СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

թեմայի ուսուցումը 12-րդ դասարան

Категория: Физика

Нажмите, чтобы узнать подробности

                                                 «Ատոմի կառուցվածքի» թեմայի ուսուցումը 12-րդ դասարան

Օրվա դասի պլանավորումը պետք է լինի ոչ թե մեխանիկական գործընթաց, այլ նպատակային, ուսուցման  բովանդակությանը նպաստող և տվյալ դասի ստեղծագործական բնույթն արտահայտող միջոց:Օրվա դասի պլանավորման ժամանակ ուսուցիչը մինչև պլանը գրելը պետք է մտովի ուշադրություն դարձնի հետևյալ հարցերին՝

  • դասի գիտականությունը,
  • դասարանի աշակերտների առանձնահատկությունները, նրանց պոտենցիալ կարողությունները:

Просмотр содержимого документа
« թեմայի ուսուցումը 12-րդ դասարան»

« Ատոմի կառուցվածքի » թեմայի ուսուցումը  12  դասարան

« Ատոմի կառուցվածքի » թեմայի ուսուցումը 12

դասարան

«Էլեկտրոնների շարժման գաղափարի հիման վրա, որը նման է մոլորակների շարժմանը, ստեղծվել է ատոմային և մոլեկուլային ֆիզիկան» Մ.Պլանկ

«Էլեկտրոնների շարժման գաղափարի հիման վրա, որը նման է մոլորակների շարժմանը, ստեղծվել է ատոմային և մոլեկուլային ֆիզիկան»

Մ.Պլանկ

 Դասի պլան Դասի թեման ՝ « Ատոմի կառուցվածքը »   Դասարան՝ 12-րդ  Դասի տեսակը ՝ նոր փաստերի ու երևույթների ծանոթացման դաս  Դասի նպատակը՝ ուսումնասիրեն ատոմի կառուցվածքի և միջուկի  բաղադրությունը Դասի խնդիրները՝  1.Կրթական՝ աշակերտը կիմանա. ա) ատոմն ունի բարդ կառուցվածք, բ) ատոմի մոլորակային մոդելի մասին գ) ատոմի միջուկի բաղադրությունը,  2.Դաստիրակչական՝ առաջացնել հետաքրքրություն ֆիզիկա առարկայի նկատմամբ: ( խաչբառի օգնությամբ )

Դասի պլան

  • Դասի թեման ՝ « Ատոմի կառուցվածքը »

  • Դասարան՝ 12-րդ

  • Դասի տեսակը ՝ նոր փաստերի ու երևույթների ծանոթացման դաս

  • Դասի նպատակը՝ ուսումնասիրեն ատոմի կառուցվածքի և միջուկի
  • բաղադրությունը
  • Դասի խնդիրները՝

1.Կրթական՝ աշակերտը կիմանա.

  • ա) ատոմն ունի բարդ կառուցվածք,
  • բ) ատոմի մոլորակային մոդելի մասին
  • գ) ատոմի միջուկի բաղադրությունը,

  • 2.Դաստիրակչական՝
  • առաջացնել հետաքրքրություն ֆիզիկա առարկայի նկատմամբ:
  • ( խաչբառի օգնությամբ )
 Դասի պլան 3.Զարգացնող՝ զարգացնել սովորողներին եզրահանգումներ անելու կարողությունները: Կահավորանքը՝ խաչբառ « ատոմ », լուսանկարներ: Կիրառվող մեթոդները՝ մտագրոհ մեթոդը, որը արդյունավետ է կիրառել դասի խթանման փուլում :  Դասի ընթացքը՝ կազմակերպչական աշխատանքներ:

Դասի պլան

  • 3.Զարգացնող՝ զարգացնել սովորողներին եզրահանգումներ անելու կարողությունները:
  • Կահավորանքը՝ խաչբառ « ատոմ », լուսանկարներ:
  • Կիրառվող մեթոդները՝ մտագրոհ մեթոդը, որը արդյունավետ է կիրառել դասի խթանման փուլում :

  • Դասի ընթացքը՝ կազմակերպչական աշխատանքներ:
ԽԹԱՆՄԱՆ ՓՈՒԼ Տևողությունը՝ 10 րոպե

ԽԹԱՆՄԱՆ ՓՈՒԼ

Տևողությունը՝ 10 րոպե

ա) Լուծել խաչբառը և ստանալ լուծման բանալի բառը՝ ատոմ

ա) Լուծել խաչբառը և ստանալ լուծման բանալի բառը՝ ատոմ

 Խաչբառի հարցադրումները . 1. Նյութեր, որոնք կազմված են մեկ տարրի ատոմներից: 2. Տարր, որը մտնում է կերակրի աղի բաղադրության մեջ: 3. Նյութի փոքրագույն մասնիկ, որը պահպանվում է տվյալ նյութի հիմնական քիմիական հատկությունները: 4.Գիտություն նյութերի, դրանց կառուցվածքի, հատկությունների, և փոխարկումների մասին:

Խաչբառի հարցադրումները .

  • 1. Նյութեր, որոնք կազմված են մեկ տարրի ատոմներից:
  • 2. Տարր, որը մտնում է կերակրի աղի բաղադրության մեջ:
  • 3. Նյութի փոքրագույն մասնիկ, որը պահպանվում է տվյալ նյութի հիմնական քիմիական հատկությունները:
  • 4.Գիտություն նյութերի, դրանց կառուցվածքի, հատկությունների, և փոխարկումների մասին:
բ ) Կատարել մտագրոհ. «  Ի՞ՆՉ ԳԻՏԵՔ ԱՏՈՄԻ ՄԱՍԻՆ » Պատասխանները գրել գրատախտակին: փոքրագույն  էլեկտրոն ատոմ  միջուկ մոլեկուլ  նյութ  պրոտոն

բ ) Կատարել մտագրոհ. « Ի՞ՆՉ ԳԻՏԵՔ ԱՏՈՄԻ ՄԱՍԻՆ »

Պատասխանները գրել գրատախտակին:

փոքրագույն

էլեկտրոն

ատոմ

միջուկ

մոլեկուլ

նյութ

պրոտոն

ՏԵՂԵԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԱՏՈՄԻ ՄԱՍԻՆ Ատոմ բառը դեռևս 2500 տարի առաջ օգտագործել է Հին Հունաստանի հռչակավոր փիլիսոփա Դեմոկրիտոսը: Ատոմն առաջացել է հունարեն ատոմոս բառից, որը նշանակում է անբաժանելի:

ՏԵՂԵԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԱՏՈՄԻ ՄԱՍԻՆ

Ատոմ բառը դեռևս 2500 տարի առաջ օգտագործել է Հին Հունաստանի հռչակավոր փիլիսոփա Դեմոկրիտոսը: Ատոմն առաջացել է հունարեն ատոմոս բառից, որը նշանակում է անբաժանելի:

ԻՄԱՍՏԻ ԸՆԿԱԼՄԱՆ ՓՈՒԼ Տևողությունը՝ 25 րոպե

ԻՄԱՍՏԻ ԸՆԿԱԼՄԱՆ ՓՈՒԼ

Տևողությունը՝ 25 րոպե

Ատոմի կառուցվածքը ըստ Թոմսոնի և´   Ռեզերֆորդի   æá½»ý æáÝ ÂáÙëáÝ (1856-1940) ¾éÝ»ëï 軽»ñýáñ¹ (1871-1937 )

Ատոմի կառուցվածքը ըստ Թոմսոնի և´ Ռեզերֆորդի

æá½»ý æáÝ ÂáÙëáÝ (1856-1940)

¾éÝ»ëï 軽»ñýáñ¹ (1871-1937 )

Ատոմի մոդելը՝ ըստ Թոմսոնի ունի հետեվյալ տեսքը. 1 . դրական լիցքավորված նյութ , 2.էլեկտրոն 1 2

Ատոմի մոդելը՝ ըստ Թոմսոնի ունի հետեվյալ տեսքը.

1 . դրական լիցքավորված նյութ ,

2.էլեկտրոն

1

2

 ԹՈՄՍՈՆԻ ՎԱՐԿԱԾԻ ԹԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ. 1) Չէր բացատրում ատոմի կառուցվածքը: 2) Հակասում էր այն փորձերին, որոնք բացահայտում էին դրական լիցքի բաշխումն ատոմում ( Ռեզերֆորդի կողմից կատարվող փորձերին):

ԹՈՄՍՈՆԻ ՎԱՐԿԱԾԻ ԹԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ.

  • 1) Չէր բացատրում ատոմի կառուցվածքը:
  • 2) Հակասում էր այն փորձերին, որոնք բացահայտում էին դրական լիցքի բաշխումն ատոմում ( Ռեզերֆորդի կողմից կատարվող փորձերին):
Α- մասնիկների ցրման Ռեզերֆորդի փորձի սխեման ունի հետեվյալ տեսքը.   K. ռադիումի պատրաստուկ պարունակող կապարե արկղ, Э. ցինկի սուլֆիդով պատված էկրան M. մանրադիտա Э . ոսկենրբաթիթեղ

Α- մասնիկների ցրման Ռեզերֆորդի փորձի սխեման ունի հետեվյալ տեսքը.

K. ռադիումի պատրաստուկ պարունակող կապարե արկղ,

Э. ցինկի սուլֆիդով պատված էկրան

M. մանրադիտա

Э . ոսկենրբաթիթեղ

 ԱՏՈՄԻ ՄԻՋՈՒԿԻ ԲԱՂԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆԸ Աշակերտները գծում և լրացնում են գծապատկերը: ատոմ միջուկ էլեկտրոն պրոտոն նեյտրոն

ԱՏՈՄԻ ՄԻՋՈՒԿԻ ԲԱՂԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆԸ

  • Աշակերտները գծում և լրացնում են գծապատկերը:

ատոմ

միջուկ

էլեկտրոն

պրոտոն

նեյտրոն

ԿՇՌԱԴԱՏՄԱՆ ՓՈՒԼ Տևողությունը՝ 10 րոպե

ԿՇՌԱԴԱՏՄԱՆ ՓՈՒԼ

Տևողությունը՝ 10 րոպե

 ՊԱՏԱՍԽԱՆԵԼ ՀԵՏեվՅԱԼ ՀԱՐՑԵՐԻՆ. 1) Ինչպիսի՞ն է ատոմի կառուցվածքը ըստ ՝ Թոմսոնի առաջարկած մոդելի: 2) Որքա՞ն են a-մասնիկի լիցքը, զանգվածը: 3) Որքա՞ն ժամանակում է էլեկտրոնն ընկնում միջուկի վրա՝ ըստ դասական էլեկտրադինամիկայի: 4) Բացատրե՜ք Ռեզերֆորդի փորձի արդյունքները ՝ ըստ ատոմի մոլորակային մոդելի:

ՊԱՏԱՍԽԱՆԵԼ ՀԵՏեվՅԱԼ ՀԱՐՑԵՐԻՆ.

  • 1) Ինչպիսի՞ն է ատոմի կառուցվածքը ըստ ՝ Թոմսոնի առաջարկած մոդելի:
  • 2) Որքա՞ն են a-մասնիկի լիցքը, զանգվածը:
  • 3) Որքա՞ն ժամանակում է էլեկտրոնն ընկնում միջուկի վրա՝ ըստ դասական էլեկտրադինամիկայի:
  • 4) Բացատրե՜ք Ռեզերֆորդի փորձի արդյունքները ՝ ըստ ատոմի մոլորակային մոդելի:
 Դասի դժվարությունները եվ  հետաքրքրությունները  Դժվարությունը .    min max  0 1 2 3 4 5  Հետաքրքրությունը.  min max  0 1 2 3 4 5

Դասի դժվարությունները եվ հետաքրքրությունները

Դժվարությունը .

min max

0 1 2 3 4 5

Հետաքրքրությունը.

min max

0 1 2 3 4 5

 ԴԱՍԻ ԱՎԱՐՏԸ Տնային հանձնարարություն՝ դասագրքի համապատասխան վարժություներից:(էջ 143-145, 1-ից 5 հարցերին պատասխանել:)

ԴԱՍԻ ԱՎԱՐՏԸ

  • Տնային հանձնարարություն՝ դասագրքի համապատասխան վարժություներից:(էջ 143-145, 1-ից 5 հարցերին պատասխանել:)
 Շնորհակալություն

Շնորհակալություն