Тема: «Транспорт Лондона»
Цели урока:
- Образовательная: ознакомить учащихся с новой лексикой по теме
«Транспорт Лондона», активизировать ее
употребление в речи, расширить речевые
навыки, ознакомить учащихся с видами
транспорта в Лондоне;
- Развивающая:повышать мотивацию к изучению иностранного
языка, развивать навыки чтения, письменной речи,
аудирования, совершенствовать навыки
монологической и диалогической речи;
- Воспитательная: воспитать культуру общения на английском языке
прививать любовь к родному городу, и вызвать
интерес к развитию новой техники.
Тип урока: усвоение новых знаний
Вид урока: традиционный
Методы: частично-поисковый, словесный, элементы ИКТ,
коммуникативный, репродуктивный, диаграмма
Венна
Межпредметная связь: технология, география
План урока:
- Организационный момент
TàCl, Tà P on duty
Warm up
- Проверка домашнего задания
Ex-11, Ex-8
Герундий (грам. материал)
- Изучение нового материала
“Transport in London”
а) речевая разминка
в) ознакомление с новой лексикой
с) прослушивание текста“TransportinLondon”
д) работа над текстом
- Закрепление нового материала
- высказывания собственного мнении по преимуществам и недостаткам общественного транспорта (групповая работа)
- Аудирование
- Подведение итогов
- Домашнее задание
- Комментирование оценок
Ход урока
- Организационный момент
T: Good morning, pupils!
Ps: Good morning teacher!
T: take your seats please. I’m glad to see you today. How are you?
Ps: We are fine, thanks. And you?
T: I’m OK too. Thank you.
Today our lesson will be devoted to the theme “The transport of London”.
We’ll learn new words before get new information. This lesson will be unusual for you because we are going to work with multimedia. I would like to hard and be more attentive. I wish you good luck! First of all let’s revise some material you have learned before.
- Проверка домашнего задание
- Ex№11 on page 66
- Ex №8 retelling “She isn’t pleased with her new life ”
Повторение изученного грамматического материала «Герундий»
Gerund (Герундий)
Practice your grammar
- Герундий
You know the Gerund is a non finite form of the verb. It has exactly the same as the present Participle: F.e working, running, speaking…
Put in the-ing form.
- He started early. His pictures are great.
- Do you mind the window?
- I hate alone at home.
- I don’t mind the monitor.
- Then he started the piano.
- Изучение нового материала
- речевая разминка
- What kind of types of transport do you know? Which of them do you like most of all? Why?
Тенденция поиска
car taxi
bike plane
- слайд “Транспорт Лондона”
в) ознакомление с новый лексикой
New vocabulary
Conductor
Inspector
Single decker
double decker
Bus and coach
д) работанадтекстом“Transport in London”
- прослушивание текста “Transport in London”
- Вопросно-ответная беседа
What is the different between…
- Conductor and conductress
- Inspector and bus driver
- Single decker and double decker
- Bus and coach
- Закрепление нового материала
- высказывания собственного мнении по преимуществам и недостаткам общественного транспорта (групповая работа)
I want to divide you into three groups. All of you look at the screen. All forms transport have advantages and disadvantages. Group A write advantage of transport.
Group B write disadvantages of transport.
Group C write your conclusions I’ll give you2 minutes.
A
|
B
|
C
|
advantages
|
disadvantages
|
conclusions
|
We think buses are cheaper than train
|
We think buses are crowded in our city
|
We decided buses are the worst
|
- Аудирование (прослушивание диалога)
- Подведение итогов
Compare the system of public transport in London and your city.
London both Baikonur
- Домашнее задание
Ex №5 on page 68 study these activities.
Standing in crowded buses
Chatting on the telephone
Borrowing money
|
Wasting time
Sunbathing
Arguing about money
|
Ex №6 on page 68 make sentences about yourself
- You usually try to avoid. I usually try to avoid standing in crowded buses.
- Комментирование оценок
You have worked very well. And we were active. I’ll give you your marks.
At the end of the lesson I want to say you the proverb “Live and learn”. What have you learned today? Can you express your feelings?
Thank you very much for this lesson. Good bye!
Просмотр содержимого документа
«The theme of the lessson: "Transport"»
Тема: «Транспорт Лондона»
Цели урока:
Образовательная: ознакомить учащихся с новой лексикой по теме
«Транспорт Лондона», активизировать ее
употребление в речи, расширить речевые
навыки, ознакомить учащихся с видами
транспорта в Лондоне;
Развивающая:повышать мотивацию к изучению иностранного
языка, развивать навыки чтения, письменной речи,
аудирования, совершенствовать навыки
монологической и диалогической речи;
Воспитательная: воспитать культуру общения на английском языке
прививать любовь к родному городу, и вызвать
интерес к развитию новой техники.
Тип урока: усвоение новых знаний
Вид урока: традиционный
Методы: частично-поисковый, словесный, элементы ИКТ,
коммуникативный, репродуктивный, диаграмма
Венна
Межпредметная связь: технология, география
План урока:
Организационный момент
TàCl, Tà P on duty
Warm up
Проверка домашнего задания
Ex-11, Ex-8
Герундий (грам. материал)
Изучение нового материала
“Transport in London”
а) речевая разминка
в) ознакомление с новой лексикой
с) прослушивание текста“TransportinLondon”
д) работа над текстом
Закрепление нового материала
высказывания собственного мнении по преимуществам и недостаткам общественного транспорта (групповая работа)
Аудирование
Подведение итогов
Домашнее задание
Комментирование оценок
Ход урока
Организационный момент
T: Good morning, pupils!
Ps: Good morning teacher!
T: take your seats please. I’m glad to see you today. How are you?
Ps: We are fine, thanks. And you?
T: I’m OK too. Thank you.
Today our lesson will be devoted to the theme “The transport of London”.
We’ll learn new words before get new information. This lesson will be unusual for you because we are going to work with multimedia. I would like to hard and be more attentive. I wish you good luck! First of all let’s revise some material you have learned before.
Проверка домашнего задание
Ex№11 on page 66
Ex №8 retelling “She isn’t pleased with her new life ”
Повторение изученного грамматического материала «Герундий»
Gerund (Герундий)
Practice your grammar
Герундий
You know the Gerund is a non finite form of the verb. It has exactly the same as the present Participle: F.e working, running, speaking…
Put in the-ing form.
He started early. His pictures are great.
Do you mind the window?
I hate alone at home.
I don’t mind the monitor.
Then he started the piano.
Изучение нового материала
речевая разминка
What kind of types of transport do you know? Which of them do you like most of all? Why?
Тенденция поиска
car taxi
Transport
bike plane
в) ознакомление с новый лексикой
New vocabulary
Conductor
Inspector
Single decker
double decker
Bus and coach
д) работанадтекстом“Transport in London”
What is the different between…
Conductor and conductress
Inspector and bus driver
Single decker and double decker
Bus and coach
Закрепление нового материала
высказывания собственного мнении по преимуществам и недостаткам общественного транспорта (групповая работа)
I want to divide you into three groups. All of you look at the screen. All forms transport have advantages and disadvantages. Group A write advantage of transport.
Group B write disadvantages of transport.
Group C write your conclusions I’ll give you2 minutes.
A | B | C |
advantages | disadvantages | conclusions |
We think buses are cheaper than train | We think buses are crowded in our city | We decided buses are the worst |
Аудирование (прослушивание диалога)
Подведение итогов
Compare the system of public transport in London and your city.
London both Baikonur
No underground
-
Traffic jam
300 underground stations
Домашнее задание
Ex №5 on page 68 study these activities.
Standing in crowded buses Chatting on the telephone Borrowing money | Wasting time Sunbathing Arguing about money |
Ex №6 on page 68 make sentences about yourself
You usually try to avoid. I usually try to avoid standing in crowded buses.
Комментирование оценок
You have worked very well. And we were active. I’ll give you your marks.
At the end of the lesson I want to say you the proverb “Live and learn”. What have you learned today? Can you express your feelings?
Thank you very much for this lesson. Good bye!