СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тема: Хашоратлар синфи

Категория: Биология

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Тема: Хашоратлар синфи»

ОШ ШААРДЫК БИЛИМ БЕРҮҮ

БЕРҮҮ БАШКАРМАЛЫГЫ


49 ОРТО МЕКТЕП МЕКЕМЕСИ




ОШСКОГО ГОРОДСКОЕ

УПРАВЛЕНИЕ ОБРАЗОВАНИЯ


СРЕДНЯЯ ШКОЛА №49






Биология жана химия мугалими

Кадыржанова Юлдузхандын

Биология сабагынан

«Курт кумурскалардын жаратылышта жана адамдын жашоосундагы мааниси.»

темасына

ачык сабак иштелмеси

2023 – жыл

16 декабрь 2023 -жыл

Текшердим:

16 декабрь 2023 -жыл

Текшердим:

16 декабрь 2023 -жыл

ОББ текшердим:


Предмет

Биология

7-“А”класс

7.1.1.1,3

Чейрек 2


Сабактын темасы: 38§.129 бет.(жаны китеп 106 бет 28§ ) Хашоратлар ахамияти. Кишлок хужалик зараркунандалари ва уларга карши кураш усуллари.

Сабактын тиби: янги билимларни узлаштириш.

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: Интеректав дарс. Кахут программаси.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: китоб, суратлар , компьютер, проектор, телефон, тест, телевизор.

Сабактын формасы: Индивидуал ва гурухда ишлаш.

Предмет аралык байланыш: Экология, биология , география.

Предметтик компетенттүүлүктөр:

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1)

Видео слайдта курсатилади (ПК 1).


2.Социалдык коммуникативдик компетенттүүлүк (НК 2)

Укувчиларни билими оширилади.

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Олган билимларини турмушда фойдаланади, кулланади


Класс

Мазмундук тилке

Предметтик компетенттүүлүк

Күтүүлүүчү натыйжалар


1.Организм

биологик система катары

1.Жандүү объекутилерди таануу жана баяндоо

7.1.1.1. Жашоонун маңызын аныктап, жаныбарлар дүйнөсүнүн жалпы касиеттерин бөлүп көрсөтүлөт.

7.1.1.3. Жандуу организмдерди касиеттерине жараша дүйнөлөр боюнча системалай алат, объектилердин классификациясы үчүн пайдаланат.



Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар


Билим берүүлүк

Хашаротларнинг табиатдаги ва инсон хаётидаги ахамиятини билишади.



Өнүктүрүүчүлүк

Фойдали хашоратларни асрашни ва зарар кунанда хашоратларга карши курашни йулларини урганишади.


Тарбиялык

Укувчиларда эстетик туйгу шаклланади. Укувчилар олган билимларини турмушда тугри фойдаланишга тарбияланишади.



Сабактын жүрүшү:

Этап

убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети




Компетенттүүлүк, баалоо

(НК)

( ПК)

Уюштуруу,


Уюштуруш. Саломлашиш

Шыктандыруу

Саломлашишади.

Энергожайзер





Үй тапш. суроо


Индивидуал ва гурухда ишлаш.

Оз-озини бахолаш


Саволларга жавоб беради.

Венн диаграммаси тузишади.




ПК


Жаны билимдерди калыптандыруу.



“Аклий хужм”

Презентация:



Иш дафтар билан ишлашади.





НК



Интерактивдүү көнүгүүлөр. Үйрөнгөн


1.Хашоратлар-нинг инсон хаётидаги ахамияти. Фойдали хашоратлар.

2. Табиатда хашоратлар ахамияти.

3. Зараркунанда хашоратлар ва улар карши курашиш усуллари

1.Табиат посбонлари.

2.Она табиат:

3.Экологлар:

Гурухлар класстер тузади.

Презентация.





ПК


Рефлекция

(жыйынтыктоо)


Кахут программасида тест беради.

Савол-жавоб


Тест билан ишлашади.

Шажара тузишади.

НК

ПК


Сабактын жынынтыктарын чыгаруу.

Баалоо.



Үй тапшырма.


Натийжа эълон килинади.

Рагбатлантири-

лади.


Иш дафтар

28-§ 34-35 бет,







Ёпик тест билан ишлайди. Кроссворд толдиради.







ПК