СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар.

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

. Саралау тәсілдерінің ішінде жіктеу әдісі бойынша аралас гендерлік топтарға бөлінеді. Саралаудың қортынды  әдісі бойынша барлық оқушылар бір тапсырма орындасада олардың нәтижелері әртүрлі болады.

Просмотр содержимого документа
«Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар.»


Қысқа мерізімді жоспардың тарауы: Мектеп: № 17

Күні: Мұғалымның аты-жөні: Жарданбек А.


Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

7.3А Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар.

Зертханалық тәжірибе «Ерітінділердің қышқылдық, сілтілік ортасын анықтау».

Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.4.1 -«қышқылдық» және «сабындылық» қасиеттер кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері болуы мүмкін екендігін білу

7.3.4.2 -химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін білу

№7 зертханалық тәжірибе ерітінділердің қышқылдық, сілтілік ортасын анықтау.

Сабақтың мақсаты

Табиғи қышқылдар, негіздер және индикаторлар жайында білу.

Бағалау критерийі

- Қышқылдық және сабындылық қасиеттер кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері болуы мүмкін екендігін біледі;

-Химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеиндердің әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруі арқылы оларды ажырата алады;

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Қышқыл,сілті,индикатор, лакмус, фенолфталеин, метилоранж.

Оқытудың тілдік мақсаты:

Қышқылдар,сілтілер,индикаторлармен танысып, қышқыл мен негізді салыстыра келе топтық жұмыс істей (айтылым, тыңдалым және жазылым дағдыларын) алады.

Диолог құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Қасиеттері қарама-қарсы күрделі заттар .............. , ............. Қышқыл мен сілті ерітінділері әсерінен түсі өзгеретін заттар ..........

Жиі қолданылатын индикаторлар........ , ......... , .........

Құндылықтарға баулу

Мәңгілік ел идеясы арқылы білім алушының бойына еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алу құндылықтарын қалыптастыру

Пәнаралық байланыс

Биология– жеміс-жидектер, көкеністер, жәндіктерде кедесетін қышқылдар

География– қазба байлықтардан сілтілердің, қышқылдардың түзілуі

Тақырып бойынша алдынғы білім

6.3.2.2 Тірі және өлі табиғаттағы қышқылдық, сілтілік және бейтарап орталарды ажырату және әмбебап индикатор көмегімен ортаны анықтау;







Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы














КҮНДЕЛІКТІ ШАРАЛАР:

Ұйымдастыру

  1. Психологиялық ахуал (сыныптың көңіл-күйіне байланысты) керемет, тамаша, орташа

2.Топқа бөлу.


ШИРАТУ ЖАТТЫҒУЛАРЫ:

1. Тапсырма «Миға шабуыл» әдісі

1. Индикатор дегеніміз не?

2. Сутектік көрсеткіш дегеніміз не?

3.Табиғат дүниесіндегі сулы ертінділерінің неше түрлі ортасы бар?

Бағалау критерийі: табиғаттағы қышқылдық, сілтілік және бейтарап орталарды ажырату және әмбебап индикатор көмегімен ортаны анықтайды.

Дескриптор:

1.Индикатордың не екнін біледі; [1]

2.Сутектік көрсеткіш дегеніміз не екенін есте сақтайды; [1]

3.Табиғат дүниесіндегі сулы ертінділерінің түрлерін ажыратады;[2]



Сабақтың ортасы
































































































































КІРІСПЕ:

Ой қозғау әдісі

Сабақтың тақырыбын айқындау



1-ші слайдтардағы суреттерді көрсету. Осы суреттерді көрген кезде оқушыларда қандай ассоциациялар туындайтынын сұрап, ой қозғау. Егер оқушылар жауапқа шыға алмаса, қосымша

Оқушыларға қосымша сұрақтар қоямыз, лимонды жегенде қандай дәм сезіледі, қандай заттар қолдарыңызға тигенде сабын тәрізді сезіледі, қандай заттар қышқылдар мен сілтілерде түсін өзгертеді,

Бағалау критерийі: қышқылдық және сабындылық қасиеттер кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері болуы мүмкін екендігін біледі.


Дескриптор:

1. Жемістер, сүт өнімдер құрамында табиғи қышқылдар бар екенін біледі; [1]

2. Сілтілерде сабындану қасиеттері болатынын есіне сақтайды; [1]


Түртіп алу әдісі:

1.Тақырыпты оқыйды, тақырып бойынша таныс емес үғымдарды дәптерлеріне жазып алады.

2. Өз бетінше оқыған тақырыпты әуелі жұпта сосын топта талқылайды.


ДАМЫУ :

2.Тапсырма. Ассосциация, сәйкестендіру әдісі.

I-топ 1-тапсырма.Табиғи және табиғи емес қышқылдар атаыз.




II-топ. 2-тапсырма. Қышқылдарға қасиеті қарама-қарсы заттар.





ІІІ –топ. 3- тапсырма. Индикаторлар .



Бағалау критерийі: Қышқылдық және сабындылық қасиеттер кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері болуы мүмкін екендігін біледі.

Дескриптор:

1.Табиғи және табиғи емес қышқылдар атайды; [2]

2.Сілтілер туралы біледі; [2]

3.Индикаторларды ажырата алады; [2]


БҮКІЛ СЫНЫП ОРЫНДАЙТЫН ЖҰМЫС:

3-тапсырма. Зерттеушілік әдіс

№7 Ерітінділердің қышқылдық, негіздік ортасын анықтау.


Реактивтер

Құрал-жабдықтар

1.Натрий гидроксиді (NaOH)

2.Тұз қышқылы (HCL)

1.Сынауықтар

2.Индикаторлар ерітінділері: лакмус,метилоранж,фенолфталеин

3.Әмбебап индикатор қағазы


Берілген кестені толтыру үшін ортасы зерттелетін заттардың ерітінділерін төрт сынауыққа құйып алыңдар әрқайсысына индикатормен әсер етіп, түстерінің өзгергенін бақылап кестені толтыру.


Заттар

лакмус

метилоранж

Фенол

фталеин

Әмбебап индикатор қағазы

1

Су





2

Натрий гидроксиді





3

Тұз қышқылы






Бағалау критерийі: химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеиндердің әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруі арқылы оларды ажырата алады;



Дескриптор:

1. КТ сақтай отырып тәжірибені жасайды;[1]

2. Кестені дұрыс толтырады;[2]

3.Сілті ертіндісінде фенолфталеин, метилоранж, лакмус индикаторлардың түсінің өзгеруін түсіндіреді;[1]

4. Қышқыл ертіндісінде фенолфталеин, метилоранж, лакмус индикаторлардың түсінің өзгеруін түсіндіреді; [1]


Жұмбақ сөздер әдісі

Сабақ барысындағы кездесетін терминдер, негізгі сөздер, ұғымдар бір оқушы жазады, қалғандары оны табу керек.

Слайд
































Оқулық






Слайд




























































Оқулық

Сабақтың соңы



Үй тапсырмасы: тәбиғи емес қышқылдар мен сілтілердің атын формулаларын жаттап келу.


Саралау– сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қаупсіздік техникасын сақтау

1. Саралау тәсілдерінің ішінде жіктеу әдісі бойынша аралас гендерлік топтарға бөлінеді;

2. Саралаудың қортынды әдісі бойынша барлық оқушылар бір тапсырма орындасада олардың нәтижелері әртүрлі болады.

3. Саралаудың диалог және қолдау көрсету әдісі бойынша кейбір оқушыларға тапсырманы орындату барысында жан-жақты әрі нақты көмектер керек болады;

4. Дереккөз әдісі: бұл әдісі бойынша баспадан шыққан немесе электронды дереккөздер пайдаланылады;



Бағалау критерийі;

Дескриптор;

Кері байланыс;

Топтық бағалау:

1.Оқу бөлмесінің таза, жарық,желдетілген

2.Оқу құралдары керекті ресурстар өз орнында техрикалық қауіпсіздігі сакталған


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары

немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз


Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары дұрыс қойылған.

Оқушылар оқу мақсаттарына жетті, оны оқушылардың ауызша және жазбаша тапсырмаларды орындаған жауаптарынан көруге болады. Сабақ барысында саралаудың жіктеу, дереккөздер, тапсырма, диаллог және қолдау көрсету, бағалау әдістері қолданылды. Сабақ барысында тапсырмаларды орындау кезінде уақытты тиімді пайдаландым. Сол себепті сабақ 40 мин бітті, сонымен қатар сабақ жоспарларында ауытқу болған жоқ.