СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

The lesson -on the menu

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«The lesson -on the menu»

Класс: 6А ( )6Б ( )6В( )6Г( )6Д( )

Тема: Что в меню. Заказ блюда в ресторане.

Цели урока:

1.образовательная освоить во всех видах речевой деятельности новые лексические единицы, а именно прилагательные обозначающих вкусовые ощущения, освоить клише речевого этикета при заказе блюд в ресторане \ кафе

2. практическая развивать произносительные навыки учеников в процессе фонетической отработки новых лексических единиц; развитие навыков поискового чтения с извлечением запрашиваемой информации; совершенствование навыка говорения, а именно использовать клише речевого поведенческого этикета в ситуации заказа блюд в кафе/ресторане и закрепление их в речи.

3. развивающая развивать умения классифицировать новую лексику; развивать умения прогнозировать содержание текста по ключевым словам, устанавливать смысловые соответствия; развивать воображение при моделировании ситуации общения в кафе или ресторане.

4. воспитательная воспитывать культуру питания как составляющую здорового образа жизни; прививать навыки хорошего тона в поведении в общественных местах;воспитывать уважение к традициям национальной кухни как части культуры разных стран мира.

Оборудование: учебник Английский язык.6 класс.

Тип урока: Комбинированный урок

Сценарий урока


І. ОРГАНИЗАЦИОННЫЙ МОМЕНТ

1. Проверка готовности к уроку, настрой на работу.


-Stand up, please.

- Good morning, boys and girls. - Good morning, teacher.

- I am glad to see you.- We are glad to see you too.

- Thank you, how are you? - We are fine, thank you. What about you?

-I am fine too. Sit down, please. Let’s start our lesson. Who is on duty today? - I am on duty today.

- Answer my questions, please. What date is it today? - Today is the 14th of May

- What day of the week is it today? - Today is Monday.

- Who is absent today? - All are present today.

- Very well.


2.Постановка целей урока. Мотивация учебной деятельности.

- Look at the picture on the screen. Guess, please, what is the theme of our lesson?-The theme of our lesson is restaurant.


  • Yes, you’re quite right. Today we’re going to speak about eating out, how to order food and at the end of the lesson you can make your own dialogues. I think it would be interesting.


3. Введение в языковую среду.Фонетическая разминка:


-Children, look at the board. Listen to the rhyme.


I like honey on my bread,

I like salad, I like eggs,

I drink water all day long,

All these things make me strong.


  • What is this poem about?

  • Will you repeat after me (with me)?

  • Will you read the poem on your own?


II. ХОД УРОКА. ОСНОВНАЯ ЧАСТЬ

  1. Актуализация опорных знаний.

Речевая разминка.

Look at the board and say what can you see?

(На экране слова прошлого урока: honey, yoghurt, dairy products, melons, celery.)

Let’s play the game. Choose the odd word out

  1. Lemon – jam – honey – sugar

  2. Sausage – ham – crisps – banana

  3. Lemon – apple –rice – orange

  4. Milk- cheese-fish – yoghurt

2. Подача нового материала ( введение новой лексики). Организация тренировочных упражнений.

Введение новых слов (прилагательных), обозначающих вкусовые ощущения

Open your books on page 88. Look at the pictures in Ex 1. What do the food items in the picture taste like?-bitter -salty -sweet -hot and spicy - sour

  • Children, use the adjectives to make sentences as in the example.

2 Crisps are salty.

3 Pepper is hot and spicy.

4 Celery is bitter.

5 Lemons are sour.

Развитие умений ознакомительного текста.

- Open your student’s books at page 88, Ex3. Look at the text and answer my questions.


1.What kind of text is it?

2.What information does it give you?

3. How many groups of dishes can you see on the menu?

4. What are the names of these groups?


3.Первичное закрепление новой лексики. Отработка произношения названий блюд в меню.

Take your pencils and write in the headings in the menu.

Now, read the text quickly and answer the questions:


6. What is the most expensive main course on the menu?

7. What main dish costs f 10.30?

8. Which is the cheapest drink on the menu?



4.Логическая лексическая игра с целью развития навыка узнавания и употребления в речи новой лексики.

Let’s play game. It’s called “I spy with my little eye”. Find the right picture on the screen and say it.

I spy with my little eye something that can’t be desserts.

I spy with my little eye something that can be drinks.

I spy with my little eye something that can be main course.

I spy with my little eye something that can’t be starters.

5. Закрепление новой лексики. Самостоятельная работа в группе по созданию собственного меню.

Imagine you are a restaurant owner. Name it. Make your menu for this restaurant using the pictures of the dishes, the pencils and the glue. Choose three starters, three main courses, three desserts, three drinks for your menu, write in the headings.

Проверка правильности выполнения проекта путем взаимопроверки и ответов на вопросы учителя.

ФИЗКУЛЬТМИНУТКА

And now it’s time to have a rest. Stand up please and listen to the task. Clap your hands when you hear healthy food and step your feet when you hear unhealthy food or drink.

Are you ready? Let’s go: apple, mashed potato, creamy cake, coke, tea with lemon, hamburger, yoghurt, chips, fresh milk, grilled chicken, fruit salad, baked fish.

Good job, students!

So, your menus are ready! Show us your menus. We are ready to order food. But we haven’t the person who serves us – the waiter.

6. Развитие умений прогнозирования содержания текста.

Open your student’s books at page 88, exercise 4a. Read the first two lines of the dialogue and answer my questions:

1. Where are George and Sheila?

2. How many people are talking?



7. Развитие умений поискового чтения и навыков восприятия текста на слух.

Учащиеся читают диалог в сопровождении аудиозаписи.

Now, listen to the dialogue and look into the text at the same time. After that answer for my questions.


- What does Sheila order? - The сhef’s salad and a cola.

- What does George order? - The roast beef and water.

8. Развитие навыков устной диалогической речи. Составление диалогического высказывания в группе с опорой на незавершенные речевые клише и созданное «меню».

Now look at the dialogue again and say which phrase will be useful for us in restaurant or café?

Which phrases are more polite?

It is time to make your own dialogues’ based on these phrases and your menu. Divide roles in groups. After that you’ll role-play your dialogues in front of the class. You are going to get a mark for your performance

9. Формирование устной диалогической речи. Разыгрывание составленных диалогов с элементами театральной постановки.

Учитель исправляет фонетические, грамматические ошибки после прослушивания диалогов.

ІІІ.ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ УРОКА (ПОДВЕДЕНИЕ ИТОГОВ УРОКА).

  1. Выставление оценок


  1. Домашнее задание

It is time to lesson to be over. Now please take your diaries and write down your hometask. At home you must write down a dialogue in a group and learn by heart it.

3. Рефлексия

Let us revise what have done today. We learnt some new words. Which words do you learn?

We learnt how to order food at a restaurant. We role-played the dialogues.

Which activities did you like best of all? Why?

Thank you for your work and attention. You may be free. Good-bye! Good-bye!