СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тексттик редакторду кызыктуу кайталоо

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Тексттик редакторду кызыктуу кайталоо»

Тема: Кызыктуу информатика

Тема: Кызыктуу информатика

Сабактын максаты Сабактын билим берүүчүлүк максаты:  Маалымат алуу, берүү, иштөө көндүмдөрүн текшерүү. Сабактын өнүктүрүүчүлүк максаты:  Оюн менен сабакты айкалыштыруу менен сабакка болгон кызыгууларын арттыруу. Ыкчам ойлонуп чечим чыгарууга машыгышат, логикалык ой –жүгүртүүлөрү өсөт. Сабактын тарбия берүүчүлүк максаты : Убакытты туура пайдалануу менен көздөгөн максатка жетүүгө аракеттенүү.

Сабактын максаты

  • Сабактын билим берүүчүлүк максаты:

Маалымат алуу, берүү, иштөө көндүмдөрүн текшерүү.

  • Сабактын өнүктүрүүчүлүк максаты: Оюн менен сабакты айкалыштыруу менен сабакка болгон кызыгууларын арттыруу. Ыкчам ойлонуп чечим чыгарууга машыгышат, логикалык ой –жүгүртүүлөрү өсөт.
  • Сабактын тарбия берүүчүлүк максаты : Убакытты туура пайдалануу менен көздөгөн максатка жетүүгө аракеттенүү.
         Сабактын жүрүшү:   Уюштуруу Класс 2 топко бөлүнөт. Топтун капитанын шайлашат. 2 окуучу жюри болушат. Командалардын топтогон балдарын эсептеп турушат. 2 окуучу эксперттик топ болот. Бул топ жалпы окуучулардын активдүү, пассивдүү катышып жатканын, жооптордун туура, туура эместигин байкап турушат.  Пассивдүү окуучуларга сабактын акырында каршы топтогу окуучулар суроо беришет. Жюринин берген балдарын сабак акырында туура, туура эмес берилгендигин айта алышат. Сабак аралык байланыш: орус тили, кыргыз тили, адам

Сабактын жүрүшү:

  • Уюштуруу
  • Класс 2 топко бөлүнөт. Топтун капитанын шайлашат.
  • 2 окуучу жюри болушат. Командалардын топтогон балдарын эсептеп турушат.
  • 2 окуучу эксперттик топ болот. Бул топ жалпы окуучулардын активдүү, пассивдүү катышып жатканын, жооптордун туура, туура эместигин байкап турушат.
  • Пассивдүү окуучуларга сабактын акырында каршы топтогу окуучулар суроо беришет. Жюринин берген балдарын сабак акырында туура, туура эмес берилгендигин айта алышат.
  • Сабак аралык байланыш: орус тили, кыргыз тили, адам
Мурунку темаларды кайталоо:  Бул кайсы колдонмо программа?

Мурунку темаларды кайталоо: Бул кайсы колдонмо программа?

Кайсы меню ачылып турат?

Кайсы меню ачылып турат?

Экинчи бетти кантип ачабыз?

Экинчи бетти кантип ачабыз?

Сүрөттө эмне көрсөтүлгөн?

Сүрөттө эмне көрсөтүлгөн?

Кайсы терезече ачылып турат?

Кайсы терезече ачылып турат?

Сабактын жүрүшү 1-тапшырма 2 топко тең берилет. “ Компьютеризация” деген сөздөгү тамгалардан орусча сөздөрдү куроо 1сөз - 1 балл Убакыт 5 минута

Сабактын жүрүшү

  • 1-тапшырма

2 топко тең берилет.

Компьютеризация”

деген сөздөгү тамгалардан орусча сөздөрдү куроо

1сөз - 1 балл

Убакыт 5 минута

 “ Компьютеризация”   Компьютер Материк Цирк Юпитер Позиция Катер Ампер Якорь Юра Юрта Март

Компьютеризация”

  • Компьютер
  • Материк
  • Цирк
  • Юпитер
  • Позиция
  • Катер
  • Ампер
  • Якорь
  • Юра
  • Юрта
  • Март
2-тапшырма 2 топко Word программасына тиешелүү орусча сөздөр айтылат. Кыргызча аталышын окуучулар айтышат.

2-тапшырма

2 топко Word программасына тиешелүү орусча сөздөр айтылат. Кыргызча аталышын окуучулар айтышат.

3- тапшырма Барактарда берилиген тапшырмаларды  2-топко мимика, жесттердин негизинде көрсөтүп берүү. Аны экинчи топ чечмелейт. Маалыматты берүүнү вербалдык модели.  Ойлонууга, көрсөтүүгө 5 минута  Чечмелөөгө 3 минута

3- тапшырма

  • Барактарда берилиген тапшырмаларды

2-топко мимика, жесттердин негизинде көрсөтүп берүү. Аны экинчи топ чечмелейт.

  • Маалыматты берүүнү вербалдык модели.
  • Ойлонууга, көрсөтүүгө 5 минута
  • Чечмелөөгө 3 минута
4-тапшырма Ар бир окуучуга өзүнчө тапшырма берилет.  Символдорду өчүрүүнүн алгоритми. 1 минута

4-тапшырма

  • Ар бир окуучуга өзүнчө тапшырма берилет.

  • Символдорду өчүрүүнүн алгоритми.

1 минута

Курсор чекит коюлгандан кийин 5 пробел басылган. Катаны оңдоо үчүн курсор канча кадам жылуусу керектигин эсептөө.
  • Курсор чекит коюлгандан кийин 5 пробел басылган. Катаны оңдоо үчүн курсор канча кадам жылуусу керектигин эсептөө.
Китеп билим кулагы. | Билим алуу ыйна менен кудук казгандай. |  Жети олчөп бир кес. | Кыздың кырк чачы улуу. | Кыздуу үйдө кык жатпайт. | Жигитке 70 өнөр аcдык кылат. | Эр жигит эл четинде, жоо бетинде. | Эне үйдүн куту. | Эненин көөнү балада, баланын көөнү талаада. | Атанын айтканы ок. |
  • Китеп билим кулагы. |
  • Билим алуу ыйна менен кудук казгандай. |
  • Жети олчөп бир кес. |
  • Кыздың кырк чачы улуу. |
  • Кыздуу үйдө кык жатпайт. |
  • Жигитке 70 өнөр аcдык кылат. |
  • Эр жигит эл четинде, жоо бетинде. |
  • Эне үйдүн куту. |
  • Эненин көөнү балада, баланын көөнү талаада. |
  • Атанын айтканы ок. |
Сабакты жыйынтыктоо Эксперттик топтун жыйынтыгы. Пассивдүү окуучуларга суроолор.  (Каршы топтон) Жюрилердин жыйынтыгы Окуучулардын билимин баалоо: Үйгө тапшырма: Монитор, клавиатураны каарман кылып аңгеме тузуп келүү.

Сабакты жыйынтыктоо

  • Эксперттик топтун жыйынтыгы.
  • Пассивдүү окуучуларга суроолор.

(Каршы топтон)

Жюрилердин жыйынтыгы

Окуучулардын билимин баалоо:

Үйгө тапшырма: Монитор, клавиатураны каарман кылып аңгеме тузуп келүү.