СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тема " Сан есептері шығару: масса, зат мөлшері, күрделі қосылыс құрамындағы химиялық элементтің массалық үлесі"

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сан есептері шығару: масса, зат мөлшері, күрделі қосылыс құрамындағы химиялық элементтің массалық үлесі

Просмотр содержимого документа
«Тема " Сан есептері шығару: масса, зат мөлшері, күрделі қосылыс құрамындағы химиялық элементтің массалық үлесі"»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8- сыныптағы химия пәнінің негізгі мәселелерін қайталау

Күні:

19 М.Мақатаев ЖОМ КММ

Мұғалімнің есімі: Битабарова Хадиша Исабековна

Қатысушылар саны:

оқушы

Қатыспағандар:

оқушы

Сыныбы: 9

4 -сабақ

Тақырыбы: Сан есептері шығару: масса, зат мөлшері, күрделі қосылыс құрамындағы химиялық элементтің массалық үлесі

Сабақ негізделген оқу мақсаты

9.1.4.1. Газ заңдары туралы білімдерді химиялық есептеулерде қолдана білуді меңгерту.

Сабақтың мақсаттары



Барлық оқушылар:

Есептің шарты бойынша берілгенін жаза алады

Оқушылардың басым бөлігі:

Есептің мазмұнына сәйкес реакция теңдеуін жазады.

Кейбір оқушылар:

Формулаларды қалай қолдану керек екенін біледі

Ойлау деңгейлері

Білу, түсіну

Бағалау критерийлері

Барлық оқушылар білуге тиісті: Есепті өз бетінше шығаруды үйренеді

Оқушылардың көпшілігі: Қиын есептермен жұмыс жасайды

Кейбір оқушылар: Элементтер жіктелуіндегі заңдылықтарды практика жүзінде іске асырып, болжамдар келтіреді





Тілдік мақсат

Оқушылар: Массаны,зат мөлшерін, ерітіндінің тығыздығын, жəне көлемін табуға арналған формулаларды қолданып санесептерін шығарады


Негізгі сөздер мен тіркестер: Салыстырмалы молекулалық масса, масса, зат мөлшері,авогадро тұрақтылығы, мольдік масса,газ көлемі, қалыпты жағдай..


Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер

Талқылауға арналған тармақтар:

Сіз қаншалықты ... білесіз ?

Жазылым бойынша:

Есептің шартын оқу,белгісіз затты анықтау, формуланы еске түсіру,есептің берілгенін жазу, белгісіз затты анықтап жазу, есептің шешуіне қажетті формуланы жазу


Алдыңғы тақырып

(меңгерген дағдылар)

Оқушылар периодтық кесте туралы біледі.

Құндылықтар



Достық,адамгершілік,жауапкершілікті құндылықтарын дамыту

(«Мәңгілік –Ел» бағдарламасы)


Пәнаралық байланыс

Физика ,жаратылыстану

Жоспар

Жоспар-

ланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы:

10 минут



Сәлемдесу.Оқушылардың жылдамдық,шапшаңдық дағдысын дамыту үшін бес секундта бірнеше адаммен сәлемдесу тапсырмасын беру.

Топқа біріктіру: .

Жаңа материалды оқыту: Берілген заттардан окидтерді теріп, жіктеп беріңдер:

CaO, CaCl2, H2SiO3, Mn2O7, MnO, NaOH, HF, BaSiO3, Ba(OH)2, Be(OH)2, H3PO4, Na3AlO3, NaHS, Al2O3, H2SO3, FeO, Fe(OH)3, Zn(NO3)2, HgCl2, HCl, MgOHCl, NO2, SO3, HNO3, Cu(OH)2.

Берілген заттардан негіздерді теріп, жіктеп беріңдер:

CaO, CaCl2, H2SiO3, Mn2O7, MnO, NaOH, HF, BaSiO3, Ba(OH)2, Be(OH)2, H3PO4, Na3AlO3, NaHS, Al2O3, H2SO3, FeO, Fe(OH)3, Zn(NO3)2, HgCl2, HCl, MgOHCl, NO2, SO3, HNO3, Cu(OH)2.

Берілген заттардан тұздарды теріп, жіктеп беріңдер:

CaO, CaCl2, H2SiO3, Mn2O7, MnO, NaOH, HF, BaSiO3, Ba(OH)2, Be(OH)2, H3PO4, Na3AlO3, NaHS, Al2O3, H2SO3, FeO, Fe(OH)3, Zn(NO3)2, HgCl2, HCl, MgOHCl, NO2, SO3, HNO3, Cu(OH)2.

Берілген заттардан қышқылдарды теріп, жіктеп беріңдер:

CaO, CaCl2, H2SiO3, Mn2O7, MnO, NaOH, HF, BaSiO3, Ba(OH)2, Be(OH)2, H3PO4, Na3AlO3, NaHS, Al2O3, H2SO3, FeO, Fe(OH)3, Zn(NO3)2, HgCl2, HCl, MgOHCl, NO2, SO3, HNO3, Cu(OH)2.




Периодтық жүйе

Ортасы:

30 минут


Тапсырмаларды үш тілде орындау.

1. Сутегі бойынша тығыздығы 62-ге тең ақ фосфор молекуласындағы фосфор атом саны

Шешуі: Мr(Р2О5) = D(Н2) · Mr(Н2) = 62 · 2 = 124

{дұрыс жауабы}=4

2. 80 г ерітіндіні буландырған соң, ыдыста 20 г тұз қалды. Ерітіндідегі еріген заттың массалық үлесі (%)

А

Шешуі:

{дұрыс жауабы}= 25%

3. Массасы 1377 г мырыш оксидінің моль саны:

Шеуші: М(ZnO) = 80 г/моль

{дұрыс жауабы}= 17 моль

4. 68,4 г алюминий сульфатындағы молекулалар саны...

Шеуші: М(Al₂(SO4)3) = 342 г/моль

NА= 6,02 · 1023

N(Al₂(SO4)3) = 0,2 моль · 6,02 · 1023 = 1,20 · 1023

{дұрыс жауабы}= 1,20 · 1023

5. Көлемі 500 мл ,молярлық концертрациясы СHSO= 0,2 моль /л ерітіндіде күкірт қышқылының H2SO4 массасы (г)

Шешуі: М(Н24) = 98 г/моль

m(НВr)= V · М · См = 0,5 л · 98 г/моль · 0,2 моль/л = 9,8 г

{дұрыс жауабы}= 9,8 г

  1. Расчитайте количество вещества, которое соответствует 120 г гидроксида натрия.

Дано:

m(NаОН) = 120 г Найти: ν(NаОН) - ? Решение: М(NаОН) = 23 + 16 + 1 = 40 г/моль Ответ: ν(NаОН) =.3 моль.
  1. Найдите массу 0,75 моль азота N2.
Дано: ν(N2) = 0,75 моль Найти: m(N2) - ? Решение: m = ν · М. М(N2) = 14 · 2 = 28 г/моль m = ν · М = 0,75 моль · 28 г/моль= 21 г Ответ: m(N2) = 21 г.
  1. Какую массу будет иметь порция оксида серы(IV), объем которой 13,44 л (н.у.)?

Дано:

V(SО2) = 13,44 л

Найти:

m(SО2) -?

Решение:

Vm = 22,4 л/моль

M(SО2) = М(S) + 2М(О) = 32 г/моль + 2 ·16 г/моль = 64 г/моль.

m(SО2) = v(SО2) · M(SО2) = 0,6 моль · 64 г/моль = 38,4 г.

Ответ: m(SО2) = 38,4 г.

1.Determine the volume solution of salt with a density of 1,2 g/ml , the weight of which is 7,2 g

given:

ρ = 1,2 g/ml

m (solution) = 7,2 g

find:

V-?

Solution:

Answer:V = 6 ml.

2. Determine the volume solution of salt with a density of 1,2 g/ml , the weight of which is 84 g

given:

ρ = 1,2 g/ml

m (solution) = 84 g

find:

V-?

Solution:

Answer:V = 70 ml.

3. Determine the mass of a substance that is contained in a 1000 ml solution with a mass fraction of 0,1 and a density of 1,1 g /ml

given:

ρ = 1,1 g/ml

V = 1000 ml

ω(solution) = 0,1

find:

m(substance)-?

Solution:

Answer: m(substance) = 110 g.

І деңгей

1.Белгісіз ІІ валентті металдың 3,6 грамы 3,36 л (қ.ж) сутекті ығыстырып шығарса, ол қай металл болғаны?

2.200 г 49%-дық күкірт қышқылын мырышпен әрекеттестіргенде (қ.ж.) қанша литр сутегі түзіледі?

3.Нg(NО3)2 ерітіндісінің электролиз теңдеуіндегі барлық коэфиценттер қосындысы?

4.Мыс (ІІ) хлоридін электролиздегенде катодта 12,7 мыс бөлінеді. Анодта қанша литр газ (қ.ж.) бөлінеді?

5.Массасы 23,2 грамм Fе3О4-ті көміртегі (ІІ) оксидімен тотықсыздандырғанда неше грамм темір түзіледі?

ІІ деңгей

1.Мыс пен темір қоспасын концентрлі НNО3-пен ңдегенде 4,48 л (қ.ж.) газ бөлінген, ал сол қоспаға НСl-мен әсер еткенде 2,24 л газ бөлінген (қ.ж.)?Қоспа массасы қандай?

2.Массасы 2,1г магний мен алюминийден тұратын қоспа тұз қышқылымен әр-де 2,24 л (қ.ж.) сутек бөлінген. Бастапқы қоспа құрамы қандай?

3.Күші 2 А ток кальций хлоридінің балқындысынан 1 сағ. Бойы өткенде түзілген хлордың көлемі мен кальцийдің массасын есептеңдер?


Флипчарт, түрлі – түсті қаламдар,








Интербелсенді тақта, интернет желісі,


Инетербелсенді тақта, кесте





Аяқталуы

5 минут


Кері байланыс: Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру. 1-5 жаттығулар /ауызша/ Оқушылар білімін «Ыстық орындық» әдісі арқылы қорытынды жасалады.

Оқушылар білімін кері байланыс «Инсерт әдісі»арқылы қорытынды жасалды.

1.Сіз бүгін нені білдіңіз?

2.Сіз үшін не құнды болды?

3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты?

Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланды.

Үйге: №1,3,4,6 жаттығуларды орында.


Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек (қолдау) көрсетуді қалай

жоспарлайсыз?

Анағұрлым қабілетті

оқушыларға

жаттығуларды

күрделендіруді қалай жасайсыз?

Бағалау-оқушылардың

үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Пəнаралық байланыс.

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері.

АКT байланыстары.

Құндылықтардағы

байланыс.


Формативті бағалау, бір-біріне түсіндіру және дұрыс нәтижеге бағыттау әдістері арқылы қосымша көмек көрсетемін. Деңгейлік тапсырмалар, жұмыстар беру арқылы қаблетті оқушыларды дамытамын.


Латын тілі алфавиті (таңбалар).математика,биология,физика.

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары сəтті болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен?

Өз сабағыңыз туралы рефлексияны төмендегі бос орынға

жазыңыз.


Қорытынды бағамдау:

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1. Критериалды бағалауды дұрыс жосарлағанда деп ойлаймын.

2. Академиялық тілді дұрыс қолданғанда.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1. Қалыптастырушы бағалау кезінде мен нені,қалай оқыту керектігін түсіндім.

2. Кері байланыс ала отырып.