Қазақ тілі.
Тақырыбы:
Сөйлеу мәдениеті. Әдептілік, сыпайылық
Күні: 06.05.17
СЫНЫП: 5
Қатысқандар:
Осы сабақ арқылы
10
Сабақ мақсаттары:
5.3 Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау.
Қатыспағандар:
жүзеге асатын оқу
-
5.2 Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізігі, қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру.
Барлық оқушылар орындай алады:
Мақсаттары:
Мәнерлеп оқып, мазмұнын ашады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсінеді, анықтай алады.
Тірек сөздер мен суреттерге қарап тақырыпты анықтайды. Қарапайым жоспар құрады. Топтастырады.
Кейбір оқушылар орындай алады:
Сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастырады.
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады:
Оқылым мәтінінен төл сөз бен автор сөзін табу.
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер.
Жоспар құру, төл сөз бен автор сөзі.
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
Ағайындылар, кешірім сұрау, сауап алу.
Талқылауға арналған сұрақтар:
1. Сенің ойыңша, бірінші кім кешірім сұрау керек еді?
Не себепті …. деп ойлайсыз?
2. Інісі неге бірінші кешірім сұрамаған?
Не үшін адамдар кешірім сұрайды?
ишара: Кешірім сұрау сәттін ым – ишарамен көрсет.
Алдыңғы оқу:
3. Мәтіндегі тыныс белгілері не үшін қойылған?
Амандасу түрлерін сыныптастарыңмен амандасып көрсет.
4. «Ағасы бардың жағасы бар, інісі бардың тынысы
бар» деген мақал- мәтелдің мәнін түсіңдір.
Жоспар
Жоспарланған
уақыт
Жоспарланған жаттығу түрлері
Басы
Ресурстар
/Психологиялық ахуал/
3 мин.
Оқушыларды шеңберге тұрғызып, бір – біріне сабаққа қатысты ықыластарын білдіреді. Бір – бірінен кешірім сұрайды.
Топқа бөлу.
2 мин.
Екі тақырыпта мақал – мәтелдер беріледі. Сол бойынша екі топқа бөлінеді.
Әдептілік, оқу – білім тақырыбында мақалдар жазылған үлестірме қағаздар.
Мейірімді жүрекпен,
Ақпейілді тілекпен,
Амандасып алайық,
Бір жадырап қалайық!
Ортасы 35 мин.
1 - тапсырма
3 мин.
Суреттерге және тірек сөздерге
Слайд
қарап, бүгінгі тақырыптың не туралы болатынына болжам жасаңыз.
Жасаған болжамыңыздың себебін түсіндіріңіз.
Тірек сөздер :
Ағайындар, кешірім сұрау, сауап алу.
Дескриптор:
- тірек сөздердің мағынасын дұрыс қолданады; 1б
- түсінігіне сай болжам жасайды. 2б
6 мин.
2 – тапсырма.
Мәтін «Ағайындылар»
Қазақ тілі
Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беріңдер.
5 – сынып. 20- бет.
«Доп лақтыру» әлісі бойынша сұрақтарға жауап береді.
Баспасы–Арман–пв.
Дескриптор
-тез, нақты, дұрыс жауап – 2б.
Доп.
-баяу, қысқа жауап – 1б
3 – тапсырма.
5 мин.
Деңгейлік тапсырма:
Мәтінді мұқият тыңдап, көтерілген мәселені анықтаңыз.
Мәселеге қатысты өз ойыңызды білдіріңіз.
Мәселеге байланысты тың ой айтыңыз
Дескриптор
Қазақ тілі
- көтерілген басты мәселені анықтайды; 1б.
5 – сынып. 20- бет.
- ойын тиянақты, сенімді жеткізеді. 2б
Баспасы–Арман–пв.
-тың ой айтса 3б
4 – тапсырма.
5 мин.
Қарапайым жоспар құр.
Жоспар
Кіріспе бөлім
____________________________
Негізгі бөлім
а)
ә)
Қорытынды бөлім
_______________________
Дескриптор
-мәтін құрылымын сақтайды; 3б.
5 мин.
- мәтін бойынша жоспар құрады 2б
5– тапсырма.
Оқылым мәтінінен төл сөз бен автор
сөзін табу.
Қазақ тілі
Дескриптор
5 – сынып. 20- бет.
Баспасы–Арман–пв.
Төл сөз бен автор сөзін табыды – 2б
Тыныс белгілерін, ережесін айтады – 3б .
6 мин.
6– тапсырма.
«Сандық ішіндегі сөздер» ойыны.
Сандық.
Берілген сыпайылық, әдептілікке қатысты сөздерден сөйлем құрайды.
Кешірім өтінемін, ғафу
өтінемін, кешіріңіз, ғафу
етіңіз, кеше гөр, кешір.
Дескриптор:
Сөйлем құрайды – 3б Баяу әрі қате бар – 2б
4 мин.
1 ғана сөйлем - 1 б.
Постер.
7 – тапсырма.
«Мен әдепті баламын» кластер.
Мен әдепті баламын
Үйге тапсырма:
Жағдаяттық тапсырма.
Қазақ тілі 5 – сынып. 20- бет
Суреттермен танысып, жағдаяттық тапсырмаларды орындаңдар.
Баспасы–
1. Осы жағдайлар көз алдарыңда болып жатса, қай балаға қандай сөз айтар едіңдер?
Арман–пв.
2. Бірінші жағдаятқа сұхбат құрастырыңдар. Төл сөз бен автор сөзінің тыныс белгісін дұрыс қойыңдар.
Дескриптор:
Сұхбат құрастырады – 4б
Сөйлем құрастырады – 3б
Сөйлем құрылымында қате болса-2б
3 – мин.
Кері байланыс:
Слайд
«Чемодан», «Қоқыс жәшігі», «Еттартқыш» суреттеріне стикерді қолданып, бүгінгі сабаққа кері байланыс жасайды.
2 – мин.
Рефлексия
Әр оқушыға үлестірме беріледі.
Қосымша ақпарат
Саралау – оқушыға
Бағалау – оқушы білімін
мейлінше қолдау
Жеке, жұптық, топтық жұмыстар.
Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді.
тексеруді қалай
Деңгейлік тапсырма :
Пəнаралық байланыс –
көрсетуді қалай
Негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды.
1.Мәтінді мұқият тыңдап, көтерілген мәселені анықтаңыз. /төменгі/
жоспарлайсыз?
Денсаулық жəне қауіпсіздік,
Қазақ әдебиеті, өзін – өзі тану.
жоспарлайсыз? Қабілетті
Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізігі, қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құрады.
2. Мәселеге қатысты өз ойыңызды білдіріңіз. /орта/
Адамгершілікке, әдептіліке тәрбиелеу.
оқушыға тапсырманы
АКТ-мен байланыс.
3. Мәселеге байланысты тың ой айтыңыз /жоғары/
қалай түрлендіресіз?
Құндылықтармен байланыс
(тəрбие элементі).
Рефлексия
Сабақтың мақсаты
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
мен оқу
міндеттері
- Сабақтың мақсат, міндеттері орындалды.
- Мәтін бойынша жұмыс істеу дағдылары жетілдірілді.
- Уақытты тиімді пайдаландым.
- Топтық жұмыстар жүргізілді.
- Жоспарыма өзгеріс енгізбедім.
орындалды ма?
Бүгін оқушылар
не үйренді?
Сабақ қалай өтті,
қандай деңгейде
өтті?
Жоспарланған
саралау жақсы
іске асты ма?
(тапсырмалар
сəйкес болды ма?)
Уақытты қалай
пайдаландым?
Жоспарыма
қандай өзгеріс
енгіздім жəне
неге?
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1: Топтастыру жұмысын өткізгенде оқушылардың қызығушылығы артты.
2: «Доп лақтыру» әдісі бойынша өткізген сұрақ – жауап;
Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1: Сұрақ – жауап әдісі арқылы оқушылардың сөйлеу мәдениетін арттыруға болады.
2: Рөлдік ойындар тәсілдерімен шығармашылыққа баулимыз.
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1: Екі топ бойынша бірнеше оқушының белсендіктерін арттыру үшін жұмыс жүргізу керекпін.