СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тема: My favourite singer, actor

Нажмите, чтобы узнать подробности

План способствует расширить общий и музыкальный кругозор учащихся;

помогает  развивать положительную мотивацию к дальнейшему изучению английского языка.

Просмотр содержимого документа
«Тема: My favourite singer, actor»

ПЛАН УРОКА

Предмет: Английский язык Класс 9 А/Б/В

 

Тема

Цель

 

Задачи

 

 







Ход урока

 

Warm-up:

 

 



Проверка д/з

 





The main part:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 















H/w:

Reflection.









Marks.

 

My favorite singer / actor

Цель урока:

Подготовить учащихся к монологическому высказыванию в устной и письменной форме на основе прочитанных текстов и плана .

Задачи образовательные:

 продолжить формирование умений осмысленного чтения текста;

 совершенствовать навыки монологической речи, чтения , аудирования и письма;

 актуализировать знания о влиянии музыки на людей;

Развивающие:

 развивать умения выражать аргументированное отношение к поставленной проблеме;

 развивать способность к критическому мышлению, обобщению и анализу.

Воспитательные:

 расширить общий и музыкальный кругозор учащихся;

 содействовать формированию патриотических чувств;

 развивать положительную мотивацию к дальнейшему изучению английского языка.



ХОД УРОКА

  1. Приветствие.

Organizational moment:

  • Good morning! How are you?

  • I am glad to see you! Sit down please!

  • Who is duty today? What date is the today?

  • Who is absent? What was the home task?

  • Who is ready?



Оглашение темы и цели урока. Введение в иноязычную атмосферу.



    II. Проверка домашнего задания.

III. Основная часть урока. 

      Введение новых лексических единиц. Закрепление, работа с грамматическими     структурами

When I listen to music I forgot about everything.

When I listen to music I want to sing and dance.

When I listen to music I relax.

When I listen to music I dream about my future.

Teacher: What kind of music do you listen more often?

What composers do you know?

Do you buy cassettes, records or CDs?

Who is your favourite singer?

Have you got any favourite groups?

Teacher: Thank you very much.

2 Активизация лексики и речи Teacher: Ok and now let’s play the game.

Now we shall play a domino game. All of you will be given a card. Read the definitions on the right column  and the  name of the style of music on the left, if anybody else reads about your style ( on the left )  you read  the definition. We shall read one by one. And we shall finish at the very student who begins.

tango

composed by famous composers  for operas, ballet 

blues

choir music  that has religious background 

reggae

played  with the help of electric instruments  and steady  rhythm 

jazz

music played by military  bands 

country

music from  the   West Indians, with a strong  regular beat. It develop in Jamaica, especially  1960s, and its best –known  singer  was Bob Marley

rock’n’roll

composed many years ago  and sung  by people  or choirs [ kwaie]

folk

a musical style  where the singer speaks or shouts the words

rap

a style of music that was popular especially in the 1950s but is still played now. It has a strong, loud beat  and is usually played  on electrical instruments. The best –known singer Elvis Prestley

classical

music that is popular and originated  from the southern  and western  United States.  It has  many sources: traditional ballads, cowboys songs, Mexican  music  and the  like

spiritual

an American  style of music based on variation. Since  its beginning  in the black  community of New Orleans, USA, in the 20th century. The constant  elements  are improvisation and variation.

martial

a slow, sad style, originally  from  the southern  states  of the USA

rock

both music  and dance  from Latin  America, especially  Argentina



Планируемые результаты:



Предметные: Знание: лексического, грамматического материала по ранее изученным темам

Умение: слушать, понимать услышанное и прочитанное, вести диалог на заданную тему, выражать своё мнение, запрашивать информацию, пользоваться словарём.

  IV. Заключительная часть урока. Подведение итогов урока. Оценки.

    Комментарий результатов работы учащихся на уроке.



Д/з_ New words learn by heart The marks for the lesson are…       

The lesson is over! Good-bye!