Просмотр содержимого документа
«Թեյի սեղանի շուրջ»
Դասի պլան
Դասարան 11-րդ
Դասի թեման - Թեյի սեղանի շուրջ: Ածխաջրեր
Դասի նպատակները
Ուսուցողական
1. գիտենա ածխաջրերի բաղադրությունը, կառուցվածքը , դասակարգումը, հատկությունները, թեյի քիմիական կազմը և ազդեցությունը օրգանիզմի վրա
2.իմանա կենդանի օրգանիզմում դրանց փոխարկումները և կենսաբանական ֆունկցիան` հատկապես էներգետիկ
3. գիտելիքների ընդհանրացում «Օրգանական նյութեր» թեմայով
Զարգացնող
Մտածողության զարգացում ` վերլուծության, համեմատության և ընդհանրացման միջոցով
Դաստիրակչական
Առողջ ապրելակերպի դաստիրակում
Դասի խնդիրները
1. օժանդակել երևույթների պատճառահետևանքային կապերի ձևավորմանը և աշակերըների առողջ ապրելակերպի դաստիրակությանը
2. աշակերտների ուշադրությունը բևեռել քիմիայի և կենսաբանության միասնացման հնարավորությունների վրա
Դասի տեսակը. Դաս- ընդհանրացում, գիտելիքների համակարգում և կիրառում
Մեթոդներ և մեթոդական հնարքներ
Մտագրոհ, խմբային հետազոտություն, գիտափորձի ներկայացում, զեկուցումներ շնորհանդեսների ձևով, 1կողպեք և 3 բանալի
Ռեակտիվներ և սարքավորումներ
Սպիրտայրոց, պղնձի սուլֆատ, նատրիումի հիդրօքսիդ, մեզր, շոկոլադի քերուկ,փորձանոթներ, ջուր, համակարգիչ, պրոյեկտոր, էկրան
Դասի ընթացքը
| խթանում | իմաստավորում | կշռադատում |
| Մտագրոհ` ի՞նչ սննդանյութեր ենք օգտագործում թեյի սեղանի շուրջ | Աշակերտները ներկայացնում են իրենց հետազոտական աշխատանքը ` զեկույցի ձևով, օգտվելով համակարգչային շնորհանդեսից:Կատարել փորձեր ածխաջրերի հայտնաբերումը մեղրում և շոկոլադում:Կատարել վերլուծություն: Կատարել սահիկում ներկայացված առաջադրանքը: | Դասն ամփոփել« 1կողպեք և 3 բանալի» մեթոդով Թեյելու 1 գործընթաց 2 3 |
Գնահատում - անհատական
Անդրադարձ
Տնային հանձնարարություն- Քիմիական տարրերը մարդու օրգանիզմում