СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тақырыбы: Алтын адам

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

урок предназначен для 10 классов.ьбоаптвдылпдлитпаюовлртсдылыьяжавдомдлиплаьвыдларволыдфЖДОВАРЫЛДФВОРИ

Просмотр содержимого документа
«Тақырыбы: Алтын адам»


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Сақтар

М-С.Бабажанов атындағы ЖОББ мектебі

Күні:30.01.2018

Мұғалімнің аты-жөні: Ахметова Д.М

Сынып: 10 а

Қатысқандар саны:16

Қатыспағандар саны:16

Сабақтың тақырыбы

«Алтын адам» кім болды?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

Барлығы:

5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын біледі

Көпшілігі:

5.2.2.4 «Алтын адам» жәдігерін өнер туындысы ретінде сипаттайды

Кейбірі:

5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттайды

Дескрипторлары:

1. Деректермен жұмыс жасап, археологтардың жаңалықтары туралы мәлімет жинап, кестені толтырады.

2.Есік қорғанын зерттеу туралы археологтан сұхбат алу үшін кем дегенде 2 сұрақ құрастырады.

3.Есік қорғанынан табылған адам неліктен «Алтын адам» деп аталды? сұрағына 2-6 дәлел келтіреді. Немесе

Атажұртымыз – «Алтын адамдар» мекені» деген пікірмен келісесіз бе? сұрағына 2-6 дәлел келтіреді.

4. «Алтын адам» жәдігерінің кем дегенде 3-ін сипаттайды.

5. Сақтардың дүниетанымы туралы кем дегенде екі тұжырым жасайды.

Тілдік мақсаттар


Сөз тіркестерімен жұмыс. Сөз тіркестерді қолданып, кем дегенде 5 сөйлемнен тұратын шағын оқиға құрастырады (жазылым дағдысы);

Қажетті сөздер мен сөз тіркестері:

көсем

патша

археология

қорған

оба/қорым

«Алтын адам»

«Аңдық стиль»

«Дүниетаным»

Есік қорғанынан табылған құнды жәдігерлер сақтардың тұрмыс тіршілігі туралы ...ақпарат береді.

Берілген дерек бізге келесі мәліметтерді береді...

Ең басты жетістіктер...

Құндылықтарды

дарыту

Қазақстанның мәдениетін, Отанды, туған жерді сүюге баулу, ата - бабамызды құрметтеуге тәрбиелеу. Өз елінің тарихи құндылықтарын құрметтеуге үйрету.

Пәнаралық байланыстар

Өзін-өзі тану. Дүниежүзі тарихы. Өнер

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, презентация арқылы оқушылардың шығармашылық түрде жұмыс жасауына мүмкіндік ашылып, пәнге қызығушылығы артады. Мүмкін болған жағдайда интернет желісі арқылы деректер, ақпараттар, суреттер табу.

Бастапқы білім

Сақтар туралы жазбаша деректер туралы біледі


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер


Ресурстар


Сабақтың басы

10 мин































Қызығушылықты ояту кезеңі

Қоңырау уақытында сынып оқушылары «Алтын адамның» баскиімі, камзолы, белбеу, тостағаны суреттері арқылы 4 топқа бөлінеді. Сонымен қатар тақтада осы суреттер жинағын қосып қою арқылы оқушылардың жаңа тақырыпқа қызығушылығы артады.

(Б) СУРЕТТЕР ЖИНАҒЫМЕН ЖҰМЫС:


1.Суреттерде не көріп отырсыздар?
2.Не ерекше болды?
3.Осы жәдігерлер туралы не білесіздер?
4. Тақырыпты болжап көріңіз....

Болжамдарын негіздейді.

Ықтимал жауаптар:

Көпшілігі: Барлық заттар алтыннан жасалған. Алтын сапалы. құнды металл. Барлық заттар заттай деректерге жатады. Тәуелсіздік монументін жиі көреміз. Мұражай .

Кейбірі: Мен Есік мұражайына бардым. Мен Алтын адамды көрдім.

Ескерту: Мүмкіндік болса есік мемлекеттік тарихи-қорық мұражайы туралы https://www.youtube.com/watch?v=u97Mvq20qg8 `

бейнематериалды қосуға болады. (барлығы 3,25мин)

(М) Оқушылар сабақтың тақырыбы, мақсаты және дескрипторлармен танысады.

Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бас ред. М.Х.Асылбеков, Қ.С.Алдажұманов, К.М.Байпақов Бес томдық. 1-том. – Алматы, 2010 ж.


"Алтын адам" туралы мәлімет

http://www.madenimura.kz/kk/culture-legacy/region/almaty_oblast/excavation/issyk


Тарихи тағылым

http://gazeta-ko.clan.su/news/tarikhi_taylym_azastanda_ansha_altyn_adam_bar/2009-10-01-154


Сақтар мәднениеті (бейнематериал)

http://lms.nci.kz/history/view?f=17&id=5&lang=kaz


Сақтар мадениеті (мәтін)

http://e-history.kz/kz/scorm/course/147


К.А. Акишев «Курган Иссык, Искусство саков Казахстана». Москва, Искусство, 1978 ж.



https://www.youtube.com/watch?v=u97Mvq20qg8 `

«Есік» мемлекеттік тарихи-мәдени қорық-мұражайы

https://www.youtube.com/watch?v=YA8jHY8oivc





Сабақтың ортасы 60мин
















































































































































Мағынаны тану кезеңі.

(Ж) 1-тапсырма: Есік қорғанынан табылған «Алтын адамның» зерттелуі туралы жалпы ақпарат алу үшін оқушылар Деректермен жұмыс арқылы «Есік қорғанын қазу және зерттеу жұмыстары» туралы кесте толтырады.

Бұл тапсырма арқылы оқушылар қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын біледі

1-қосымша. 15-мин.

Саралау: Кем дегенде 3 бағанды толтырады.

1-тапсырманы бекіту: Жұптар әрқайсысы 2 сұрақтан құрастырып бір-біріне қояды.


ЖҰППЕН. 2-тапсырма. Мәтінмен жұмыс

2-қосымша. 10мин.
1. Есік қорғанынан табылған адам неліктен «Алтын адам» деп аталды?
2.Атажұртымыз – «Алтын адамдар» мекені» деген пікірмен келісесіз бе?
( әрқайсына 2-6 дәлел)

Ескерту: жұптар екі сұрақтың бірін таңдайды.

САРАЛАУ: Бағалау критерийлері:

Барлық оқушылар- кем дегенде 2 дәлел

Көпшілік оқушылар- 4 дәлел

Кейбір оқушылар - 6 дәлел келтіреді.


) 3-тапсырма. Жәдігер сөйлейді.
Жәдігерді өнер туындысы ретінде
жарнамалап, сатып алу ұсынылады.

3-қосымша. 15-мин.

Топтар өздерінің атауларына сәйкес жәдігерді сипаттайды немесе жарнамалайды. Соңында сынып алдында қорғайды.

Бұл тапсырманы орындауда тапсырма мазмұны ның толық ашылуы, креативтілік және ұйымшылдық талаптарын ескеріңіз. Оқушылар қойылым, сурет, постер, слайдты көрсетілім, және т.б түрде жарнамаларын дайындаулары мүмкін. Топтар

бір-біріне баға береді. Бұдан соң барлық сынып оқушыларынан қай жәдігерді сатып алатынын қол көтеру арқылы анықтаңыз. Қай жәдігерді сатып алушылар көп болса сол топ жеңіске жеткенін атап өтеді.


(Ж) 4-тапсырма. Мәтінмен жұмыс. 4-қосымша. 10-мин

Зерттеу сұрақтары:

  • "Алтын адам" сақтардың дүниетанымын қалай сипаттайды?

  • Аңдық стиль деген не? Бұл стиль «Алтын адамның» қай жәдігерінде қолданылған?

(Д) 4-тапсырманы бекіту: сәйкестендіріп, дұрыс жауапты көрсетеді:

1.Күн Құдайы-ең құдіретті құдай.


2.О дүниеде өмір бар деп сенді


3.Әлем ұғымы: аспан, жер, жер асты


4.Патша Күн Құдайымен тең


5.Ата-баба аруақтарына сиынды


6. Дүниенің төрт бұрышы ұғымы


7.Сақтар аңдарға табынды


А-Аңдық стиль дамыды.

В-Заттарын бірге жерлеу.

С-Жылқыны құрбандыққа шалды.

D-Алтын киіммен жерленді.

Е-биік қорғандар тұрғызды.

Ғ-Алтын адам бас киімі.

О-Патша билігі кеңістігі

Ескерту: Дұрыс жауапты көрсетіп, оқушылар өз жауаптарын бағалайды:


1.Күн Құдайы-ең құдіретті құдай.

С-Жылқыны құрбандыққа шалды.


2.О дүниеде өмір бар деп сенді

В-Заттарын бірге жерлеу.


3.Әлем ұғымы: аспан, жер, жер асты

Ғ-Алтын адам бас киімі.


4.Патша Күн Құдайымен тең

D-Алтын киіммен жерленді.


5.Ата-баба аруақтарына сиынды

Е-биік қорғандар тұрғызды

6. Дүниенің төрт бұрышы ұғымы

О-Патша билігі кеңістігі


7.Сақтар аңдарға табынды

А-Аңдық стиль дамыды.


(М) Осы слайд арқылы аңдық стиль , дүниетаным мәселелері бойынша қателіктерін анықтап,

түсіндіру:

Ескерту: Мүмкіндік болса https://www.youtube.com/watch?v=YA8jHY8oivc «Алтын адам» бейнематериалындағы сақтардың дүниетанымын сипаттайтын үзіндісін қосуға болады.

(Д) Бекіту тапсырмаларының бірін таңдап орындаңыз. 5-қосымша . 10мин.

A-тапсырмасы: Жалғастырыңыз.

1.Алтын адамды 1969 - 1970 жылдары...
2. Алтын адам киімі төрт мыңға жуық...

3. Алтын адам ерекше ..........туындысы...

4. Алтын адам сақтардың дүниетанымын....

5. Алтын адамда ......... стиль.......

6. Алтын адам қазіргі кезде.....

В-тапсырмасы: Есік обасынан табылған маңызды үш заттың тізімін жасап, сипаттаңыз.

1-зат..........................................................................

2-зат..........................................................................

3-зат.........................................................................

С-тапсырмасы:

Академик Досмұхамед Кішібеков: “1969 жылы Алматы облысының Есік қаласына жақын жерден бұдан 2,5 мың жыл бұрын өмір сүрген “Алтын адам” табылды. Бұл, әлем ғалымдарының пікірінше, Египеттегі Тутанхамоннан кейінгі екінші үлкен ғылыми жетістікке жататын жаңалық еді” (“Егемен Қазақстан”31.10.07). Академиктің осы пікірімен келісесіз бе? Ия. Жоқ.

1-дәлел.....................................................................

2-дәлел.....................................................................

3-дәлел......................................................................


Ескерту : Бекіту тапсырмаларын ұсынуда саралау жүзеге асырылған. Яғни А,В,С тапсырмалары жеңілден күрделіге қарай жасалған. Оқушы өзінің деңгейіне сай таңдайды.

Сабақтың соңы

10 мин





(Д) Тақырыпты бекіту: Иә-1. Жоқ-0

Тұжырым

Иә-1. Жоқ-0

«Алтын адам» 1970ж. ашылды


«Алтын адамды» ашқан - К. Ақышев


«Алтын адамда» аң стилі басым.



Алтын адам көшірмесі Бәйтерекке орнатылған


Алтын адамда барыс бейнеленбеген


Күміс тостағанда 26 таңбалы жазу бар


ДҰРЫС ЖАУАП: 111001




Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушылар:

  • Топта ұйымдастыру жұмыстарын алады;

  • Сабақ барысында зерттеу жұмыстарын жүргізуде белсенділік танытады. 2 тақырыптың бірін таңдау ұсынылғанда екеуінде орындар үлгеруі мүмкін.

  • Оқушыларды тиісті тапсырмаларды таңдау жасауға мүмкіндік беруге болады.

  • Саралау:

1-тапсырмада : Кем дегенде 3 бағанды толтырады.

2-тапсырмада: Жұптар 2 тақырыптың 1-ін таңдайды.

Барлық оқушылар- кем дегенде 2 дәлел

Көпшілік оқушылар- 4 дәлел

Кейбір оқушылар - 6 дәлел келтіреді.

Бекіту тапсырмасында оқушылар А,В,С деңгейлі тапсырмаларының бірін таңдап орындайды.

Жоғары деңгейлі немесе тапсырмаларды ерте аяқтаған оқушыларға «Алтын адам туралы аңызды» оқуға ұсынуға болады.






  • Ынталандыру, қолдау көрсету, формальды емес бағалау түрлері;

  • Оқушылар өзара бағалайды;

  • Жұппен бағалау жүргізеді;

  • Зерттеу жұмысы қалыптастырушы бағалау ретінде жүзеге асады;

  • Мұғалім әрбір тапсырмаға тиісті кері байланыс береді.

  • Топтар арасында жұмыс жасау, талқылауды тыңдау немесе талқылауға көмек беру, қажетіне қарай топтар немесе жеке оқушыларға қолдау көрсету.

  • Бекіту тапсырмаларының бірін орындау арқылы оқушылар алған білімді жалпылама қорытындылай отырып, өзіндік ой қалыптастырады.


1-тапсырма:

Жұптар әрқайсысы 2 сұрақтан құрастырып бір-біріне қояды.

2-тапсырма:

Барлық оқушылар- кем дегенде 2 дәлел

Көпшілік оқушылар- 4 дәлел

Кейбір оқушылар - 6 дәлел келтіреді.

3-тапсырма:

Қай жәдігерді сатып алушылар көп болса сол топ жеңіске жетеді.

4-тапсырма: кем дегенде 4 дұрыс сәйкестендіру

Бекіту тапсырмаларын толық орындаулары қажет.

Иә немесе Жоқ тапсырмасында кем дегенде 4 дұрыс жауап.







Жас ерекшеліктер ескерілген.

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ. бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға:

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?















































Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!