СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 18.06.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Т.Шевченко "За сонцем хмаронька пливе" Україна часів Т.Шевченка

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

конспект уроку української літератури у 5 класі 

Просмотр содержимого документа
«Т.Шевченко "За сонцем хмаронька пливе" Україна часів Т.Шевченка»

Українська література 5 клас


Тема: Тарас Шевченко «За сонцем хмаронька пливе». Україна часів Т.Шевченка, картини довколишнього світу, природи у поезіях – інша, художня реальність. Природа в поезії «За сонцем хмаронька пливе».

Мета: ознайомити учнів із дитинством Т. Шевченка, збіркою поезій «Кобзар»; вчити розуміти пейзажну лірику, її настрої, застосовувати елементи аналізу ліричних творів, логічно мислити, образно висловлювати свою думку; розвивати вміння виразно читати поетичні твори; виховувати в учнів почуття прекрасного.

Тип уроку: засвоєння знань, умінь, навичок.

Обладнання: збірка «Кобзар», схема «Аналіз ліричного твору»

Епіграф: Я так її, я так люблю

Мою Україну…

Т.Шевченко

Перебіг уроку

І. Мотивація навчальної діяльності школярів

…Не шукав я до тебе

Ні стежки, ні броду,

Бо від тебе узбіччям

Ніколи не брів –

Я для тебе горів,

Український народе,

Тільки, мабуть,

Не дуже яскраво

Горів.


Не шукаю до тебе

Ні стежки, ні броду –

Ти у грудях моїх,

У чолі і в руках.

Упаду я зорею,

Мій вічний народе,

На трагічний і довгий

Чумацький твій шлях.

Василь Симоненко

  • Сьогодні ми розпочинаємо новий розділ – «Рідна Україна. Світ природи». Проте перш ніж розпочнемо роботу, ознайомтесь із зверненням авторів підручника. (учні читають вголос стор.216).

  • Серед авторів, які писали про світ природи України, Костянтина Малицька, Олена Пчілка, Павло Тичина, Микола Вінграновський. А розпочинаємо із творів автора рядків

Я так її, я так люблю

Мою Україну…

Т.Шевченко

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  • Весна. 9 березня випов­нюється 199 років від дня народження Великого Кобза­ря, пророка Т. Г. Шевченка, який свою любов, талант і життя віддав Україні. Він писав: "Історія мого життя становить частину історії моєї батьківщини". Так може сказати людина, яка ідентифікує себе тільки з Ук­раїною, є справжнім Українцем.

      1. Прийом "Незакінчене речення".

  • Я знаю, що Т. Шевченко народився на Черка­щині, в селі…Моринці..

  • Батьки його були...кріпаки

  • Сестру Тараса звали…Катерина

  • У 1838 р. Тарас Григорович з допомогою друзів став…вільним.

  • У наших оселях є збірка творів, яка називається ... «Кобзар»

  • Перше видання "Кобзаря" здійснено в 1840 році.

  • У першій збірці нараховувалося .8.. творів.

  • Поховано Шевченка …у Каневі на Чернечій горі

      1. Робота над епіграфом.

  • Прочитайте епіграф.

  • Які ключові слова ви можете виокремити в ньому?

  • Про що вони свідчать?

Вчитель. Так, саме любов до Батьківщини була найсвятішою для поета. І про це у нас йтиме мова на уроці.

ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

      1. Слово вчителя. Ім'я Т. Шевченка у всіх на вус­тах. Видатного поета і художника знають у всьому світі. Трагічною була його життєва доля. 24 роки був кріпаком, терпів знущання пана. 10 років мучився на за­сланні в Оренбурзькій фортеці й степах Каспію. Та він своєю пророчою силою вселяв надію, розкріпачуючи душі людей, учив підніматися з колін, бути людьми.

У мене в руках Шевченків "Кобзар". Мимоволі спа­дає на думку: яке довголітнє (172 роки) і прекрасне у нього життя. Цю безсмертну книгу читали сучасники Шевченка, потім їхні діти — ваші прадіди... Сьогодні читаєте ви, діти XXI століття.

  • Як ви гадаєте, чому Тарас Григорович назвав збірку поезій "Кобзар"?

  • У збірці є гарний твір, про який йтиме мова на уроці.

      1. Читання вірша вчителем «За сонцем хмаронька пливе».

      2. Бесіда за змістом прочитаного. Аналіз ліричного твору.

  • Які почуття навіяла ця поезія?

    • Переважає замилування, впевненість, вдячність за...

    • Лунає зізнання у...

    • Щирість до

    • Щирість у стосунках із...

    • Висловлено радість,біль, обурення...

    • Відраза, лють, ненависть до...

  • Туга за...

  • Що, на вашу думку, переважає в поезії: опис природи чи змалювання внутрішнього стану героя?

  • Вказати образи, які найбільше виражають (домінуючі) настрої

  • Переді мною...;

  • В моїй уяві постає образ, картина;

  • Читаючи, слухаючи такі рядки «бачу», «чую», «відчуваю»;

  • Зображене в художньому творі дає уявлення про...

  • Розкрити образотворчі засоби, що підсилюють ці настрої

  • Поет щедро розсипав (використав) порівняння, епітети;

  • Гіперболи, уособлення допомогли уявити, побачити;

      1. Усне малювання картини до твору.

  • Створіть усно картину. Дайте їй назву.

      1. Фізкультхвилинка

  • Я прийшла на берег моря. Обережно йду галькою до води. Пірнаю і вискакую з води. Пливу брасом до берега. Обсихаю. Сідаю під зонт і читаю Шевченка.

      1. Виразне читання вірша.

  • Розробити партитуру твору для виразного читання (робота з класом).

  • Прочитати виразно за позначками.

  • Як ви гадаєте, які події особистого життя Т.Шевченка могли стати поштовхом до написання поезії «За сонцем хмаронька пливе…»?

      1. Твір-мініатюра «Які почуття викликала в мене поезія «За сонцем хмаронька пливе…»

ІV. Підсумок уроку. Домашнє завдання.

Вивчити напам’ять вірш.

Дописати твір-мініатюру.


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!

Поделитесь с друзьями
ВКонтактеОдноклассникиTwitterМой МирLiveJournalGoogle PlusЯндекс