Клас -4- Урок 5 Дата_____
Тема.Тексти і текстовий редактор. Середовище текстового редактора. Правила введення тексту. Збереження текстового документа.
Цілі:
- навчальна: продовжити формувати вміння редагувати та створювати текстові документи, здійснювати перевірку правопису; удосконалювати вміння працювати з текстовим документом;
- розвивальна: сприяти розвитку логічного мислення учнів; формувати в учнів алгоритмічне мислення, уміння самостійно здобувати знання;
- виховна: виховувати творче ставлення до справи.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери, підручники.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. відтворення і коригування опорних знань
«Запитання — відповідь»
Іноді перевірку домашнього завдання можна проводити так: учневі, якого викликали до дошки, товариші ставлять запитання до вивченого параграфу (не заглядаючи в підручник). Оцінюють точність і правильність відповідей і самих запитань.
- Що ми називаємо текстовим документом?
- Які об’єкти може містити текстовий документ?
- Як завантажити програму Microsoft Office Word 2007?
- Для чого використовують програму MSWord?
- З яких елементів інтерфейсу складається головне вікно редактора MSWordі в чому їх призначення?
- Як ви розумієте поняття стрічковий інтерфейс?
- Які вкладки має стрічка в MSWord?
- Для чого використовують лінійки прокручування у MSWord?
- Як завершити роботу з програмою MSWord?
IV. Мотивація навчальної діяльності
Прийом «відстрочена відгадка»
— Як правильно організувати роботу з тестовим документом, щоб зекономити час?
— Як зробити так, щоб ваш документ мав естетичний вигляд на екрані та на папері?
Відповіді на ці та інші запитання ви дізнаєтесь під час вивчення нової теми.
V. Повідомлення теми, цілей, завдань уроку
VI. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації
Створювати текстові документи можна кількома способами:
- з порожнього документу
- шляхом редагування існуючого документу
- на основі шаблону
Для створення нового документу з порожнього потрібно:
- завантажити Microsoft Word
- обрати вказівку Файл\Створити\Новий документ
- ввести текст документу
- зберегти результати роботи у файлі документу
Для створення нового документу шляхом редагування існуючого потрібно:
- відкрити існуючий документ
- внести зміни в цей документ
- зберегти результати з новим іменем (скориставшись вказівкою Зберегти як)
Для створення нового документу на основі шаблону потрібно:
- завантажити Microsoft Word
- обрати вказівку Файл\Створити\ та обрати потрібний шаблон із запропонованих
- внести зміни та зберегти результати роботи у файлі документа
Шаблон – це заготовка майбутнього документа, що містить різні складові (текст, заголовки, зображення, примітки та ін.) та підказки щодо їх заповнення.
Але, перш ніж розпочати створення документа, його необхідно спланувати:
- визначити мету створення документа та його тип: повідомлення, лист, інструкція, звіт, реклама, вітальна листівка, грамота, оголошення;
- врахувати аудиторію, для якої створюється документ: вік читачів, мову, яку вони розуміють, адже від цього залежить, наприклад, розмір літер тексту та добір ілюстративного матеріалу;
- придумати назву файла і заголовок документа, визначити його складові;
- розробити структуру — визначити, які складові текстового документ а і в якому місці будуть розташовані.
Коли структуру майбутнього документа створено, необхідно дібрати тексти, у тому числі заголовки й підзаголовки; визначити, чи потрібно набирати тексти з клавіатури, чи можна скопіювати з інших, уже створених документів; дібрати зображення та зберегти їх у файлах на комп'ютері в одній папці тощо. Для збереження текстового документа на комп'ютері слід скористатися вказівками з меню Файл: Зберегти чи Зберегти як.
Які є правила введення тексту в середовищі текстового процесора?
Для введення тексту на екрані відображається вертикальна риска, що мерехтить (|). Це курсор, який показує, де починається введення тексту. Можна перемістити курсор, клацнувши мишею в місці бажаного розташування або скориставшись клавішами навігації.
Учням слід нагадати, що на екрані під час введення тексту знаходяться два курсори: курсор клавіатури і миші, який зазвичай називають вказівником (маркером). Курсор клавіатури знаходиться тільки в полі тексту і слугує для вказування місця набору і редагування тексту. Курсор миші може переміщуватись по всьому екрану і слугує для швидкого переміщення курсору клавіатури на нове місце, а також для подання різноманітних команд.
При введенні та опрацюванні текстів у середовищі текстового процесора слід дотримуватись певних правил. Розглянемо їх.
Заголовки документів зазвичай виділяють. Наприклад, збільшують розмір символів, установлюють стиль накреслення — напівжирний, або записують великими літерами. Заголовки мають бути короткими, привертати увагу аудиторії й узагальнювати головну думку документа. Перенесення слів у заголовках не допускається; у кінці заголовка крапка не ставиться, інші розділові знаки зберігаються.
Якщо текст документа складається з кількох абзаців, для введення тексту з нового абзацу потрібно натиснути клавішу Enter.
Якщо рядки тексту не вміщаються на одній сторінці, вони автоматично переміщуються на наступну. Лінія розділу сторінок відображається на екрані.
Під час введення тексту документа слід пам'ятати, що:
- пропуск не ставиться перед, але обов'язково ставиться після таких знаків пунктуації, як кома, крапка, крапка з комою, двокрапка, знак питання, знак оклику, три крапки, дужка, що закривається, лапки, що закриваються;
- пропускне ставиться після, а ставиться перед дужкою, що відкривається, та лапками, що відкриваються;
- пропуск ставиться і перед, і після тире;
- пропуск взагалі не ставиться при використанні дефіса.
При введенні тексту різними мовами потрібно не забувати переключати мову.
Знак нерозривний пропуск (комбінація клавіш Ctrl + Shift + Пропуск) перешкоджає символам, між якими він поставлений, розташовуватися на різних рядках, і зберігається фіксованим при будь-якому вирівнюванні абзацу (не може збільшуватися, на відміну від звичайного пропуску)-
Як перевірити правопис і виправити помилки в текстовому документі?
Microsoft Word може допомогти користувачеві виконати перевірку правопису тексту документа, який написаний будь-якою мовою. У словнику MS Word міститься понад 200 мов та діалектів народів світу, серед яких є українська, російська, англійська та багато інших.
Переглядаючи документ у вікні Microsoft Word, нерідко можна помітити, що деякі слова мають червоне підкреслення. Так у середовищі текстового процесора позначаються орфографічні помилки. Невдало побудовані речення і речення з пропущеними знаками пунктуації підкреслюються хвилястою лінією зеленого кольору. Виправляти знайдені помилки можна вручну або автоматизовано — за допомогою спеціальних інструментів текстового процесора.
Перш ніж здійснити перевірку правопису в документі, рекомендовано спочатку виділити весь текст документа та вказати мову, якою він написаний. Призначити мову можна, виконавши команду Рецензування ^ Вибрати мову.
Перевірку правопису можна виконати, скориставшись діалоговим вікном Правопис — назва мови. (Команда Рецензування ^ Правопис і граматика або клавіша F7). Це діалогове вікно містить два робочих поля. У верхньому демонструється текст, у якому знайдено помилку, у нижньому — варіанти правильного написання слова або короткий опис граматичної помилки.
Для кожної ситуації, у якій MS Word підозрює помилку, користувач має змогу прийняти одне з трьох основних рішень:
- замінити помилково написане слово на один із запропонованих варіантів (кнопка Замінити);
- підтвердити правильність написання слова (кнопка Пропустити); 9 підтвердити правильність написання слова та занести його в словник (кнопкаДодати), після чого такий варіант написання слова вважатиметься правильним і в усіх інших документах, створених на цьому комп’ютері.
- Текстовий процесор MS Word може автоматично здійснювати перевірку правопису під час введення тексту. Слова з орфографічними помилками підкреслюються червоною хвилястою лінією (якщо роздрукувати документ на папері, ця лінія не виводиться).
Існує кілька причин, через які MS Word позначає слово як помилкове:
- слово було написане з помилкою (пропущено літеру або введено зайву). Можна виправити це слово або вручну, або скориставшись контекстним меню цього слова;
- слово було написане без помилки, але відсутнє у вбудованому в MS Word словнику. Наприклад, у документі підкреслюються прізвище, назва міста або науковий термін. У цьому випадку можна або не звертати уваги на підкреслення, або вибрати команду Додати до словника в контекстному меню цього слова. Також слово можна виключити з перевірки, вибравши команду Пропустити або Пропустити все (у цьому випадку усі такі слова в тексті не перевірятимуться);
- слово було написане без помилок, але введене іншою мовою. Перевірка правопису відбувається за правилами тієї мови, якою було введено фрагмент тексту, а не тієї, яка є встановленою на момент перевірки. Щоб виправити таку помилку, можна в контекстному меню слова вибрати команду Мова і в списку, що відкриється, вибрати потрібну мову.
VII. Самостійне застосування знань у стандартних ситуаціях
Робота за комп’ютером
- Практичне завдання
- Завантажте текстовий процесор Word.
- Введіть текст за зразком (з пам’ятки «Правила введення тексту»).
- Виконайте перевірку правопису в тексті.
- Використовуючи контекстне меню слів з помилками, виправте допущені помилки.
- Збережіть документ у власній папці з іменем Правила.
- Закрийте вікно програми.
- Робота в парах (групах)
Обговоріть і з’ясуйте.
Мозкова атака
- Що свідчить про наявність помилок у тексті?
- Чи завжди підкреслення червоною хвилястою лінією свідчить про помилку в слові?
- Що робити у випадку, коли підкреслюється правильно написане слово?
- Про що свідчить підкреслення зеленою хвилястою лінією?
- Які є засоби для перевірки правопису в програмі MSWord?
- Якими командами можна викликати вікно перевірки правопису?
Після обговорення групи (пари) звітують про виконану роботу, висловлюють свої варіанти відповідей. Учитель корегує відповіді за потреби, узагальнює результати.
- Робота з підручником.
VIII. Домашнє завдання
Підручник ст. 136-144
ІX. Підсумки уроку
Рефлексія
Що нового сьогодні дізналися?
Чого навчилися?
Що сподобалось на уроці, а що ні?
Чи виникали труднощі?