СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сот болгон коен.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Сот болгон коен.»

Сабактын жүрүшү:  1.Уюштуруу жана мотивация Кана достор алгала, Шыгыңарды ачкыла. Ак шооладай ааламга, Нуруңарды чачкыла. -Саламатсыңарбы,балдар!

Сабактын жүрүшү: 1.Уюштуруу жана мотивация

  • Кана достор алгала,
  • Шыгыңарды ачкыла.
  • Ак шооладай ааламга,
  • Нуруңарды чачкыла.
  • -Саламатсыңарбы,балдар!
Окуучулар менен биргеликте алтын эреже түзүү .Мугалимдин сөзун угуу Сабакка активдүү катышуу Кол көтөрүп жооп берүү Убакытты туура пайдалануу жана  тапшырмаларды так аткаруу Бири-бирине жылуу сөздөрдү айтуу

Окуучулар менен биргеликте алтын эреже түзүү

  • .Мугалимдин сөзун угуу
  • Сабакка активдүү катышуу
  • Кол көтөрүп жооп берүү
  • Убакытты туура пайдалануу жана
  • тапшырмаларды так аткаруу
  • Бири-бирине жылуу сөздөрдү айтуу
Өтулгөн тема боюнча «Аты узун бала кандай экен? Эмне үчун анын ушунчалык аты узун экенин байкадыңарбы? Балдар аты узун баланын атын жаттап калыштыбы ?

Өтулгөн тема боюнча

  • «Аты узун бала кандай экен?
  • Эмне үчун анын ушунчалык аты

узун экенин байкадыңарбы?

Балдар аты узун баланын атын жаттап калыштыбы ?

 Жаңы тема: Жаңы теманын аталышын сандардын катарына тамгаларды жайгаштыруу менен табабыз.Төмөнкү 3 сызыкка жазылган сандын тушундагы тамгаларды коюп чыгабыз.Ошондо сөз пайда болот.

Жаңы тема:

  • Жаңы теманын аталышын сандардын катарына тамгаларды жайгаштыруу менен табабыз.Төмөнкү 3 сызыкка жазылган сандын тушундагы тамгаларды коюп чыгабыз.Ошондо сөз пайда болот.
Сабактын максаты : Билим берүүчүлүк: Окуучулар тамсил деген кандай чыгарма экенин билишет.»Сот болгон коен» деген тамсилди окушат жана ой бөлүшөт.Тааныш эмес сөздөрдүн маанисин чечмелешет .

Сабактын максаты :

  • Билим берүүчүлүк: Окуучулар тамсил деген кандай чыгарма

экенин билишет.»Сот болгон коен» деген тамсилди окушат жана ой бөлүшөт.Тааныш эмес сөздөрдүн маанисин чечмелешет .

2.Өнүктүрүүчүлүк: Тамсилдеги кызыктуу фактыны аныкташат.Чыгарманын сюжеттик линиясын түзүү менен жазуусу өнүгөт. Каармандарды салыштыруу менен сынчыл ойлоосу өсөт.

2.Өнүктүрүүчүлүк:

  • Тамсилдеги кызыктуу фактыны аныкташат.Чыгарманын сюжеттик линиясын түзүү менен жазуусу өнүгөт.
  • Каармандарды салыштыруу менен сынчыл ойлоосу өсөт.
3.Тарбия берүүчүлук: Кичи топтордо бири-бирин угуп,макалдардын маанисин тушунуп,достукта жашоого үйрөнүшөт.

3.Тарбия берүүчүлук:

  • Кичи топтордо бири-бирин угуп,макалдардын маанисин тушунуп,достукта жашоого үйрөнүшөт.
Күтүлүүчү натыйжалар: Жакшылыкты жакшылык менен кайтарууну билишсе . Окурмандардын пикирлеринин тизмесинен бирөөну тандап алып,иш алып барса

Күтүлүүчү натыйжалар:

  • Жакшылыкты жакшылык менен кайтарууну билишсе .
  • Окурмандардын пикирлеринин тизмесинен бирөөну тандап алып,иш алып барса
Тамсилдеги кызыктуу фактыны аныктай алса,чыгарманын сюжеттик линиясын түзүшсө
  • Тамсилдеги кызыктуу фактыны аныктай алса,чыгарманын сюжеттик линиясын түзүшсө
Турмушта тамсилдеги карышкырга окшогон адамдарды айтышып,салыштырышса
  • Турмушта тамсилдеги карышкырга окшогон адамдарды айтышып,салыштырышса
Баалоо критерийлери  . Тамсилдеги башкы каармандардын мунөзүн айтып бере алса Чыгармадагы негизги идеяны аныктай алса Чыгармадагы каармандарды салыштырышса

Баалоо критерийлери . Тамсилдеги башкы каармандардын мунөзүн айтып бере алса

  • Чыгармадагы негизги идеяны аныктай алса
  • Чыгармадагы каармандарды салыштырышса
Окуганга чейин:  Окуу учурунда:  Окугандан кийин: Топторго бөлүп алуу 1-топ Жакшылык 2-топ Калыс 3-топ Адилет

Окуганга чейин: Окуу учурунда: Окугандан кийин:

  • Топторго бөлүп алуу
  • 1-топ Жакшылык
  • 2-топ Калыс
  • 3-топ Адилет
«Сот болгон коен» жөнундө видео слайд Балдар чынчырча окушат. Макалдарды чечмелешет. 1-тапшырма «Окурмандардын пикирлеринин тизмеси» стратегиясындагы ташырмалардан бирөөсун тандап,кичи топтордо иштешет. Окуучулар өз тапшырмаларынын үстунөн иштешет,бирок алар өз ишинин натыйжасын кантип көрсөтө тургандыгын тандап алышат. .Плакат .Иллюстрция .Жазуу иши(Тексттин турлөру) .Графикалык уюштургуч .Же окуучулардын демилгеси боюнча башка нерселер

«Сот болгон коен» жөнундө видео слайд

  • Балдар чынчырча окушат.
  • Макалдарды чечмелешет.
  • 1-тапшырма
  • «Окурмандардын пикирлеринин тизмеси» стратегиясындагы ташырмалардан бирөөсун тандап,кичи топтордо иштешет.
  • Окуучулар өз тапшырмаларынын үстунөн иштешет,бирок алар өз ишинин натыйжасын кантип көрсөтө тургандыгын тандап алышат.
  • .Плакат
  • .Иллюстрция
  • .Жазуу иши(Тексттин турлөру)
  • .Графикалык уюштургуч
  • .Же окуучулардын демилгеси боюнча башка нерселер
Эс алуу мунөтү

Эс алуу мунөтү

Изилдөө иштери  (коен ,карышкыр,Кулжа жөнундө билгендерин айтышат) Макалдарды чечмелеп,турмуштада ушундай окуялар болоорун айтышат.(суроолорго жооп беришет)  Тамсил деген эмне? Тамсил-адамдардын кылык-жоруктарын айбанаттардын образы менен чагылдырган чыгарма .Тамсил сатиралык мүнөздөгү ,көбүнчө ыр түрүндө жазылган кыска баян.Тамсилдин башында жана аягында акыл-насаат айтылат.

Изилдөө иштери (коен ,карышкыр,Кулжа жөнундө билгендерин айтышат)

  • Макалдарды чечмелеп,турмуштада ушундай окуялар болоорун айтышат.(суроолорго жооп беришет)
  • Тамсил деген эмне?
  • Тамсил-адамдардын кылык-жоруктарын айбанаттардын образы менен чагылдырган чыгарма .Тамсил сатиралык мүнөздөгү ,көбүнчө ыр түрүндө жазылган кыска баян.Тамсилдин башында жана аягында акыл-насаат айтылат.
Сабактын журушундө силер ушул инсерт ыкмасын колдонуп толуруп кетесиңер.

Сабактын журушундө силер ушул инсерт ыкмасын колдонуп толуруп кетесиңер.

Өзүн –өзу баалоодо окуучулар «Чыгармачыл дарагы»аркылуу баалашат

Өзүн –өзу баалоодо окуучулар «Чыгармачыл дарагы»аркылуу баалашат

Топтордун аткарган иши боюнча окуучулар өздөрү ар бир топту баалашат.

Топтордун аткарган иши боюнча окуучулар өздөрү ар бир топту баалашат.

Үгө тапшырма: Тамсилдеги каармандардын сурөтун тартып,өз сөзунөр менен тушунугуңөрду айтып бергиле?

Үгө тапшырма:

  • Тамсилдеги каармандардын сурөтун тартып,өз сөзунөр менен тушунугуңөрду айтып бергиле?
Бүгүнкү сабакка активдүү катышканыңар учун чоң ырахмат! Кийинки сабакта жолугушканча  сак-саламат  болгула !

Бүгүнкү сабакка активдүү катышканыңар учун чоң ырахмат!

  • Кийинки сабакта жолугушканча
  • сак-саламат
  • болгула !