СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тақырып: Көбейту және бөлу 537х48 5776:48

Нажмите, чтобы узнать подробности

 

Оқу ісінің орынбасары____________

 

Тақырыбы:Көбейту және бөлу 537*48 және 5776:48

Мектеп: Дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын Қарғалы №2 арнаулы гимназиясы

Күні:   31.01.2018ж

Мұғалім: Джумамуратова Р.Е.

Сынып: 4 «А»

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабаққа негізделген оқу мақсаты

Үш таңбалы санға көбейту және бөлуге байланысты есептер, мазмұнды есептер шығарту арқылы есеп шығару дағдысын қалыптастыру.

 

Сабақ мақсаттары

  • Көбейту мен бөлуді  біледі
  • Есептерді талдай отырып, шығара алады.

 

 

 

 

 

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Үш таңбалы санға көбейту және бөлу тәсілдерін тиянақтап, есептің шешімін табу жолын қарастырады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Көбейту және бөлу.

Талқылауға арналған тармақтар:

№5,6

Жазылым бойынша ұсыныстар:

№3,4,5,6,7

Дескриптор

Көбейту және бөлуге байланысты есептерді шығара алады. Амалдарды орындауда ретімен орындай алады.

Алдыңғы меңгерілген білім

Көбейту және бөлу  537*48 және 5776:48

 

Сабақ барысы

 

Сабақ

 кезеңдері

 

Жоспарланған уақыт

 

Мұғалімнің іс-әрекеті

 

Оқушының іс-әрекеті

 

    Оқыту ресурстары

Басталуы

5 минут

Жақсы психологиялық ахуал орнату «Жүректен жүрекке»  Топқа бөлу. «Қаламсап ортада»

1 топ           2 топ         3 топ        4 топ            5 топ

10:10=1       12:6=2        30:10=3     40:10=4       250:50=5

20:20=1       20:10=2       60:20=3     80:20=4      100:20=5 

100:100=1     44:22=2     27:9=3     800:200=4   45:9=5  

12:12=1         50:25=2     150:50=3    32:8=4        300:60=5

35:35=1     40:20=2      900:300=3   200:50=4   500:100=5

44:44=1     80:40=2        45:15=3      160:40=4

Әр оқушы тізбектей бір-біріне жақсы сөздер айтады

Көбейту және бөлудің мәндері арқылы топқа бөлінеді

Кеспе қағаз жүрекше

Қима қағаздар

Үй тапсырмасын тексеру

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Миға шабуыл

 

 

 

 

 

 

 

Мұғалім оқушыларға үйге берілген есептің дұрыс нұсқасын  айтады

- Олай болса, өткен сабақтарда алған білімдеріміз толық естеріңде ме, соны тексеріп көрелік?

 №7  «Дұрыс-бұрыс» әдісі арқылы үй жұмысын тексеру

а)9000:18*9=500*9=4500                                        ә)86*82-1025=7052-1025=6027 б)(3025+986):7=4011:7=573                               в)1800*30:27= 54 000:27=2000 

«Сен айтшы» әдісі. Көбейту кестесін сұрау.

 

« Мен саған, сен маған» әдісі

2ц  10кг=   210  кг          

7м  8см=  708    см

1мин  10с=  70      с

1сағ  10мин= 70  мин

 

1м  9дм  7см=  197  см

4м  0дм  8см=  408   см

5м  6дм  0см=  560       см

3м  0дм  0см=  300    см

Оқушылар интербелсенді тақтадан дұрыс нұсқасын көріп  тексереді

 

 

 

 

 

Сұрақтарға жауап береді.

 

Мұғалім қойған сұрақтарға тездетіп, нақты жауап береді.

Слайд   тапсырмалар

 

 

 

 

 

Ортасы

         26 минут

Дәптермен жұмыс

Жұптық жұмыс

  10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

         

 

Жеке жұмыс

 минут

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

1 минут

 

 

 

Топтық жұмыс

   5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор         

Күн ретін жазу

Қалыптастырушы бағалау «Қызыл қаламсап» арқылы өзін-өзі бағалау.

 

№3. Бөлуді орында оны тексер

                       

19722 :  57 = 346        10788 : 29 = 372                      346 * 57 = 19722        372 * 29 = 10788

                           

32428 : 67 = 484             30192 : 48 = 629            

484 * 67 = 32428            629 * 48 = 30192

 

24388 : 52 = 469       

 469 * 52 = 24388             

 

Қалыптастырушы бағалау «Басбармақ»

Тақтамен жұмыс

№4. Қалдықпен бөлуді орында:.

19739:57= 347(30қалд)            

32416:67=482(22қалд)   

24312:52=467(28қалд)

6875:60=114 (35қалд)

3398:64=53 (6 қалд)

1, 2, 3-қарлығаш  боп  ұш

4, 5, 6-қарлығаш боп қалқы

7, 8,9,10-қарлығаш боп қон

 

Қалыптастырушы бағалау «От шашу»

№5 

Бірінші трактор- 9 сағ. 

Екінші трактор – 7 сағ.

Әр трактор-?л. жанармай жұмсады?

Барлығы?

Ш: 14:(9-7)=14:2=7

1) 9*7=63л.

2)  7*7=49л.

63+47=102л.

Жауабы: 63л. және 49л.

Барлығы 102л. жанармай  жұмсалады

Қалыптастырушы бағалау «От шашу»

«Мен ұқтым» әдісі

№6.

Бағасы бірдей 15 өрік және 23 алма.

 Барлығы-4560теңге төленді.  

Әр түп көшет қанша теңге тұрады?

Шешуі:

4560:(15+23)=4560:38=120  әр көшет бағасы

2) 15×120=1800 (тг) – өрік көшеттеріне

3) 23×120=2760(тг) – алма көшеттеріне

 

Жауабы:Өрік көшетіне 1800 тг.

Алма көшетіне 2760 тг.

 «Мен алғырмын» әдісі

№7.Амалдарды орында.

(8141+61434):5+364 = 14279

(71683-12483):4+4063= 18863

(67431-67316)*100-2510 =8990

(8670+8769)*10+34201=208591

1. Амалдардың орындалу ретін біледі.

2.Амалдарды орындай алды.

3.Мәнін дұрыс тапты.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қимылмен көрсетеді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырмалар

 

 

 

Оқулық, дәптер, қаламсап

 

 

 

 

 

Аяқталуы

3 минут

Бағалау

Кері байланыс

Оқушылардың өзін-өзі бағалауы мұғалімнің бағалауы

 

Оқушылар алманы алма ағашына іледі

 

 

Үйге тапсырма

1 минут

№7 Амалдарды орында 2 баған

№8 16 бет

 

Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

 

 

 

 

 

1. Электр прибормен мұқият болып, су қолыңмен тоққа қосылып тұрған электр жүйесін ұстамау ережесін есіңде сақта. 

2. Сынып мүлкін орнынан қозғалтуға, жылжытуға, ойнауға болмайды. 

3. Сынып бөлмесін, сынып мүліктерін бүлдірмей ұста. 

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ жоспарларынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

 

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотр содержимого документа
«Тақырып: Көбейту және бөлу 537х48 5776:48»

Оқу ісінің орынбасары____________

Тақырыбы:Көбейту және бөлу 537*48 және 5776:48

Мектеп: Дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын Қарғалы №2 арнаулы гимназиясы

Күні: 31.01.2018ж

Мұғалім: Джумамуратова Р.Е.

Сынып: 4 «А»

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабаққа негізделген оқу мақсаты

Үш таңбалы санға көбейту және бөлуге байланысты есептер, мазмұнды есептер шығарту арқылы есеп шығару дағдысын қалыптастыру.


Сабақ мақсаттары

  • Көбейту мен бөлуді біледі

  • Есептерді талдай отырып, шығара алады.






Тілдік мақсат

Оқушылар:

Үш таңбалы санға көбейту және бөлу тәсілдерін тиянақтап, есептің шешімін табу жолын қарастырады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Көбейту және бөлу.

Талқылауға арналған тармақтар:

№5,6

Жазылым бойынша ұсыныстар:

№3,4,5,6,7

Дескриптор

Көбейту және бөлуге байланысты есептерді шығара алады. Амалдарды орындауда ретімен орындай алады.

Алдыңғы меңгерілген білім

Көбейту және бөлу 537*48 және 5776:48


Сабақ барысы


Сабақ

кезеңдері


Жоспарланған уақыт


Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс-әрекеті


Оқыту ресурстары

Басталуы

5 минут

Жақсы психологиялық ахуал орнату «Жүректен жүрекке» Топқа бөлу. «Қаламсап ортада»

1 топ 2 топ 3 топ 4 топ 5 топ

10:10=1 12:6=2 30:10=3 40:10=4 250:50=5

20:20=1 20:10=2 60:20=3 80:20=4 100:20=5

100:100=1 44:22=2 27:9=3 800:200=4 45:9=5

12:12=1 50:25=2 150:50=3 32:8=4 300:60=5

35:35=1 40:20=2 900:300=3 200:50=4 500:100=5

44:44=1 80:40=2 45:15=3 160:40=4

Әр оқушы тізбектей бір-біріне жақсы сөздер айтады

Көбейту және бөлудің мәндері арқылы топқа бөлінеді

Кеспе қағаз жүрекше

Қима қағаздар

Үй тапсырмасын тексеру

5 мин










Миға шабуыл








Мұғалім оқушыларға үйге берілген есептің дұрыс нұсқасын айтады

- Олай болса, өткен сабақтарда алған білімдеріміз толық естеріңде ме, соны тексеріп көрелік?

№7 «Дұрыс-бұрыс» әдісі арқылы үй жұмысын тексеру

а)9000:18*9=500*9=4500 ә)86*82-1025=7052-1025=6027 б)(3025+986):7=4011:7=573 в)1800*30:27= 54 000:27=2000 

«Сен айтшы» әдісі. Көбейту кестесін сұрау.


« Мен саған, сен маған» әдісі

2ц 10кг= 210 кг

7м 8см= 708 см

1мин 10с= 70 с

1сағ 10мин= 70 мин


1м 9дм 7см= 197 см

4м 0дм 8см= 408 см

5м 6дм 0см= 560 см

3м 0дм 0см= 300 см

Оқушылар интербелсенді тақтадан дұрыс нұсқасын көріп тексереді






Сұрақтарға жауап береді.


Мұғалім қойған сұрақтарға тездетіп, нақты жауап береді.

Слайд тапсырмалар






Ортасы

26 минут

Дәптермен жұмыс

Жұптық жұмыс

10 минут










Жеке жұмыс

минут







Сергіту сәті

1 минут




Топтық жұмыс

5 минут































Дескриптор

Күн ретін жазу

Қалыптастырушы бағалау «Қызыл қаламсап» арқылы өзін-өзі бағалау.


3. Бөлуді орында оны тексер

19722 :  57 = 346        10788 : 29 = 372 346 * 57 = 19722   372 * 29 = 10788

32428 : 67 = 484     30192 : 48 = 629            

484 * 67 = 32428 629 * 48 = 30192


24388 : 52 = 469       

 469 * 52 = 24388


Қалыптастырушы бағалау «Басбармақ»

Тақтамен жұмыс

4. Қалдықпен бөлуді орында:.

19739:57= 347(30қалд)            

32416:67=482(22қалд)   

24312:52=467(28қалд)

6875:60=114 (35қалд)

3398:64=53 (6 қалд)

1, 2, 3-қарлығаш боп ұш

4, 5, 6-қарлығаш боп қалқы

7, 8,9,10-қарлығаш боп қон


Қалыптастырушы бағалау «От шашу»

№5

Бірінші трактор- 9 сағ.

Екінші трактор – 7 сағ.

Әр трактор-?л. жанармай жұмсады?

Барлығы?

Ш: 14:(9-7)=14:2=7

1) 9*7=63л.

2) 7*7=49л.

63+47=102л.

Жауабы: 63л. және 49л.

Барлығы 102л. жанармай жұмсалады

Қалыптастырушы бағалау «От шашу»

«Мен ұқтым» әдісі

№6.

Бағасы бірдей 15 өрік және 23 алма.

Барлығы-4560теңге төленді.  

Әр түп көшет қанша теңге тұрады?

Шешуі:

4560:(15+23)=4560:38=120  әр көшет бағасы

2) 15×120=1800 (тг) – өрік көшеттеріне

3) 23×120=2760(тг) – алма көшеттеріне


Жауабы:Өрік көшетіне 1800 тг.

Алма көшетіне 2760 тг.

«Мен алғырмын» әдісі

7.Амалдарды орында.

(8141+61434):5+364 = 14279

(71683-12483):4+4063= 18863

(67431-67316)*100-2510 =8990

(8670+8769)*10+34201=208591

1. Амалдардың орындалу ретін біледі.

2.Амалдарды орындай алды.

3.Мәнін дұрыс тапты.























Қимылмен көрсетеді




































Тапсырмалар




Оқулық, дәптер, қаламсап






Аяқталуы

3 минут

Бағалау

Кері байланыс

Оқушылардың өзін-өзі бағалауы мұғалімнің бағалауы


Оқушылар алманы алма ағашына іледі



Үйге тапсырма

1 минут

№7 Амалдарды орында 2 баған

№8 16 бет


Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы






1. Электр прибормен мұқият болып, су қолыңмен тоққа қосылып тұрған электр жүйесін ұстамау ережесін есіңде сақта. 

2. Сынып мүлкін орнынан қозғалтуға, жылжытуға, ойнауға болмайды. 

3. Сынып бөлмесін, сынып мүліктерін бүлдірмей ұста. 


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ жоспарларынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.