СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сүйлөмдүн түрлөрү

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бул сабактын иштелмесин мугалимдерге методикалык жардам катары жаздым.

Просмотр содержимого документа
«Сүйлөмдүн түрлөрү»

Предметтин аты: Кыргыз тили

Өтүлгөн күнү:____________________________

Классы: 3-класс

Сабактын темасы: Съйлёмдън търлёръ

Сабактын максаты:

Көрсөткүчтөр:

1.Билим берүүчүлүк:

Окуучулар съйлёмдън търлёръ жёнъндё үйрөнүшөт. «Акыра менен коделек» тексттинин 2-бөлүмү менен таанышышат.


Окуучулар сүйлөмдън търлёръ жөнүндө биле алышса.

Тексттин мазмунун түшүнсө.

2.Өнүктүрүүчүлүк:

Окуучулар съйлёмдън търлёрън билип ажырата алышат.

Текстти талдай алышат.


Окуучулар сүйлөмдүн търлёрън ажырата алышса.

Текстти талдай алышса.


3.Тарбия берүүчүлүк:

Окуучулар бири-бирине жардам беръъгё тарбияланышат.


Окуучулар бири-бирине жардам бере алышса.

Сабактын тиби:Жаӊы билим берүү

Сабактын усулу: талдоо-жыйноо,аӊгемелешүү

Сабактын жабдылышы:сүрөттөр,буклетжаныбарлардын сърёттёръ..


Сабактын этабы


Уба-

кыт



Мугалимдин иш аракети



Окуучунуниш аракети


Баа-лоо





Предмет-тик компетент-

түүлүк


1-этап

Шыктан-

дыруу


ин

Саламдашат.

Окуучулардын сабакка даярдыгын карайт.Музыка менен көнүгүү жасатат.

-Азаматтсыӊар?Силер азыр көнүгүү жасоо менен ден-соолугуӊар чыӊдалып,маанайы-

ӊар да көтөрүлдү.

Саламдашат.

Сабакка даярданат.

Берилген тапшырманыаткарат

Көнүгүүлөрдү жасашат.



Алтын эреже кабыл алышат.





К3





2-этап


Үй тапшыр-

масын

суроо



5 мин

-Өтүлгөн , алдынкы сабакта эмне өтүлдү?

Үйгө эмне тапшырма берилди?

5-кёнъгъъ.

Текстин мазмуну боюнча сърёт тартуу.

Окуучулар берилген суроолорго так жооп берет.


5-кёнъгъънъ аткарып келет.



К5



З-этап


Тема боюнча

маалы-мат берүү



15

мин

1.Сабактын темасы,максаты

көрсөткүчтөр айтылат

2.Текстти окуп талкуулоо үчүн суроолор берилет.

-Эреженин негизинде түшүнүк.

Съйлёмдёр айтылыш максатына карай ъчкё бёлънёт.Алар: жайсъйлём, суроолуу съйлём, илептъъ съйлём.

1.Окуучулар угат,таанышат.


2.Текстти окуп чыгышат,суроолорго жооп беришет.

Сүйлөмдёрдъ

салыштырышат.


Баалоо

крите-

рийлери тааныш-

тырылат.

К4


4-этап


Көнүгүү,

машы-

гуулар.


15

мин

1-көнүгүү. Суроолорго жооп беръъ

2-көнүгүү. Текстен съйлёмдёрдъ кёчъръп жазуу

3-көнүгүү.Сөздөн сөз жараткыла.КОДОЛЕК

4-көнүгүү.Макалдын маанисин чечмелёё

Тексттеги сөздөрдүн жана сүйлөмдөрдүн санын санагыла.

2.Сөздөрдү талдап эки топко бөлүп жазышат.


3.Сөздөр:бор,робот,тор,доор.

4.Булагы, тазалык, өмүр.

Тазалык өмүр булагы.

Упай топтоо



К4

К2

К3



5-этап


Жыйын-

тыктоо.

(бышык-

тоо,реф-

лекция.)


3мин


1.Бышыктоо:

Билим пирамидасы.

2.Рефлекция:

-Сабакта эмнелер болду,эмне маанилүү болду?

Билим пирамидасын түзүшөт.



Сабактын жүрүшүн эске салышат.Негизин бөлүп айтат.


К4

Үйгө тапшырма



Баалоо


2мин




2мин


Эрежени эске туткула.

5-көнүгүү


Баалоо критерийлерин карап,упайлардын санына карата коментариялоо менен баалайт.

Эрежени жаттайт.сърёттёр боюнча съйлём тъзъъ.



Топтогон упайларын санап көрсөтүшөт.

Күндөлүктөрүнө баа койдурат.


Суммативдик

баалоо


Коментария-

лоо менен

бааланышат.

К5