СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тема урока:"Reading lesson".

Нажмите, чтобы узнать подробности

Данная разработка урока запланированна на улучшения навыков чтения учащихся.

Просмотр содержимого документа
«Тема урока:"Reading lesson".»

UNIT II: WOULD YOU LIKE TO GO TO BRITAIN?


LESSON: Reading lesson..


ЦЕЛИ УРОКА:


1.Развивать навыки чтения.

2.Развивать навыки устной речи на основе прочитанного текста.

3.Расширить лексический запас учащихся.


ТИП УРОКА: ПАРНАЯ ГРУППОВАЯ ИНДИВИДУАЛЬНАЯ.

ОБОРУДОВАНИЕ: КАРТА БРИТАНИИ.



ХОД УРОКА.


I. Организационный момент.

:Good morning, dear students!

I’m glad to see you. Let’s begin our lesson. Sit down, please!

Please, answer my questions (ответы обучающихся):

What date is it today?

What day of the week is it today?

What season is it now?

II. Сообщение темы и целей урока.

Today we are going to have some practice speaking .

At the beginning of our lesson I am going to check your homework.

III. Проверка домашнего задания.

Стихотворение.

IV. Говорение.

(Учащиеся рассказывают о том, как они провели осенние каникулы).

V. Лексика.


Соотнесите названия школьных предметов и их определений:

a. history
b. music
c. maths
d. economics
e. physics
f. chemistry
g. biology
h. IT (information technology)
i. geography
j. art

1. The study of plant, animal and human life.
2. The study of the world’s physical features, climate, populations etc.
3. The study of the past.
4. The study of painting and drawing.
5. How to use computers.
6. The study of heat, sound, electricity etc.
7. Arithmetic, algebra, geometry, calculus etc.
8. The study of elements and how they combine and react.
9. The study of financial systems.
10. Playing instruments and singing.

 

a. history — The study of the past.
b. music — Playing instruments and singing.
c. maths — Arithmetic, algebra, geometry, calculus etc.
d. economics — The study of financial systems.
e. physics — The study of heat, sound, electricity etc.
f. chemistry — The study of elements and how they combine and react.
g. biology — The study of plant, animal and human life.
h. IT (information technology) — How to use computers.
i. geography — The study of the world’s physical features, climate, populations etc.
j. art — The study of painting and drawing.





VI. Работа с текстом.


Соотнесите слова и их определения:

1. classroom
2. hall
3. playground
4. gym
5. playing fields
6. staff room
7. chemistry / physics lab
8. library

a. where you play football and other sports
b. the teachers’ room
c. where students go during breaks
d. a quiet place to read or look things up
c. where you have most of your lessons
f. a special room where you can do experiments
g. a big room where the whole school can meet for assembly
h. where you do PE

ОТВЕТ

1. classroom — where you have most of your lessons
2. hall — a big room where the whole school can meet for assembly
3. playground — where students go during breaks
4. gym — where you do PE
5. playing fields — where you play football and other sports
6. staff room — the teachers’ room
7. chemistry / physics lab – a special room where you can do experiments
8. library – a quiet place to read or look things up



VII.Подведение итогов урока. Домашнее задание.

You have done a lot today. Your answers were up to the mark (Выставление оценок).

Упр 1-5 стр. 238-239.