СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Технология сабагы боюнча күндөлүк иштелмелер (толук иштелмелер үчүн 0220607851 номерине ватсап аркылуу кайрылсаңыздар болот)

Категория: Технология

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабактын темасы:  Жашылча жана жемиштерден  жасалган тамактар

Дата:__________ технология  5-класс

Сабактын максаты

Мазмуну

Көрсөткүчтөр

1

Билим берүүчүлүк

Адамдын ден-соолугуна терс таасирин тийгизбеген тамак-аштар, тамактануу маданияты, санитардык эрежелер жөнүндө маалымат алышат.

Адамдын ден-соолугуна терс таасирин тийгизбеген тамак-аштар, тамактануу маданияты, санитардык эрежелер жөнүндө маалымат алышса

2

Өнүктүрүүчүлүк

интеллектуалдык билгичтиктерин (анализдегенди, салыштырганды, жалпылаганды) өнүктүрүү, логикалык ой жүгүртүүлөрүн өркүндөтүүгө түрткү берүү

интеллектуалдык билгичтиктерин (анализдегенди, салыштырганды, жалпылаганды) өнүктүрүү, логикалык ой жүгүртүүлөрүн өркүндөтүшсө

3

Тарбиялык

жашылча-жемиштерден тамак даярдоодо үнөмдүү болууга жана сарамжалдуулукка; эмгек тартибине жана эмгек маданиятына тарбиялоо

жашылча-жемиштерден тамак даярдоодо үнөмдүү болууга жана сарамжалдуулукка; эмгек тартибине жана эмгек маданиятына тарбияланышса

 

Сабакта төмөндөгүдөй компетенттүүлүктү калыптандырышат.

Негизги компотенттүүлүк

Күтүлүүчү натыйжа

Предметтик компетенттүүлүк

Күтүлүүчу натыйжа

1

Маалыматтык

Туура тамактануу жана тамак-аштын турлөрүн билишет. Чакан тамактарды даярдап  жана алардын ден-соолукка кандай таасири бар айтып бере алышат

репродуктивдүү компетенттүүлүк

Кулинария. Азыктүлүк продуктыларды иштетүү технологиясы

2

Социалдык коммуникативдик

Жашылча-жемиштерден жасалган тамактардын пайдалары

продуктивдүү компетенттүүлүгү

Кулинария иштерин аткарууда техникалык коопсуздук эрежелерин сактоону үйрөнүшөт

3

Өзүн өзү өнүктүрүү, көйгөйлөрдү чечүү

Жашылча-жемиштерден тамактарды жасоо

креативдик компетенттүүлүк

Өз алдынча кулинариялык иштерди аткарууга   үйрөнүшөт

 

Сабактын жабдылышы: Коопсуздук эрежеси боюнча инструктаж. Тамак даярдоочу азыктар. Жумушчу дептер. Плакаттар

Сабактын тиби: Аралаш сабак

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Мугалимдердин иш-аракети

Окуучулардын иш-аракети

Баалоо

1

Уюштуруу

Окуучуларды жоктоо, журнал толтуруу,  классты даярдоо

Окуучулар сабакка керектүү материалдарды даярдашат. Дежур жок окуучуларды айтат

Калыптандыруучу баалоо

2

Өтүлгөн теманы суроо

 

 

Жеке баалоо

3

Жаңы теманы түшүндүрүү

Сабакка көңүл буруучу оюн өткөрөт же кырдаал түзөт.

Жаңы теманы баяндап түшүндүрүп берүү

Диетологдор салаттарды көп пайдалангандар туура жана пайдалуу тамактанышаарын бекемдеп келишет. Туура тамактануу принцибин кармангандар кечки тамагын бүтүндөй салат менен алмаштыра алат. Салаттардын артыкчылыгы аларды закуска, негизги тамак, десерт түрүндө да берүүгө болот. Салаттар адам баласынын тарыхында көп миңдеген жылдар мурда пайда болуп, алардын менюсунда бир кыйла маанилүү ролду ойногон. «Салат» сөзү латындын «herba salata» деген сөз айкаштарынан келип чыккан жана «туздалган жашылча (зелень)» деген маанини билдирет. Алгачкы салат бүгүнкү күндөгү жашылчалардын «бабаларынан», б. а. бүгүнкү күндө абдан кеңири таанымал жана туздун жардамы менен жумшак жана жакшы сиңген базилик, кервель, лаванда, любисток жана кориандрдан даярдалган. Салат даярдоо искусствосунун абдан гүлдөгөн мезгили Францияда король Людовик XIVнүн учуруна туш келет. Ал падышачылык кылып турган учурда ашпозчулук өнөр күн сайын өркүндөөнүн үстүндө болгон. Бул процесске кесипкөй кулинарлар эле эмес, көптөгөн окумуштуулар, философтор, ошондой эле мамлекеттик ишмерлер да катышкан. Жаңы салаттардын ойлоп табуучулары Ришелье, Мазарини болушса, ал эми Мишель Монтень «Тамактануу илими» деген китебин да жазган. Бул мезгилде тамак берүү жана тамакты жасалгалоо искусствосу эң жогорку деңгээлге жеткен. Аларды жасалгалоодо жөнөкөй ашпозчулар гана эмес, скульпторлор жана сүрөтчүлөр дагы эмгектенишкен. Падышанын столуна коюлуучу салаттардын баяндамасы поэмага тете болгон. Жасалгалоо жашылчалардан жасалган гүлдөр менен эле чектелбей столго жей турган тамак-аштардан сепилдер, ак сарайлар курулуп, периштелер учуп, айбанаттар сайран курушкан.

Бүгүнкү күндөгү биздин түшүнүгүбүздө «салат» – бул тез жасай турган муздак тамак-аштын жыйындысын түшүндүрөт.

Чийки жана бышкан жашылчалардан даярдалган салаттар. Салат – бул курамына бышкан жана чийки жашылчалар, жемиштер же мөмөлөр кошулган даамдуу, жеңил сиңе турган, аш болумдуу тамак. Салатты эки түргө бөлүүгө болот:

а) чийки жашылчалардан (жашыл салат, жаш бадыраң, помидор, сельдерейден) жана жемиштерден даярдалган салаттар; бул салаттарды куурулган жана кайнатылган эт, үй канаттууларынын эти жана балык менен берүүгө болот;

б) ошол эле чийки жана бышырылган жашылчалардан (сабизден, кызылчадан, капустадан, чамгырдан, картошкадан, гүлдүү капустадан, спаржадан, жашыл буурчактан, бобдон (буурчактын бир түрү) жана башкалардан) турган салаттарга кайнатылган же куурулган жаш кунаажындын, койдун, канаттуунун, жапайы жаныбарлардын, балыктын эттерин, бышырылган жумуртканы, крабды, ракты кошууга болот.

Оюнга же талкууга катышышат. Суроолорго жооп беришет. Суроо беришет. Жаны тема боюнча маалыматтарды алышат жана иш жүргүзүшөт.

Жеке баалоо, калыптандыруучу баалоо

5

Бышыктоо

Мугалим талкуу уюштурат. Өтүлгөн темада тапшырма берет.

Окуучулар берилген тапшырманы аткарышат.

Окуучулардын бирин бири баалайт

6

Баалоо

Жыйынтыктайт, баалайт

Балдар бүгүнкү сабактан биз эмнелерди үйрөндүк дептерибизге кыскача жазып жооп беребиз

Жыйнтыктоочу баалоо

7

Үйгө тапшырма

Үйгө тапшырма берилет

«Технология», окуу китеби, 4.4 п.

 

Просмотр содержимого документа
«Технология сабагы боюнча күндөлүк иштелмелер (толук иштелмелер үчүн 0220607851 номерине ватсап аркылуу кайрылсаңыздар болот)»

Сабактын темасы: Жашылча жана жемиштерден жасалган тамактар

Дата:__________ технология 5-класс

Сабактын максаты

Мазмуну

Көрсөткүчтөр

1

Билим берүүчүлүк

Адамдын ден-соолугуна терс таасирин тийгизбеген тамак-аштар, тамактануу маданияты, санитардык эрежелер жөнүндө маалымат алышат.

Адамдын ден-соолугуна терс таасирин тийгизбеген тамак-аштар, тамактануу маданияты, санитардык эрежелер жөнүндө маалымат алышса

2

Өнүктүрүүчүлүк

интеллектуалдык билгичтиктерин (анализдегенди, салыштырганды, жалпылаганды) өнүктүрүү, логикалык ой жүгүртүүлөрүн өркүндөтүүгө түрткү берүү

интеллектуалдык билгичтиктерин (анализдегенди, салыштырганды, жалпылаганды) өнүктүрүү, логикалык ой жүгүртүүлөрүн өркүндөтүшсө

3

Тарбиялык

жашылча-жемиштерден тамак даярдоодо үнөмдүү болууга жана сарамжалдуулукка; эмгек тартибине жана эмгек маданиятына тарбиялоо

жашылча-жемиштерден тамак даярдоодо үнөмдүү болууга жана сарамжалдуулукка; эмгек тартибине жана эмгек маданиятына тарбияланышса



Сабакта төмөндөгүдөй компетенттүүлүктү калыптандырышат.

Негизги компотенттүүлүк

Күтүлүүчү натыйжа

Предметтик компетенттүүлүк

Күтүлүүчу натыйжа

1

Маалыматтык

Туура тамактануу жана тамак-аштын турлөрүн билишет. Чакан тамактарды даярдап жана алардын ден-соолукка кандай таасири бар айтып бере алышат

репродуктивдүү компетенттүүлүк

Кулинария. Азыктүлүк продуктыларды иштетүү технологиясы

2

Социалдык коммуникативдик

Жашылча-жемиштерден жасалган тамактардын пайдалары

продуктивдүү компетенттүүлүгү

Кулинария иштерин аткарууда техникалык коопсуздук эрежелерин сактоону үйрөнүшөт

3

Өзүн өзү өнүктүрүү, көйгөйлөрдү чечүү

Жашылча-жемиштерден тамактарды жасоо

креативдик компетенттүүлүк

Өз алдынча кулинариялык иштерди аткарууга үйрөнүшөт


Сабактын жабдылышы: Коопсуздук эрежеси боюнча инструктаж. Тамак даярдоочу азыктар. Жумушчу дептер. Плакаттар

Сабактын тиби: Аралаш сабак

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Мугалимдердин иш-аракети

Окуучулардын иш-аракети

Баалоо

1

Уюштуруу

Окуучуларды жоктоо, журнал толтуруу, классты даярдоо

Окуучулар сабакка керектүү материалдарды даярдашат. Дежур жок окуучуларды айтат

Калыптандыруучу баалоо

2

Өтүлгөн теманы суроо



Жеке баалоо

3

Жаңы теманы түшүндүрүү

Сабакка көңүл буруучу оюн өткөрөт же кырдаал түзөт.

Жаңы теманы баяндап түшүндүрүп берүү

Диетологдор салаттарды көп пайдалангандар туура жана пайдалуу тамактанышаарын бекемдеп келишет. Туура тамактануу принцибин кармангандар кечки тамагын бүтүндөй салат менен алмаштыра алат. Салаттардын артыкчылыгы аларды закуска, негизги тамак, десерт түрүндө да берүүгө болот. Салаттар адам баласынын тарыхында көп миңдеген жылдар мурда пайда болуп, алардын менюсунда бир кыйла маанилүү ролду ойногон. «Салат» сөзү латындын «herba salata» деген сөз айкаштарынан келип чыккан жана «туздалган жашылча (зелень)» деген маанини билдирет. Алгачкы салат бүгүнкү күндөгү жашылчалардын «бабаларынан», б. а. бүгүнкү күндө абдан кеңири таанымал жана туздун жардамы менен жумшак жана жакшы сиңген базилик, кервель, лаванда, любисток жана кориандрдан даярдалган. Салат даярдоо искусствосунун абдан гүлдөгөн мезгили Францияда король Людовик XIVнүн учуруна туш келет. Ал падышачылык кылып турган учурда ашпозчулук өнөр күн сайын өркүндөөнүн үстүндө болгон. Бул процесске кесипкөй кулинарлар эле эмес, көптөгөн окумуштуулар, философтор, ошондой эле мамлекеттик ишмерлер да катышкан. Жаңы салаттардын ойлоп табуучулары Ришелье, Мазарини болушса, ал эми Мишель Монтень «Тамактануу илими» деген китебин да жазган. Бул мезгилде тамак берүү жана тамакты жасалгалоо искусствосу эң жогорку деңгээлге жеткен. Аларды жасалгалоодо жөнөкөй ашпозчулар гана эмес, скульпторлор жана сүрөтчүлөр дагы эмгектенишкен. Падышанын столуна коюлуучу салаттардын баяндамасы поэмага тете болгон. Жасалгалоо жашылчалардан жасалган гүлдөр менен эле чектелбей столго жей турган тамак-аштардан сепилдер, ак сарайлар курулуп, периштелер учуп, айбанаттар сайран курушкан.

Бүгүнкү күндөгү биздин түшүнүгүбүздө «салат» – бул тез жасай турган муздак тамак-аштын жыйындысын түшүндүрөт.

Чийки жана бышкан жашылчалардан даярдалган салаттар. Салат – бул курамына бышкан жана чийки жашылчалар, жемиштер же мөмөлөр кошулган даамдуу, жеңил сиңе турган, аш болумдуу тамак. Салатты эки түргө бөлүүгө болот:

а) чийки жашылчалардан (жашыл салат, жаш бадыраң, помидор, сельдерейден) жана жемиштерден даярдалган салаттар; бул салаттарды куурулган жана кайнатылган эт, үй канаттууларынын эти жана балык менен берүүгө болот;

б) ошол эле чийки жана бышырылган жашылчалардан (сабизден, кызылчадан, капустадан, чамгырдан, картошкадан, гүлдүү капустадан, спаржадан, жашыл буурчактан, бобдон (буурчактын бир түрү) жана башкалардан) турган салаттарга кайнатылган же куурулган жаш кунаажындын, койдун, канаттуунун, жапайы жаныбарлардын, балыктын эттерин, бышырылган жумуртканы, крабды, ракты кошууга болот.

Оюнга же талкууга катышышат. Суроолорго жооп беришет. Суроо беришет. Жаны тема боюнча маалыматтарды алышат жана иш жүргүзүшөт.

Жеке баалоо, калыптандыруучу баалоо

5

Бышыктоо

Мугалим талкуу уюштурат. Өтүлгөн темада тапшырма берет.

Окуучулар берилген тапшырманы аткарышат.

Окуучулардын бирин бири баалайт

6

Баалоо

Жыйынтыктайт, баалайт


Жыйнтыктоочу баалоо

7

Үйгө тапшырма

Үйгө тапшырма берилет

«Технология», окуу китеби, 4.4 п.




Сабактын темасы: Сайма сайуу

Дата:__________ технология 6-класс

Сабактын максаты

Мазмуну

Көрсөткүчтөр

1

Билим берүүчүлүк

Сайма сайуу эрежелерин үйрөнүшөт

Сайма сайуу эрежелерин үйрөнүшөт

2

Өнүктүрүүчүлүк

Өз алдынча сайма сайуу менен буйумдарды кооздошот

Өз алдынча сайма сайуу менен буйумдарды кооздошот

3

Тарбиялык

Улуттук кол өнөрчүлүктү баалай билишет

Улуттук кол өнөрчүлүктү баалай билишет


Сабакта төмөндөгүдөй компетенттүүлүктү калыптандырышат.

Негизги компотенттүүлүк

Күтүлүүчү натыйжа

Предметтик компетенттүүлүк

Күтүлүүчу натыйжа

1

Маалыматтык

Улуттук мурастар жана буюмдары жөнүндө, алардын жазалышын билишет. Чакан кийиз даярдай алышат

репродуктивдүү компетенттүүлүк

Улуттук мурастар жана буюмдары жөнүндө, алардын жазалышын билишет. Чакан кийиз даярдай алышат

2

Социалдык коммуникативдик

Сайма сайуу өнөрүн тарыхы жана бүгүнку күндөгү жетишкендиктери жөнүндө билишет

продуктивдүү компетенттүүлүгү

Сайма сайуу өнөрүн тарыхы жана бүгүнку күндөгү жетишкендиктери жөнүндө билишет

3

Өзүн өзү өнүктүрүү, көйгөйлөрдү чечүү

Окуучулар өз алдынча сайма сайуу менен өздөрүнүн буюмдарын жаратышат

креативдик компетенттүүлүк

Окуучулар өз алдынча сайма сайуу менен өздөрүнүн буюмдарын жаратышат

Сабактын жабдылышы: Улуттук буюмдар. Табигый каражаттар. Жумушчу дептер. Жиптин түрлөрү

Сабактын тиби: Аралаш сабак

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Мугалимдердин иш-аракети

Окуучулардын иш-аракети

Баалоо

1

Уюштуруу

Окуучуларды жоктоо, журнал толтуруу, классты даярдоо

Окуучулар сабакка керектүү материалдарды даярдашат. Дежур жок окуучуларды айтат

Калыптандыруучу баалоо

2

Өтүлгөн теманы суроо



Жеке баалоо

3

Жаңы теманы түшүндүрүү

Сабакка көңүл буруучу оюн өткөрөт же кырдаал түзөт.

Жаңы теманы баяндап түшүндүрүп берүү

Сайма саюу – эў байыркы кол єнєрчїлїгїнїн бир тїрї. Сайма кооздугу, бир ыктай текшилиги жана ар тїдїїлїгї менен айырмаланат. Жїздєгєн жылдар аралыгында саймачылар єздєрїнїн орнаменталдык системасын иштеп чыгышкан: жалбырактар, бутактар, жемиштер, гїлдєр, тегерек жана майда толкундуу тешикчелерди ж. б. Саймаларда кєпчїлїк учурда саймачылардын эркин ой чабыттарын байкоого болот. Саймачылар саймалоонун тїрдїї техникаларын жана сайманы тїшїрїїдє тїрдїї кездемелерди колдонушкан. Жїн, жибек, пахта жиптерин їй кездемелерине, териге, замшыга, кийизге сайма тїшїрїшкєн. Саймага ылайык деп алынган кездеме материалдар – жибек, бархат, сатин болгон. Саймаланган кездеме буюмдар менен боз їйдїн ичин, кийимдерди, аялдардын баш кийимдерин, аттын ээр-токумдарын, сумкаларды, футлярларды жана баштыктарды кооздошкон.

Тажрыйбалуу саймачылар кездемеге алдын-ала сїрєттїн элесин тїшїрбєстєн єзїнїн эсиндеги пландалган сайманын элесин тїздєн-тїз тїшїрїп иштешет.

Сайма саюу їчїн тємєнкїдєй атайын ылайыкталган аспаптар керек болот (35-сїрєт): ийне; оймок; жибек жиптер – «мулине», «ирис»; трафарет; бор; пяльца.


Оюнга же талкууга катышышат. Суроолорго жооп беришет. Суроо беришет. Жаны тема боюнча маалыматтарды алышат жана иш жүргүзүшөт.

Жеке баалоо, калыптандыруучу баалоо

5

Бышыктоо

Мугалим талкуу уюштурат. Өтүлгөн темада тапшырма берет.

Окуучулар берилген тапшырманы аткарышат.

Окуучулардын бирин бири баалайт

6

Баалоо

Жыйынтыктайт, баалайт


Жыйнтыктоочу баалоо

7

Үйгө тапшырма

Үйгө тапшырма берилет

“технология” окуу китеби §12



-


Сабактын темасы: Жөнөкөй кийимдерди түзүү, чийүү, аткаруу үчүн ченемдерди алуу

Дата:__________ технология 7-класс

Сабактын максаты

Мазмуну

Көрсөткүчтөр

1

Билим берүүчүлүк

Жөнөкөй кийимдерди жаратуу этаптарын үйрөнүшөт

Жөнөкөй кийимдерди жаратуу этаптарын үйрөнүшөт

2

Өнүктүрүүчүлүк

Кийим тигүү үчүн чендемдерди алышат

Кийим тигүү үчүн чендемдерди алышат

3

Тарбиялык

Тактыкка тыкандыкка үйрөнүшөт

Тактыкка тыкандыкка үйрөнүшөт


Сабакта төмөндөгүдөй компетенттүүлүктү калыптандырышат.

Негизги компотенттүүлүк

Күтүлүүчү натыйжа

Предметтик компетенттүүлүк

Күтүлүүчу натыйжа

1

Маалыматтык

Тетиктин проекциясын түзө алышат. Шарттуу белгилерди билишет

репродуктивдүү компетенттүүлүк

Тетиктин проекциясын түзө алышат. Шарттуу белгилерди билишет

2

Социалдык коммуникативдик

Тетиктин проекциясын тузүу адам турмушундагы ролу

продуктивдүү компетенттүүлүгү

Тетиктин проекциясын тузүу адам турмушундагы ролу

3

Өзүн өзү өнүктүрүү, көйгөйлөрдү чечүү

Проекцялоо боюнча жумуштарды аткара алышат

креативдик компетенттүүлүк

Проекцялоо боюнча жумуштарды аткара алышат


Сабактын жабдылышы: Ар кандай тетиктин түрлорү. Керектелүүчү материалдар. Альбом жана карандаш

Сабактын тиби: Аралаш сабак

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Мугалимдердин иш-аракети

Окуучулардын иш-аракети

Баалоо

1

Уюштуруу

Окуучуларды жоктоо, журнал толтуруу, классты даярдоо

Окуучулар сабакка керектүү материалдарды даярдашат. Дежур жок окуучуларды айтат

Калыптандыруучу баалоо

2

Өтүлгөн теманы суроо



Жеке баалоо

3

Жаңы теманы түшүндүрүү

Сабакка көңүл буруучу оюн өткөрөт же кырдаал түзөт.

Жаңы теманы баяндап түшүндүрүп берүү


Кандайыр бир буйумду жасоода же кийимди тигүү үчун же болбосо сүрөтүн тартуу үчүнда аларды өлчөп алабыз. Өшондой эле кийим тигүүдө өлчөмдөр чоң мааниге ээ.

Ар бир так өлчөнгон өлчөмдөр тигилип жаткан кийимдин саркеч болуусуна жана биз ойлогондой чыгуусуна жардам берет. Төмөнкү сүрөттөрдө биз адамдын тулку боюн кантип өлчөйбүз жана кантип жазышыбыз керек таанышабыз.

Кана эмесе сүрөт менен таанышканыбыздан кийин эми өз алдынча практикалык ишти аткарайлы. Ар бирибиз парталаш классташыбыздын тулку боюн өлчөп дептерибизге жазабыз.

Бүгүн силер менен бирге биргана өлчөмдөрдү үйрөнбөстөн буланы кандай кыркуу жана аны бүктөө жолдорунда үйрөнөбүз.

Буланы кыркуу үчүн керектүү өлчөмдө экиге бүктөп алабыз. Экиге бүктөлгөн буланы керектүү өлчөмдөрүн сызып алып анан кыркабыз.

Оюнга же талкууга катышышат. Суроолорго жооп беришет. Суроо беришет. Жаны тема боюнча маалыматтарды алышат жана иш жүргүзүшөт.

Жеке баалоо, калыптандыруучу баалоо

5

Бышыктоо

Мугалим талкуу уюштурат. Өтүлгөн темада тапшырма берет.

Окуучулар берилген тапшырманы аткарышат.

Окуучулардын бирин бири баалайт

6

Баалоо

Жыйынтыктайт, баалайт


Жыйнтыктоочу баалоо

7

Үйгө тапшырма

Үйгө тапшырма берилет

Кийим тигүүдөгү өлчөмдөр











Сабактын темасы: Компьютердик моделдөө. Жаратылыш обүектилеринин моделдери

Дата:__________ технология 8-класс

Сабактын максаты

Мазмуну

Көрсөткүчтөр

1

Билим берүүчүлүк

Компьютердик маделдөо жөнүндө маалымат алышат..

Компьютердик маделдөо жөнүндө маалымат алышса

2

Өнүктүрүүчүлүк

Өз алдынча компьютерде модел жасашат

Өз алдынча компьютерде модел жасашса

3

Тарбиялык

Өз алдынча изденүүгө үйрөнүшөт

Өз алдынча изденүүгө үйрөнүшсө


Сабакта төмөндөгүдөй компетенттүүлүктү калыптандырышат.

Негизги компотенттүүлүк

Күтүлүүчү натыйжа

Предметтик компетенттүүлүк

Күтүлүүчу натыйжа

1

Маалыматтык

Компьютерде иштеп моделди иллюстрациялай алат.

репродуктивдүү компетенттүүлүк

Курулуш курулмаларын долбоорлоо жана алардын инфраструктурасы

2

Социалдык коммуникативдик

Компьютердик моделдин тарыхы жана бүгүнкү күндөгү жетишкендиктерини билишет

продуктивдүү компетенттүүлүгү

Компьютерде техникалык графиканы түзүү

3

Өзүн өзү өнүктүрүү, көйгөйлөрдү чечүү

Компьютердин жардамы менен жаратылыш объектерин моделдерин жасашат

креативдик компетенттүүлүк

Жабдыктарды башкаруу жана жөнгө салуу негиздери


Сабактын жабдылышы: компьютер, приектор, видео ролик, сүрөттөр

Сабактын тиби: Аралаш сабак

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Мугалимдердин иш-аракети

Окуучулардын иш-аракети

Баалоо

1

Уюштуруу

Окуучуларды жоктоо, журнал толтуруу, классты даярдоо

Окуучулар сабакка керектүү материалдарды даярдашат. Дежур жок окуучуларды айтат

Калыптандыруучу баалоо

2

Өтүлгөн теманы суроо



Жеке баалоо

3

Жаңы теманы түшүндүрүү

Сабакка көңүл буруучу оюн өткөрөт же кырдаал түзөт.

Жаңы теманы баяндап түшүндүрүп берүү


Моделдөө (француз тилинен modele – үлгү, өрнөк) – таанып-билүүнүн маанилүү бир жолун мүнөздөөчү гносеологиялык категория – метод. Кандайдыр бир объектинин мүнөздөөчү белгилерин башка бир изилдеп үйрөнүүгө мүмкүн болгон объектен таап, иликтеп үйрөнүү.

Моделдөө методу ар дайым таанып билүүнүн башка методдору менен катар колдонулат. Табияты ар кандай объектилердин функцияларынын окшоштугуна негизделген моделддөө методу, кибернетиканын негиздеринин бири болуп калды. Экономиканын математикалык моделдерин (ЭЭМдерди колдонуп экономикалык процесстердин башкаруу жана божомолдоо мына ушуга негизделген), татаал жана татаалдашкан моделдөө (экологиялык жана демографиялык процесстер) иштеп чыгуу чоң мааниге ээ. ЭЭМде моделдик эксперимент зарыл түрдө түздөн-түз эксперименттен өткөрүүдөн кутултуп, химиялык, биологиялык касиеттерге ээ материалдарды, техникалык системаларды түзүүгө мүмкүнчүлүк берет. Мененүн өзгөчө мейкиндиги ойду моделдөө болуп саналат.

Биз мына моделдөө менен таанышып алдык.

Кана эмесе практикалык ишти аткарабыз.

Оюнга же талкууга катышышат. Суроолорго жооп беришет. Суроо беришет. Жаны тема боюнча маалыматтарды алышат жана иш жүргүзүшөт.

Жеке баалоо, калыптандыруучу баалоо

5

Бышыктоо

Мугалим талкуу уюштурат. Өтүлгөн темада тапшырма берет.

Окуучулар берилген тапшырманы аткарышат.

Окуучулардын бирин бири баалайт

6

Баалоо

Жыйынтыктайт, баалайт


Жыйнтыктоочу баалоо

7

Үйгө тапшырма

Үйгө тапшырма берилет

Отургучтун чиймеси





Сабактын темасы: Аткарылган иштерден көргөзмө уюштуруу. Презентациялоо. Чиймелер, проектилер, макеттер

Дата:__________ технология 9-класс

Сабактын максаты

Мазмуну

Көрсөткүчтөр

1

Билим берүүчүлүк

2-чейректе алган билимдерин кайталашат

2-чейректе алган билимдерин кайталашса

2

Өнүктүрүүчүлүк

Ар бир темага жасаган иштерин презинтациялашат

Ар бир темага жасаган иштерин презинтациялашса

3

Тарбиялык

Алган билимдерин турмушта колдоно алышат

Алган билимдерин турмушта колдоно алышса


Сабакта төмөндөгүдөй компетенттүүлүктү калыптандырышат.

Негизги компотенттүүлүк

Күтүлүүчү натыйжа

Предметтик компетенттүүлүк

Күтүлүүчу натыйжа

1

Маалыматтык

Чиймелер, проектилер, макеттерди. пландаштырып тажрыйба жүргүзө алышат.

репродуктивдүү компетенттүүлүк

Курулуш курулмаларын долбоорлоо жана алардын инфраструктурасы

2

Социалдык коммуникативдик

Ар бир чиймелердин ордун аныкташат

продуктивдүү компетенттүүлүгү

Компьютерде техникалык графиканы түзүү

3

Өзүн өзү өнүктүрүү, көйгөйлөрдү чечүү

Алган билимин тереңдтишет

креативдик компетенттүүлүк

Жабдыктарды башкаруу жана жөнгө салуу негиздери


Сабактын жабдылышы:

Сабактын тиби: Аралаш сабак

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Мугалимдердин иш-аракети

Окуучулардын иш-аракети

Баалоо

1

Уюштуруу

Окуучуларды жоктоо, журнал толтуруу, классты даярдоо

Окуучулар сабакка керектүү материалдарды даярдашат. Дежур жок окуучуларды айтат

Калыптандыруучу баалоо

2

Өтүлгөн теманы суроо



Жеке баалоо

3

Жаңы теманы түшүндүрүү

Сабакка көңүл буруучу оюн өткөрөт же кырдаал түзөт.

Кана балдар бүгүн биз силер менен алган билимдерибизди кайталайбыз.

Бүгүнкү сабакта силерге 2 тапшырма беремин ушул тапшырмаларды негизинде биз сабагыбызды жыйнтыктайбыз.

1-тапшырма:

Суроолорго жооп жазуу (10 минута убакыт берилет)

  1. Графикалык иш деген эмне?

  2. Бириктирүүлөрдүн чиймелерде колдонулушу кандай?

  3. Компьютердик дизайн деген эмне?

  4. Эскиз жасоодо эмнелерге көнүл бурабыз?

  5. Проекция деген эмне?

2-тапшырма:

Ар бирибиз 2-чейректе аткарган иштерибизди призентациялап көрсөтөбүз 9Даярдоого 3 минута ар бир окуучуга 1 минутадан убакыт берилет)


Оюнга же талкууга катышышат. Суроолорго жооп беришет. Суроо беришет. Жаны тема боюнча маалыматтарды алышат жана иш жүргүзүшөт.

Жеке баалоо, калыптандыруучу баалоо

5

Бышыктоо

Мугалим талкуу уюштурат. Өтүлгөн темада тапшырма берет.

Окуучулар берилген тапшырманы аткарышат.

Окуучулардын бирин бири баалайт

6

Баалоо

Жыйынтыктайт, баалайт


Жыйнтыктоочу баалоо

7

Үйгө тапшырма

Үйгө тапшырма берилет

кайталоо