Урок па тэме “Кіслоты”
Мэта ўрока: сфарміраваць уяўленне аб кіслотах, як аб адным з асноўных класаў неарганічных злучэнняў.
Задачы ўрока:
адукацыйная: арганізаваць дзейнасць вучняў, накіраваную на фарміраванне ўяўлення аб кіслотах як аб адным з асноўных класаў неарганічных злучэнняў;
стварыць умовы для засваення ведаў аб хімічных уласцівасцях кіслот на прыкладзе іх узаемадзеяння з металамі, аксідамі металаў, асновамі, солямі;
развіваючая: працягваць удасканальваць уменне запісваць хімічныя формулы і ўраўненні рэакцый на аснове хімічных уласцівасцей кіслот;
развіваць крытычнае мысленне, аналізаваць вынікі, рабіць высновы;
выхаваўчая: працягваць выхаванне станоўчых адносін да ведаў;
садзейнічаць выхаванню камунікатыўных якасцей;
спрыяць выхаванню пачуцця беражлівых адносін да свайго здароў’я праз выкананне ПБП, фіз. паўзу.
Тып урока: урок вывучэння новага матэрыялу з першасным замацаваннем атрыманых ведаў.
Эпіграф: “Вучыцца можна толькі весела… Каб пераварыць веды, трэба паглынаць іх з апетытам.”( А. Франц)
Ход урока
1.Арганізацыйны момант
-Добры дзень! Гаворачы добры дзень, я сапраўды жадаю ўсім нам добрага настрою, удачы і поспехаў.
Французскі пісьменнік Анатоль Франц (1844 - 1924) аднойчы заўважыў: “Вучыцца можна толькі весела… Каб пераварыць веды, трэба паглынаць іх з апетытам.”
Сёння будзем прытрымлівацца гэтай парады пісьменніка і прадоўжым знаёмства з класамі неарганічных рэчываў. Асаблівую ўвагу звернем на кіслоты.
Запрасіўшы вас яшчэ на адзін урок хіміі, мы будзем шукаць адказы на новыя пытанні. І адно з такіх супярэчлівых пытанняў я зараз агучу. Ёсць такое сцвярджэнне: растворы кіслот едкія і небяспечныя рэчывы. Ці заўсёды яно правільнае?
( Адказваюць вучні.)
2. Актуалізацыя ведаў
-Ці дастаткова ў вас ведаў, каб даць абгрунтаваны адказ на гэтае пытанне?
Я, думаю, што адказы на многія пытанні гучалі ў відэафільме па тэме “Кіслоты”, які праглядзелі дома. Але аналіз выкананых тэстаў паказаў, што не змаглі ўсе самастойна разабрацца з прапанаваным вучэбным матэрыялам . Таму зараз прапаную разабрацца разам - ва ўсім папарадку.
Скажыце на якія моманты вам самім хацелася б звярнуць асаблівую ўвагу? Што хацелі б удакладніць для сябе , дапрацаваць.
Паспрабуйце кожны паставіць перад сабой мэту на сённяшні ўрок.
( Агучым некаторыя і запішам на дошцы)
-мне хочацца …..
-я хачу навучыцца ……
-я хачу даведацца ……
(пастаноўка мэт урока)
-Сёння мы, выкарыстаўшы раней атрыманыя веды, прадоўжым знаёміцца з кіслотамі. Але перад гэтым паўторым з вамі ўсе класы неарганічных рэчываў.
3. Паўтарэнне.
Работа па картачках( вусна па ланцужку) – (адзін вучань называе клас рэчыва, якое паказвае настаўнік на картачцы, другі - назву яго).
Якія злучэнні называем кіслотамі? (Запішам тэму ў сшытках)
4. Арганізацыя работы Ў групах.
Працаваць над вырашэннем пастаўленых задач мы будзем у групах. Гэта “Тэарэтыкі”, “Практыкі”, “Даследчыкі”. Выбіраем кіраўнікоў.
Для зладжанай работы ў групе мы будзем прытрымлівацца пэўных правіл :
-выконваць заданні інструктыўных картачак;
-ставіцца з павагай да думак другіх;
-асноўны прынцып “Мы-каманда аднадумцаў!”
Тэарэтыкі пазнаёмяць нас з класіфікацыяй кіслот.
Даследчыкі, правёўшы доследы, ўспомняць аб індыкатарах і змяненні іх колеру ў кіслотах.
Практыкі дапамогуць усім замацаваць веды аб хімічных уласцівасцях кіслот.
Індывідуальна з інтэрнет рэсурсам папрацуе адзін вучань па тэме “Знаходжанне кіслот у прыродзе”.
Звярніце ўвагу, на вашых сталах знаходзяцца схемы-канспекты, якія мы паэтапна будзем з вамі запаўняць пры абагульненні вучэбнага матэрыялу.
Работа ў группах .( Для груп падрыхтаваны картачкі з заданнямі.)
“Тэарэтыкі”
Інструктыўная картачка.
1.Якія рэчывы называюцца кіслотамі?
2.Як вызначыць валентнасць кіслотнага астатку?
3.Па якіх прыметах класіфікуюць кіслоты?
4.Аформіце кластэр на лісце ватмана з ключавымі словамі “Класіфікацыя кіслот”.
5.Прэзентацыя атрыманага кластэра. (запаўненне канспекта)
“Практыкі”
Інструктыўная картачка.
1.Пры дапамозе слоў складзіце схемы, якія пакажуць хімічныя ўласцівасці кіслот.
2.Прывядзіце прыклад ураўнення рэакцыі, якая працякае ў адпаведнасці з гэтай схемай.
3.Падрыхтуйцеся да запісу ўраўненняў рэакцый на дошцы.
“Даследчыкі”
Інструктыўная картачка.
1.Што такое індыкатар?
2.Як змяняюць колер індыкатары ў кіслотах?
3.Успомніце правілы бяспечных паводзін пры рабоце з кіслотамі.
3. Перад вамі тры прабіркі з растворамі №1, №2, №3 . У адной з прабірак знаходзіцца кіслата. Вызначце, ў якой прабірцы кіслата, выкарыстаўшы індыкатар лакмус. Зрабіце вывад з запісам у канспект.
4. У прабіркі пад №4,5,6, дабаўце метыларанж. У адной з іх раствор становіцца чырвоным. Да якога класу неарганічных рэчываў яно адносіцца? Зрабіце вывад з запісам у канспект.
5.Дакажыце, што для практычнага вызначэння кіслага асяроддзя выкарыстоўваць фенолфталеін немэтазгодна.
6. Дапамажыце ўсім вучням аформіць інфармацыю ў табліцы схемы-канспекта.
(абмеркаванне работы кожнай групы, складанне схемы-канспекта)
Заслухаем паведамленне,якое знайшла ў інтэрнеце вучаніца.
Відэа-фізмінутка
Аднавіцць сілы нам дапамогуць і кіслоты, якія знаходзяцца ў агародніне, садавіне, фруктах. (дэгустацыя )
Настаўнік: Вы шмат ведаеце аб кіслотах: фізічныя, хімічныя уласцівасці, як вызначыць сярод другіх рэчываў, умееце праводзіць эксперымент і вызначаць кіслоты з дапамогай індыкатараў.
Прыменім атрыманыя веды пры рашэнні разліковай задачы.
Адкрываем падручнік на с. 187 №3 – рашэнне на дошцы
(Рашэнне задачы на дошцы - індывідуальная работа)
5. Замацаванне
Тэставая работа
Варыянт 1
1. З прапанаванага пераліку выберыце асноўны аксід:
а) Na2O, б)SO3, в)P2O5
2.У выніку узаемадзеяння аксіду серы (VI) з вадой утвараецца:
а) аснова, б) кіслата, в) соль.
3.У растворы шчолачаў фенолфталеін мае колер:
а) бясколерный, б) сіні, в)малінавы.
4.Які метал не рэагуе з салянай кіслатой:
а) натрый, б) серабро, в) цынк
5.Рэчывы якой пары могуць рэагаваць паміж сабой?
а)NaOH + HCl, б) NaCl + Zn, в) Au + H2SO4
Варыянт 2
1.З прапанаванага пераліку выберыце кіслотны аксід:
а) СО2, б) СаО, в)К2О
2.Пры ўзаемадзеянні аксіду натрыя з вадой утвараецца:
а) кіслата, б) шчолач, в) соль
3.У растворах шчолачаў лакмус мае колер:
а) бясколерны, б) фіялетавы, в) чырвоны.
4.Што з пералічанага не падыходзіць для характарыстыкі салянай кіслаты?
а)моцная, б) двухасноўная, в) бескіслародная.
5. Рэчывы якой пары могуць рэагаваць паміж сабой?
а) Zn + HCl, б) Fe(OH)2 + SiO2 , в) Ag + H2SO4
6. Рэфлексія
Добра папрацавалі на ўроку, надышоў час падвядзення вынікаў.
Для гэтага вернемся да пастаўленых вамі мэт у пачатку ўрока і ацэнім эфектыўнасць асабістай работы на ўроку.
Выстаўленне адзнак.
7.Д/з.
Знайсці ссылку на сайце школы па тэме “ Атрыманне і прымяненне кіслот”, паглядзець відэафільм і выканаць прапанаваныя заданні.