СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сурама жана тангыч ат атоочтор

Нажмите, чтобы узнать подробности

сурама жана тангыч ат атооч боюнча  улуттук класстар үчүн иштелме

Просмотр содержимого документа
«Сурама жана тангыч ат атоочтор»



3 Чалдыбар жалпы билим берүу орто мектеби



ТИБДОБ.:

_______Л.Т.Каргалдаева





Сабактын темасы:

Кыргызстан боюнча саякат.

Сурама жана тангыч

ат атоочтор









































6-класс





Мугалими: Мырзагелдиева Э.К.

















Предмет: Кыргыз тили 6-“Б” класс

Дата: 16.10.2023

Сабактын темасы: Сурама жана тангыч ат атоочтор. Кыргызстан боюнча саякат

Негизги компетенттүүлүк

1.Маалыматтык:

2.Социалдык-коммуникативдик:

3.Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү:


Сабактын тиби: Жаӊы билим берүү сабагы

Сабактын жабдылышы: таркатма материалдар, слайд, окуу китеби, аудиоматериал, проектор, ноутбук, магниттер.

Сабактын методу: Интерактивдүү метод

Сабактын формасы: Калыптандыруучу баалоо

Предметтер аралык байланыш: кыргыз тили, биология, укук таануу, адеп, тарых, география

Сабактын максаты:

Көрсөткүчтөр

Билим берүүчүлүк: Окуучулар көнүгүүлөр жөнүндө жалпы маалымат ала алышат, түшүнө алышат.

Окуучулар көнүгүүлөр жөнүндө жалпы маалымат ала алышат, түшүнө алышса.

Өнүктүрүүчүлүк: Окуучулар көнүгүүлөрдү иштөөнү үйрөнө алышат, өз алдынча ойлонууга үйрөнө алышат.

Окуучулар көнүгүүлөрдү иштөөнү үйрөнө алышат, өз алдынча ойлонууга үйрөнө алышса

Тарбия берүүчүлүк:Окуучулар кичи топтордо иштөө менен бирге,бири-бирин сыйлоого,туура мамиле жасоого,эмгектенүүгө тарбияланышат

Окуучулар кичи топтордо иштөө менен бирге,бири-бирин сыйлоого,туура мамиле жасоого, эмгектенүүгө тарбияланышса;



Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убактысы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

компетенттүүлүгү

1.Уюштуруу


3мин

Саламдашат.

Сабакка жагымдуу маанай жаратуу үчүн “Учуучу шар” оюнун ойнотот. Шарды өйдө ыргытканда балдар айтылган айтылган иш-аракеттерди аткарышат.

Мугалим менен саламдашышат.Окуу куралдарын толукташат.

Жагымдуу маанай жаралат.

2.Өтүлгөн теманы кайталоо

5мин

Өтүлгөн темалар боюнча суроо берет.

Жактама жана шилтеме ат атоочтор. Жайкы эс алуу. 15-көнүгүү. Эссе жазуу

Окуучулар сабактын темасын жана максатын угат, түшүнүшөт.

ПК-1,2,3,4

3.Жаӊы теманы түшүндүрүү

10мин

Сурама ат атооч

ким

кандай качан

кайда кайдан

Тангагч ат атооч

Эч ким

эч кандай

Эч качан эч кайда

эч кайдан

Эч нерсе

Сурама ат атоочтор суроолуу сүйлөмдөрдү уюштурат. Тангыч ат атоочтор заттын белгилеринин бар экенин танат.

17. Төмөнкү сөздөрдү колдонуп, суроолуу сүйлөмдөрдү түзгүлө. Суроолорго жооп берүүдө заттын белгилеринин бар экенин тангыла.

18. Саякатка эмне менен барса болот? Табышмактардын аркылуу таап, суроого жооп бергиле.

19. “Саякатка чыгуу” оюну ойнолот, анда саякатка өз атынын баш тамгасы менен башталган керектүү зат алат. Силер саякатка барганы жатасынар. Тизмени окугула. Саякатка кайсы буюмдарды аласынар? Кайсы буюмдарды албайсынар? Эмне үчүн?


Окуучулар мугалим берген суроолорго өз ойлорун эркин айтуу менен жооп беришет.

Өз ойлорун айта алат.

4.Жаӊы теманы бышыктоо

10мин

20. Сүрөттө кайсы жерлер тартылган? Аталыштарын жазгыла. Алар кайсы аймактарда жайгашкан?

21. Берилген сөздөр менен сөз айкаштарын түзгүлө

22. Таблицаны толтуруп, бири-биринерге окуп бергиле.

23. Төрт кичи топко бөлүнүп, тексттер менен таанышкыла.

калың - густой түркүн - различный

аска таш - наскальный

тактала элек - не установлено


Өз ойлорун билдиришет.

Өз оюн айтууну үйрөнүшөт.

5.тема боюнча тыныгуу

5мин

24. кайсы жер жөнүндө айтылып жатат?

Уламышты уккан элдер өлкөбүздүн ар аймагынан дал ушул Айгүл гүлүн көрүү үчүн келишет.

Токойдун ичи капкараңгы болуп турат. Суунун тунуктугунан көлдүн түбү жети метрге чейин көрүнүп турат. Анда миң түркүн жан-жаныбарлардын сүрөттөрү, тоолор жана ар кандай геометриялык фигуралар тартылган.


Кызыктуу маалыматтар менен бөлүшүшөт.

Сабакта жагымдуу маанай менен уланат.

6.сабакты жыйынтыктоо

5мин

25. Таблицаны пайдалып, текстке суроо бергиле.

Суроолуу сөздөр

Тексттердеги сөздөр

Кимге? Эмнеге? Кайда? Айгүл гүлу. Баткен, туристтер, Соң-Көл. Кимде? Эмнеде? Кайда? Кайсы жерде?, балыктар. Арстанбап токою,? Кимден? Эмнеден? Кайда? Качан?.

Жаӊы тема боюнча жалпы маалымат алышат.


7.Үйгө тапшырма берүү


5мин

26. Тексттеги кереметтүү жерлер силерди эмнеси менен кызыктырганын айтып бергиле. Ошол жерлерге силер жашаган жерден кандай маршрут менен барса болот?

Өз ойлорун жазышат

Өз ойлорун айтууга көнүгүшөт.

8.Баалоо

2мин

Окуучулар калыптандыруучу баалоо техникалары менен түшүнүктөрүн өзүн-өзү жана бири-бирин баалашат. Үй тапшырмасын аткарышат


Бааларын койдурушат.

Баалоону үйрөнүшөт.