СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Технологическая карта урока на тему "Подготовка к путешествию"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Технологическая карта урока с приложением и презентацией

Просмотр содержимого документа
«Технологическая карта урока на тему "Подготовка к путешествию"»

Технологическая карта урока

ФИО автора

Леонова Антонина Александровна

Тема урока

Путешествия. Сборы, необходимые вещи, направления.

Группа, предмет

ТИП-21 (1 курс), иностранный язык (английский)

Тип урока

Комбинированный. Практическое занятие

Технологии, применяемые на уроке

  1. Технология коммуникативного обучения

  2. Технология проблемного обучения

  3. Технология тестирования

  4. Игровая технология

  5. Технология критического мышления

  6. Технология дифференцированного обучения

Цели урока

  1. Активизация лексики на тему «Путешествия».

Задачи урока

Обучающие:

Освоить лексические единицы для описания путешествий. Распознавать лексику в тексте, в речи и научиться вести монолог о сборах и давать советы.


Развивающие.

Развитие:

  • познавательной активности;

  • смыслового чтения;

  • логического мышления ;

  • коммуникативных способностей учащихся в совместной деятельности.

Воспитательные.

Воспитание:

  • культуры общения;

  • привычки работать самостоятельно;

  • умения работы в парах

  • стремления к приобретению новых знаний;

  • использование материала урока для выработки учеником собственного взгляда на мир и отношения к нему, для формирования научного мировоззрения.

Предполагаемые результаты

- запомнить новые лексические единицы.

- использовать полученные знания при чтении, аудировании и в устной речи;

- научится правильно вести диалог.

Дидактические материалы

Безкоровайная Г.Т., Соколова Н.И. и др. Planet of English. Учебник английского языка для учреждений НПО и СПО

Интернет ресурсы. Английский для технических специальностей С.С.Литвинская

Оборудование

Телевизор, компьютер




Этапы урока

Содержание педагогического взаимодействия

Предполагаемые результаты

Преподаватель

учащийся

I этап: Организационный


Приветствие, проверка подготовленности к учебному занятию, организация внимания детей.

Hello dear students! I’m glad to see you again. Take please your seats. How are you?

Ученики настраиваются на работу, включаются в деловой ритм урока


быстрое включение всех обучающихся в работу, организация внимания всей группы


II этап.

Проверка домашнего задания

Подготовка к активной учебной деятельности

Слушает подготовленные студентами монологи


Отвечают подготовленные монологи


Настраиваются на работу на иностранном языке

Закрепляют полученные знания, тренируют память.

III этап.

Подготовка к изучению нового материала. Активизация базовых знаний


Now I believe you are ready to start our work. I have a box with different objects. Your task is to look at these objects and tell me what is the topic of our lesson today.

Достает различные предметы, показывает учащимся

Now tell me please what comes to your mind when you hear the word “travelling”

Today almost all the people think positively about travelling. Give me please your ideas about the reasons of travelling. Why do people travel?

Thank you for your answers. And now I would like you to watch a short video to summarize everything we have told.

Включает видео


Определяют тему урока. (путешествия)

Дают ассоциации с темой урока.

Отвечают на вопросы преподавателя

Смотрят видео, обобщают все высказанные ранее идеи.

Повторение пройденного и изучение нового материала.

Совершенствование навыков диалогической и монологической речи.

Развитие слухового восприятия иностранной речи

Формирование и закрепление навыков формулирования и высказывания собственного мнения

Обобщение и систематизация материала.

IV Этап. Изучение нового материала.

So now we know the reasons of travelling. And I think it’s time to talk about the vocabulary, that will be very useful for a person planning a trip.

Включает презентацию, объясняет новую лексику.

Записывают и переводят новые слова.

Запоминание нового материала, создание мнемонических связей.

V Этап. Закрепление материала.

If you don't have any questions, I suggest you a little quiz, to revise and use the new words.

Предлагает учащимся небольшой тест, направленный на использование новой лексики.

Well done. Today you make success. The next step of our lesson is reading. Please read the dialogs

Выбирает учащихся для чтения диалогов.

After reading I would like you to make up dialogs, similar to those, you have read. Work in pairs please.

Great! And at last, we are going to watch another video. There a girl shares her useful advice to help people preparing to a trip. Please try to make notes and remember as many advice of hers as possible.


Совместно выполняют тест. Поправляют друг друга (если есть необходимость)

Читают диалоги.

Работают в парах. Составляют короткие диалоги с новыми лексическими единицами по примеру.

Смотрят видео, делают записи. Отвечают на вопросы преподавателя.

Осознание и применение знаний, полученных при выполнении учебных задач; обобщение и закрепление полученных знаний.

VI Подведение итогов занятия. Домашнее задание.

Have you learnt a lot of new words today?

Were the girl’s advice useful? Will you follow them?

Формулирует домашнее задание: подготовить монолог и презентацию с 10 важными советами по подготовке к путешествию.

Если остается время, ребятам предлагается игра «Снежный ком», где они будут использовать слова, которые запомнили на уроке.

Отвечают на вопросы, подводят итоги.

Записывают домашнее задание.

Играют в «снежный ком»

Рефлексия полученных знаний и умений.




Приложение к уроку.

Active vocabulary:

Vacation=holidays

Destination

Booking/ reservation

Accommodation: single room, double room, B&B (bed and breakfast), full board, half board, self-catering

Travel agency

Leaflet

Promotion

complimentary

Budget trip

Splash out

Package tour = package deal

Itinerary

Visa

permission

Transit visa

via

direct flight

boarding

boarding-pass/time/gate/platform

ticket: one way/single, return/round

depart

departure lounge

baggage/luggage

check in baggage/carry-on baggage

overweight

additional fee/surcharge

arrive

window seat/aisle seat

customs

declare

currency

vaccination/inoculation

rent/hire


QUIZ


Most B&Bs in Niagara Falls expect their guests to ___________ a room in advance.


rent novel book reservation

When you pick up your __________ pass at the airport, make sure that the gate, time, and flight number are correct.


boarding travel ticket loading

Bradley knew that he would travel to many areas which had a lot of disease. So before he left, he made sure to get all of his ______________.


medicine toiletries vaccinations itinerary

If you travel to another country, it is important to understand the ____________ conversion. That way you won't spend more money than you want to.


exchange dollar coin currency

The kids are really looking forward to the trip. We planned a lot of ___________ for them. The one they’re looking forward to the most is going to Disneyland.


itinerary vaccinations bookings excursions

If you're travelling around England, you may want to ___________ a car.


book reserve hire snap

When you return from a trip overseas, make sure you _____________ any purchases you made to the customs officer. If you don't, you could get into a lot of trouble!


declare tell transit book

For security reasons, most airlines won’t let you take liquids in your ___________ luggage.


baggage seat side carry-on

We received our __________ from the travel agent. We leave at 8:00am from Heathrow Airport, land in Toronto at 9:00am local time, and go straight to the conference at 10:30am. At around 4:00pm we finally go to the hotel. What a long day.


excursion booking hire itinerary

You do not need a transit ________ for Hong Kong if you are just changing flights. If you want to leave the airport, though, you should check the regulations with the consulate.


slip ticket visa stamp

DIALOGS

Sample Conversation about Booking a Holiday:
Travel Agent = TA, Customer = C

TA: Good afternoon madam, how can I help you today?
C: Good afternoon, I would like to book a trip to Italy for 2 people and a 6 year old child please.

TA: Is there anywhere in particular you would like to go?
C: I can’t decide between Venice or Rome, whichever is cheaper as we’re on a budget this year!

TA: Okay, and when would you like to go?
C: We have two weeks of holiday between 18th June and 2nd July, and we’d like to go for at least 10 days during that period.

TA: No problem, I’ll just check to see which destination would be cheaper…. We have a special promotion on at the moment, if you book a package deal to Venice, you get freetransfer to and from your hotel to the airport, plus one free meal each day. Would you be interested in that?
C: Yes, that sounds great!

TA: And would you like full-board or half-board?
C: Well, seeing as we will get one free meal each anyway, I think self-catering would be better. I’ll have a little bit of extra money to splash out in a nice restaurant somewhere!

TA: Okay, that’s fine. We have a hotel that offers self-catering facilities and is right in the centre of Rome. They also have special facilities for children such as meal deals, extra beds, a play area in the lobby and a crèche.
C: Perfect! I won’t need to spend too much money on transport and our son will surely have fun too!

TA: Exactly. Your outbound flight will be on the 19th June, departing from London Gatwick Airport at 11:30am, and your return flight will be on the 30th June at 10:30pm. That gives you 11 and a half days in Rome, does that suit you?
C: Yes, that’s excellent, and we’ll still have a couple of days to recover before going back to work! How much will that be?

TA: Well, the promotion is £200 per adult, and your child can go for free because he is under 8 years old. That includes the return flightsaccommodation for 11 nights, airport transfer and a complimentary meal each per day. Shall we go ahead and book it?
C: Wow, that is a fabulous deal! Yes please.

TA: Okay. How would you like to pay?
C: Credit card please. Here you go.

TA: Thank you. Could I also see your passports please?
C: Sure, here you go.

TA: Thank you. Here are your tickets and everything else you’ll need to know about your package holiday. Remember to keep all your travel documents safe throughout the whole trip.
C: Thank you so much for your help!

TA: You’re welcome. Enjoy the rest of your day and please contact us if you have any queries before you set off on your holiday!

Sample Conversation about Checking-in at the Airport:
Airport Attendant = AA, Passenger = P

AA: Next please!
P: Hi. Good Afternoon.

AA: Good Afternoon sir. May I see your passport please?
P: Yes, here you go.

AA: Thank you. Please place your luggage on the belt.
P: (Places suitcase on the conveyor belt)

AA: I’m afraid this suitcase is 7kg overweight. You are allowed a maximum of 30kg and this suitcase weighs 37kg. You will need to remove some items or pay an additional fee for the extra weight.
P: Oh no! I see. Okay, I’m happy to pay the fee.

AA: Is this your bag sir?
P: Yes, of course it is.

AA: Did you pack it yourself?
P: Yes.

AA: Were you given anything by someone else to take on the flight?
P: No, definitely not.

AA: Do you have any of the following items in your luggage? (points to images of dangerous objects)
P: No, I’m certain.

AA: Okay, that’ll be 56 euros for the overweight case please.
P: Okay, here is the right amount in cash. Also, could I please have a window seat?

AA: I’ll just see if there is one available…. Okay, you’ll be seated in 25A. Here is your passport and boarding pass, please keep all your documents safe. Enjoy your flight.
P: Thank you very much.

Sample Conversation about Checking-in at the Hotel:
Hotel Receptionist = HR, Guest = G, Porter = P

P: Good morning Sir, welcome to The Royal Pavilion Hotel. May I take your bags please?
G: Oh, that’s very kind of you! Thank you. I am quite tired after that journey.

P: Please follow me this way to the check-in desk.
HR: Good morning Sir, do you have a reservation?

G: Yes, I booked online.
HR: Which name was it booked in?

G: Mr. Graham Watts
HR: Yes, I have it here. Could I see the credit card you paid with please?

G: Yes, here you go.
HR: Thank you. Would you like an alarm call to wake you up?

G: Yes please. If you could call me around 11am, that’d be great. I would like to rest for a few hours before my meeting.
HR: No problem. The complimentary breakfast is served until 11:30 and you can call for room service at anytime.

G: I will most probably do that! Thanks.
HR: Your room is number 237 on the third floor and here’s the key. Our porter will help you with your bags and show you to your room.

G: That’s wonderful, thank you. Is there a Wi-Fi connection available in my room?
HR: Yes, you’ll find the password in you room beside the TV. We hope you enjoy your stay with us.
P: Okay Mr. Watts, if you please come this way, I’ll show you to your room…