СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тендеменин тамыры

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Тендеменин тамыры»



Математика предмети 5 класс мугалими: Үркүнчиева Жумабүбү 19.11.2019жыл____________


Сабактын темасы: Теӊдеменин тамыры

Сабактын тиби: Жаӊы теманы окуп үйрөнүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: окуу китеби, компьютер, ноутбук, проектор, интерактивный доска, сүрөттөр ж.б.

Баалоо усулдары: Кайтарым байланыш, формативдик, диагностикалык баалоо.


Негизги компетенттүүлүктөр:

Предметтик компетенттүүлүктөр:


1

Маалыматтык (НК1)

1.Өз ишин пландаштырат;

2.Маалыматты максатка багыттап изденет;

3.Салыштыра чечимдерди кабыл алат.

1.Математикалык жаӊы маалыматтарды, билим, билгичтиктерди таанып билүү, колдонуу (ПК1)

2

Социалдык-коммуникациялык (НК2)

1.Башкалар менен мамиле түзөт

2.Сүйлөшө билет, маектешет;

3.Бири-бирин баалайт;

4.Өз оюн айтат;

5.Башкаларды уга билет;

1.Математикадан окуган материалдардын маанисин түшүнүү, тереӊдетүү жана бышыктоо компетентүүлүгү(ПК2)

2.Алган билимдерин анализдеп, практикада колдоно билүү.

3.Окуучулардын ой жүгүртүүсүн жогорулатуу максатында практикада колдоно билүү компетентүүлүгү(ПК3)

3

Өз ишин уюштуруу көйгөйлөрдү чечүү (НК3)

1.Өз алдынча иштейт көнүгөт, машыгат.

2.Өз ишин талдап баа берет

3.Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот.

Жалпы окуу практикалык көндүмдөрдү андан – ары өркүндөтүү компетентүүлүгү (ПК4)


Сабактын максаттары

Көрсөткүчтөрү

1

Билим берүүчүлүк

Теӊдеме, Теӊдеменин тамырын табууну үйрөнүшөт

Окуучулар сабактын жүрүшүндө

1.теӊдемени, теӊдеменин тамырынын эрежелерин билишсе жана аларды колдоно алса

2

Өнүктүрүүчүлүк

Теӊдеменин тамырын табуу аркылуу өз билимин жогорулатат жана ой жүгүртүүсүн өстүрөт

Өз ара кызматташуу көндүмдөрүнө ээ болушат

3

Тарбиялык

Окуучулар тереӊ билим алуу менен бирге толерантуулукка жана мекенди сүйүүгө тарбияланат

Убакытты туура пайдаланып, көп маалымат алууга тырышса

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Негизги

Пред

Уюштуруу 2 мин

1.Саламдашуу

2.Класста жагымдуу маанай түзүү

3.Окуучуларды жоктоо

4.Окуу куралдарын толуктоо

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат.Окуу куралдарын толуктап сабакка киришет.

НК 3

ПК 1

ПК 2

Маанай

Үй тапшырма 5 мин

1.Үй тапшырмасы боюнча слайд чыгат.

2.Окуучулар менен бирдикте талкууланат

Үй тапшырманы слайд аркылуу текшеришет;

Бири-бирин баалашат. Тапшырманы аткаруу боюнча жоопкерчиликке ээ болушат.


НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2

ПК 3

ПК 4

Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Өтүлгөн теманы кайталоо

Слайд жардамында мугалим суроо берет

Окуучулар өтүлгөн тема боюнча түшүнүктөрүн, билимдерин: Эске түшүрөт, ойлонот, изденет, табат, кайталайт, жалпылайт.

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 3

ПК 4

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет

Жаӊы тема 15 мин

Маселе

a)4х=28

b)3х-6=14

c)5х-7=33-х

d)99-5х=36+4х

е) 2(а-7)+6=20-2а

f)15(у+6)+5=3(5+2у)-4у

a)4х=28

4*7=28

28=28

4х=28 тендеме

х=28:4

х=7 тендеменин тамыры

4*7=28

28=28


Окуучулар дептерлерине теманы жазышат.

Тендеменин тамырын табышат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

ПК 4


Азамат, Рахмат ж.б

Бышыктоо, рефлексия 15 мин

223

a)14х=78

b)15-16=24

c)15х-77=43-х

e)29-3х=36-4х

d)3(b-7)+6=33-3b

f)5(z+6)+2z=2(5z+2)-4

d)3(b-7)+6=33-3b

3b-21+6==33-3b

3b-15=33-3b

3b+3b=33+15

6b=48

b=48:6

b=8

d)3(8-7)+6=33-3*8

8=8


Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган иштерин жактап беришет.

Аткарган тендемелеринин тамырларын дептерлерине жазышат

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3


Жыйынтыктоо 3 мин

Силерге бүгүн сабак жактыбы?

Бүгүн биз эмнелер жөнүндө өттүк

Окуучулар суроолорго жооп беришет



Азаматсыӊар

Үй тапшырма 1 мин

№224

Тапшырманы аткаруу тартибин тушунушот.




Баалоо 2 мин

Сабактын корсоткучторунун негизинде баалоо.

Бааларын кундолукторуно койдурушат.










































































































































































































































































Е. Кожомкулов атындагы орто мектеби

Бекитемин ______________

Мектеп директору:________ Тукуева Б.М

Ачык сабак

Тема: “Теӊдеменин тамыры”

Математика

5-класс

Мугалим: Үркүнчиева Ж. К

2019-2020-окуу жылы.





















250-32=218 320+156=476

42-50=-(50-42)=-8 45+256=301

-78-46=-(78+46)=-124 -412+36=-(412-36)=-376

84-(-5)=84+5=89-68-(-27) 678+(-25)=678-25=653

-68-(-27)=-68+27=-41 -47+(-16)=-47-16=-63