quv jarayonining mazmuni
I. Darsning maqsad
Tarbiyaviy: O’quvchilarni har tomonlama barkamol avlod ruhida tarbiyalash. O’z ona tilimizga bo’lgan mehr – muhabbatini oshirish.
Shakl: Guruhlar bilan ishlash
III. O’quv jarayonini tashkil etish texnalogiyasi
va vazifalari
Rivojlantiruvchi: O’quvchilarning mustaqil ishlash, ijodiy fikrlash qobiliyatini oshirish.
Metod: Ko`rgazmali, amaliy
V. Kelgusi rejalar
O’qituvchi: O’quvchilarga sifat so’z turkumi, uning so’roqlari, gapdagi vazifasi haqida ma’lumot berish o’rgatish
Vosita: 5-sinf ona tili darsligi, qo’shimcha manbalar
IV. Kutiladigan natijalar
O’quvchilarga sifat so’z turkumi, uning so’roqlari, gapdagi vazifasi haqida ma’lumot berish.
O’quvchi: Mavzu yuzasidan olgan bilimlari mustahkamlanadi, o’zi mustaqil mashqlar bajara oladi.
Usuli: Guruhlar bilan ishlash, yozma va ko’rgazmali
O’qituvchi: O’quvchilarda yangi mavzular bo’yicha tushunchalar berish.
O’tilgan mavzu:
Gap bo’laklari.
Uyga vazifa: 394-mashq
Tashkiliy qism:
Aziz o`quvchilar bugungi darsimiz qiziqarli bo’lishi uchun sinf o`quvchilarini 3 ta guruhga bo’lib olamiz va quyidagicha nomlaymiz.
3 – GURUH
“ Undov gap”
1 – GURUH
2 – GURUH
“ So’roq gap”
“ Darak gap”
Bugun ochiq dars bo’ldi.
Bugun havo qanday?
Eh, ta’til qanday mazza!
DARS MAQSADI:
DARS SHIORI:
Ona tilim, o’zingdirsan elni opichlab,
Shu kunlarga olib kelib taratgan ziyo.
Ona tilim, o’zingdirsan yillab asrab,
O’zbek elin Istiqlolga yo’llagan daho.
Ilmdan bir shu’la dilga tushgan on,
Shundan bilursankim, ilm bepayon.
O’tilgan mavzuni so’rash va mustahkamlash:
1 – GURUH
2 – GURUH
3 – GURUH
“ Undov gap”
“ So’roq gap”
“ Darak gap”
“ G” harfi jaranglimi yoki jarangsiz?
Buyruq gap deb nimaga aytiladi ?
So’zlar nimalardan tuziladi ?
B
G
S
Bo’g’inni qaysi tovushlar hosil qiladi ?
So’zlar qanday so’roqlarga javob bo’ladi ?
Gap nimalardan tuziladi ?
Siz qaysi so’z turkumlarini bilasiz ?
Bosh bo’laklarga qaysi bo’laklar kiradi ?
Gapda qanday bo’laklar bor ?
Yangi mavzu bayoni:
Sifat so’z turkumi
Shaxs – narsa belgisini rangini, hidini, mazasini,
shaklini bildirgan so’zlarga sifat deyiladi. Sifatlar
qanday ? yoki qanaqa ? so’rog’iga javob bo’ladi.
Sifatlar gapda otlarga bog’lanib keladi: zangori
osmon, mevali bog’, ko’rkam bino. So’z
asosiga so’z yasovchi -li, -siz, -dor qo’shimchalari-
ning qo’shilishi bilan sifat hosil qilinadi:
kuch – kuchli shamol;
mador – madorsiz bemor;
xabar – xabardor cho’pon.
Yangi mavzuni mustahkamlash:
O’qing, otlarni aniqlang, ularni sifatlar bilan birgalikda ko’chiring.
- Toza havo, tiniq suv bizning yaqin do’stimiz.
- Uzoqdan bolalarning quvnoq ovozi eshitildi.
3. Go’zal Vatanimiz topsin sharaf – shon!
4. Shabadada daraxtning yashil yaproq –
lari tebrandi.
Charxpalak o’yinida o’quvchilarga sifatga oid so’zlar beriladi. Bu so’zlardan foydalanib gap tuzishlari kerak.
Qiziq
Chiroyli
Yaxshi
Ko’rkam
“ Charxpalak” o’yini
Yashil
Katta
Qizil
Baland
O’qing. Berilgan gaplarga sifatga oid so’zlar qo’shib, gapni qayta tuzing.
1 – GURUH
“ Darak gap”
2 – GURUH
“ So’roq gap”
3 – GURUH
“ Undov gap”
Mevalar pishdi.
Bahor keldi.
Chiroyli gullar.
O’quvchilarning to’plagan ballari jamlanib, dars yakunida g’olib guruh aniqlanadi. O’quvchilar rag’batlantiriladi. Dars maqsadiga erishganligi haqida xulosalandi.
Uyga vazifa: 3 ta guruh ham sifat ishtirok etgan gaplar tuzib keladi.
E’TIBORINGIZ
UCHUN
RAHMAT!