СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тема урока: "Жай бөлшектерді қосу және азайту".

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқушылар жай бөлшектерді қосу және азайту амалдарын орындай алады.

бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

Просмотр содержимого документа
«Тема урока: "Жай бөлшектерді қосу және азайту".»

Сабақ 3-4

Приречный ЖОББМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Жаналиева К

Сыныбы: 5

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді қосу және азайту.

Сабақтың түрі

Жаңа сабақ

Осы сабақта күтілетін нәтижелер:

Оқушылар жай бөлшектерді қосу және азайту амалдарын орындай алады.

Оқу бағдарламасына сілтеме:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5.2А бөлім: Жай бөлшектерге амалдар қолдану.

Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

5.1.2.17

бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

5.1.2.18

бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

Бағалау критерилері:

Дағдылар

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

бөлімдері бірдей және бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерге қосу және азайту амалдарын орындай алады.

Білімін қолдану


қолданбалы есептерді шешуде бөлшектерді қосу және азайту ережесін қолдана алады.


Сабақтың мақсаты:

Оқушылар жай бөлшектерді қосу және азайту амалдарын орындай алу.

Тілдік мақсаттар


Тілдік мақсат:

Жай бөлшекті қосу мен азайтуға қатысты ұғымдар мен терминдерді түсінеді және қолданады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Қосу - Сложение - Addition

Азайту - Вычитание - Subtraction

Алым - Числитель - Numerator

Бөлім - Знаменатель - Denominator

Жай бөлшек – Обыкновенные дроби – Simple fractions

Дұрыс бөлшек – Правильная дробь – Proper fraction

Бұрыс бөлшек - Неправильная дробь – Improper fraction

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

- бөлімдері бірдей екі бөлшекті қосу (азайту) үшін ,... керек;

- бөлімдері әртүрлі екі бөлшекті қосу (азайту) үшін,... керек;

- толықтауыш көбейткішті табу үшін ,... керек;

- бірінші бөлшектің толықтауыш көбейткіші ... болады;

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларда өз бетімен жұмыс істеу мәдениетін дамыту, ұйымшылдыққа үйрету, бірін-бірі сыйлау, академияық шыншылдық, сыни тұрғыдан ойлау.

Пәнаралық байланыс

Информатика

Акт қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, презентация, мини ақ тақтайшалар.

Алдыңғы білім


Сандардың ең кіші ортақ еселігін білу, жай бөлшекті, дұрыс және бұрыс бөлшектерді білу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған іс-шаралар

Дереккөздер

Басы

5 мин




5 мин

I. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, оларды түгендеп, сабаққа дайындығын тексеру.

Сабақ тақырыбымен, жоспарымен және оқу мақсатымен таныстыру.















http://interneturok.ru/ru/school/matematika/5-klass/drobnye-chisla/slozhenie-i-vychitanie-drobey-s-odinakovymi-znamenatelyami


















http://www.math.com/school/subject1/lessons/S1U4L3GL.html









http://interneturok.ru/ru/school/matematika/6-klass/slozhenie-i-vychitanie-drobej-s-raznymi-znamenatelyami/slozhenie-i-vychitanie-drobey-s-raznymi-znamenatelyami









worksheets adding and subtracting fractions













Өткен сабақты қайталау (жұптық жұмыс): Оқушылар жұпта бір-біріне жай бөлшекті қосу және азайтуға байланысты сұрақтар қояды. Қойылған сұрақтардың дұрыс болғанына қарай бір-бірін қызыл, жасыл не сары карточка беру арқылы бағалайды.

Үй жұмысын тексеру және қателері болса талдау.

Ортасы


10 мин



















15 мин



















20 мин














15 мин

































10 мин





10 мин


II. Жаңа сабақ.

Оқушыларға жұптасып, 2х4 өлшемді тіктөртбұрыш салу және оны бірдей сегіз бөлікке бөлу ұсынылады. бөлігін көк түске , ал бөлігін қызыл түске боятқызып, келесі сұрақтар қойылады.

  1. Тіктөртбұрыштың барлығы қанша бөлігі боялған?

  2. Орындалған әрекетті санды өрнектің көмегімен қалай жазуға болады?


Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтуды қалай орындау керектігін түсіну үшін жұппен практикалық жұмыс орындайды:

Қағаздан ұзындығы 8 см, ені 1 cм болатын жолақ кесіп алып, оны бірдей сегіз бөлікке бөлу керек. Жолақтың бөлігін кесіп алу керек. Сұрақ: oсы жолақтың көмегімен азайту амалын қалай көрсетуге болады? Қандай нәтиже алынады?


Мәтін есептерді шығару:

Оқушылар бірінші күні берілген учаскенің -нің, екінші күні одан-ге артық бөлігінің арам шөбін отады. Екі күнде оқушылар учаскенің қанша бөлігінің арам шөбін отады?

Катердің өзен ағысымен жүзгендегі жылдамдығы км/сағ, өзен ағысының жылдамдығы км/сағ. Катердің меншікті жылдамдығын табыңдар.

Бірінші күні учаскенің га-ның өнімі, екінші күні га-ның өнімі жиналды. 2 күнде қанша гектардың өнімі жиналды?


Теңдеулерді шешіңіз: (Мұғалім тақтаға бір теңдеудің шығарып көрсетеді. Қалғандарын оқушылар өздері шығарады.)


Жауабы:1) ; 2); 3)


Қалыптастырушы бағалау жұмысы:



Дағдылар

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

бөлімдері бірдей және бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерге қосу және азайту амалдарын орындай алады.

Білімін қолдану


қолданбалы есептерді шешуде бөлшектерді қосу және азайту ережесін қолдана алады.


Есептер шығару (Қосымша 1)


III. Бекіту. Келесі диалогқа/жазылымға қажетті тіркестерді пайдаланып сөйлемді аяқтаулары қажет:

- бөлімдері бірдей екі бөлшекті қосу (азайту) үшін ,... керек;

- бөлімдері әртүрлі екі бөлшекті қосу (азайту) үшін,... керек;

- толықтауыш көбейткішті табу үшін ,... керек;

- бірінші бөлшектің толықтауыш көбейткіші ... болады;


Рефлексия. БЕСТІК: Оқушыларға қағазға қолының суретін салу тапсырылады. Әр саусақ – адамның өз пікірін білдіреді. Басбармақ-мен үшін маңызды және қызық; Cұқ саусақ – маған қиын болды (ұнамады); Ортаңғы саусақ – маған жеткіліксіз болды; Аты жоқ саусақ – менің көңіл күйім; Шынашақ – менің ұсынысым.


Үй тапсырмасы: Жай бөлшектерді қосу және азайту амалы қолданылатын 5 теңдеу құрастырып, оны шешіп келу.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Жұптық жұмыс арқылы оқушылардың бір-біріне түсіндіруі, топтық жұмыс арқылы оқушылардың қабілеттерін анықтау.

Шапалақтау, басбармақ, сабақ барысында қолдау, мадақтау.

Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын асырмау. Көз жаттығуларын жасау.


Қорытындылау

Ең жақсы өткен екі нәрсе не (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты нығайтуы мүмкін (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін сынып туралы немесе оқушылар туралы не білдім?











Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!