СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Технологічна карта уроку. Іван Франко «Фарбований Лис».

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета уроку: познайомити учнів із дитинством І.Франка, його творчістю як казкаря; з’ясувати ідейно-тематичну спрямованість твору «Фарбований Лис», його композицію, особливості літературної казки як жанру.  Планування УНД: предметні:  знаходити і аналізувати потрібну інформацію; створювати письмові та усні висловлювання, аргументовано відповідати на питання; формулювати гіпотезу, робити висновки; розвивати інформаційну та комунікативну компетентності; розвивати вміння формулювати основну думку тексту; вчитись висловлювати своє ставлення до прочитаного, героїв, подій; виділяти зображально-виражальні засоби мови і пояснювати їх роль в тексті; відпрацювати навички виразного читання, аналізу твору; освітні: допомогти учням зрозуміти ознаки фольклорної казки і літературної, вчити творчо підходити до аналізу художнього твору, вмінню порівнювати і узагальнювати. Формування культури емоційного сприйняття казки як засобу розвитку мовлення учнів; регулятивні: формування вміння висловлювати своє припущення на основі роботи з текстом. Спроможність брати участь в мовному спілкуванні; комунікативні:  планування  співробітництва з вчителем і однолітками; формування вміння слухати і розуміти інших в рамках навчального діалогу; формування вміння будувати мовне висловлювання відповідно до поставлених завдань; формування вміння оформляти свої думки  в усній формі, працювати в парі (планування спільної діяльності); пізнавальні:  пошук і виділення необхідної інформації, усвідомлена побудова мовного висловлювання в усній формі, вільне сприйняття тексту художнього твору, осмислене читання; сприяння розвитку розумових операцій: порівняння, аналізу, синтезу, узагальнення, систематизації. Допомога в розвитку творчої уяви, пізнавальної активності, інтелектуальних і артистичних здібностей; особистісні: самовизначення, прагнення до мовного самовдосконалення; морально-етична орієнтаціїя, здатність до самооцінки своїх дій, вчинків; розвиток моральної готовності протистояти негативним проявам; внутрішнє неприйняття  персонажів, наділених вадами, і небажання брати з них приклад; осмислення негативної ролі  лицемірства, зарозумілості та хвалькуватості в житті сучасної людини. Тип уроку: урок відкриття нових знань. Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво. Обладнання: портрет І. Франка, підручник, текст казки, збірка «Коли ще звірі говорили», ілюстрації школярів до образу Лиса, «смайлики» (емоції людини).  

Просмотр содержимого документа
«Технологічна карта уроку. Іван Франко «Фарбований Лис».»





Технологічна карта уроку

Клас: 5 клас.

Предмет: Українська література

Тема уроку: Іван Франко «Фарбований Лис».

Мета уроку: познайомити учнів із дитинством І.Франка, його творчістю як казкаря; з’ясувати ідейно-тематичну спрямованість твору «Фарбований Лис», його композицію, особливості літературної казки як жанру.

Планування УНД:

предметні: знаходити і аналізувати потрібну інформацію; створювати письмові та усні висловлювання, аргументовано відповідати на питання; формулювати гіпотезу, робити висновки; розвивати інформаційну та комунікативну компетентності; розвивати вміння формулювати основну думку тексту; вчитись висловлювати своє ставлення до прочитаного, героїв, подій; виділяти зображально-виражальні засоби мови і пояснювати їх роль в тексті; відпрацювати навички виразного читання, аналізу твору;

освітні: допомогти учням зрозуміти ознаки фольклорної казки і літературної, вчити творчо підходити до аналізу художнього твору, вмінню порівнювати і узагальнювати. Формування культури емоційного сприйняття казки як засобу розвитку мовлення учнів;

регулятивні: формування вміння висловлювати своє припущення на основі роботи з текстом. Спроможність брати участь в мовному спілкуванні;

комунікативні: планування співробітництва з вчителем і однолітками; формування вміння слухати і розуміти інших в рамках навчального діалогу; формування вміння будувати мовне висловлювання відповідно до поставлених завдань; формування вміння оформляти свої думки в усній формі, працювати в парі (планування спільної діяльності);

пізнавальні: пошук і виділення необхідної інформації, усвідомлена побудова мовного висловлювання в усній формі, вільне сприйняття тексту художнього твору, осмислене читання; сприяння розвитку розумових операцій: порівняння, аналізу, синтезу, узагальнення, систематизації. Допомога в розвитку творчої уяви, пізнавальної активності, інтелектуальних і артистичних здібностей;

особистісні: самовизначення, прагнення до мовного самовдосконалення; морально-етична орієнтаціїя, здатність до самооцінки своїх дій, вчинків; розвиток моральної готовності протистояти негативним проявам; внутрішнє неприйняття персонажів, наділених вадами, і небажання брати з них приклад; осмислення негативної ролі лицемірства, зарозумілості та хвалькуватості в житті сучасної людини.

Тип уроку: урок відкриття нових знань.

Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво.

Обладнання: портрет І. Франка, підручник, текст казки, збірка «Коли ще звірі говорили», ілюстрації школярів до образу Лиса, «смайлики» (емоції людини).

Хід уроку


Етапи уроку

Мета

ФОНД*

Діяльність учителя

Діяльність учня

Універсальні навчальні дії (УНД)

Організаційний момент


Включення в навчальну

діяльність

Ф

Привітання до учнів. З’ясування емоційної готовності до уроку.

Інтерактивна вправа «Обмін побажаннями».


Вітаються з учителем. Учні перевіряють наявність необхідних предметів на робочому столі. Бажають одне одному те, щоб найбільше хотіли побажати собі.

Регулятивні: вольова саморегуляція.

Особистісні: позитивне ставлення до навчальної діяльності.

Комунікативні: планування навчального співробітництва з вчителем і з однолітками.


Актуалізація і пробна навчальна дія


Підготовка мислення учнів і організація усвідомлення ними внутрішньої потреби до побудови нового способу дій.

Ф

Подивіться на дошку і прочитайте, що написано:

— А хто-хто в цій рукавичці?

— Мишка-норушка. А ти хто?

— Жабка-квакушка. Пусти й мене!

- Звідки взяті ці рядки?

Казка «Рукавичка»

-Давайте згадаємо види казок?

Складання кластера «Види казок» (фантастичні, побутові, про тварин)


Діти відповідають, що з казки «Рукавичка»

Учні заповнюють кластер.

Регулятивні: вольова саморегуляція (здатність до мобілізації сил і енергії, здатність до вольового зусилля), цілепокладання (постановка навчальної задачі на основі співвіднесення того, що вже відомо і засвоєно учнями, і того, що ще невідомо).

Комунікативні: оформляти свої думки в усній і письмовій формі, висловлювати і аргументувати свою точку зору.

Постановка навчальної задачі


Постановка цілі навчальної діяльності, вибору способу і засобів її реалізації


Ф




















Проблемна ситуація

- Пригадайте прочитані вами казки. Чому вони навчили вас?

- А чим відрізняються, прочитані нами казки?





Робота с підручником

Розгорніть підручник на стор. 36 і знайдіть казку «Мудра дівчина». Хто автор казки?

-Чому він невідомий?

- Знайдіть казку «Фарбований Лис» на стор. 65.

Хто її автор?

- Чим відрізняються ці казки?



Учні відповідають на поставлені запитання. Згадують відомі їм казки, розповідають, чим цікава кожна з них. Розповідають про свою улюблену казку, відзначають її особливості. 




Він невідомий.

Це казка народна.



І.Я. Франко

-Одна фольклорна, а інша літературна - у неї є автор.

Регулятивні:вольова саморегуляція (здатність до мобілізації сил і енергії, здатність до вольового зусилля), цілепокладання (постановка навчальної задачі на основі співвіднесення того, що вже відомо і засвоєно учнями, і того, що ще невідомо).

Комунікативні: оформляти свої думки в усній і письмовій мові, висловлювати і аргументувати свою точку зору.

Особистісні: уміння ставити навчальні цілі і визначати мотиви для їх досягнення.


Відкриття нових знань


Підведення дітей до формулювання теми і визначення мети уроку


П








Давайте виявимо основні ознаки фольклорної казки і літературної. Для цього попрацюємо в парах і заповнимо невелику таблицю.





- Як ви думаєте про що піде мова сьогодні на уроці?






Заповнюють таблицю, роблять висновки.







Формулюють тему уроку, ставлять перед собою мету, яких спробують досягти до кінця уроку.

Пізнавальні: здобуваті нові знання, використовуючи інформацію, отриману на уроці.

Комунікативні: формування вміння слухати вчителя, відповідати на запитання.

Регулятивні: цілепокладання, вольова саморегуляція.

Розвиток читацьких умінь

Ф

1.Робота з текстом

- Сьогодні ми познайомимося з літературною казкою «Фарбований Лис». Її автор – І.Франко.


2. Ознайомлення учнів з постаттю І. Франка.



Учитель доповнює: чому І.Я. Франко писав оповідання та казки, зачитує спогад дочки письменника Ганни Іванівни: «Ці всі прекрасні казки і оповідання читали ми пізніше вже як друковані твори «Коли ще звірі говорили», «Лис Микита» і інші казки, що були нашою першою духовною поживою».


3. Опрацювання казки «Фарбований Лис».
3.1. Тема: зображення пригод Лиса Микити, його нечесного способу життя та отримання гідної кари.
3.2. Ідея: засудження обману, хитрості та властолюбства; висміювання боягузтва.
4. Виразне читання уривків з казки.








Розповідь учня про автора казки.















Учні записують в зошит тему, ідею твору.

Пізнавальні: вичитувати різні види текстової інформації, використовуючи різні механізми і прийоми читання; розмежовувати основну і додаткову інформацію; перетворювати і зберігати інформацію.

Комунікативні: формування навичок мовленнєвої діяльності; освоєння способів спільної діяльності.

Фізкультхвилинка

Зміна виду діяльності, збереження здоров'я

школярів.

Г

Трава низенька-низенька,

Дерева високі-високі.

Вітер дерева колише-гойдає

То вліво, то вправо нахиляє

То вгору, то назад,

То вниз нагинає.

Птахи летять – відлітають,

А учні тихенько за парти сідають.

Виконують рухи.

Регулятивні:саморегуляція

Первинне закріплення


Засвоєння вивченого нового матеріалу

Ф

1.Аналіз казки «Фарбований Лис» у формі бесіди за питаннями:

- Чим казка привернула вашу увагу?

- Які роздуми викликав твір?

- Які епізоди вам найбільше запам'яталися?

- Про що свідчить відмінність між думками Лиса і тим, що він промовляє вголос?

- Проаналізуйте промову Лиса перед звірами. Що, на вашу думку, керувало вчинками персонажа?

- Як ви ставитеся до головного персонажа казки? Обґрунтуйте свою думку.

- Які негативні риси характеру засуджує Іван Франко в образі Лиса Микити?

- У чому актуальність цієї казки сьогодні?

2. Бесіда за ілюстраціями до казки «Фарбований Лис» з еле­ментами вибіркового читання:

- Який уривок із казки проілюстрував художник?

- Як змальовано вовків, ведмедиків, лисичок?

- Знайдіть і прочитайте описи тварин у казці.

3. Інформаційне гроно «Образ Лиса Микити та його риси характеру»
Знайдіть у тексті описи Лиса Микита та розподіліть інформацію за схемами:
Ів.- прикметники та епітети, які характеризують Лиса;

IIв.- дієслова, які характеризують образ Микити.









Учні дають відповіді на поставлені питання
























Учні складають інформаційне гроно

Особистісні: формування емоційно-оцінного ставлення до прочитаного, сприйняття тексту, як витвору мистецтва.

Комунікативні: вираження своїх думок з достатньою повнотою і точністю; врахування різних думок, координування у співпраці різних позицій.

Регулятивні: проектувати маршрут подолання труднощів у навчанні шляхом залучення до нової діяльності і форми співпраці.































Самостійна робота з самоперевіркою по еталону


Удосконалю-вати уміння слухати і працювати зі словами

Г, І

Учитель читає початок казки до слів.....і з торговиці вхопити курку". (Деякі слова вчитель коментує)

Учні слухають текст і підкреслюють слова, з якими вони не знайомі.


Регулятивні: контроль, корекція, виділення і усвідомлення засвоєного; вольова регуляція в ситуації затруднення

Особистісні: самовизначення.

Закріплення знань, умінь, навичок


Зафіксувати нові знання.


Ф

Систематизуюча бесіда: 
— Чи сподобалась вам казка? Чим саме? 
— Хто з дійових осіб найбільше запам'ятався? 
— Хто ховається під образом Лиса? 
— Кого висміяв І. Франко у цій казці? 


Комунікативні: уміння виражати свої думки


Рефлексія


Усвідомле-ння учнями своєї діяльності, самооцінка результатів діяльності .

Ф

І. Франко у своїй казці висміяв... 
В образі Лиса Микити автор змалював... 
Головна думка твору — ...

Ідея твору - …

Сьогодні на уроці:

Мені було цікаво…

Я дізнався(лась)…

Мені було важко…

Я далі працюватиму…






Комунікативні: уміння виражати свої думки

Особистісні: самооцінка на основі успішності Адекватне розуміння причин успіху / неуспіху в навчальній діяльності

Пізнавальні: контроль і оцінка процесу і результатів діяльності

Домашнє завдання


організація самостійної

роботи учнів


І

Зміст казки. Продумати відповіді на запитання підручника на с. 74-75. Намалювати портрет Лиса або інших звірів із твору, підготуватись до характеристики образу Лиса Микити. 


Предметні: вміти складати письмову характеристику героя.


*ФОНД - форма організації навчальної діяльности учнів

(Ф – фронтальная, П- парна, Г-групова , І – індивідуальна ).





ГБОУ ДПО РК КРИППО

ПРАКТИЧЕСКИЕ ЗАДАНИЯ СЛУШАТЕЛЯ

дополнительной профессиональной программы повышения квалификации

Козырь Людмилы Николаевны

(фамилия, имя, отчество полностью)



ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА УРОКУ

Клас: 9 клас.

Предмет: Українська мова
Тема уроку: Безсполучникові складні речення та розділові знаки в них.

Тип уроку: систематизація та узагальнення знань, корекція умінь і навичок.
Мета уроку: узагальнити і систематизувати знання учнів про безсполучникове складне речення; удосконалювати вміння й навички постановки розділових знаків в БСП.
Завдання освітні: узагальнення та систематизація матеріалу по темі; закріплення пунктуаційних навичок в учнів;

розвиваючі: удосконалення вмінь самостійної роботи, консультування;

виховні: виховання почуття любові до природи.

УНД особистісні: позитивне ставлення до навчальної діяльності; екологічне та естетичне виховання;
регулятивні: цілепокладання; формування ситуації саморегуляції, тобто досвіду набуття (навчальних знань і вмінь); співробітництво в спільному вирішенні завдань; проектування маршруту подолання труднощів у навчанні шляхом залучення до нових видів діяльності і форм співпраці;

комунікативні: висловлення й аргументація власних думок, врахування думки однокласників; встановлення робочих відносин, ефективна співпраця в групі; володіння монологічними та діалогічними формами мови відповідно до граматичних і синтаксичних норм української мови;

пізнавальні: самостійне формулювання пізнавальної мети, складання алгоритму власних дій для реалізації завдань уроку; пояснення мовних явищ, зв'язків, відносин, що виявляються в ході роботи.

Заплановані результати

особистісні: готовність до саморозвитку, мотивація до навчання, любов до природи, до Батьківщини;
метапредметні: самостійність планування і здійснення навчальної діяльності, організація навчального співробітництва;

предметні: розрізнення смислових відносин в БСП, постановка розділових знаків, складання й аналіз тексту по картині;

Міжпредметні зв'язки: література, СХК.

Обладнання: комп'ютер, проектор, презентація на тему «Безсполучникове складне речення», картки для групової роботи, репродукція картини В. Долгополова «Літній пейзаж»







Хід уроку



Етапи уроку

Мета

Форми роботи

Діяльність учителя

Діяльність учня

Універсальні навчальні дії (УНД)

Мотивація до навчальної діяльності

Залучення до навчальної діяльності на особистісно-значущому рівні.

Фрон-тальна

Вітання вчителя.
Бесіда з учнями.
1. Діти, прочитайте текст ст.142-143, вправа 229. Про що він? Що в ньому не так?
2. Як ви думаєте, з яких видів речень складається цей текст?
3. З якою метою ми розглядаємо цей матеріал? Яка тема уроку?
4. Чим важлива ця тема?

Вітають вчителя.
Читають текст. Усно відповідають на запитання вчителя, висловлюють свою думку, обґрунтовують її. Формулюють тему уроку.

Особистісні: позитивне ставлення до навчальної діяльності.
Регулятивні: цілепокладання.

Актуалізація знань, пробні навчальні дії

Готовність мислення і усвідомлення потреби до побудови нового способу дії

Фрон-тальна

Подумайте і обґрунтуйте відповідь на питання: «Яку практичну значимість має ця тема в курсі української мови?»
Дає завдання:

1)випишіть БСР з тексту в зошит; 2)визначте смислові відносини між простими реченнями в складному, розставте розділові знаки, перевірте.


Висловлюють свої думки, обговорюють, приходять до загального.
Записують БСР у зошит, розставляють розділові знаки, пояснюють їх, перевіряють.

Комунікативні: висловлення власних думок, аргументація врахування думки однокласників.
Особистісні: виховання любові до природи.

Побудова проекту та його реалізація









«Мозковий штурм»












Первинне закріплення нового матеріалу









Рефлексія на даному етапі





Фізкультпауза








Творча робота
Скласти безсполучникові складні речення за картиною В. Долгополова

«Літній пейзаж».














Рефлексія етапу роботи



Побудова проекту та фіксація набутих знань, перевірка вміння застосовува-ти набуті знання в типових умовах.













Засвоєння способу перевірки













Зміна виду діяльності, збереження здоров'я

школярів.



Групова























Групова








Групова







Групова

Пропонує розподілитися на 5 груп, вибрати координаторів-консультантів, які будуть фіксувати результати роботи.









Задає питання:
-В чому відмінність безсполучникових складних речень від сполучникових?
-Що нам необхідно зробити, щоб безпомилково розставити розділові знаки в безсполучниковому складному реченні?
-За допомогою чого на письмі і в усному мовленні передаються смислові відношення в БСР?

Складіть план нашої роботи на уроці.

Перед вами картки з завданнями. Виконайте вправи спочатку самостійно, а потім обговоріть у групі й виберіть спільне рішення.
Консультанти, прочитайте, будь ласка, речення із розділовими знаками, поясніть їх, перевірте за зразком на дошці.




Що ви повторили, виконуючи ці завдання? До якої практичної діяльності підготувалися?





Діти, давайте трохи відпочинемо. За моєю командою виконуємо кілька фізичних вправ





Перед вами картина . В. Долгополова

«Літній пейзаж»

Напишіть за її сюжетом невеликий текст (9-10 речень), використавши БСР

Зробіть комплексний аналіз тексту:
1.Доберіть заголовок.
2.Визначте тип мовлення.
3. Які засоби виразності ви використовували?











Що ви повторили під час виконання цього завдання?

До якої практичної діяльності підготувалися?

Об'єднуються в групи, вибирають в кожній координатора-консультанта.









Відповідають на питання.
Повторюють теоретичні відомості по темі.






Складають план дій, озвучують.

Знайомляться з завданнями на картках, відповідають на питання, самостійно виконують завдання вчителя, обговорюють в групі, консультуються з координатором, обирають правильну відповідь.
Читають речення, перевіряють за зразком на дошці.







Учні виконують фізичні вправи.





Працюють над завданням: складають речення, обговорюють в групі, презентують групове завдання. Узагальнюють відповіді, роблять висновки.

Вибіркова перевірка завдання. Учні відповідають на питання, читають отримані тексти.
Залучення консультантів для перевірки роботи

Пізнавальні: формулювання пізнавальної мети, складання алгоритму власних дій для реалізації завдань уроку; пояснюють мовні явища під час роботи


Комунікативні: встановлювати робочі відносини, ефективно співпрацювати в групі.



Регулятивні:

саморегуляція, здобуття досвіду навчальних знань і умінь






















Особистісні: переконаність у здоровому способі життя, реалізація цієї установки на уроці.


Комунікативні: удосконалення навичок роботи в групі (включаючи ситуації навчального співробітництва і проектні форми роботи)
Регулятивні: проектувати маршрут подолання труднощів у навчанні шляхом залучення до нової діяльності і форми співпраці.

Пізнавальні: пояснювати мовні явища, процеси, зв'язки і відносини, які виявляються в ході роботи.


Комунікативні: володіння монологічним та діалогічним мовленням відповідно до граматичних і синтаксичними норм української мови.

Підсумок уроку


Рефлексія (прийом «Комплімент»)







Фронта-льна

Задає питання:
Чи важлива та діяльність, якою ми займалися сьогодні на уроці?
Чи виконали завдання, які поставили перед собою на початку уроку?
Оцініть роботу своїх однокласників, зробіть комплімент одному за усвідомлену і продуктивну діяльність на уроці.
Як ви оцінюєте власну роботу на уроці?

Відповіді на питання вчителя.

Самооцінка й оцінка діяльності інших учасників освітнього процесу.

Пізнавальні: рефлексія способів і умов дій, контроль і оцінка процесу і результатів діяльності.
Комунікативні: вміти логічно висловлювати власні думку, слухати і розуміти мову інших учасників комунікації.

Домашнє завдання






  1. Вивчити правила §18, ст.144-145, виконати вправу 236 (I,II)

  2. Виписати з творів художньої літератури 7 прикладів БСР. Пояснити розділові знаки в них.






Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!