Тема: Технологія виготовлення вишитих виробів. Лічильна гладь – поверхнево-нашивна лічильна техніка. Види гладі.
Мета: Ознайомити із видами лічильної гладі, сформулювати поняття «композиція»; розширити знання про основні правила побудови орнаменту для вишивання; розвивати творчі здібності; виховувати шанобливе ставлення до традицій національної вишивки.
Обладнання, матеріали, наочність: ілюстрації вишивок, вишиті вироби, малюнки орнаментів, різнокольорові олівці, інструменти і матеріали для вишивання.
Хід заняття
І. Організаційний момент.
ІІ. Повторення матеріалу.
1. Які види оздоблення ви використовували, прикрашаючи сукню?
2. Що вам відомо про вишивку? (Прикрашання за допомогою різного виду стібків нитками, перлами, бісером, блискітками тощо)
3. Які техніки вам відомі?
4. Чому вишивки різних регіонів України не схожі? (Заслухати повідомлення, підготовлені учнями)
ІІІ. Актуалізація опорних знань (розглянути зразки вишивок: хрестиком, лічильною та вільною гладдю)
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Щоб обґрунтувати свою відповідь, треба більш докладно ознайомитися з технікою виконання лічильної гладі.
V. Повідомлення теми уроку
VI. Постановка завдань уроку перед учнями
Знати: види лічильної гладі, поняття «композиція», основні вимоги до складання композиції.
Вміти: розрізняти види лічильної гладі, складати композицію для вишивання.
VII. Вивчення нового матеріалу
1. Поняття «гладь» та її варіанти

2. Технологія виконання лиштви (прямої та косої), шва занизування, качалочка
№ | Назва швів | Технологія виконання |
1 | Пряма (двобічна гладь) Поширена на Чернігівщині та Полтавщині | Стібки кладуть паралельно ниткам тканини – основи та утка; кожний стібок віддалений від попереднього на одну нитку   |
2 | Коса (двобічна гладь) Поширена на Київщині | Стібки кладуть під кутом 45° до нитки основи та утка тканини; узори набувають світлотіньового ефекту.  |
3 | Качалочка (двобічна). Вишивають контрастними кольорами, часто обшивають контур чорними нитками. Поширена на Поділлі | Поздовжні або поперечні качалочки утворюють із ряду паралельних стібків, покладених впритул один до одного. Довжина стібків залежить від узору. При зміні кольорів робочу нитку не обрізають, а залишають на лицьовій стороні роботи.   |
4 | Занизування (двобічна — на вивороті буде негативне зображення). Найчастіше вишивають червоними нитками, іноді вводять додаткові — сині або чорні. Поширена на Рівненщині та Волині | Виконують швом «уперед голка» різної довжини (стібки не повинні бути довгими, інакше вони будуть витягуватися і чіплятися у процесі використання виробу). Вишивають паралельними горизонтальними або вертикальними стібками, прокладеними від одного краю рисунка до іншого.   |
3. Формування поняття «композиція»
Щоб вишивка виглядала гарно, необхідно її правильно розмістити на виробі (серветці, рушнику, доріжці тощо), а форми і розміри її повинні гармоніювати з формою і розмірами виробу. Узор вишивки має бути і не занадто маленьким, і не дуже великим. Якщо узори симетричні, то не можна допускати зміщення її елементів вгору чи вниз, вліво чи вправо. Саме тому орнаментальну смугу на виробах слід вишивати з середини рапорту і середини малюнка.

Співвідношення розмірів вишивки і виробу:
а — вдало підібране; б — розміри вишивки завеликі; в — розміри вишивки замалі

Розміщення вишивки на виробі:
а — правильне; б — зображення зміщене вгору; в — зображення зміщене вліво
4. Вимоги до створення композиції:
а) форма оздоблюваного виробу (рушник, серветка, спідниця, сорочка та ін.);
б) призначення виробу;
в) якість матеріалу;
г) відповідність характеру переплетення ниток і роду волокна;
д) відповідність вишивки художнім вимогам виробу.
5. Основні правила композиційної побудови орнаменту для вишивання:
а) відповідність основній темі;
б) знаходження композиційного центру;
в) пропорційність і симетричність розміщення елементів;
г) рівновага і закон ритму.
VIII. Практична робота.
1. Користуючись ілюстраціями, готовими вишитими виробами, методом фантазування дібрати орнаменти для вишивання лічильною гладдю.
2. Розробити композицію для вишивання виробу (серветка, рушник тощо), враховуючи вимоги до створення композиції.
3. Прошивання зразків.
ІХ. Підбиття підсумків заняття.
1. Розкриття яких понять вам дало змогу виконати практичну роботу? (Поняття «композиція», «лічильна гладь»)
2. Які види лічильної гладі вам відомі?
3. По якій тканині легше вишивати цими швами?
4. Із якими іншими швами ви поєднали лічильні шви?
Х. Оцінювання роботи учнів на уроці.
ХІ. Прибирання робочого місця та приміщення.