Відділ освіти Нікопольської РДА
Першотравенська ЗОШ І-ІІІ ступенів



Підготувала : вчитель математики Барановська Катерина Петрівна
Тема. Підсумковий урок з теми: "Многокутники. Площі многокутників"
Мета: узагальнити та систематизувати знання, вміння та навички учнів з теми «Многокутники. Площі многокутників»;
розвивати навички роботи в середовищі програмування "qbasic", пам’ять, увагу, критичне мислення, кмітливість, вміння аналізувати, встановлювати зв’язки, робити висновки, математичне мовлення, навички обчислювати площі многокутників, розв’язувати задачі практичного змісту, які передбачають вироблення в учнів умінь і навичок використовувати здобуті знання під час вивчення теми в практичній діяльності;
виховувати інтерес до математики.
Обладнання: підручник, картки для гри "Лото", назви банків, ребус, комп'ютери, купюри.
Тип уроку: узагальнення знань, умінь і навичок
Форма проведення уроку: урок-гра
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
1. Привітання
2. Перевірка готовності до уроку
- Діти, подивіться на свої парти, чи все у вас них? Зайве приберіть.
II. Мотивація навчальної діяльності
1. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ми закріпимо знання про площі многокутників.
2. Введення елементів нестандартності
- Сьогодні у нас урок не звичайний.
Він вчить багато нас чому.
Хай буде він для вас повчальним.
За це подякуєм йому.
А що ми будемо робити?
Ви всі можете сказати,
як спробуєте ребус відгадати.
"
А
Так, правильно, - це гра. Але гра у нас незвичайна - бізнес-гра. Чому
бізнес? Тому, що на уроці ми з вами об'єднаємось у З команди
(групи). Кожна команда - це банк.
- Кожен банк повинен мати банкіра, тобто капітана команди, кожен банк повинен мати бухгалтера, який буде рахувати гроші, надходжені на рахунок та обов'язково назву.
Я буду вашим спонсором, і буду видавати вам гроші, але тільки за
хорошу і плідну роботу. Я маю право за порушення дисципліни зняти з команди гроші.
- А ви знаєте, хто такий спонсор?
- Спонсор - це особа або організація, яка фінансує економічний проект, проведення соціальних заходів.
- Тепер починаємо заробляти гроші! Ви готові? Тоді вперед!
- Отже, відкрийте свої зошити, запишемо число, класна робота.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Математичний диктант (за правильне виконання завдання команда отримує гроші)
Запишіть формулу для обчислення площі:
1) довільного трикутника.
2) прямокутного трикутника.
3) рівностороннього трикутника.
4) трапеції.
5) паралелограма.
6) ромба.
2. Бліц-турнір
Якщо кінці ламаної збігаються, то вона називається ... (Замкненою)
Проста замкнена ламана називається... (Многокутником)
Фігура, яка складається з чотирьох точок (жодні три з них не лежать на одній прямій ) і чотирьох відрізків, що послідовно їх сполучають (відрізки не перетинаються ), називається... (Чотирикутником)
Відрізки, що сполучають протилежні вершини чотирикутника, називаються... (Діагоналями)
Сторони чотирикутника, що виходять з однієї вершини, називаються ... (Сусідніми)
Чотирикутник, в якого протилежні сторони паралельні, тобто лежать на паралельних прямих, називається... (Паралелограмом)
Паралелограм, в якого всі сторони рівні, називають... (Ромбом)
Чотирикутник, в якого тільки дві протилежні сторони паралельні, називається... (Трапецією)
Паралелограм, в якого всі кути прямі, називається... (Прямокутником)
Прямокутник, в якого всі сторони рівні, називається... (Квадратом)
Відрізок, який сполучає середини бічних сторін, називається...(Середньою лінією )
Рівні фігури мають рівні... (Площі)
IV. Закріплення знань, умінь та навичок
1. Гра «Лото»
- Кожній групі видається набір формул і набір карток із зображеннями геометричних фігур. Вам треба для кожної геометричної фігури знайти відповідну формулу для обчислення її площі.


2. Робота в групах
а) Робота з підручником
№999, №1003
б)Завдання для капітанів команди
(Поки вся команда виконує завдання за підручником, капітани виконують завдання за комп’ютером)
- Капітанам команди необхідно, в середовищі програмування "qbasic", написати задачу яка б вираховувала площу прямокутника та площу трапеції.
в) Перевірка робіт капітанів
3. Фізхвилинка (заборонений прийом)
- А зараз в наших банках обід, всі працівники йдуть відпочивати.
-Я показуватиму певні рухи і одночасно називатиму. Вам потрібно робити тільки ті рухи, які я називаю. Наприклад, я говорю руки вперед, ви повторюєте за мною, або я говоритиму руки вгору, а показуватиму руки вперед, то вам потрібно піднімати руки вгору)
4. Таємне завдання (тестові завдання)
- У кожного касира банку під столом є тривожна кнопка яку вони натискають під час небезпеки, а у вас під партами ця кнопка представлена у вигляді таємного завдання.
1. Якщо, сторона трикутника 10 см, а висота, проведена до неї, - 8 см, то площа трикутника дорівнює:
А) 40
Б) 50 
В) 80 
2. Знайдіть площу трапеції, основи якої3 см і 5 см, а її висота – 2 см.
А) 8
Б) 10 
В) 16 
3. Якщо діагоналі ромба 4 см і 6 см, т о його площа дорівнює:
А) 10 
Б) 12
В) 24 
4. Знайти площу паралелограма, якщо його сторона 8 см, а висота, проведена до цієї сторони – 3 см.
А) 18 
Б) 11 
В) 24
5. Більша сторона паралелограма 5 см, а висоти дорівнюють 2 см і 2,5 см. Обчисліть другу сторону паралелограма.
А) 4 см
Б) 8 см
В) 2 см
6. Сторона правильного трикутника 4 см. Знайдіть його площу.
А) 10 
Б)
В) 15 
V. Підсумок уроку
1. Вправа «Незакінчене речення»
2. Підрахунок балів
- Як бачимо, що найбільше балів, грошей на рахунку у Банка «...»
3. Оцінювання учнів
Діти, ви сьогодні дуже добре працювали і отримуєте такі оцінки...
4. Домашнє завдання
- Ваше домашнє завданням с.182 (завдання для перевірки знань)
5. Прощання
- Дякую за урок.
- До побачення.