СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Test topshiriqlari

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

dfghhg ,vhjgtdvj iiohfyijtu uijgyijfyoh hijgyi hohfujfu hfvhjhfhji  hihcfijvyijv hjvfujvfhjhg hijgijvujvgij jjbgojfujvgokfu iobfihduc 

Просмотр содержимого документа
«Test topshiriqlari»

                Tasdiqlayman Maktab direktori B.B Nazarov  Zarafshon shahar 10-umumta’lim maktabining matematika fani o’qituvchisi Shahlo Elova Dilmurodovnaning 7-sinf geometriya fanidan bir soatlik dars ishlanmasi.

Tasdiqlayman

Maktab direktori

B.B Nazarov

Zarafshon shahar 10-umumta’lim

maktabining matematika fani

o’qituvchisi Shahlo Elova

Dilmurodovnaning 7-sinf

geometriya

fanidan bir soatlik dars ishlanmasi.

Geometriya

Geometriya

   I. Darsning maqsad va vazifalari Ta’limiy maqsad : o’quvchilarga uchburchak ichki burchaklarining yig`indisi haqidagi teorema mavzusini tushuntirish va bilim , ko’nikma va malakalarini hosil qilish. Tarbiyaviy maqsad : o’quvchilarni komil inson ruhida tarbiyalash va vatanparvarlik tuyg’usini shakllantirish,ota-bobolarimiz merosiga hurmat runida tarbiyalash. Rivojlantiruvchi maqsad : o’quvchilarni uchburchak ichki burchaklarining yig`indisi haqidagi teorema mavzusi orqali uchburchaklarning ichki burchaklari yig`indisi haqida tushuncha berish. Fikrlash qobilaytini oshirish .Cizmani tushingan holda,masalani mutaqil yecha olish. Sh.k. Uchburchak ichki burchaklarining yig`indisi haqidagi teorema tushunchasiga ega bo`lishlari, mavjud formula,qoidalarni o`qiy olishlari,o`zaro fikr almashish ,izchil, mantiqiy fikrlash qobiliyatini shakllantirish  . Amalga oshirish usuli: Yakka tartibda va guruhlarda ishlash. II . O’quv jarayonining mazmuni Dars turi: o’quvchilarning bilim, ko’nikma ,malakalarini rivojlantirish,mavzu haqida yangi tushunchalar berish. Dars metodi: noan’anaviy Dars jihozi: Darslik, tarqatma materiallar,proyektor, slayd III. O’quv jarayonini tashkil etish texnalogiyasi O‘qituvchi :o’quvchilarga uchburchak ichki burchaklari yig`indisi haqidagi teorema mavzusini tushuntirish. IV . Kutiladigan natijalar O’qituvchi : o’quvchilarga uchburchaklarning ichki burchaklari yig`indisi mavzusini tushuntirish . uchburchaklarning ichki burchaklari yig`indi si 180◦ haqida tushuncha berish O’qituvchi: mavzu yuzasidan olgan bilimlari mustahkamlanadi , o’zi mustaqil fikrlay olish va matematikaviy masalalarni bajara oladi . V. Kelgusi rejalar O’qituvchi :  Uchburchaklarning ichki burchaklari yig`indi si 180◦ ga tehg ekanligidan foydalanib, masalalar yecha oladilar.

I. Darsning maqsad va vazifalari

Ta’limiy maqsad : o’quvchilarga uchburchak ichki burchaklarining yig`indisi haqidagi teorema mavzusini tushuntirish va bilim , ko’nikma va malakalarini hosil qilish.

Tarbiyaviy maqsad : o’quvchilarni komil inson ruhida tarbiyalash va vatanparvarlik tuyg’usini shakllantirish,ota-bobolarimiz merosiga hurmat runida tarbiyalash.

Rivojlantiruvchi maqsad : o’quvchilarni uchburchak ichki burchaklarining yig`indisi haqidagi teorema mavzusi orqali uchburchaklarning ichki burchaklari yig`indisi haqida tushuncha berish. Fikrlash qobilaytini oshirish .Cizmani tushingan holda,masalani mutaqil yecha olish.

Sh.k. Uchburchak ichki burchaklarining yig`indisi haqidagi teorema tushunchasiga ega bo`lishlari, mavjud formula,qoidalarni o`qiy olishlari,o`zaro fikr almashish ,izchil, mantiqiy fikrlash qobiliyatini shakllantirish .

Amalga oshirish usuli: Yakka tartibda va guruhlarda ishlash.

II . O’quv jarayonining mazmuni

Dars turi: o’quvchilarning bilim, ko’nikma ,malakalarini rivojlantirish,mavzu haqida yangi tushunchalar berish.

Dars metodi: noan’anaviy

Dars jihozi: Darslik, tarqatma materiallar,proyektor, slayd

III. O’quv jarayonini tashkil etish texnalogiyasi

O‘qituvchi :o’quvchilarga uchburchak ichki burchaklari yig`indisi haqidagi teorema mavzusini tushuntirish.

IV . Kutiladigan natijalar

O’qituvchi : o’quvchilarga uchburchaklarning ichki burchaklari yig`indisi mavzusini tushuntirish . uchburchaklarning ichki burchaklari yig`indi si 180◦ haqida tushuncha berish

O’qituvchi: mavzu yuzasidan olgan bilimlari mustahkamlanadi , o’zi mustaqil fikrlay olish va matematikaviy masalalarni bajara oladi .

V. Kelgusi rejalar

O’qituvchi : Uchburchaklarning ichki burchaklari yig`indi si 180◦ ga tehg ekanligidan foydalanib, masalalar yecha oladilar.

      1.Tashkiliy qism 5 daqiqa 2.O’tilgan mavzuni so’rash va 8 daqiqa  mustahkamlash 3.Yangi mavzu bayoni 10 daqiqa 4.Yangi mavzuni mustahkamlash 15 daqiqa 5.O’quvchilarni baholash 5 daqiqa va rag’batlantirish 6. Uyga vazifa 2 daqiqa

1.Tashkiliy qism 5 daqiqa

2.O’tilgan mavzuni so’rash va 8 daqiqa

mustahkamlash

3.Yangi mavzu bayoni 10 daqiqa

4.Yangi mavzuni mustahkamlash 15 daqiqa

5.O’quvchilarni baholash 5 daqiqa

va rag’batlantirish

6. Uyga vazifa 2 daqiqa

Tashkiliy qism Aziz o’quvchilar bugungi darsimiz qiziqarli bo’lishi uchun sinf o’quvchilarini 3 ta guruhga bo’lib olamiz va quyudagicha nomlaymiz . Al-Xorazmiy Bobur Navoiy Dars shiori : Dars maqsadi : Barkamol avlod bo’lib, El – yurtga xizmat qilish. O’tmishni e’zoz aylab, Davlatni yuksaltirish. Biz buyuk yurt osmonida go’zal kamalak Barkamol avlod bo’lmoq eng ezgu tilak.

Tashkiliy qism

Aziz o’quvchilar bugungi darsimiz qiziqarli bo’lishi uchun sinf o’quvchilarini 3 ta guruhga bo’lib olamiz va quyudagicha nomlaymiz .

Al-Xorazmiy

Bobur

Navoiy

Dars shiori :

Dars maqsadi :

Barkamol avlod bo’lib,

El – yurtga xizmat qilish.

O’tmishni e’zoz aylab,

Davlatni yuksaltirish.

Biz buyuk yurt osmonida go’zal kamalak

Barkamol avlod bo’lmoq eng ezgu tilak.

 Dars bosqichlari O`tilgan mavzuni mustahkamlash Yangi mavzuni tushinib olish Yangi mavzuni mustahkamlash Darsni yakunlash

Dars bosqichlari

O`tilgan mavzuni mustahkamlash

Yangi mavzuni tushinib olish

Yangi mavzuni mustahkamlash

Darsni yakunlash

b b O`TILGAN MAVZUNI MUSTAHKAMLASH XOSSA VA TALQINLAR Umimiy nuqtaga ega bo`lmagan to`g`ri chiziqlar JAVOBLARI To`g`ri burchak ostida kesishadi Shart va xulosa qismi almashgan teorema  Yig`indisi 180 ◦ ga teng burchaklar Qo`shni bo`lmagan teng burchaklar Ikki to`g`ri chiziq va kesuvchi hpsil qilgan burchaklar Mustaqil ish 60 ◦ Parallel to`g`ri chiziqlar Perpendikulyar to`g`ri chiziqlar Teskari teorema Qo`shni burchaklar Vertikal burchaklar Ikki to`g`ri chiziq va kesuvchi hosil qilgan burchaklardan biri 60 ◦ bo`lsa, qolgan burchaklarni toping ? Mos, bir yoqlama, ichki almashnuvchi burchaklar

b

b

O`TILGAN MAVZUNI MUSTAHKAMLASH

XOSSA VA TALQINLAR

Umimiy nuqtaga ega bo`lmagan to`g`ri chiziqlar

JAVOBLARI

To`g`ri burchak ostida kesishadi

Shart va xulosa qismi almashgan teorema

Yig`indisi 180 ◦ ga teng burchaklar

Qo`shni bo`lmagan teng burchaklar

Ikki to`g`ri chiziq va kesuvchi hpsil qilgan burchaklar

Mustaqil ish

60 ◦

Parallel to`g`ri chiziqlar

Perpendikulyar to`g`ri chiziqlar

Teskari teorema

Qo`shni burchaklar

Vertikal burchaklar

Ikki to`g`ri chiziq va kesuvchi hosil qilgan burchaklardan biri 60 ◦ bo`lsa, qolgan burchaklarni toping ?

Mos, bir yoqlama, ichki almashnuvchi burchaklar

T      Teng tomonli uchburchak Yangi mavzu  bayoni  Teng yonli ucburchak Uchburchaklar ichki burchaklarining yig`indisi 180 ◦ ga teng  Turli tomonli uchburchak   º  shart bajarilsa, uchburchak mavjud bo`ladi

T

Teng tomonli uchburchak

Yangi mavzu

bayoni

Teng yonli ucburchak

Uchburchaklar ichki burchaklarining yig`indisi

180 ◦ ga teng

Turli tomonli uchburchak

º shart bajarilsa, uchburchak mavjud bo`ladi

  Teorema . Uchburchak ichki burchaklarining  yig'indisi 180º ga teng. Teorema: Uchburchak ichki burchaklarining yig'indisi 180º ga teng.  ΔABC: Isbot. Uchburchakning A uchidan BC tomonga parallel a t.chiziq o'tkazamiz  º, chunki bu burchaklar umumiy uchga ega va yoyiq burchakni tashkil qiladi.  chunki bu burchaklar a va BC parallel t. chiziqlarni AB kesuvchi bilan kesganda hosil bo'lgan almashinuvchi burchaklardir.   , chunki bu burchaklar a va BC parallel t. chiziqlarni AC kesuvchi bilan kesganda hosil bo'lgan almashinuvchi burchaklardir. Yuqoridagi bu 3 ta tenglikdan:    º, ya'ni Teotema isbotlandi 10

Teorema . Uchburchak ichki burchaklarining

yig'indisi 180º ga teng.

Teorema: Uchburchak ichki burchaklarining yig'indisi 180º ga teng. ΔABC: Isbot. Uchburchakning A uchidan BC tomonga parallel a t.chiziq o'tkazamiz º, chunki bu burchaklar umumiy uchga ega va yoyiq burchakni tashkil qiladi. chunki bu burchaklar a va BC parallel t. chiziqlarni AB kesuvchi bilan kesganda hosil bo'lgan almashinuvchi burchaklardir.

, chunki bu burchaklar a va BC parallel t. chiziqlarni AC kesuvchi bilan kesganda hosil bo'lgan almashinuvchi burchaklardir. Yuqoridagi bu 3 ta tenglikdan:

º, ya'ni Teotema isbotlandi

10

“ Uchburchaklar yurtiga sayohat” “ 1” guruhi “ 3” guruhi “ 2 ” guruhi   1. Burchaklari 35 ◦ ; 45◦; 68◦ bo`lga uchburchak mavjudmi?  2. Teng yonli uchburchakning qanday xossalarini bilasiz ?    3.  Teng tomonli uchburchakning bir burchagi 60 ◦ bo`lsa, unung qolgan burchaklarini toping ?  1.Uchburchak burchaklariga ko`ra necha xil bo`ladi?  2.O`tmas burchakli uchburchak deb qanday uchburchakka aytiladi ?   3. Masala: To`g`ri burchakli uchburchakning bir burchagi ikkinchisidan 2 marta katta bo`lsa , har bir burchakni top ?    1. Tomonlariga ko`ra uchburchaklar necha xil bo`ladi ?   2. Burchakni o`lchov birligi ?  3. Teng yonli uchburchakning uchidagi burchagi 70 gradus bo`lsa , qolgan burchaklarini top ?  Mavjud emas  3 xil 3 xil Asosidagi burchaklari teng Gradus Bir burchagi o`tmas 30 ◦ ; 60 ◦ 90 ◦ 55 ◦;55◦ 60 ◦ dan

Uchburchaklar yurtiga sayohat”

1” guruhi

3” guruhi

2 ” guruhi

 

1. Burchaklari 35 ; 45◦; 68◦ bo`lga uchburchak mavjudmi?

2. Teng yonli uchburchakning qanday xossalarini bilasiz ?

3. Teng tomonli uchburchakning bir burchagi 60 ◦ bo`lsa, unung qolgan burchaklarini toping ?

1.Uchburchak burchaklariga ko`ra necha xil bo`ladi?

2.O`tmas burchakli uchburchak deb qanday uchburchakka aytiladi ?

3. Masala: To`g`ri burchakli uchburchakning bir burchagi ikkinchisidan 2 marta katta bo`lsa , har bir burchakni top ?

1. Tomonlariga ko`ra uchburchaklar necha xil bo`ladi ?

2. Burchakni o`lchov birligi ?

3. Teng yonli uchburchakning uchidagi burchagi 70 gradus bo`lsa , qolgan burchaklarini top ?

Mavjud emas

3 xil

3 xil

Asosidagi burchaklari teng

Gradus

Bir burchagi o`tmas

30 ◦ ; 60 90

55 ◦;55◦

60 ◦ dan

Mavzuga doir masalalar yechish.  2-3-4-5-6 masalalar(og`izaki) 7-8-9 masalalar (doskada) a) Javob: 50 ◦;80◦  b) Javob: b) 30◦; 60◦90 ◦  c) Javob: 50◦ 60◦ 70◦

Mavzuga doir masalalar yechish.

2-3-4-5-6 masalalar(og`izaki)

7-8-9 masalalar (doskada)

a) Javob: 50 ◦;80◦

b) Javob: b) 30◦; 60◦90

c) Javob: 50◦ 60◦ 70◦

… Farzandlarimizga shunday Imkoniyatlarni yaratib beraylikki, ular bizdanda har sohada ilg`or bo`lsinlar…(O`zbekiston Respublikasining birinchi Prezidenti I.A.Karimov) Quyidagi so’zlarni rus va ingliz tiliga tarjima qiling:  1. To`g`ri chiziq 2 Nuqta 3 Aylana   1. Masala 2 Tekislik 3 Uchburchak   1Mavzu  Masofa 3 Formula

Farzandlarimizga shunday Imkoniyatlarni yaratib beraylikki, ular bizdanda har sohada ilg`or bo`lsinlar…(O`zbekiston Respublikasining birinchi Prezidenti I.A.Karimov)

Quyidagi so’zlarni rus va ingliz tiliga tarjima qiling:

1. To`g`ri chiziq

2 Nuqta

3 Aylana

1. Masala

2 Tekislik

3 Uchburchak

1Mavzu

Masofa

3 Formula

 Kamolga yetkazar har kasbu hunar, ilmdan baxt topar inson muqarrar 8 masala javoblari a)65 ◦ b) 45 ◦ ; 90 ◦; 45◦ 9 masala javoblari  a)70 ◦  b)100 ◦

Kamolga yetkazar har kasbu hunar, ilmdan baxt topar inson muqarrar

8 masala javoblari

a)65

b) 45 ◦ ; 90 ◦; 45◦

9 masala javoblari

a)70

b)100

Dam olish daqiqasi   Ilmdorlar juda ko`pdir jahonda , Ortdaman deb hayallama armonda , Tez ilm ol sen hozirgi zamonda ,  Yur , o`g`lonim ,elni ko`tarish uchun  1.Nur uzunmi, kesma? Nur 2.Respublikamizda nechta viloyat bor?( 12 ta) 3. 87 ◦ li burchak qanday burchak? O`tkir 4.Chaqrim uzunlik o`lchov birligimi, og`irlik?( 800m) 5.”Qoldimu” g`azali muallifi?( Z.M.Bobur ) 1.Perimetr nima? (tomonlar yig`indisi) 2.Aylana bilan doiraning farqi?( yuzasida) 3. Eng sodda shakllar ?( nur,to`g`ri chiziq,tekislik) 4.Botmon uzunlik o`lchov birligimi, og`irlik?( 163 kg 800gr) 5.”G`urbatda g`arib shodmon…” ruboiy muallifi?( A.Navoiy ) 1.Bahorgi tengkunlik? (21 mart) 2.Konstitutsiyamiz necha moddadan iborat?( 128 modda) 3. Yoyiq burchak nechta to`g`ri burchakka teng ? ( 2ta) 4.”Qani endi boshimda sehrli qalpoqch bo`lsa-yu jurnalga qator qilib 5555…larni qo`ysam?Qaysi asardan olingan? (Sariq devni minib) 5.Strategiya necha qismdan iborat? (5qism )

Dam olish daqiqasi

Ilmdorlar juda ko`pdir jahonda ,

Ortdaman deb hayallama armonda ,

Tez ilm ol sen hozirgi zamonda ,

Yur , o`g`lonim ,elni ko`tarish uchun

1.Nur uzunmi, kesma? Nur

2.Respublikamizda nechta viloyat bor?( 12 ta)

3. 87 ◦ li burchak qanday burchak? O`tkir

4.Chaqrim uzunlik o`lchov birligimi, og`irlik?( 800m)

5.”Qoldimu” g`azali muallifi?( Z.M.Bobur )

1.Perimetr nima? (tomonlar yig`indisi)

2.Aylana bilan doiraning farqi?( yuzasida)

3. Eng sodda shakllar ?( nur,to`g`ri chiziq,tekislik)

4.Botmon uzunlik o`lchov birligimi, og`irlik?( 163 kg 800gr)

5.”G`urbatda g`arib shodmon…” ruboiy muallifi?( A.Navoiy )

1.Bahorgi tengkunlik? (21 mart)

2.Konstitutsiyamiz necha moddadan iborat?( 128 modda)

3. Yoyiq burchak nechta to`g`ri burchakka teng ? ( 2ta)

4.”Qani endi boshimda sehrli qalpoqch bo`lsa-yu jurnalga qator qilib 5555…larni qo`ysam?Qaysi asardan olingan? (Sariq devni minib)

5.Strategiya necha qismdan iborat? (5qism )

  Uchburchakning burchaklaridan biri ikkinchisidan 3 marta katta , uchinchisidan 2 marta kichik bo`lsa, shu uchburchakning burchaklarini toping?  Mavzuni mustahkamlash yuzasidan mustaqil ish (qo`shimcha adabiyotlardan foydalanish) M.Usmonov(geometriyadan masalalar to`plami)  O’quvchilarning to’plagan ballari jamlanib, g’olib guruh aniqlanadi. O’quvchilar  rag’batlantiriladi. Dars maqsadiga erishganligi haqida xulosalanadi.  Uyga vazifa : 10-11-12 masalalarni yechib kelish. Berilgan: Yechish: Javob: 18 ◦ ; 54 ◦ ; 108 ◦

Uchburchakning burchaklaridan biri ikkinchisidan 3 marta katta ,

uchinchisidan 2 marta kichik bo`lsa, shu uchburchakning burchaklarini toping?

Mavzuni mustahkamlash yuzasidan mustaqil ish (qo`shimcha adabiyotlardan foydalanish) M.Usmonov(geometriyadan masalalar to`plami)

O’quvchilarning

to’plagan ballari jamlanib,

g’olib guruh aniqlanadi.

O’quvchilar

rag’batlantiriladi.

Dars maqsadiga

erishganligi

haqida xulosalanadi.

Uyga vazifa :

10-11-12 masalalarni yechib kelish.

Berilgan: Yechish:

Javob: 18 ◦ ; 54 ◦ ; 108 ◦

Foydalanilgan adabiyotlar 1.7-sinf darsligi. 2.Jurnal va gazetalar. 3.Geometriya fanidan uzviylashtirilgan Davlat ta ’ lim standarti o`quv dasturi. Toshkent -2010 4. “ Dars muqaddas ” tavsiyasi asosida. 5.Tarbiyaviy ishlar metodikasi. Toshkent-2007. 6. Rashidov X. va boshq. “ Kasbiy pеdagogika ” blokini o ’ qitish mеtodikasi, Toshkеnt-2007. 7. Ishmatov Q. O ’ qitishning intеrfaol tеxnologiyasi. Mеtodik qo ’ llanma, Toshkent -2007. 8. Dadamirzaеv G ’ . Pеdagogik tеxnologiyalar bo ’ yicha izohli tayanch so ’ z va iboralar, Toshkent -2008. M . Usmonov ;Geometriyadan masalalar to`plami

Foydalanilgan adabiyotlar

1.7-sinf darsligi.

2.Jurnal va gazetalar.

3.Geometriya fanidan uzviylashtirilgan Davlat ta ’ lim standarti o`quv dasturi. Toshkent -2010

4. “ Dars muqaddas ” tavsiyasi asosida.

5.Tarbiyaviy ishlar metodikasi. Toshkent-2007.

6. Rashidov X. va boshq. “ Kasbiy pеdagogika ” blokini o ’ qitish mеtodikasi, Toshkеnt-2007.

7. Ishmatov Q. O ’ qitishning intеrfaol tеxnologiyasi. Mеtodik qo ’ llanma, Toshkent -2007.

8. Dadamirzaеv G ’ . Pеdagogik tеxnologiyalar bo ’ yicha izohli tayanch so ’ z va iboralar, Toshkent -2008.

M . Usmonov ;Geometriyadan masalalar to`plami